|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вода
20.10.2010 11:14:48   
***Lide***
vo pocetokot mu ja prevrivam ama sega od pred eden mesec mu davam ladna ili gorska flasirana

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Вода
2.3.2011 13:21:08   
penelopa
Почнав да му давам вода некаде пред 1 месец, значи кога беше стар околу 3 месеци. Ич не ја сака- веднаш прави фаци и плука...но еве полека се навикнува. накако ми успева по 50/60 мл да му протурам на денuser posted imageuser posted image за мама.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот ***Lide***)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Вода
2.3.2011 13:23:20   
Martins mom
Мартин е една година и едвај некако ќе му дадам 5-6 лажички вода во денот. Не сака вода ни да помириса, не па да ја пие...

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Вода
2.3.2011 13:26:30   
penelopa
А што му даваш Мартин мам нон стоп сокчиња и млеко?

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Вода
2.3.2011 13:32:29   
Isabella
I Isabella ne piese voopsto voda do pred edna nedela (a ima 1 godina i 1 mesec) i otkako mnogu i se vcrveni gazeto prestanav da i cedam priroden sok i malku po malku pocna da pie voda. Inaku ni caj nikogas ne sakala, bese samo na cicanje(nautro i navecer) i na ceden sok dva pati vo denot. Mislam deka mnogu malku tecnosti vnesuvase. Sega se raduvam sto pocna da pie po malkuuuu vodicka user posted image

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Вода
2.3.2011 13:33:23   
Martins mom
И млека не пие, само цица. Му давам свежо цедени сокови, а сега од скоро успев да го научам малку чајче да пие, ама го пие кога е заигран, значи несвесно, инаку нема шанси. Знам дека не се може без вода, ама сега сум спокојна затоа што цица, а кога ќе го одбијам...не знамuser posted image user posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Вода
2.3.2011 13:35:53   
penelopa
Да имаш право и онака мајчиното млеко е скоро 80/90% вода сигурно добива доволно течности. Чудно многу бебиња ич не ја сакаат водата.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Вода
2.3.2011 14:23:51   
Maca25
И Нина воопшто не сакаше вода, само млеко и сокчиња. И купував чајчиња на Хип, нив ги пиеше, но тие содржат многу шеќер и се ептен благи. јас сите сокчиња и ги разредував со вода, дури и многу повеќе вода ставав место сок, па полека постепено почнав и вода да и давам и сега еве ја си пие вода. Додека беше болничка само вода пиеше. Може и по пола литар на ден. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Вода
2.3.2011 14:30:18   
aleksandra90
Dario isto ne sakase da pie voda ( dodeka ne pocna da pie od casa). Cudno mi bese i epten se nervirav zosto ne sakase voopsto. Samo sto ke oseti deka e voda odma pluvase. A bese na adaptirano mleko. E sega veke ke pravi 3 godinki i nemame problemi so vodata, duri i sam si bara.. user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Вода
2.3.2011 18:19:22   
ben10
nie pieme samo LADNA voda i ne tolku cesto okolu   150ml

(Одговор на членот aleksandra90)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Вода
2.3.2011 19:02:03   
ole2004
I nie koristime LADNA,no za ad.mleko.Nikako da se naucime da pieme voda,so lazenje odvaj 20-30ml od koi pola isplukaniuser posted image

(Одговор на членот ben10)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Вода
2.3.2011 20:46:20   
Pepe
Nie pieme Jana i mnogu sakame voda,duri na rati i po 300 ml ispivameuser posted image

(Одговор на членот ole2004)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Вода
3.3.2011 11:13:31   
stojanoskad
Kaj nas kako po kniga.Dodeka bevme samo na cicanje,nejkese da cue za voda, anekade od 5 i pol meseci kako jademe se poveke taka pieme i voda se poveke.

< Поракaта ја уредил stojanoskad -- 3.3.2011 11:17:01 >

(Одговор на членот Pepe)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Вода
3.3.2011 19:17:28   
Snowhite RR
И Михаил последниве 2-3 месеци почна да пие вода и тоа си пие, сега не знам колку точно, ама мислам доволно. Е сега има денови кога пие повеќе, а некогаш и помалку. Мислам дека сега јади се, му бара и вода организмот, инаку не сакаше ни да ја мирисни

