|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вода
12.5.2010 0:40:19   
Medo
На Нуби е и финтата е во цуцлата. Има три означени делови, па зависно како ќе му ја поставиш на детето, толкава количина течност ќе излегува. Е сега, бебето може да ја врти, што го расипува штосот, ама нашево шишенце има рачки, па се надевам, дека позицијата на рачките колку-толку ќе го ограничи извртувањето на шишето.
user posted image Поздрав и отидов сега на спиење, а дали ќе функционира ова со шишето, допрва ќе видиме, па и ќе пишеме.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Вода
12.5.2010 0:49:55   
nadica

ИЗВОРНА ПОРАКА: Тања

Медо ако ја доиш можеби подобро би било да и даваш вода исклучиво со лажиче. Ако еднаш ја проба цуцлата можно е да почне да ја одбива градата. Се е индивидуално, некои деца немаат проблем со трансферотuser posted image ама педијатрите така советуваат. 



и јас се зафркнав на истиот принцип user posted image дека ако дадеш шише нема да сака цице па до 6 месеци исклучиво доење а потоа надица незнае да пие од шише сеуште иако е 20 месеци само ја џвака цуцлата и што ќе капне го пие многу тешко за мајката ни сок ни вода неможеш да дадеш а лето жешко уф...

затоа дај вода со шише ако сака да цица ќе цица и ќе пие вода и сок од шише ако несака да цица ем со лажичка ем нема да цица -ова од искуство

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Вода
19.5.2010 0:56:03   
Medo
Почнавме со водичка, ама некако не сака баш. Сега после неколку дена барем лизнува по малце и не прави фаци. И давам со шишенцето и некако сака да го лапне, ама повеќе за да се игра и да ја грицка цуцлата. Ќе видиме како ќе оди понатаму.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Вода
19.5.2010 10:03:25   
amelbebe
ИЗВОРНА ПОРАКА: nadica


ИЗВОРНА ПОРАКА: Тања

Медо ако ја доиш можеби подобро би било да и даваш вода исклучиво со лажиче. Ако еднаш ја проба цуцлата можно е да почне да ја одбива градата. Се е индивидуално, некои деца немаат проблем со трансферотuser posted image ама педијатрите така советуваат. 



и јас се зафркнав на истиот принцип user posted image дека ако дадеш шише нема да сака цице па до 6 месеци исклучиво доење а потоа надица незнае да пие од шише сеуште иако е 20 месеци само ја џвака цуцлата и што ќе капне го пие многу тешко за мајката ни сок ни вода неможеш да дадеш а лето жешко уф...

затоа дај вода со шише ако сака да цица ќе цица и ќе пие вода и сок од шише ако несака да цица ем со лажичка ем нема да цица -ова од искуство
da ne go pisuvam istoto ama taka e

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Вода
20.6.2010 10:45:52   
nate77
Jas na Viktor mu davam prevriena voda od cesma.Ne znam dali e pravilno no nekako mi izgledase sigurno.Ja saka i sekoj den pie mi se cini non stop da mu davam nema da odbie.

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Вода
20.6.2010 12:07:56   
Maca25
и јас и давав на нина вода уште од првиот ден кога дојдовме дома. По неколку капки со лажиче. Сакаше да пие водичка. Прво провривав вода од чешма, а после некое време си купував флаширана `Ладна` или `Јана`. И оваа не ја провривав.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот nate77)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Вода
31.7.2010 13:40:25   
dragana_vane
Me interesira dali da i dadm na Anika voda, taa ima 2 meseci i dali ja davate vodata malku stoplena ili taka od sise na sobna temperatura?

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Вода
31.7.2010 13:53:50   
ananikol
Jas na user posted image  moj mu davam vodicka prakticno od pocetok a sega na 15 avgust ke pravime 3 meseci.
Mu davam flasirana vodicka prevriena so kimce,kako cajce.Pomaga za gasovite na user posted image ,sega  mislam deka i te kako im e potrebna voda,zesko e. Jas mu davam vo sise i si pie kolku saka obicno po 10-20 ml  nekolku pati denta
Daj i slobodno

(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Вода
31.7.2010 14:19:08   
Felly RR

Јас мислам дека водичката не треба да биде стоплена - од топла вода може само да добие нагон за повраќање, ако се работи за чајче тогаш е друго, ама за вода доволно е да е на собна температура.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Вода
1.8.2010 0:14:09   
ananikol
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Вода
1.8.2010 0:29:35   
Maca25
јас сеуште и давам на нина вода на собна температура. ладна не ја сака, а не сака ништо топло, млако е да е.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Вода
1.8.2010 0:39:54   
Тања РР
Јана не сака вода! И давам со шприц од време на време и пие максимум 10 мл. Шише не сака да видиuser posted image

