|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вода
1.11.2009 1:08:39   
rosii
Pa normalno deka e taka,aj nie da ne pieme voda,isto e i toa e covek/dodusa covece malo/hahhah no isto custvuva zed,jas davav od pocetok i ke davam,osobeno otkoga ke go izbanjam navecer dusice kolku ozednuva ke mu dadam da cica ke se nacica i obavezno posle bara cajce ako ne mu dadam mislam ke prozbori,,,,,,,,,,,,,

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Вода
14.1.2010 8:13:01   
Bile
Po ova ovde napisanoto sto go procitav a najmnogu postot na rosii se ubediv deka treba da se dava vodicka, kako sto napisavte taa e osnoven element za zivot. Moeto bebe skoro polni 4 meseci i samo na doenje e. Jas ke pocekam uste nekoj den i so polni 4 mecesi ke vovedam vodicka koja voopsto nema da bide stetna na organizmot.

_____________________________

Gorana i Stefani

(Одговор на членот rosii)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Вода
14.1.2010 8:23:13   
Еца
Мила овие денови почна да јаде банана и јаболко, но сепак вода не и давам. Но кога веќе почнав со воведување на кашички, ќе биде неопходно барем по малку водичка, бидејќи сеуште цица.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Вода
14.1.2010 8:50:04   
topce
јас со доење престанав кога Анастасија имаше 3 месеци, сама се одби и продолжи со адаптирано млеко.
вода и чај дете не сака да пие и не сака.и тоа се до кај 13 месеци. ама јас и ставав вода во сокчињата, зашто летно време како без вода па ќе дехидрира.ние користиме горска.
мене ме интересира од кога смее да им се дава вода од чешма. сигурно не пред 3 години ама вака со други мајки што сум правела муабет им даваат од 1 година.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Вода
14.1.2010 9:02:59   
mami
Лука е веќе 19 месеци и пие вода од првиот ден- роден е во Јуни, мислам како во најтоплото да не му дадеш водичкаuser posted image Пиеме Горска, но веќе во последно време, ако се потрошила и сме заборавиле да купиме му давам од чешма, а некогаш и сам ја бара чашата и покажува накај чешмата да полниме заедно вода и да пие

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Вода
14.1.2010 9:11:58   
Еца
Јас на поголемата вода од чешма почнав да и давам некаде околу втората година.А може и после првата година, но водата да биде превриена едно 10 минути.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Вода
14.1.2010 9:25:35   
niki
Педијатрите може да си зборуваат како сакаат, ние како мајки може да ги нудиме колку сакаме, но само бебињата си знаат дали им треба вода или не, па така или ќе ја пијат или не. Доев до 11 месеци и иако од 4 месеци почнавме со дохрана и нудење со вода, таа вода не пиеше. И не пиеше ни кога прејдовме на адаптирано млеко. Почна да пие негде на 18 месеци бидејќи дојде лето горештина. А и сокчиња многу малку  ми пиеше. Сега пие само вода флаширана бидејки водата од чешма не се пие, а сок ќе се напие еднаш во неделата една голтка.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Вода
14.1.2010 9:27:58   
profesorica
Дамјан си пие вода од бебе, сега не памтам ама мислам дека уште од пред 40 дена -прво превриена му давав, а потоа горска.после година пие и од чешма.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Вода
14.1.2010 9:29:21   
mother 29
nie koristime LADNA,site takva pieme.koga zaboravame da kupime u davam i od cesma...mojot e poveke po cajot i sokovite 

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Вода
14.1.2010 9:33:23   
caci20
Nie si pieme flasirana ama sekogas razlicna, bidejki taka ne sovetuvaa poradi soodnosot na minerali sto gi sodrzi. Da bilo razlicno. Momentalno Pelisterka i ne e losa. Pitka e.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Вода
14.1.2010 9:34:49   
arh_diz
Јас мислам дека водата од чешма и водата која што ја купаваме е една те иста вода. ЗНам дека се правени испитуванња на не се секавам која македонска вода. Дури уништени се полезните својства со нејзино флаширање

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Вода
14.1.2010 9:35:34   
mother 29
vo Vrska so mineralite..na mene mi kazaa ako ja pie dete pod dve god. da ima najmal % na Na(natrium) vo nea..i zatoa ja odbravme LADNA.ONA BILA TAKVA