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот stojanoskad)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Вода
3.3.2011 19:30:46   
*miki mami*
И Михаил последниве 2-3 месеци почна да пие вода и тоа си пие, сега не знам колку точно, ама мислам доволно. Е сега има денови кога пие повеќе, а некогаш и помалку. Мислам дека сега јади се, му бара и вода организмот, инаку не сакаше ни да ја мирисни



isto i kaj nasuser posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Вода
3.3.2011 23:43:54   
Pepelaska *
Јас му нудев вода уште од прв месец ама не ја сакаше , ама сега откако почна да “јаде“ обавезно по кашичка му давам со лајче и си лапа мисли уште за јадење има user posted image , мислам дека ако му се пие ќе пие а ако е на мајка му и по две кила на ден user posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Вода
8.5.2011 17:06:28   
mamamoni
воопшто не сака вода, ама сеуште цица па не е проблем засега

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Вода
8.5.2011 18:15:55   
Maca25
Не се секирај, сите во тој период одбиваат вода, ама кога ќе почне да оди, ќе биде поактивна и ќе и требаат повеќе течности па ќе почне да пие и водичка. Јас сеуште и ги разредувам сокчињата на Нина со вода, и домашните направени во соковник и купечките, а посебно тие од јаболко затоа што се многу благи, иако пишува дека се 100%. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Вода
9.6.2011 0:05:24   
elenaj
Mislam deka sokceto od jabolko treba da se razreduva 2?3 voda i 1/3 sokce neli?? a od koga pocnavte so davanje skocinja, so polni 4 meseci ili moze i malku porano?? Zasto kerka mi ima tri polni meseci sega vleguva vo 4ti ama stolicata i e tvrda pa sakav da i davam po malku sokce od jabolko zasto vikaat e dobro za stolicata ama gledam ne se preporacuva pred napolneti 4 meseci, ili moze gresam???

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Вода
9.6.2011 1:02:00   
Тања РР
Elenaj јас мислам дека треба да почекаш уште малку. До шест месеци на бебињата не им треба ништо друго освен мајчино (или АД) млеко.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот elenaj)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Вода
9.6.2011 9:49:24   
AnnaMolly RR
Филип до 11 месеци со сила пиеше вода. До 6 месеци не му давав вода, само чајче. Ама кога почна да јаде цврста храна, нормално дека организмот бара и вода покрај чај и сок. Ма не со лажиче, со шприц, со молење, плачење - вода не помирисуваше! Е, сега, изгледа откри дека водата го разладува во жештините, па лока како цистерна вода од шише! user posted image

И од чешма му давам. На почетокот му давав флаширана, ама сега исклучиво од чешма.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Вода
9.6.2011 13:29:58   
Martins mom
Ете сега кога се одбивме од цицање, пие и вода и млеко од шише, што претходно немаше шанси !! Не ми се верува! А и апетитот му е значително подобрен, си јаде повеќеuser posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Вода
9.6.2011 23:23:38   
Pepelaska *
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly

Филип до 11 месеци со сила пиеше вода. До 6 месеци не му давав вода, само чајче. Ама кога почна да јаде цврста храна, нормално дека организмот бара и вода покрај чај и сок. Ма не со лажиче, со шприц, со молење, плачење - вода не помирисуваше! Е, сега, изгледа откри дека водата го разладува во жештините, па лока како цистерна вода од шише! user posted image

И од чешма му давам. На почетокот му давав флаширана, ама сега исклучиво од чешма.


исто и МАртин само се грижам дека ич не пие вода, ама вчера бевме на гости и изеде неколку смоки а и беше жешко па му дадов вода абе за 2 минуто 100 мл испи, не ми се верувашеuser posted image денес помалку, а и јас некогаш ама ретко му давам од чешма иако стално имаме флаширана,ама мислам доволно му се тресев нека си се учи на сеuser posted image


Мартинс мам не се секирај за доењето имам другарка исто пред една недела го одбиваше малото и викаше абе многу ми е тешко ама поарно сега веќе не бил истиот квалитет на млекото и само што на детето му станува навика да бара сегде, а исто и тој јадел повеќе сегаuser posted image

< Поракaта ја уредил Pepelaska### -- 9.6.2011 23:25:34 >


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Вода
17.6.2011 16:53:52   
blond
A што мислите за давање вода на новороденче? Деновиве очекувам да се породам, па некако ми е шуто да не му давам вода, барем по малце user posted image
Или сепак не ?

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Вода
18.6.2011 8:35:52   
Snowhite RR
Ако го доиш нема потреба од вода, барем до 2 месеци, затоа што мајчиното млеко содржи се што му е потребно на новороденчето
Со лесно нека ти еuser posted image


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?