|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

17 причини кои му пречат на забременувањето

Редакција Рингераја, 19.6.2023
Забременувањето е процес - и може да потрае многу подолго отколку што сте замислиле. Но, само затоа што честопати трае со месеци и месеци, не значи дека ќе трае вечно

image
/11


 

17. Нарушена рамнотежа помеѓу прифатените здрави и нездравите масти. Мастите во јогуртот и оревите се меѓу добрите. Брзо закуски, премногу тост или пржена храна треба да се избегнуваат.
16. Екстремно активен спорт. Ако мислите на бебе, препорачливо е да ја балансирате вашата програма за вежбање и да ја ослободите. Преоптоварувањето го спречува спроведувањето на "бебе мисија".
15. Ненадејна губење на тежината или премала тежина е една од причините зошто многу жени не забремениле. Здравствената тежина е добра работа, но ако неодамна сте ослабеле драстично и БМИ е премногу стресна, може да се претвори во причина за тешко забременување. Телото ја следи неговата логика и знае кога да ја спаси својата енергија.
14. Прекумерно ниво на стрес. Намалете го менталното оптеретување, почесто и подолго одморање, патувајте, излезете во природа. Ова важи и за двата партнера.
13. Честа употреба на масла за подмачкување. Остави ги настрана, дури и ако мислите дека се витални. Повеќето од нив имаат негативно влијание врз репродуктивните способности.
12. Жените со нула крвна група, според научните анализи, испуштаат помалку јајца во текот на нивниот живот. Ова може потенцијално да предизвика рана менопауза.
11. Недостатокот на витамин Д исто така е меѓу причините за неплодност. Прашајте го вашиот општ лекар да организира студија за нејзините нивоа во вашето тело. Доколку е потребно, земајте синтетски витамин Д некое време, но само по консултација со специјалист. Излезете повеќе во природата и се сончате, особено помеѓу 09:00 и 11:00 часот.
10. Хемикалиите кои се користат за производство на пластични шишиња и пазарни синтетички пакување внесуваат во организмот материи кои можат да го нарушат квалитетот на репродуктивниот материјал. Обидете се да ја ограничите нивната употреба.
9. Животинските маснотии содржат полихлорирани бифенили кои се штетни за луѓето. Тие можат да ја спречат бременоста. Претпочитаат домашно зготвено месо и домашни фарми.
8. Пародонтална болест и воспаление на непцата создаваат услови за бактериски инфекции во усната шуплина. Се грижи за нивниот третман, бидејќи тие имаат негативен ефект врз јајце клетките и спермата и индиректно го отежнуваат зачнувањето. Не пропуштајте профилактички прегледи.
7. предаватели и антените на мобилните оператори, сателитските чинии и секаква слична техника, лоцирана во близина на своите домови негативно влијае врз квалитетот на репродуктивниот материјал, особено кај мажите. Ова вклучува паметни уреди.
6. Премногу тесна облека и тесни фитинг синтетички ткаенини се една од главните причини за неплодност. Изберете мека памучна долна облека и удобна, широка облека.
5. Недостатокот на спиење ги спречува не само дневните рутински активности, туку и негативно влијае на репродуктивните способности. Ова е една од најчестите причини за неплодност.
4. Токсините се насекаде меѓу нас. Обидете се да јадете чиста, еколошка храна. Направете барем еден ден неделно процедури за детоксикација.
3. Оди до јога. Нема ништо порелаксирано и корисно за телото и умот ако сте решиле дека е време за бебе.
2. Не се кандидира во бањата веднаш по сексот. Оставете ја спермата до саканата дестинација.
1. Најдете идеален сооднос помеѓу висината и телесната тежина. Од ова, верувајте или не, забременувањето исто така зависи.

17. Нарушена рамнотежа помеѓу здравите и нездравите масти. Мастите во јогуртот и оревите се меѓу добрите. Брзите закуски, премногу тост или пржена храна треба да се избегнуваат.


