|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: премин на обично млеко
5.10.2010 10:54:46   
Felly RR
Ние пред извесно време преминавме на обично млеко, и сакав да прашам дали може од тоа да му се јавува потечна столица на user posted image ? Некако така си го поврзав периодов, а не и дадов наеднаш, сите оброци да и ги заменам со кравјо млеко, туку постепено, еден по еден оброците и ги заменував. И еве сега се мислам, откако почна само обично млеко да пие, насабајле кога ќе стане има потечна столица, а потоа преку денот не. Дали може да е од млекотоuser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: премин на обично млеко
5.10.2010 16:19:58   
Anushka
да, Фели, од млекото е. Разредувај го за почеток со превриена вода. Најпрвин пола/пола, а потоа повеќе млекце.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: премин на обично млеко
6.10.2010 8:11:46   
Felly RR
Па јас го разредував, ама кога бевме пред некој ден на вакцина, и докторката таму што не прегледуваше ми рече дека сега може и неразредено да и давамuser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: премин на обично млеко
6.10.2010 8:39:59   
mami2
Следи ги Фели реакциите да детето незвисно од неговата возраст. Ние имаме 2г9м уште сме на адаптирано млеко, по препорака на д-р од Гастро. Кај нас и употребата на адаптирано кравјо млеко во период на стомачен вирус проливот го пролонгира со недели... се додека не почнам со адаптирано соино млеко. Престанува веднаш. Консултирај се со педијатар, зашто нас ни рекоа дека со млекото, ако постои нетолеранција на лактоза многу се оштетува цревната флора, па треба про и пребиотици подолг период. Ние сега по незнам кој пат воведуваме кравјо млеко, дојдовме до 80мл дневно, само му пукаат капилари на образите што за мене е сепак доброuser posted image , не е течна несварена храна во столицата...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: премин на обично млеко
15.2.2011 19:26:18   
Isabella
Nie imame problem so prifakanje na kravjoto mleko, nikako ne saka ni da go pomirisa. Zasega i pripremam gris so mleko, musli so mleko i ke pocneme naskoro i biskviti so mleko, zasto samo taka prifaka kravjo mleko. Doktorkata rece deka za dete od 1 godina, dovolno e 400 ml mleko dnevno, a nie imame eden mlecen obrok so okolu 200 ml kravjo mleko, i dva pati doenje (nautro i navecer). Se mislam da i go ukinam doenjeto pred spienje, mozda taka ke pocne da pie kravjo mleko navecer user posted image

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: премин на обично млеко
6.5.2011 10:45:30   
antonie
so kolku maslenost e najdobro da se dava kravjo mleko?

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: премин на обично млеко
6.5.2011 17:04:15   
antonie
mamicki zosto ve nema?

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: премин на обично млеко
6.5.2011 21:12:48   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: antonie

so kolku maslenost e najdobro da se dava kravjo mleko?
antonie ovie mleka i nemaat maslenost kojznae kakva,tie se preraboteni izredceni..ehee..kupi si bitolsko kravjo i nemozam da vidam bebusot kolkav e bezrazlika moras da pocnes pola mleko pola voda pa potoa se poveke mleko a pomalku voda..


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот antonie)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: премин на обично млеко
6.5.2011 22:03:07   
antonie
6 meseci e a koe e podobro 3.2 ili 1.5

