|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

10 грешки во правењето бебе

Редакција Рингераја, 22.7.2022
Кога се обидувате да забремените, многу работи може да бидат пречка. Тоа не е секогаш лесно како што двојките сакаат и не мора да биде секогаш заради медицински проблем

image
/11


 

Постојат некои вообичаени грешки што идните родители ги прават за време на обиди за бременост. Кои се тие?
1. Немате доволно секс.
Некои двојки погрешно веруваат дека зачнувањето бара само точен момент. Наместо да го насочувате денот на овулацијата, направете го тоа почесто. Зачнувањето во пракса е можно во секое време во месечниот циклус на жената.
2. Премногу секс.
Сексот ретко не е добра, но предозирање не е препорачливо. Може да го исцрпи човекот и да ги спречи неговите сексуални жлезди да произведат доволно сперма способни за оплодување.
Сексот претставува забрзана концепција
3. Ист пост секој пат.
Можеби ти се чини дека мисионерот е најсоодветен за бременоста, бидејќи тоа е исто така најеколошки за човекот, но тоа не е нужно случај. Сето тоа зависи од вашите физиолошки карактеристики и од оние на вашиот партнер. Затоа некои се погодни за подлабока пенетрација или за оние во кои доминираат жени.
4. Претпоставувате дека проблемот е во жената.
Само затоа што жената не може да забремени, не значи дека проблемот е во неа. Кога среќниот настан не се случи подолго време, добро е човекот да провери.
5. Не ја пресметува овулацијата добро.
Овулацијата е најплоден период на месечниот циклус. Пресметајте го внимателно затоа што тоа ќе биде вашата референтна точка за вистинското време за потрајни обиди.
6. Имате секс на денот на овулацијата.
Ако имате комплет за пресметка на овулација, веројатно ја мерите вашата базална температура и го пресметате точниот ден од циклусот. Ова помага малку, но вашата плодност може да варира за околу 24 часа. Ова е причината зошто најверојатно ќе го пропуштите.
Семето може да живее до неколку дена во вагината на жената, што го прави подобро за вас да имате повеќе секс во деновите пред почетокот на овулацијата.
7. Користете лубрикант.
Маслата содржат многу хемикалии кои влијаат на оплодувањето на спермата. Ако сеуште имате потешкотии со природна влага, користете лубриканти базирани на вода.
8. Брзо контактирајте со специјалист.
Нема ништо лошо во консултацијата со лекар, но тоа не треба да биде првото нешто што го правите. Препорачливо е да почекате неколку месеци до 1 година, особено ако сте под 35-годишна возраст.
Еден од најчестите митови за забременување
Стресот и стравот од неплодност може да предизвикаат повеќе проблеми без да се реализираат.
9. Не барајте помош доволно рано.
Другата екстремност исто така не е добро решение. Ако е поминато една година во природни обиди да се замисли, и сеуште сте неуспешни, консултирајте се со доктор за да одлучите што е причината. Чекањето ќе го забави процесот и успехот ако се покаже дека постои физиолошки проблем со еден од партнерите.
10. Вие го занемарувате вашето целокупно здравје.
Важно е да се нагласи не само здравјето на вашиот репродуктивен систем, туку целото тело. Работи во синхронизација, а индиректните проблеми во други органи и системи може да бидат причина за потешкотии во зачнувањето или да го компромитираат развојот на вашето идно бебе.

Постојат некои вообичаени грешки што идните родители ги прават за време на обиди за бременост. Кои се тие?

1. Немате доволно секс
Некои двојки погрешно веруваат дека зачнувањето бара само точен момент. Наместо да го насочувате денот на овулацијата, направете го тоа почесто. Зачнувањето во пракса е можно во секое време во месечниот циклус на жената.


2. Премногу секс
Секс кој ретко се практикува не е добар за забременување, но и предозирање не е препорачливо. Може да го исцрпи човекот и да ги спречи неговите сексуални жлезди да произведат доволно сперматозоиди способни за оплодување.


3. Иста поза секој пат
Можеби ви се чини дека мисионерската поза е најсоодветна за бременост, но тоа не е секогаш така. Сето тоа зависи од вашите физиолошки карактеристики и од оние на вашиот партнер. Некои жени се погодни за подлабока пенетрација или за пози во кои доминираат жени.


4. Претпоставувате дека проблемот е во жената

 Само затоа што жената не може да забремени, не значи дека проблемот е во неа. Кога забременувањето не се случува подолго време, добро е и партнерот да отиде на преглед.


5. Не ја пресметувате овулацијата добро

Овулацијата е најплоден период во месечниот циклус. Пресметајте го внимателно затоа што тоа ќе биде вашата референтна точка за вистинското време за посериозни обиди.


6. Имате секс на денот на овулацијата

Ако имате комплет за пресметка на овулација, веројатно ја мерите вашата базална температура и го пресметувате точниот ден од циклусот. Ова помага малку, но вашата плодност може да варира за околу 24 часа. Ова е причината зошто најверојатно ќе го пропуштите.
Семето може да живее до неколку дена во вагината на жената и заради тоа подобро за вас е да имате повеќе секс во деновите пред почетокот на овулацијата.


7. Користите лубрикант

Маслата содржат многу хемикалии кои влијаат на оплодувањето на спермата. Ако сеуште имате потешкотии со природно навлажнување, користете лубриканти базирани на вода.

 

8. Брзо контактирате со специјалист

 Нема ништо лошо во консултацијата со лекар, но тоа не треба да биде првото нешто што го правите. Препорачливо е да почекате неколку месеци до 1 година, особено ако сте под 35-годишна возраст.


9. Не барате помош доволно рано

Другата екстремност исто така не е добро решение. Ако е поминато една година во природни обиди да забремените и сеуште сте неуспешни, консултирајте се со доктор за да проверите што е причината. Чекањето ќе го забави процесот и успехот ако се покаже дека постои физиолошки проблем со еден од партнерите.


10. Го занемарувате вашето целокупно здравје

Треба да се нагласи дека не е важно само здравјето на вашиот репродуктивен систем, туку здравјето на целото тело. Телото работи синхронизирано, а индиректните проблеми во други органи и системи може да бидат причина за потешкотии во зачнувањето или да го компромитираат развојот на вашето идно бебе.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Драга неплодност, те мразев!
Мајка напиша потресно писмо до нејзината борба со неплодноста за да сподели што научила на тој пат
3
Стана мајка по 18 абортуси и 90000 еур за ...
Лорен Варнефорд имала 18 абортуси и потрошила 90.000 евра за вештачко оплодување но успеа да се оствари во улогата на ма...
3
Останала бремена по сообраќајна несреќа!?
Неверојатна приказна за жената која не можела да роди: Паднала од велосипед и останала бремена
3
Фото: Вака изгледа борбата за бебе!
Не постои нешто што жените не би направиле за да си го исполнат сонот да станат мајки. Секојдневно, голем број од нив по...
3
Анкета

Еднократни пелени
linak

Од кои еднократни пелени сте најзадоволни?

Дајперс (20%)

Пуфис (8%)

Памперс (44%)

Кан бебе (26%)

Еви бејби (3%)


Број на сите гласови: 209

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!