|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вода
20.6.2011 8:30:25   
blue_blue
јас вода почнав да давам кога почнав со густа храна, т.е. кашички. Мислам дека нема никаква потреба од вода додека детето е само на млеко...

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Вода
20.6.2011 10:21:20   
vida
I sin mi cica ima 3 meseci a pedijataror ni rece deka na zestinive mozeme da mu davame i vodicka iako vikaat deka dodeka cica nemalo potreba od drugo.Jas ne se soglasuvam so toa mislam deka voda si e voda.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Вода
26.6.2011 8:42:14   
Natuska85
Баш мислев дека педијатарот ќе ми каже да му давам по малку водичка на горештините со лажичка (инаку сме стари 2 месеци и некој ден),ама ми кажа никако вода,инаку сме само на доење.Па всушност мајчиното млеко е 80-90 % вода.Кога ќе ми ја измијам цуцлата му оставам по некоја капкаuser posted image и таков кога ќе шмукне прави скиселени фаци,како да не му е убава водатаuser posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот vida)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Вода
26.6.2011 9:46:24   
Maca25
Пред да ме зема мм од болница кога се породив, бил на советување тетка му ( која работи на ГАК) и кај нејзните колешки. СИте му рекле дека на бебето обавезно да му се дава водичка. И така и правевме. Нина иако цицаше и давав по некоја какпка водичка после доење.
Е значи друг тип на доктрори user posted image во советувалише, ни рекоа дека нема потреба од вода, се додека цица, ништо друго не и треба. Освен кога ќе почнеме со дохрана, значи после 6 месеци.

Јас не ги послушав тие во советувалиште и и давав водичка.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Вода
26.6.2011 10:17:39   
mamamoni
јас воопшто не и давав, и сега на 8 месеци малку пие вода, а сеуште цица и со тоа си внесува течности, е сега со жештиниве незнам како ќе биде

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Вода
1.8.2011 22:08:45   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: MERUSHKA

Мојот син има 2 недели.Да му давам чај Бекутан или водичка по малку ,или да биде само на мајчино млеко!Ваш совет!!??


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Вода
2.8.2011 11:30:44   
mamamoni

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamamoni

јас воопшто не и давав, и сега на 8 месеци малку пие вода, а сеуште цица и со тоа си внесува течности, е сега со жештиниве незнам како ќе биде



е сега пиеме мнооогу вода user posted image

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Вода
2.8.2011 11:55:10   
arh_diz
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: MERUSHKA

Мојот син има 2 недели.Да му давам чај Бекутан или водичка по малку ,или да биде само на мајчино млеко!Ваш совет!!??


Ponudi mu vodicka , bidejki e toplo ako pie davaj mu ako ne nemoras
caj bekutan ako nema grcevi nemoras da mu davas
Jas voda mu davav otkako se rodi

< Поракaта ја уредил arh_diz RR -- 2.8.2011 11:58:44 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Вода
5.8.2011 9:28:12   
dostickage
sto znam jas ne davav voda  se duri ne pocna so nemlecna hrana.
posebno ako e na doenje,nema ama bas niakkva potreba od voda.
toa moze ke si pie , ke napolni mese so vodicka i posle moze da ne jade.Na pocetokot mlekoto e gusto,posle se razretcuva kako sto cica od gradata i na kraj e veke najvodenesto.deteto si ima se preku majcinoto mleko.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Вода
5.8.2011 9:50:30   
zapce
Јас до 6 или 7 месеци воопшто не му давав водичка, беше на адаптирано млеко а му давав да пие чајче, е после кога фати да се стоплува некаде од мај месец почнав со водичка и тоа прво превривана , а потоа и флаширана и до скоро пиеше флаширана водичка.

_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Вода
25.9.2011 22:37:34   
Bethany
Kazete mi mamicki da li treba po malku zovriena voda da mu davam na moeto bebe, bidejki osven sto cica, mu davam i adaptirano mleko po potreba?

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Вода
25.9.2011 22:51:56   
Тања РР
Бетани, обчно се вели дека до 6 месеци на децата не им треба дополнитело внесување на вода доколку се на доење и јас лично го почитував тоа но можеш да пробаш дали твоето user posted image е жедно. Ако ја прифати водата нема никаква штета да му даваш по малку.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Вода
25.9.2011 23:10:19   
Bethany
Знам дека не му треба ако е само на доење, но моето го дохранувам и со адаптирано млеко , затоа прашувам да ли поради адаптирано треба малку да му давам и вода?

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Вода
26.9.2011 11:59:07   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Знам дека не му треба ако е само на доење, но моето го дохранувам и со адаптирано млеко , затоа прашувам да ли поради адаптирано треба малку да му давам и вода?

i jas go imam prashanje..mene mi rekoa nema potreba od voda se dodeka ubavo cica...ama 2 pati na den go dohranuvam so adaptirano mlekce??

