|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: премин на обично млеко
23.5.2015 13:52:49   
bucko mal
Dveve deca gi doev I plus gi dohranuvav so ad. Golemiov sin e roden vo Mk.pred 12g. I togash mi kazaa nikako kravjo mleko pred 1 godina.

Vtoriov sin piese ad do 18-20 meseci.Koga preminav na kravjo ja prasav patronaznata za rastvaranje mleko so voda.Ona se zashudi prv pat slusnala da se razreduva mleko so voda.
Eve nesto sto prochitav pred nekoj den da spodelam so vas:

... мајка на бебето, не беше доволно за производство на млеко. Но, наместо за додавање формула за да ги дополни, таа и татко на бебето, разредена млекото со вода.

Како резултат на тоа, на новороденче почина од интоксикација со вода. Сега неколку му се суди за убиството на нивните десет-месечно.

Внесување на премногу вода е неверојатно опасно за деца на возраст под една.....

Se izvinuvam za prevodot,koristev Google Translate.

< Поракaта ја уредил bucko mal RR -- 23.5.2015 13:53:53 >


_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: премин на обично млеко
25.5.2015 12:03:46   
marchi
Auu...kakvo medicinsko lice bila taa patronazna sestra sto se cudi na mleko razredeno so voda. I kako toa vnesuvanjeto na premnogu voda da e opasno. Komu mu steti vodata? Pa i adaptiranoto mleko se rastvora vo voda, kako taa ne e stetna

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: премин на обично млеко
25.5.2015 12:19:01   
bucko mal

marchi eve ushte nesto sto najdov na net:

.....Интоксикација со вода може да се случи кога едно лице, возрасни или деца, троши премногу вода со многу малку хранливи материи. На натриум во крвта се намалува на опасно ниско ниво, како на бубрезите не може да лачат доволно течност.

Хипонатремија може да доведе до главоболка, заматен вид, грчеви, оток на мозокот и напади.

Педијатриски итни лекар д-р Џенифер Андерс вели бебиња се изложени на поголем ризик од интоксикација со вода од другите поради нивната мала големина, фактот своите бубрези уште не се зрели и нивната вродена желба да се консумираат течности.


_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: премин на обично млеко
25.5.2015 18:41:05   
marchi
ama stvarno i vo adaptiranoto mleko stavame voda neli? eden vid na prevencija e toa sto se dava prevriena voda.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: премин на обично млеко
27.5.2015 11:56:49   
vezilka RR
Јосиф премина на кравјо точно два дена пред да направи годинка, и тоа случајно, хихи. Јас не сум приметила дека ми снемало од АД млекото, оти бев по патишта и „друг“ требаше да пазари (ајде тоа во друга тема user posted image ) и кога гледам сабајлето, нема млеко. И така Јосиф почна со кравјото. Првите неколку дена го мешав со малку вода. Па за чудо, како го прифати од веднаш. Си кркна цело шише. Дури ова повеќе го пие и од АД млекото. Од АД пиеше едвај 300гр дневно, а од ова сега пие 400-450 гр. па бара и уште господинот некогаш user posted image Му се погодило...

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: премин на обично млеко
28.5.2015 12:10:30   
Malecka23
Nisto strasno vezilka J ti e veke golem decko.Obicno decava sto se na Ad prifakaat kravjo bez problem i im e mn poslatko.I mojata dodeka piese po 600ml dnevno i barase uste.Ama sea naglo go odbi mlekoto

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: премин на обично млеко
28.5.2015 14:20:16   
Ilina87
Не мора да значи дека тие што се на АД лесно го прифаќаат обичното млеко. Ние мака мачевме дури да го прифати, што се не пробав и шеќер во млекото и разредено со вода и никако не го сакаше. На крај му го мешав обичното со АД и со посетено намалување на АД се навикна некако.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: премин на обично млеко
28.5.2015 22:49:51   
marchi
zavisi sekoe dete e razlicno jas mu vovedov kravjo mleko koga zabelezav deka ne go pie celo sise adaptirano mleko i deka oladnuva za brzo.

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: премин на обично млеко
29.5.2015 13:07:56   
Melanija RR
Дали и поради што ќе се премина од мајчино или АД млеко е лична работа.

На премин мислам на пиење на млеко,а во готвење ми е сосема ок. А дека треба после 1 год да се премине не обично млеку сум за Не. Во ред има деца кои едноставно го сакаат млекото, но јас би редуцирала.Најважно по мене е да јаде, пиење млеко посебно еве нека се 15 месец, е непотребно.

