|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  46 47 [48] 49 50   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
29.3.2016 18:06:30   
lolla RR
Нина, јас имав такво искуство. Отиди си и кај друг доктор побрзо нека те види, и дај боже се да си е во ред со другото бебе. Едно но вредно, ајс така си викав и викам.

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 1176
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
29.3.2016 19:28:44   
MademoiselleNina
Ќе одам следната недела на преглед.
Нека биде и едно само да е се како што треба.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 1177
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
3.4.2016 20:18:58   
druze
M.Nina се сретнавме и на другиот форум "Вештачко оплодување" ти си пред мене не разбрав која недела си сега?
Јас сега сум 4 та недела во четвртокот бев прв пат на ехо од кога проверив бета....Ми кажаа дека се е во ред и за 3 недели
да одам да слушниме срцева акција...Да ти кажам и јас се надевав дека ќе бидат две пошто две оплодени јајце клетки ми вратија со трансверот...
Ама само едно упеало другото го видовме - слаба точка рече др.колабирало.Едно нека е и нека е живо и здраво се нека е во ред...
Иначе средив со боледување имам отворено, сега сум дома се движам низ дома немам гајле,нормално не работам многу,гледам
повеќе да одмарам...
Одвај чекам да го слушнам и срценцетоuser posted image
Поздрав до сите имајте лесна бременост....

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 1178
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
4.4.2016 8:37:03   
MademoiselleNina
Druze, би требало да сум 7-8 недела. user posted image во среда сум на преглед, па ќе видиме што ќе кажат. И јас сум на боледување, повеќе одмарам но не лежам цело време. Од вчера почнаа да.ми се јавуваат грчеви во нозете, во стопалото, а и во левата рака. Има некој искуство што би можело да биде тоа?
Druze што терапија примаш? И ајде на следниот преглед д
да го слушнеш срценцето и се да биде во ред.

(Одговор на членот druze)
Непосредна врска до пораките: 1179
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
4.4.2016 18:54:43   
SOLE
Nina за грчеви само магнезиум,пиј без гајле, јас уште во старт почнав да ги пијам двапати по едно и сеуште ги пијам.
Druze user posted image ти посакувам лесна и убава бременост

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 1180
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
4.4.2016 23:02:33   
druze
Ви благодарам...Со терапијата продолжувам исто од кога ја почнав процедурата,уште се боцкам...
Со неделиве од бременост не ми е јасноuser posted image г.н поинаку се бројат а во овај случај со
ИВФ мислам дека е поинаку.Минатиот пат (и прв пат)кога го видов на ехо од преголема
возбуда ништо не прашав...Се остана за идниот пат кога ќе слушниме срцева акција...
И кај матичната кога појдов за боледување не ми кажа ништо посебно и за Мајчина книшка
кога ја прашав ми рече следниот пат...Така е секогаш???
Поздрав до сите...user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 1181
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
6.4.2016 8:57:39   
MademoiselleNina
Druze, mene nikoj ne mi spomna majcina kniska, sto e toa? user posted image

< Поракaта ја уредил MademoiselleNina -- 6.4.2016 8:58:22 >

(Одговор на членот druze)
Непосредна врска до пораките: 1182
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
6.4.2016 12:42:57   
butterfly 00
Nina vo majcinata kniska ti ja zapisuvaat bremenosta kako ti tece, sto se si primala, kakva bremenost se

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 1183
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
6.4.2016 16:36:10   
Kvisko
Бременоста и при ивф се брои од последна менструација не поинаку. Така се рачунаат гестациските недели без разлика како е постигната бременоста.
Менњ матичната ми отвори мајчина книшка некаде накај 10 недела не веднаш. Немам нешто многу таму запишано зашто скрининзите ги правев во Ремедика ама ја имам и си имам основни податоци за притисок, тежина и дел од мерките од скрининзите.

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 1184
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
6.4.2016 16:40:04   
MademoiselleNina
Денес бев на преглед, 8 ма недела сум и нема веќе два ембриони туку само едно. Тоа едно се развива ок, има срцева акција. А другото ништо... го нема веќе, а јас не прокрварев, докторот вика природна селекција...

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1185
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
7.4.2016 8:51:44   
Neurotoxin RR
Точно така Нина, природна селекција, радувај се на тоа срценце, нека расте кај тебе до сам крај и со лесно да си го пораснеш мешето, да се роди здраво живо, и да биде гордост ваша

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 1186
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
7.4.2016 23:24:53   
MademoiselleNina

ИЗВОРНА ПОРАКА: Neurotoxin RR

Точно така Нина, природна селекција, радувај се на тоа срценце, нека расте кај тебе до сам крај и со лесно да си го пораснеш мешето, да се роди здраво живо, и да биде гордост ваша

user posted image
Фала и за убавите зборови, да биде се како што треба до крај.
Денес бев на трансфузиологија на контрола, и ме зачуди што земаат крв и поладне user posted image , колку е точна крвна слика попладне? И леукоцити ми се покачени, 13, а референтни вредности се од 3,5 до 10. Што значи ова, доктореот го гледаше резултатот во целост, и рече дека е во ред, ваљда е во ред ...шо знам

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 1187
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
8.4.2016 0:48:11   
butterfly 00
Leukocitite ti se pokaceni zaradi hormonite inaku i popladne zimaat krv

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 1188
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
8.4.2016 11:56:23   
lolla RR
Нина, баш ми е мило што се е ок со другото бебуленце, со лесно да си го износиш до крај. За леукоцитите не се секирај, нормално е. Ајде со лесно на сите тука.

