|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 8 9 [10]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вода
5.7.2015 10:41:55   
lukajana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Roberta r

Zdravo mamicki me interesira od koga moze da se dava voda na novorodence i kolku kolicinski i dali moze da i davam voda so kim. doktorite mi velat bebinjata do 6 meseci ne smeat da pijat voda mozelo da napravi problemi so bubrezite i da dovede do smrt i sega me e strav,prvo dete mi e i nisto ne znam so e vo red a sto ne.



_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 226
   RE: Вода
5.7.2015 11:54:55   
lukajana RR
Роберта јас вода сум давала на бебушките од раѓање,за првото по препорака на педијатар дека се храневме комбинирано со доење и Ад за да не створи запек Ад млекото а второто ми е родено во мај па давав заради жештините по малку водичка со лажиче.
Со ким не сум давала ама многу мајки ставаат ким во водата така да можеш да пробаш за стомачето

< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 5.7.2015 11:55:48 >


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 227
   RE: Вода
5.7.2015 12:49:41   
Roberta r
Vi blagodaram za odgovorot jas ja doam,posle pumpam i pak i davam majcino mleko a nekogas koga nemam vreme ili dovolno mleko i davam i ad.mleko posto pedijatoarot mi rece ako cica dobro 20 min da i davam od 30-40 ml ako ne cica 40-60 ml,ako imam dovolno izmuzeno mleko toa da i go dadam ako ne da i davam ad.mleko.ona si go pie celoto majcino mleko samo okolu 50 ml od drugoto i koga pie od toa ima gasovi i togas place zatoa sakav da i dadam vodicka so kim ama mi bese strav a nema uste ni mesec napraveno.sepak vi blagodaram

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 228
   RE: Вода
6.7.2015 12:24:44   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful RR

Како што ми кажаа, исклучиво млеко, а после 2 месеци евентуално чајче. Вода не би давала, си внесува се што му треба преку млекото. Ако ти е за грчеви, пробај со друго средство, сепак. Нас ни помагаат еспумисан капки.



_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 229
   RE: Вода
6.7.2015 23:43:47   
MamaKiki
roberta go citam postov i se iznervirav da ti kazam pravo user posted image
kako moze voda da mu napravo problem so bubrezite na bebe...?
vodata gi promiva bubrezite na sekoj organizam mu treba voda za da se prociti a pa sega na zeskovo i te kako i treba vodicka...
jas isto ne davav voda do 2 meseci go doev i ad kombinirav ama davav cajce od bekutan so sladok anason od 1 nedela koga beshe pravev po 50 ml 2 pati vo denot i si pieshe kolku sto sakashe me nu prekinuvav...
posle probvav voda koga me iskara doktor prijatel na tatko mi ke me otepashe! bebe ne ja sakashe vodata ja davav so lajce i koga kako se napivashe ama od koga pocnavme so dohrana vodata ni e prva od tecnosti pie mleko za obrok, cajce koga kako ne sekoj den ama vodicka pie barem 200ml vo denot ako ne i poveke si mocka
i znaesh sto... otkako pocnav so voda bebe mi beshe pomirno se potsmiri inaku znaeshe epten daa bide kenkav...

ako sakas da probas so kim bi ti preporacala da si kupish cajce od humana so kim i komoraca go ima vo zegin okolu 100 denari e jas takvo probavav da davam ama bebe go nekeshe poveke mu godi bekutan oti e sladok
i dvata se nameneti za podobruvanje na varejeto na hranata vo slucajov na ad mleko i se davaat so navrshena edna nedela...
ne znam kolku ti pomognav ama sepak prasajsi maticen pedijadar na zeskovo losho e bebe ako poti mozi da dehidrira samo na mleko ako e posebo na kombinacija so ad
za doeni bebushki ne znam tocno da komentiram okolu vodata

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 230
   RE: Вода
7.7.2015 13:00:37   
sandriana RR
Постот кој се однесува за грчевите е префрлен во соодветна тема ТУКА