Моето беше на АД, му понудив кравјо обично ми бутна шише.АД не мириса баш фино а пак кравјо обично пак ич. И така до 19 м и сам си тргна шише.Веќе 2 месеци сме без млеко,јаде ,пие се друго. Здраво и со супер крвна слика

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: премин на обично млеко
29.5.2015 13:17:00   
lukajana RR
И јас мислам дека после година многу и не е потребно млекото.Ј уште цица ама друго се си јаде,пробав да и дадам кравјо млеко ама не го сака,дури ни со бисквити го нејќе и сега за сега не инсистирам.
Јас по Л знам дека млекото обично на децата им е поим за заспивање,испие шишето и спие ама Ј никогаш не заспива на цицање туку цица па игра па дури после спие и мислам дека и да не пие млеко нема да биде никаков проблем

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: премин на обично млеко
29.5.2015 18:10:02   
Malecka23

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Дали и поради што ќе се премина од мајчино или АД млеко е лична работа.

На премин мислам на пиење на млеко,а во готвење ми е сосема ок. А дека треба после 1 год да се премине не обично млеку сум за Не. Во ред има деца кои едноставно го сакаат млекото, но јас би редуцирала.Најважно по мене е да јаде, пиење млеко посебно еве нека се 15 месец, е непотребно.

Моето беше на АД, му понудив кравјо обично ми бутна шише.АД не мириса баш фино а пак кравјо обично пак ич. И така до 19 м и сам си тргна шише.Веќе 2 месеци сме без млеко,јаде ,пие се друго. Здраво и со супер крвна слика


Se slagam apsolutno so ova sto go kazuvas.No ke recam se zavisi do deteto.Nekogas i pokraj ona sto mislime edno deteto si bara drugo.Vo mojot slucaj so M edvaj isterav do 7meseci so trista kosmari.Dete ne saka AD i kraj.Horori so vristenje ne spienje ne napreduvanje i den denes gi pametam.Koga vovedov kravjo op sosema drugo dete mirno.No da ne bilo taka sekako ke prodolzev kolku mozam so AD.No posle 1god da se vovede vo normalen slucaj kravjo ne e tolku strasno sepak.Dete sto ima tri o obroka uzinki i da pie mleko po 1-2 pati ima razlika od bebe sto pie po nekolku pati mleko.I mojava sama si se odbi od mleko ne ja forsirav za nisto.Ednostavno ne go saka veke.Zdrava prava e krvna slika super.SI pieme jogurt mlecni proizvodi mnogu jade i toa e toa

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: премин на обично млеко
31.5.2015 14:46:03   
nataly86
Ајде да слушнам искуства од искусни и спремни мамичкиuser posted image
До сега сме на АД млеко веке полни 10месеци, кравско пробавме пред 1 недела варено со гриз супер поминавме без никаква реакција..е сега недоумицатта ми е дали наеднаш да понудам кравско во шише наместо АД или нешто постепено се адаптиира, се меша и сл.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: премин на обично млеко
27.7.2015 11:02:35   
MamaKiki
gi procitav site postovi pogore pishuvani i se ohrabriv malku da dadam kravjo mleko
maliot ima 11 meseci i pie ad humana3 , koga ke imash problem so nespienjeto na bebe se na raj ti smeta i taka slucajno pocnav da sporeduvam kolicina na masti , belkovini, jaglenihidratai pomegi humana3 i obicno kravjo mleko od bitolska mlekara se iznenadiv ad e poslabo mleko so masti i belkovini user posted image ima plus dodatok na vitamini i minerali ama toa sto treba da drzi sitost e so namalen procent...
iako sme skloni kon alergii denes sakav za prv pat da mu vovedam kravjo mleko vo ishranata preku mlecna kashicka... spored negovite messeci ne veruvam deka e mnogu malecko za da proba pa od septemvri otom potom da pocne da pie i kravjo mleko vo shishe taman ke ima polna godinka a i vremeto malku ke olabavi so zeskoto....
inaku na humana sme od rajganje i barem nekolku pati mesecot se ubeduvav da go smenam so druga firma oti bebe po celi noki ne spieshe i vcera mm ubavo me postroi deka stanuval po cela nok oti jas sum se zapnala za humana a deteto bilo polu sito so toa mleko...user posted image
sto da pravev koga napreduvashe vo kilaza i krvna slika pravime sekoj mesec i e super... se plashev sto ako pocne da nenapreduva deteto od dr mleko... user posted image ajde uste mesec i neka pie kravjo toa mi plan za sega iako sakav do kaj godina i pol da e na ad zaradi zimno vreme deka ke fatime pa si velam da ne e podobro ad da stvori podobar imunitet...?