16. Екстремно активен спорт. Ако мислите на бебе, препорачливо е да намалите со вежбање. Преоптоварувањето го спречува спроведувањето на "мисија бебе".


15. Ненадејното губење на тежината или премала тежина е една од причините зошто многу жени не забремениле. Здравото слабеење е добра работа, но ако неодамна сте ослабеле драстично тоа може да се претвори во причина за тешко забременување. Телото ја следи логиката и знае кога да ја спаси својата енергија.


14. Прекумерно ниво на стрес. Намалете го менталното оптеретување, почесто и подолго одморајте, патувајте, излезете во природа. Ова важи и за двата партнери.


13. Честа употреба на лубриканти. Оставете ги настрана, дури и ако мислите дека ви се неопходни. Повеќето од нив имаат негативно влијание врз репродуктивните способности.


12. Жените со нулта крвна група, според научните анализи, испуштаат помалку јајца во текот на нивниот живот. Ова може потенцијално да предизвика рана менопауза.


11. Недостатокот на витамин Д исто така е меѓу причините за неплодност. Доколку е потребно, земајте синтетски витамин Д некое време, но само по консултација со специјалист. Излегувајте повеќе во природата и сончајте се, особено помеѓу 09:00 и 11:00 часот.


10. Хемикалиите кои се користат за производство на пластични шишиња и пазарни синтетички пакување внесуваат во организмот материи кои можат да го нарушат квалитетот на репродуктивниот материјал. Обидете се да ја ограничите нивната употреба.


9. Животинските маснотии содржат полихлорирани бифенили кои се штетни за луѓето. Тие можат да ја ви наштетат во процесот на забременување. Претпочитајте домашно зготвено месо.


8. Пародонтална болест и воспаление на непцата создаваат услови за бактериски инфекции во усната шуплина. Погрижете се за нивна санација пред да забремените, бидејќи тие имаат негативен ефект врз јајце клетките и спермата и индиректно го отежнуваат зачнувањето. Не пропуштајте стоматолошки прегледи.


7. Предавателите на мобилните оператори, рутерите, компјутерите и мобилните телефони кои се наоѓаат во ваша близина негативно влијаат врз квалитетот на репродуктивниот материјал, особено кај мажите.


6. Премногу тесна облека и тесни синтетички ткаенини се една од главните причини за неплодност. Изберете мека памучна долна облека и удобна, широка облека.


5. Недостатокот на спиење ги спречува не само дневните рутински активности, туку и негативно влијае на репродуктивните способности. Ова е една од најчестите причини за неплодност.


4. Токсините се насекаде меѓу нас. Обидете се да јадете чиста, еколошка храна. Направете барем еден ден неделно детоксикација.


3. Одете на јога. Нема ништо порелаксирано и покорисно за телото и умот ако сте решиле дека е време за бебе.


2. Не одете во бањата веднаш по сексот. Оставете ја спермата да стигне до саканата дестинација.


1. Најдете идеален сооднос помеѓу висината и телесната тежина. Од ова, верувајте или не, исто така зависи забременувањето.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Најлесниот пат до здрава исхрана
Колку пати досега си имаш ветено дека од утре ќе се храниш здраво и ќе посветиш повеќе внимание на твоето тело? Денес е ...
24
Се обидувате да забремените подолго време?
Сe започнува со идејата да се има бебе. По извесен период одлучувате дека е вистинското време за бебе. Потоа престануват...
14
Македонска мобилна апликација-Caffetin Men...
Ви ја претставуваме македонската мобилна апликација за следење на месечен циклус – Caffetin Menstrual
13
Следење на овулација – исцедок од вагина (...
Како да го пратите природниот циклус на жената и да ги одредите плодните денови со помош на исцедок од вагината?
13
Анкета

Одмор.
пеперутка16

На колку месеци би го однеле вашето бебе на море?