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 1189
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
8.4.2016 11:58:58   
Kvisko
Нина во бременост се толерираат леукоцити до 15. Немај гајле мене ми беа цело време или покачени или на горна граница и никој не се потресе околу тоа нешто многу. За крвна слика не е проблем земање крв попладне кога се работи за оваа што ја викаат диференцијална побитно било на гладно за испитување шеќер и маснотии барем така ми објаснија.
Со лесно да расте гравчето.

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 1190
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
8.4.2016 15:22:22   
Neurotoxin RR
Нина, за трудници има други реф вредности и за леукоцити и за маснотии, а за леукоцитите, со првата бременост мене ми беа ццело време покачени, да на крај кога се породив ми беа 32, ме ставија на антибиотици, не занеја зошто, матичниот сакаше на хематологија да ме праќа, скраја да е страв му беше од некоја леукемија, ама ете, по пораѓај се намалија, до ден денес не знаеме од што беше, сега пак ми се покачени, ама не кревам паника, мене работата ми е таква изложена сум на инфекти постојано, имунитетот цело време ми е уклучен, затоа фала богу не се разболувам,, најрелеватно ќе ми биде летоска кога ќе ги проверам, а сега докторот ми вика, дека има неке воспаление, некој абцес кој не сум го открила и испитала, а сега и не ни можам. Само чувствувај се убаво и здраво, и мисли на доброто на бебушко и се ќе биде во ред.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1191
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
8.4.2016 20:16:27   
MademoiselleNina
Кога ќе одам кај матичниот ќе го прашам, ама вака добро се осеќам user posted image
Само ми се спие повеќе и толку.
Туку сеа читам за овие тестовите NIFTY и Tranquility околу 750 евра се, дали вреди толку пари да се дава??? Се мислиме ептен...

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 1192
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
10.4.2016 18:12:36   
Pinky30
Devojki kako se racunaat gestaciski nedeli koja nedela si dali od posledna menstroacija ili den na Embriotransfer?

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 1193
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
10.4.2016 18:46:46   
MademoiselleNina
Se racunaat od prv den na posledna menstruacija user posted image
Pinky30 ajde sega i tuka ke se citame

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 1194
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
10.4.2016 19:35:43   
Pinky30
ИЗВОРНА ПОРАКА: MademoiselleNina

Se racunaat od prv den na posledna menstruacija user posted image
Pinky30 ajde sega i tuka ke se citame


Daj Boze Nina cul te Gospod da se citame se do 40 ta nedela user posted image uste nemozam da se opustam duri i so strav pisav tuka...hihihi...Samo da e se vo red....Za ivf se sum upatena ovie 2,5 godini no za bremenost sum duduk ne viden moze ke prasuvam i gluposti user posted image user posted image So lesno na siteeeeee

< Поракaта ја уредил Pinky30 -- 10.4.2016 19:36:46 >

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 1195
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
11.4.2016 13:17:56   
MademoiselleNina
Како сте денес? Јас имам некои главоболки чудни, мерев притисок, околу 100 со 60, низок ми е? И сум поспана...

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 1196
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
11.4.2016 13:41:05   
druze
Nina право да ти кажам и мене ми е денов така само што јас не мерев притисок.По малаку
и стомакот ме заболува денеска и вчера (малку како за добивање) дали и тебе ти е така по некогаш?
Иначе само две недели си пред мене јас сум 6,5 недели така мислам дека и ти кажа некни
дека си 8 недели. И ти одиш во Систина кај Иваноски така???
Поздрав до сите и со лесно ...user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 1197
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
11.4.2016 13:52:26   
MademoiselleNina
user posted image и јас одам кај Иваовски, и сум 8 недела.
Стомак не ме заболувал сега во последно време, само глава ме боли.
Што јадеш? Дали си на некој режим на исхрана?

(Одговор на членот druze)
Непосредна врска до пораките: 1198
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
11.4.2016 14:06:38   
druze
Nina сигурно сме се сретнале во Систинаuser posted image Јас јадам се нормално како и до сега,
малку се трудам да се хранам поздраво и повеќе зеленчук и овошје пошто овошје многу не јадам иначе.
Друго ништо не сум сменила а и немам којзнај колку апетит така навечер ќе ми текни салата и супа се повеќе
сакам( и тоа попара,мм само ми се смеј за попарава).Јас терапијата ја примам иста сеуште и ти така?
Поздрав....user posted image user posted image user posted image
И на PINKY30 честитки и лесна и убава бременостuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 1199
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
11.4.2016 16:10:53   
Pinky30
Fala mnogu Druze da si pisuvame za ubavi raboti vo slednite 40 nedeli...jas pak jadam na sekoj 3-4 h.mi se jade po malce normalno no mi saka dusauser posted image
Za bolkite vo dolniot predel gi imav pred 5-6 dena i eve denes pak ednokratno i ne dolga bolka no jakicka bese l sestra mi e bremena so vtoro 15 ta nedela i taa imase na momenti ctreckanje vo jajnici i matka no toa bilo normalno.

(Одговор на членот druze)
Непосредна врска до пораките: 1200
Страница:   <<   < Претходна страница  46 47 [48] 49 50   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  46 47 [48] 49 50   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?