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: премин на обично млеко
27.7.2015 12:25:53   
Melanija RR
MamaKiki ова е мое мислењеuser posted image

Млекото не е само тоа кое дава на килажа туку и исхраната.Ноќе што се буди за млеко па секое дете се буди малку од потреба за храна и добар процент од навика.Пробај дај покасно и млечна вечера и од таму млеко помалку ќе треба и сито ќе спие.Будењето посебно лето не е од глад.Пробај ноќе со чајче и да продолжи да спие.
Во кашички можеш да ставиш тоа е ок според мене на 11 месеци.Но ако според тебе дете мора да пие млеко навечер и мислиш дека му е неопходно и повеќе ќе расте со Битолско кравјо ок.Според мене тоа не е така.
Не сум подржувач дека дете баш мора да пие млеко. Моето пиеше АД до 19м но пиеше мали количини па по џеб небеше страшно дури и воопшто 1 кутија ,која ако му давав кравјо со таа количина и да биде тазе излегуваше многу блиску со цена. А формула е формула повеќе верувам од кравјо во тетрапак.Ако имаш од каде домашно кравјо или козјо е ок.
Твоја е одлукатаuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: премин на обично млеко
27.7.2015 13:19:33   
MamaKiki
melanija user posted image
fala za spodelenoto mislenje mi znaci
i jas mnogu poveke mu veruvam na ad mleko od tetrapaak
nema da menuvam mlekok vo shishe seuste barem ne do godinata, a bev vo plan do godina i pol da odime so ad ama eve mm nervozen stanva i pocnuva neshto za buni za mlekoto ( a moze da ni pomine i ova pa da terame so ad i posle godinata ) user posted image
veke mu napraviv pojadok so kravjo mleko okolu 40 ml mleko ( pola fildzan za kafe ) go svariv dodadov uste tolku voda edna lajca griz, malku na vrv od noz rogac kolku da dobie nekoja bleda boja i malku vkus na kraj pola pasirana banana i si ruckashe bebush user posted image
a za domashno mleko isto ne sum mnogu opushtena...user posted image
se vari mlekoto ama pak si velam go procistuvaat po mlekarite kolku tolku od bakterii ili gresham veke neznam so daa mislam samo zamaram user posted image
za doma sveki zema od coek mleko domashno i toj ni go nosi vo shishinja plasticni jas mu davam cisti od voda flashirana ( od bebe) a toj mi nosi vo shishe od sok primer, a ne vo moite shishinja i mene mi e malku grozno sekakov svet od kaj znam dali piele od shisheto direkno ili si turile vo casha od sokot... user posted image
prirodno si e prirodno ama jas koklu i da me ubeduva sveki deka covekot e cist i slicno ne go smetam za blizok za da mu veruvam...

a moevo bebule mleko pie 4-5 pati na den po 170-200 ml pa kutijata mi leta za 3 dena bashka sto mu pravam mlecni kashicki so ad pr bebe cereali , nekolku pati karamelino ili so biskviti pa brzo ni se troshi eve ovoj mesec od 6ti ( togas zema mm plata pa kupuvame zalihi za cel mesec) do sega ima ispieno 6 i pol kutii ad user posted image retko ni se slucilo da ispie 6 kutii cel mesec , a pocesto okolu 7-8 kutii

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: премин на обично млеко
27.7.2015 14:08:47   
Melanija RR
MamaKiki јасно ми е , 6 кутии се многу. Не за пари да му скратиш млеко ама повеќе треба да ручка.Да инсистираш во свои шишиња потпиши ги така да го носи млекото во нив. Да во право си ,вака во фабрика од бактерии е обработено.Ни јас не од близок само од верување на збор не би купила млеко за дете.Пробај кашите посебно навечер млечните прави ги со кравјо млеко така ќе намалиш на АД.
За ноќе не е до млекото, секое бебе кога ќе се најаде со млеко продолжува да спие.Не е до млекото зошто се буди, верувај.Млеко е млеко како хранлива потреба. Едноставно пробај ете на годината.
Само ако сте склони на лаергии, незнам какви, пиење од шише да биде постепено и со внимание.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 66
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?