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Вода
27.9.2011 8:24:12   
Annet
jas i davam i voda i cajce,po malku.ad mleko pie,sto znam pedijatarot rece moze da se dava. ama koga ke se napie voda po nekoe vreme ja povraka i sega izbegnuvam da i davam ,moze ednas dva pati po malku da goltne.a caj i davam megu obrocite si pie po 100 ml na den.neznam veke sto e pravilno a sto ne,koga saka da se napie i davam;-)

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Вода
30.9.2011 16:18:26   
mamicka77
mojata kerkicka ne saka da pie voda sekogas koga ke i dadam ili ja pluka cuclata ili pine i se odma zasrkene i veke pocnav da ne i ni davam a i na mene mi rekoa deka mora da pie voda bidejki vo majcinoto mleko postoi voda no vo adaptiranoto mleko ne postoi i zatoa mora bidejki ke ja zeze na zeludniceto i i ja susi ustata no eve ne saka i kupiv obicna rosa kupecka ne od vodovod no ne saka a i cajceto i jadenjeto i gi pravam so flasirana rosa od vodovod nikako ne i davam iako i flasiranata ja prevrivam 10min
a i uste nesto cajceto od becutan pisuva deka do 8 casa moze da stoe i poveke da ne i go davam posle 8 dali vie taka pravete ili dodeka ne go ispie i davate od toa jas gledam se na 8 saati i go jas ispivam potoa za da ne go frlam a nikogas ne moze da gi ispie tie 100ml


< Поракaта ја уредил mamicka77 -- 30.9.2011 16:20:01 >

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Вода
30.9.2011 16:44:01   
arh_diz
Dokolku ne saka da pie voda , ne i davaj na sila.Sin mi sakase da pie i mu davav.Caj bekutan i jas mu davav na sin mi ama ne go ostavav da stoi ke mu svarev kolku ke ispie drugoto go frlav.Nekako ne mi odi da stoi caj taka dolgo jas ne bi go piela a ne bebe

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Вода
24.10.2011 22:51:07   
emilija28
Nie pieme voda od 1 mesec mnogu bese zesko i pedijatarot ni preporaca da davame voda so lazicka
Obavezno ja prevrivam a posledniot mesec zemav i baby water od hipp ama i nea ja vrijam pred da ja pie

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Вода
6.11.2011 11:42:27   
bombica
Vcera na Pavel prv pat mu dadov voda ima 4 mes. i 10 dena.Jadese kasicka od jabolko i posle toa mi kenkase celo vreme. Mu dadov voda ispi 30 ml i se smiri.Dusice moe zeden biluser posted image

(Одговор на членот emilija28)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Вода
6.11.2011 13:43:59   
lilicka
Bombica prvpat mu davas voda?????Pa greota ee sto ne si mu dala do sega.....!!!!

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Вода
6.11.2011 15:51:52   
Annet
jas i davav usute od 10 dena po malku, a sega megu obrok i davam po 10-20 ml.zavisi koga kako..oti e na ad mleko i da ne e zedna;-)

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Вода
6.11.2011 20:45:23   
bombica

ИЗВОРНА ПОРАКА: lilicka

Bombica prvpat mu davas voda?????Pa greota ee sto ne si mu dala do sega.....!!!!

Da vcera prvpat.Bevme samo na doenje i mislam deka nemase potreba od voda a sega pocnavme so sokcinja i kasicki i zatoa mu davam od vcera

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Вода
16.12.2011 10:00:58   
Felly RR
ВО последно време Матеа само вода бара, и цело шише од 200мл ќе го испие, и бара уште. И ништо друго не сака, ни чај, ни сок. И полнам едно шише од 1,5 литар, и до вечер испиено е. И сабајлево се разбуди ос спиење и одма вода побара, а млеко никако не сакашеuser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Вода
16.12.2011 11:04:22   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

sto znam jas ne davav voda  se duri ne pocna so nemlecna hrana.
posebno ako e na doenje,nema ama bas niakkva potreba od voda.
toa moze ke si pie , ke napolni mese so vodicka i posle moze da ne jade.Na pocetokot mlekoto e gusto,posle se razretcuva kako sto cica od gradata i na kraj e veke najvodenesto.deteto si ima se preku majcinoto mleko.



dostickage..da ne si malku greshka??? obraten e procesot na majcinoto mleko..prvo e povodlesto i bogato so sheker, a posle doagja masnoto i gusto mleko..vsushnost mozes i sama da vidis ako probas da se izmolzes..zatoa i nekoi bebinja posle 1-2 minuti ja pushtaa gradata..ne bile gladni tuku zedni

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Вода
16.12.2011 11:09:29   
Luci
М. не пие вода воопшто. АД млеко пие два пати на ден со вода и толку, ама сепак не е тоа-тоа, се надевам ќе сака кога ке потпорасне, сега има 10 и пол месеци


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?