|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 8 [9] 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вода
6.2.2013 22:19:04   
Malecka23

ИЗВОРНА ПОРАКА: JanaMarija

Neznam dali prasanjeto mi e za tuka, ama ne najdov tema za cajce :))))

Cucka moja e 4 meseci i uste od mesec skoro i davam cajce. Sega od 3 meseci i davam sekoj den plantex po 1 kesicka znaci 100ml i go pie vo eden zdiv i gledam deka e zedna i so slast go pie. Nekade vidov deka mamicki davaat i poveke cajce a na upatstvoto pisuva po 1 kesicka dnevno.
Dali smeam da i davam uste ednas vo denot barem 50ml toa e pola kesicka??? Ili da probam so voda???? Dali mozam da i davam nane na primer ili plus plantex. Pedijatarot ne mozam da go prasam zosto e protiv davanje cajce, pa sakam vas sovet dali da zgolem doza

fala vi mamicki odnapred


Mislam deka 100ml dnevno cajce e dovolno barem za taa vozrast.Ako e zedna davaj i vodicka kolku saka.Preporaka na mojot pedijatar e cajceto od 100ml da ne se dava odednas radi opteretuvanje na bubrezite nego na nekolku pati..A cajce od nane se dava posle 5mesec.se nadevam pomognav

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 201
   RE: Вода
7.2.2013 20:29:02   
JanaMarija
Fala malecka 23 za brziot odgovor i vednas te poslusav ...uste denes i dadov na dva pati po 50ml :))) i sakase uste kemkase hahaha naviknata na poveke ama ke se nauci i na pomalku.

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 202
   RE: Вода
8.2.2013 14:05:05   
JanaMarija
p.s a kolku drzi sitost cajceto???? jas koga i davav 100ml megu obrok i go odlozuvav jadenjeto za pola saat do 45 min zavisi... primer ako jadela vo 3 i posle pielacajce obrokot sleden i e nakaj 6.30

vie sto mislite

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 203
   RE: Вода
17.2.2013 22:20:42   
mandolina
Zdravo mamicki.
Moeto bebe ima 7 meseci i na adaptirano mleko sme i koristev do sega Ladna no ja prevrivav. Dali mislite deka e vo red otsega da ne ja prevrivam Ladna samo da ja stoplam vo mikrobranova i taka da i go pripremam mlekoto? Imame 7 meseci i se mislev deka dosta e da prevrivam sepak ke koristam flasirana ispitana voda preporacana od zdruzenieto na pedijatri na Makedonija. Sto mislite vie?
Pozzz

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 204
   RE: Вода
17.2.2013 22:41:29   
MamaOhrid

ИЗВОРНА ПОРАКА: mandolina

Zdravo mamicki.
Moeto bebe ima 7 meseci i na adaptirano mleko sme i koristev do sega Ladna no ja prevrivav. Dali mislite deka e vo red otsega da ne ja prevrivam Ladna samo da ja stoplam vo mikrobranova i taka da i go pripremam mlekoto? Imame 7 meseci i se mislev deka dosta e da prevrivam sepak ke koristam flasirana ispitana voda preporacana od zdruzenieto na pedijatri na Makedonija. Sto mislite vie?
Pozzz

Jas Gorska uste od prv den bidejki i nie sme na AD i voopsto ne ja prevrivam, samo ja zatopluvam i taka mu go spremam mlekoto.

_____________________________

23.09.2009
23.10.2012

(Одговор на членот mandolina)
Непосредна врска до пораките: 205
   RE: Вода
16.5.2013 20:46:18   
Mihaela 2010
Jas pa mnogu se nerviram sto kerka mi voopsto ne saka da pie voda osven sokovi caevi i mleko user posted image
Sega najnovo za da i e po interesno i stavam vi onie mali caski za rakija pa i bese den dva interesno i pak jovo na novo place po sok .e sega nemozam postojano svezo da i davam i krivo no e sto pocesto e so fruktal .
Ja stvarno neznam kako da ja nateram da ja zasaka vodata .....