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: премин на обично млеко
6.5.2011 23:18:17   
Тања РР
Antonie особено е важно бебињата да пијат полномасно млеко односно млеко со 3,2 % масленост.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот antonie)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: премин на обично млеко
14.6.2011 15:28:13   
AnnaMolly RR
Една моја комшика е во двоумење дали откако ќе го одбие девојчето од цицање да премине на обично, кравјо млеко или од тие во прав како што се на Нестле. Девојчето има година и пол. Јас до сега не сум користела такво млеко во прав, па си реков да ве прашам дали некој дава такво млеко и дали е подобро во споредба со кравјото.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: премин на обично млеко
14.6.2011 15:37:39   
Octavia
Јас искрено на таа возраст веднаш би почнала со кравјо, нормално, прво разредувано со вода. Искрено, тие адаптираните многу неубаво мирисаат. Ама ептен многу неубаво. Купив Хип розово, не сакаше да го види ќерка ми, купив Хип сино, исто, купв Нан, пак џабе фрлени пари. Почнав да се секирам, зашто поголемото дете и ден-денес млеко не пие, си викав, иста приказна, ама кога наполни година пробав обично кравјо млеко, веднаш го засака без никаков проблем.
А веќе и организмот е поприлагоден за кравјо на таа возраст, нормално, со постепено воведување.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: премин на обично млеко
14.6.2011 15:56:27   
AnnaMolly RR
Не мислев на адаптираните млека, туку на млеко во прав. Тие што се за над 1 година.
Сум видела по продавници такво млеко во прав што е за деца над една годинка.





_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: премин на обично млеко
14.6.2011 16:25:47   
Octavia
Не те разбрав user posted image . Јас такво имам купено еднаш за поголемото и на крај не му го давав. Се изначитав за квалитетот, па составот, па токму тогаш имаше некои сомнителни млека во прав и баталив. Го дадов на другарка за да прави колачи user posted image Иако имаше и тогаш некои ставови дека и во обичново млеко ставаат млеко во правuser posted image

< Поракaта ја уредил Octavia -- 14.6.2011 16:31:57 >

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: премин на обично млеко
3.2.2012 9:50:19   
vezilka RR
Ние сме на комбинирана шема од 3 месеци, цел ден на цицање, само навечер пред спиење на адаптирано. Откако наполни годинка се обидувам да го сменам адаптираното со кравјото ама никако не го сакаше, не сакаш ниту да го помириса..и се така еве веќе 2 месеци, секоја вечер направи 2 шишиња, кравјо и АД и на крај кравјото ќе си го испиев јас, или ќе му бутнев малку во полузаспана состојба. Вчера сам си го побара кравјото и си испи 150гр. user posted image

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: премин на обично млеко
9.4.2012 12:32:05   
sanja4
nie so odbivanjeto nemavme problem sam se odbi zatoa sto si sakase poveke da si jade so lazicka i kako pocnav na rabota skroz zaboravi na cicanjeto.No maticnata mi rece moras mleko da mu davas i si zemav ja hipp ne sakase zemav novalac i toa ne sakase i sega ne znam sto da pravam a za bitolsko mi vika posle godinka a nie imame 11 meseci,nekoj mi vikat da mu davam i sega ne znam sto da pravam mu dadov bitolsko so lazicka si slapka ubavo mu e izgleda.Pa sakav da ve prasam kakvo da zemam dali 3.2 % i dali da go razreduvam se topli li ne znam sto da pravam a si jade sve mu davam mlevni kasicki mu gi mesam so hip da ne bidat za dzabe potroseni pari taka go jade.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: премин на обично млеко
9.4.2012 13:11:09   
stela
Nie pocnavme so proces na premin na obicno mleko, na toj nacin ssto vo adaptiranoto pocnav da mu dodavam obicno za da se naviknuva na vkusot, sega sme stignati do odnos 50:50 vaka ke terame nekoe vreme, pa postepeno ke mu go namaluvam adaptiranoto dodeka sstigneme do cissto obicno, no nema mnogu da mu forsiram mleko, poveke ke go teram da pie jogurt. Inaku imame godina i pet meseci uste malce.

(Одговор на членот sanja4)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: премин на обично млеко
9.4.2012 13:42:25   
Bububebe

ИЗВОРНА ПОРАКА: stela

Nie pocnavme so proces na premin na obicno mleko, na toj nacin ssto vo adaptiranoto pocnav da mu dodavam obicno za da se naviknuva na vkusot, sega sme stignati do odnos 50:50 vaka ke terame nekoe vreme, pa postepeno ke mu go namaluvam adaptiranoto dodeka sstigneme do cissto obicno, no nema mnogu da mu forsiram mleko, poveke ke go teram da pie jogurt. Inaku imame godina i pet meseci uste malce.