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Вода
1.8.2010 0:43:11   
Палешка РР
Ни Миа не сака вода. Таа е Англичанка и си пие чај, молим лепо user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Вода
1.8.2010 0:46:56   
Maca25
имаше период кога и нина не сакаше да пие вода и тогаш и давав чајче на хипп, оние во гранули. сега кога се буди навечер обавезно бара вода и пие од 80 до 100 гр. на секое будење. затоа пелената сабаје 3 кила тешка и е.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Вода
1.8.2010 0:47:53   
Snowhite RR
И Михаил не сака шише, само со лајче пие вода и чај, ама јас па затоа сега му давам со шише од тие што се за густа храна, со лажиче, наместо цуцла и е многууу полесно и побрзо се разбира

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Вода
1.8.2010 0:49:56   
Тања РР
Лелееее Snowhite кажувај те молам какво е тоа шише. Кај го најде? Ние маки мачиме, мислиме дека цицлата е за џвакање.user posted image

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Вода
1.8.2010 0:52:03   
nadica
мене надица ми пие најмногу вода ретко сок, а  уште поретко млеко а најретко чај
и навечер кога се буди бара вода на неколку пати имам пробано да и подметнам млеко па се буди и ме игра како сака user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Вода
1.8.2010 1:02:14   
Snowhite RR
user posted image

Тања, специјално за тебе го сликав сега, од аптека мм го купи некои 120 или 150 ден, ќе му кажеш шише за дохранување со густа храна, од цицибан е, инаку од Нуби имало ама ми кажаа дека биле 500 и кусур денари

< Поракaта ја уредил Snowhite -- 1.8.2010 1:03:17 >


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Вода
1.8.2010 1:09:32   
Тања РР
Фала ти многу Snowhite, прости што те намачив.
Секој ден човек може да научи нешто ново. Јас не сум ни сонувала дека е можно да постои вакво нешто за да го барамuser posted image .
Фала ти уште еднаш. Ќе пробаме.


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Вода
1.8.2010 1:15:52   
Snowhite RR
Какво мачење, задоволство ми е кога ќе можам да помогнам, пробај, да знаеш какво олеснување е, а и заштеда на време, ќе имаш повеќе време да си играш со Јана. Јас најверојатно ќе купам уште едно, едното за течности, а другото за храна, зашто е пластично, се стега и се истиснува на лажичето
ај да не забегаме оф топик

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Вода
1.8.2010 11:40:25   
elle
snowhite господ да те благослови што кажа дека постои вакво нештоuser posted image user posted image
така е Тања човек учи додека е жив, и ние имаме мака за пиење било какви течноси, мака мачиме дадов многу пари за цуцли и шишиња па ќе го пробаме и ова а и не е скапо

_____________________________

Само едно нешто е поубаво од тоа да бидеш жена, а тоа е да бидеш МАЈКА

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Вода
22.8.2010 20:59:55   
Felly RR
Јас неколку пати имам пробано на Матеа да и дадам вода, и не сакаше, ама затоа си пие многу чај. Ама сега се мислам да пробам пак да и дадам, само не знам каква да и купам, дали горска... ладна, видов една јана(мислам беше) Jana junior- дали таа е поубава за децаuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Вода
22.8.2010 21:56:51   
jovanka
ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly

Јас неколку пати имам пробано на Матеа да и дадам вода, и не сакаше, ама затоа си пие многу чај. Ама сега се мислам да пробам пак да и дадам, само не знам каква да и купам, дали горска... ладна, видов една јана(мислам беше) Jana junior- дали таа е поубава за децаuser posted image user posted image user posted image

Jana junior e istata voda Jana vo sisinjata od 1 i 1,5l samo sto pakuvanjeto t.e. siseto e mnogu prakticno ama za malku pogolemi decinja od godinka pa natamu.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Вода
22.8.2010 22:04:15   
*miki mami*
Од шишињата со лажичка има и на apple baby многу се поубави,а се ефтини тоа од 125мл е 125 ден,а тоа од 250мл е 200ден

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Вода
23.8.2010 11:10:28   
arh_diz
Uste vo bolnica mu davav na mrako voda i sega mu davam redovno so cucla so lazice nekako mi e strav

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?