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 206
   RE: Вода
18.5.2013 12:39:18   
Bethany
Михаела, очигледно со сокови и чаеви ја гаси жедта па нема потреба од вода user posted image
Не знам како да постапиш освен да и можеби разредуваш сок со повеќе вода, чисто да не биде чиста вода за да ти пие.
Мене па ми беше жал кога син ми не сакаше сокови, а тако радо би му дала некој свеже исцеден сок, а тој нејќе...
Ама тоа е, едно сака, друго нејќе, можеби се смени со тек на време... Посебно сега лето кога ќе дојде нуди и почесто вода и ќе се навикне.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 207
   RE: Вода
18.5.2013 14:03:38   
Mihaela 2010
Eve ovie dva dena da ne ja urocam pie ama samo ako e od sise Jana,vcera i kupila majka mi i na sala na smea go ispi celoto vo tekot na denot sok ne pobarala..
denes pocna da kenka za sok ,i go isplaknav samo siseto i i staviv nova voda i go zaboravi sokot...
taka da sega so sisencevo ke teramme user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 208
   RE: Вода
18.5.2013 14:24:31   
Ring
I kerka mi ne pie voda voopsto....ustvari ona tecnosti pie mnogu malku, a sekoj dena ja nudam po 100 pati i ne znam sto da i pravam, a uste cica samo navecer i sabajle pred rabota.
Pie edvaj 70-80 ml caj i tolku....sok retko, a voda samo ako nesto e zaigrana pa ke i stane interesno da proba nekolku goltki od casa.
A ide leto...i stvarno ne znam kako ke ja nateram da pie tecnosti user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 209
   RE: Вода
18.5.2013 17:49:26   
Snowhite RR
До година М не пиеше вода, ниту пак било какви течности, посе тоа почна да пие вода и до ден денеска не знам по колку вода пие преку ден, значи како некоја жаба е, само вода пие, други течности, сок, чаеви послабо, ама вода во секое време, ми се чини само тоа го слушам по цел ден, Мамо ми се пие вода. Ај за преку ден во ред, ама и пред спиење многу пие и ми е страв да не моча ноќе.
А на Јана се уште не сум и дала, а мислам дека треба да почнам зашто веќе две три недели и давам и АД млеко

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 210
   RE: Вода
10.6.2013 12:28:44   
Anastasijas
pedijatrite kauzvat do 6 meseci da ne se dava voda,a jas na moeto bebe mu davav cajce bebukatnce,i sega ima 10 meseci i pie vodicka ama pomesana so nesto drugo kako na primer cajce ili sokce prirodno,ama ne saka da pie cista voda.Pozdrav

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 211
   RE: Вода
10.6.2013 12:30:13   
bucko mal
bebevo mnogu malku mi pie vodauser posted image

(Одговор на членот Anastasijas)
Непосредна врска до пораките: 212
   RE: Вода
9.7.2013 22:08:31   
temjanuska2
Jas na moeto user posted image uste prvata nedela mu davav vodicka po nekolku lazicinja mali strogo prevriena so 2-3 kapki limon,od 2 ned mu davam cajce bekutan isto so prevriena voda nikako vo mikrobranova stoplena,so 2-3 kapki limon i kapki vigantol po 50ml pa posle nekolku saati najcesto12h pak uste 1 doza.Si go pie cajceto za 1min go mavnuva,sto znaci deteto e zedno,pa fala bogu i leto e user posted image Taka da ne se pridruzuvam do toa sto nekoi dr vikaat ne se dava do 1 mesec nisto,zatoa sto pak drugi pedijatri vikaat davaj,i sekogas ima 2-3 razlicni mislenja i stavovi taka da jas kako majka odlucuvam sto da pravam user posted image

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 213
   RE: Вода
24.9.2013 9:34:04   
Bethany
Последните денови син ми мнооогу вода пие, дури го опоменувам. Знам дека е добро да се пие вода, ама кога го видам пред јадење се налева со вода, испие цела чаша вода, после јадење пак толку и преку целиот ден, го опоменувам да не пие многу вода пред јадење, за да може да јаде нормално, дури мислам рестрикции да му ставам user posted image
Ама ни во лето не пиеше волку количински, не знам што му стана. Ама една придобивка гледам, метаболизмот му е убрзан, па кака и по неколку пати на ден. user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 214
   RE: Вода
24.9.2013 10:20:01   
sandriana RR
Бидејки за возрасни оптимум за количина на вода е 1л на 25кг телесна маса, за дечиња на возраст од 1-3 години отимим е од о,6 -1,2 л вода, зависно од конституција и метаболизам на детето.


_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 215
   RE: Вода
27.12.2013 2:40:15   
Defne90 RR
Dragi ringerajki mene me interesira sto mislite dali e podobro na decata i bebinjata da im davame voda od cesma ili flasirana voda.Jas kupuvam strogo flasirana isklucivo ladna eve i pogolemiot sin veke 4 godini se uste ne mu davam od cesma da pie.Mnogu mi e strav za ispravnosta i kvalitetot na vodata i dali e proverena i procistene.Od druga strana pak se konsultirav so pedijatarot i taa mi rece deka ne bilo dobro da im se dava mineralna negazirana voda mnogu na decata deka sodrzela mnogu minerali i toa ako se vnesuva vo mnogu golemi kolicini moze da bide stetno po zdravjeto na decata znaci bilo podobro od cesma.I sega sum vo dileme i ne znam sto da pravam.user posted image Gledam poveketo prijatelki isklucivo im davaat flasirana voda i site se skeptici vo vrska so kvalitetot na vodata vo naseto mesto,iako od vodovod izjavija deka vodata e precistena i zdrava i mozeme slobodno da ja pieme.Vie kakva voda im davate na vasite najmili.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 216
   RE: Вода
27.12.2013 9:24:46   
sandriana RR
Дафне, за твоево прашање има дискусија ТУКА.