< Поракaта ја уредил mother 29 -- 14.1.2010 9:36:44 >

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Вода
14.1.2010 9:39:45   
Еца
Ех драги мои колку пати се размислувам, и си викам дали ние сме пиеле флаширана вода? Ама сепак пак се сведува на она, порано се беше почисто и поздраво, па и самата вода. А колку и таа флашираната е ок, и покрај сите испитувања, кај нас во Мк. се знае дека се оди под рака, за жал и штета на граѓаните.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Вода
14.1.2010 9:41:10   
arh_diz
Според мене повеке се исплатува да се купи филтер тогаш ке бидете сигурни што пиете. А има и бокали на кои им се менува филтерот кои се поевтини

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Вода
14.1.2010 9:45:37   
caci20
Jas mislam flasirana voda bar do 2 godini dur malku zajaknat decinjava inaku ne cini da ne pijat voda od cesma, ke odat vo skolo, vo gradinka, cesma vo park i sl. I sto ako nemaat flasirana voda so niv. Eden kolega kupi filter nekoja masina sto ja montira pod cesma i taa voda ja koristat za pienje, gotvenje, za caj, kafe itn. Devojceto mu e non stop bolno so problemi vo stomakot. Go prasale kakva voda pie i koga kazal mu rekle, normalno deka ke e bolno za nea samo edna goltka obicna voda e rizicna posto sredinata vo meseto i e vestacki stvorena.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Вода
14.1.2010 11:23:20   
ripce
Ние сме скоро 11 месеци и уште пиеме провриена вода, ми е страв да му давам од чешма... и јогурт и сок ако му разредувам додавам од термос превриена. 

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Вода
20.1.2010 14:22:39   
alex_mo
     Со синчето превривавме вода до 1год и после од чешма....А за флаширана вода дефинитивно
РОСА.....од неа нема газирана,ја конзумираат сите спортисти.....и е најдобра вода моментално ....

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Вода
20.1.2010 14:27:13   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: alex_mo

   Со синчето превривавме вода до 1год и после од чешма....А за флаширана вода дефинитивно
РОСА.....од неа нема газирана,ја конзумираат сите спортисти.....и е најдобра вода моментално ....



Nie rosa voda pieme od 7 meseci.Najdobra e.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Вода
20.1.2010 14:31:53   
mis.
На Стефан му давам горска

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Вода
20.1.2010 14:33:52   
mami
и ние сме на горска, но се почесто пие од чешма, па нека се учи, неможам секогаш да имам при рака флаширана вода

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Вода
20.1.2010 14:34:23   
ripce
Ние сеуште пиеме превриена, можеби треба да почнеме со флаширана? Ама јас сепак би почекала уште месец дена да наполни годинка, па после да почнеме со флаширана... 

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Вода
24.1.2010 1:49:15   
S*B*
ние сме уште мали и не пиеме вода поздрав

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Вода
24.1.2010 1:52:02   
nutelizza
му давам од 6 месеци ЈАНА
и дома ја пиеме таа

(Одговор на членот S*B*)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Вода
24.1.2010 1:55:55   
nadica
РОСА.....од неа нема газирана,ја конзумираат сите спортисти.....и е најдобра вода моментално ....


и ние ја користиме но не секогаш пие и горска и пелистерка

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот S*B*)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Вода
24.1.2010 3:19:47   
sunchips
Na kerka mi pocnav da i davam voda koga pocna da jade tvrda hrana, so napolneti 6 meseci. Prvin probav so caska so klunce (sippy cup), no samo ja dzvakase i mislev deka ne znae da povlece pa probav so lazicka. Ne sakase ni taka, na kraj i dadov vo sise so cucla iako toa ne mi bese vo plan, no i nego samo go dzvaka, ja stiska cuclata so raceto i se tusira po celo lice, a ne saka da pie. Znaci ja odbiva, a sok voopsto ne i davam. Zitaricite i gi pravam, a i zelencukot i ovosjeto i gi varam so specijalna destilirana i stelirizirana voda za bebinja i mali deca vo koja ima dodadeno fluor. Se nadevam deka koga ke se stopli konecno ke pocne da pie.
A najmnogu sto mi precese koga ke se slusnev so majka mi na internet bese sto non-stop mi kazuvase da i davam voda uste od prv mesec, nabrojuvase koi se majki tamu na pomali bebinja od nea im davale voda user posted image  i kako da i dokazes deka dodeka samo cica mlekoto i e dovolno?

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?