|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Дали е тешка бременоста по третман за неплодност?

Редакција Рингераја, 9.11.2018
Луѓето постојано ми поставуваат прашања од типот: „Мора да си возбудена што конечно забремени? Дали си среќна што си бремена?“ и напорно ми е

image
/11


Жена во средина на 30-тите вели дека долго време со сопругот се обидувале да зачнат дете, но кога виделе дека постои некој проблем посетиле доктор.

Откако ја прегледале специјалисти, започнале третманите за неплодност кои траеле 18 месеци, сè додека конечно не забременила.

Била пресреќна за ситуацијата, но потоа сфатила дека бременоста по третман за неплодност е тешко искуство.

Дел од нејзината исповед:

„Луѓето постојано ми поставуваат прашања од типот: „Мора да си возбудена што конечно затрудне? Дали си среќна што си бремена?“, а јас им одговарам „Да, многу“. Но, чувствувам и други работи. Чувствувам дека сè уште не сум дел од „клубот“ на мајки и чудно ми е да одам наоколу и да се фалам дека сум бремена, кога сè уште стравувам кој ќе биде крајниот резултат.

Да, возбудена сум што моето прво дете ми мрда во стомакот, но свесна сум дека тоа најверојатно ќе биде моето единствено дете, и тоа не поради мој избор, и тоа ме растажува.

Исто така, чувствувам како да не можам да се жалам за бременоста, затоа што е нешто кое го посакував и за кое се трудев толку долго. Се плашам дека ако се пожалам ќе испаднам неблагодарна. Велам дека сум добро, иако имам вртоглавици, ми се лоши, подуена сум и без енергија.

Се чувствувам неподготвено затоа што цело време бев посветена на тоа да затруднам, а не што ќе се случи откако ќе родам и како правилно да го негувам моето бебе. Не знаев ниту со какви проблеми ќе се соочам во текот на бременоста и дека до 16-тата седмица веќе три пати ќе ми се промени бројот на градникот што го носам.

Тешки ми се и коментарите од странци кои ми велат дека наредниот пат ќе биде подобро, а не се свесни дека нема да има нареден пат. Кога ми го зборуваат тоа, ми минуваат низ глава сите процедури, неуспешни обиди за забременување , лекарства и разочарување што ги преживеав.

Сепак, некои денови се прекрасни и овие седмици додека го чекам моето новороденче да дојде на свет ги ценам повеќе. Го ценам секој килограм што го ставив на себе и се обидувам да се фокусирам на уживањето во бременоста.“

5 насоки за побрзо забременување
Специјалистите за плодност ги споделија своите стручни насоки, кои ќе ви помогнат да ја зголемите плодноста и побрзо да ...
3
Приказната на Вишња Томиќ
Рингераја.ба за мене е како мое семејство, мој дом каде секогаш можам да влезам, во кој сите се добредојдени. Место каде...
2
Интраутерина инсеминација
Интраутерината инсеминација е постапка при која спермата се промива, концентрира и директно се вбризгува во матката на ж...
2
Македонска мобилна апликација-Caffetin Men...
Ви ја претставуваме македонската мобилна апликација за следење на месечен циклус – Caffetin Menstrual
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

паштета во исхрана на децата
eleonorag

Дали на вашите деца им давате да јадат паштета

не, паштетата не е здрава храна (60%)

понекогаш (36%)

често, паштетата е добар и вкусен оброк (4%)


Број на сите гласови: 244

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!