_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 217
   RE: Вода
29.12.2013 0:04:28   
Annet
pieme vodaaaaaaaa
odkoga bevme na zabar ,pieme voda i cajce,sok nikako,mnogu e poslusna,eve navecer se izmi zabi i se napi voda i nani bebe,pred toa samo sok piese,mislev deka nema spas..ama imalo:)))
i da zabrzan metabolizam,od sto ne se zadrzuvaat sekeri vo organizmot:))))

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 218
   RE: Вода
31.12.2013 0:08:02   
Defne90 RR
M piese mnogu sok i mleko a mnogu retko voda.Vo posledno vreme go gledam deka se poretko mi bara sok ili mleko a pie se poveke voda.Me raduva toa zatoa sto vodata go zabrzuva metabolizmot i mu pomaga na teloto da se iscisti od toksinite pobrzo i taka koga ke se iznapie voda ne mi bara sok ili mleko.Od sokot moze samo zabite da mu se izrasipat nisto drugo.Vodata e zdravje definitivno.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 219
   RE: Вода
2.12.2014 17:15:45   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sonc90

ne znam kaj da prasam pa ako ima kade prefrlete mi go postot...sakam da znam kako da ja nateram kerka mi da pie voda...kako vie se spravivte so toj problem(ako ste imale voopsto problem) i dali ste davale cista prevriena voda ili zasladena?



_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 220
   RE: Вода
2.12.2014 17:20:22   
sandriana RR
Т до скоро дома пиеше само вода од течности, благодарение што не инсистирав на чаеви и сокчиња кога беше бебе. Водичка и понудив кога започнав со цврста храна поинтензивно, некаде околу 5 месец, и тоа директно од обична шољичка за кафе. Најпрво пиеше флаширана вода, а откако почна во градинка на 9 месеци, и давав и од чешма, бидејки во градинка секако пиеше таква.
За почеток за бебе е доволно неколку пати по некоја голтка да се напие, да не очекувате дека ќе пие по 50 мл. на пример. А има и деца кои едноставно не се '''водопијачи'', таа навика ја стекнуваат подоцна.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 221
   RE: Вода
2.12.2014 17:34:48   
caciana
Kaj nas doma se pie mnogu voda. Znaci jas licno vo tekot na denot pijam okolu 2-3 L voda.
Vnuk mi obozava da pie voda i cel den go dopolnuvame sisenceto so voda, a za razlika od nego pak vnuka mi ne pie voopsto voda taa e poveke za sokce. user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 222
   RE: Вода
3.12.2014 10:16:24   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: sonc90

ne znam kaj da prasam pa ako ima kade prefrlete mi go postot...sakam da znam kako da ja nateram kerka mi da pie voda...kako vie se spravivte so toj problem(ako ste imale voopsto problem) i dali ste davale cista prevriena voda ili zasladena?



Не знам колкава е ќерка ти, моите деца до година воопшто не обожваа вода, а после сами почнаа и тоа да пијат во големи количини, Михаил на пример како жаба е за вода, само тоа бара. Други течности послабо пијат, ама вода да

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 223
   RE: Вода
3.12.2014 13:49:57   
Ilina87
Sonc90 истиот проблем го имав и јас со син ми. До годината не пиеше ни вода ни сок ни чај, единствено млеко. Многу се нервирав, ама едноставно не сакаше. Еве после годината почна да пие сок, а вода сеуште не сака, со сила пие по 50 мл дневно, некогаш и толку не пие.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 224
   RE: Вода
4.12.2014 1:17:08   
sonc90
uuuu pa dobro e stom e taka,kerka mi ima 5 meseci...imame fora znaci za da se naucime na voda...jas licno sama so cuclata od siseto stiskam da potece vodicka pa taka da pie i na toj nacin najveke 30 ml dnevno pie inace ne saka nikako,ni so lazice,ni vo soljicka,ni da vlece sama od siseto,ama bas nikako...prethodno ne ja nudev zaso bese samo na mleko i ednas koga i dadov i se zgrozi i ne i ponudiv pak ama pred 10 dena pocnav so dohrana i pocnav da i davam voda ama problemot si ostana zatoa i se obrativ da prasam bidejki mi padna cudno kako moze da jade kasicki a da ne ozednuva???? ama aj sega bar se utesiv deka ima vreme da se navikne...

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 225
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 8 [9] 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 8 [9] 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?