|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Децата нека се досадуваат за летниот распуст?!

Редакција Рингераја, 15.6.2019
Дали ги забавувате вашите деца со часови по танцување, часови по пливање, часови за готвење или тенис лекции за време на слободните летни месеци? Или можеби вашите деца одат на сите овие часови?

image
/11


Постојат безброј активности и летни кампови, со цел да се пополни времето на децата кога се на распуст. Но, психолозите и експертите за развој на деца укажуваат на тоа дека прекумерното ангажирање на децата во текот на летото е непотребно и во крајна линија може да ги задржи децата од откривање на она што навистина ги интересира.

"Вашата улога како родител е да ги подготвите децата да го заземат своето место во општеството. Да се ??биде возрасен значи да се занимавате и да го исполнувате вашето слободно време на начин што ќе ве направи среќен ", вели Лин Фрај, детски психолог во Лондон, со фокус на образованието. "Ако родителите го поминат целото свое време со  пополнување на слободното време на своето дете, тогаш детето никогаш нема да научи да го стори тоа за себе".

Фрај не е единствената која ги истакнува придобивките од досадата. Д-р Тереза ??Белтон, во посета на колеги од Универзитетот во Источна Англија, со фокус на врската помеѓу досадата и имагинацијата, изјави за ББС дека досадата е клучна за развивање на "внатрешен стимул", кој потоа овозможува вистинска креативност.

Во 1993 година, психоаналитичарот Адам Филипс напиша дека "здодевноста може да предизвика развојно достигнување кај детето". Досадата е шанса детето да размислува за животот, наместо да брза низ него, рече тој во својата книга "За бакнувањето, трчањето и досадувањето: психоаналитички есеи за неискористен живот ".

Психологот Фрај сугерира дека на почетокот на летото, родителите седат со своите деца - барем оние над четиригодишна возраст - и колективно пишуваат листа на се што би можеле да прават  нивните деца за време на летниот одмор. Основни активности можат да бидат играње карти, читање книга или возење на велосипед.

Потоа, ако вашето дете се жали дека му е здодевно, му кажувате  да оди и да ја погледне листата.

"Тоа им наметнува да кажат:" Ова би сакал да го направам ", вели Фрај.

Додека имаат шанси децата да не знаат што да прават некое време и да се досадуваат, важно е родителите да сфатат дека тоа не е залудно потрошено време.

"Нема проблем да му биде здодевно", вели Фрај. "Тоа не е грев, нели? Мислам дека децата треба да научат како да се досадуваат со цел да се мотивираат да ги завршат работите. Да се биде здодевно е начин да се направи самодоверба на децата. "

 

Оваа иста теорија беше изнесена во 1930 година од страна на филозофот Бертранд Расел, кој посветил поглавје од неговата книга "Освојување на среќата" на потенцијалната вредност на здодевноста. Имагинацијата и способноста за справување со здодевноста мора да се научат како дете:

 

"Детето најдобро се развива кога ќе го оставите да му биде досадно и нема да го бомбардирате со активности. Премногу патувања, премногу различни впечатоци не се добри и предизвикуваат децата да не можат да издржат плодна монотонија ".

Игри за поттик на интелегенцијата кај децата
Општо познато е дека периодот од раѓањето до седмата година е период на најинтензивен раст и развој на детето, како во ф...
4
Висока температура кај децата
Секоја температура покачена над нормалната, значи над 37.5 ја сметаме за покачена температура, но не значи дека на таа т...
4
Јазикот зборува за здравјето
Дали имате навика додека ги миете забите во огледалото да го погледнете јазикот? Тоа е многу едноставен, но и корисен на...
3
KidzOmegaTM
KidzOMEGA е одличен извор на OMEGA 3 масни киселини EPA I DHA, со прекрасен вкус на портокал во кој ќе уживаат децата. ...
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali veruvate vo ljubov na prv pogled?

Da (60%)

Ne (20%)

Ponekogas (20%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!