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 231
   RE: Вода
7.7.2015 13:11:56   
sandriana RR
Водата може да биде многу опасна ако се форсира кај мало бебе - новороденче/доенче. Барем до 4-5 месеци, додека да се започне со дохрана, не се дава вода.
Една од причините е интоксикација со вода.
Малку за тоа има постирано bucko mal ТУКА, но поентата е дека чистата вода прави отоци на клетките, го влече надвор натриумот и може да има фатални последици. Зборувам за поголема количина на вода ако се конзумира, бидејки ја надминува потребата и максимумот на организмот.
Од 2-3 лажичиња нема зијан, но нема ни ќар за бебе кое цица/пие млеко, бидејки истото ја содржи потребната количина вода.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 232
   RE: Вода
7.7.2015 14:13:10   
MamaKiki
bebe koe cica mozebi e okej do 6 meseci da ne se dava vodicka
vo mojot slucaj na ad treba da se dava vodicka... ima mnogu pricini prva i glavna za mene e faktot deka ad mleko e KRAVJO mleko modificirano spored primerot na majcinoto mleko, doenjeto se nudi sekogas koga bebe ke posaka oti e lesno svarlivo , a ad site preporacuvaat da pominat barem 3 saati oti go opteretuva mesheto...mn e posilno , i stavara zed kaj bebe barem vo mojot slucaj beshe taka...
vodata voopshto ne mi ja bendisvashe bebe pieshe ili plukashe ili plakneshe uste so nekolku lajcinja voda na den, eve i sega ako ne e zeden ne ja pie vodata , sandriana jas imav golema korist od nekolku lajcinja voda sto ke gi mlackashe pishav i pogore dete se smiruvashe pa jas kenkavosta mu ja prepishav na vodata zimno vreme beshe nie se greeme so parno pa vozhushot izgleda mu beshe suv, a sega letno vreme pekol e!
sekoj spored svoi ubeduvanja ama i vrven pedijatar da reci voda ne treba ne e strashno ako majka misli deka e zedno da mu ponudi i bebe samo da kazi
mene prvata maticna me sovetuvashe spored pravila na SZO bez da go sledi deteto i napravi nekolku greshki... vodata mi beshe edna od niv a i dohranata... zatoa ja smeniv iako beshe strashno fina i mi go sakashe bebe mnogu...

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 233
   RE: Вода
7.7.2015 16:41:52   
lukajana RR
MamaKiki Roberta i bucko mal ne ziveat vo Makedonija i zatoa dobile takov sovet od pedijatrite zasto ocigledno vo stranstvo ja zastapuvaat taa teza za vodata.
Kaj nas doktorite se podeleni na ova prasanje i zatoa site razlicno kazuvaat i veke se stvara nedoumica kaj majkite kogo da go poslusaatuser posted image ,a tuka se sekako i postarite sto na prvoto placenje na bebeto vikaat da ne e zednouser posted image .
I na kraj ostanuva na nas da odlucime pa zatoa jas se vodam prema potrebite na deteto i do sega se pogoduvame nekako

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 234
   RE: Вода
7.7.2015 23:11:41   
Roberta r
Vi blagodaram za pomosta na site jas pocnav da i davam po nekolku kapki na den i si gi pie inaku nekolku dena veke sme samo na majcino mleko.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 235
   RE: Вода
13.11.2015 12:49:51   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: media

pocituvani moram da Ve prasam. moeto bebe ima 3 meseci i 10 dena od pred nekoj den mu dadov da pie vodicka i vcera duri ispi 60ml . dali mislite deka i nedostasuva mleko povekhe da cica ili.... inaku napreduva po 800gr mesecno i e samo na doenje



_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 236
   RE: Вода
13.11.2015 12:57:23   
sandriana RR
media, тие 60 мл ги испи одеднаш, или во текот на целиот ден?
Педијатрите велат дека ако доенче испие одеднаш повеќе од 50 мл друга течност (вода, чај, АД млеко) после доење, значи дека е гладно.
Друга работа - не се препорачува вода, не е неопходна, особено не во толкава количина кај бебиња доенчиња. Мајчиното млеко е така концепирано да ги содржи сите потребни нутриенти за да ги задоволи потребите на доенчето.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 237
   RE: Вода
13.11.2015 13:26:43   
media
ty sandiana,znam deka vodata ne e neophodna no sakav da probam dali mozebi i nedostasuva mleko inaku vodata ja ispi vo tekot na celiot den ti blagodaram za odgovorot

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 238
   RE: Вода
5.2.2016 10:02:34   
MM15
Maloto mi e 5.5 meseci i pocnuvame poleka so kasicki. Nekoe vreme probuvam da i dadam voda no ne ja prifaka. Probuvam i caj na hipp isto ne go saka. Ednas probav cajce becutan anason so kamilica i go ispi odma. No kolku sto znam becutan caevite imaat dodaden seker. Ve molam za vase mislenje za becutan caevite

(Одговор на членот media)
Непосредна врска до пораките: 239
   RE: Вода
5.2.2016 10:14:18   
sandriana RR
ММ15, темата за чај - искуства и мислења има споделено ТУКА. И твоето прашање го префрлив таму.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот MM15)
Непосредна врска до пораките: 240
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 8 9 [10]
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 8 9 [10]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?