Нема ништо штетно вештачкото млеко да се меша со кравјото млеко user posted image .Да пробам ако не и јас така да видам дали ќе го пие.С има 18 месеци и уште сме на АД млеко,не сака кравјо



(Одговор на членот stela)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: премин на обично млеко
1.5.2012 22:16:09   
лукајана
Imam drugarka cija kerka e skoro 5 meseci i e ne Laktovit bidejki drugarkami poveke nema mleko a i malata postepeno pocna da odbiva najverojatno koga pocna da i se namaluva e sega ne interesir4a dali preminot od dohrana -na kravjo mleka e isto kako i od doenje -na kravjo mleko , milsam so zamena po eden obrok ...

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: премин на обично млеко
27.4.2015 19:39:14   
matejgoran
ние од 3 месеци сме на кравјо млеко, го прифати без никаков проблем, во почетокот му го разредував 150 млеко 30 вода, и така некој ден, потоа само млеко, пошто читав дека тоа млеко е доста преработено и не е 100% млеко. од 6 месеци почнавме со козјо домашно, и нема некаков проблем со какањето, кака редовно како и секогаш, само малку потврдо, не е златно и течно ама па и друго јадиме, затоа немоам да забележам дали од млекото или од зеленуко и овошјето..

(Одговор на членот лукајана)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: премин на обично млеко
27.4.2015 23:20:36   
lukajana RR
Добро штом ти прифаќа такво млеко и напреднува а притоа нема проблеми со стомачето или алергии нека си пиеuser posted image
Мојата цуца е 11месеци и пробав да и дадам ама не сака ,го фрла шишето.Може дека цица и не е навикната да пие млеко од шише.

< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 27.4.2015 23:21:20 >


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот matejgoran)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: премин на обично млеко
28.4.2015 23:00:48   
Defne90 RR
Кај мене поголемиот синко од 4 месеци почна да пие домашно кравјо млеко.И прво му го разредував со превриена вода за после некое време да почнам да му давам и чисто.Исупер си го прифати,со него немав никакви проблеми околу млекото.А малиот исто и кај нас не сака ни да го помириса еве го две ипол години млеко во уста нема ставено.Имаш право лукајана може дека се навикнати на цице а не со цуцла па не сакаат.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: премин на обично млеко
28.4.2015 23:49:17   
deluxe


Moite deca od 4 meseci se na kravjo mleko.Kerkata piese Ad Nan1 ,no ne napreduvase dovono vo kg.Dodeka sinot ne mozese da gi prifati Ad mleko,gi probavme site mozni mleka na pazarot,no od site povrakase vo mlazevi,ili imase zapekuser posted image Taka bev primorana da mu ponudam kravjo I za golemo iznenaduvanje go prifati od start.Duri so apetit go piese kravjotouser posted image Na pocetok 50:50 a potoa preminavme na cisto mlekce.

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 28.4.2015 23:50:54 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: премин на обично млеко
29.4.2015 7:18:57   
Malecka23
I M od pocetokot bese na AD.no od 3ti mesec imavme problem ne prifakase nikakvo ednostavno odbivase.Pocna da gubi na tezina.SO maki nekako isturkavme do kaj 7meseci a i vovedov mn rano dohrana i pocnavme so kravjo.Dete sito mama srekna.A prethodno dete nervozno mama nenaspana:(.Super go prifati mlekoto.Na pocetok razreduvav ama kratok period posle pocnav so polnomasno

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: премин на обично млеко
22.5.2015 17:03:50   
marchi
pedijatar preporacuva posle 1 godina da sedava mleko ama jas po moe mislam deka e kasno togas odnosno deka moze i porano.nie pocnavme od navrseni 6 meseci i toa razredeno pola pola zasto inaku imase vkus na voda a ne na mleko

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

DALI ZENITE IMAAT KOMPLEKS
danima

CCCC

DA (69%)

NE (4%)

NEZNAM (4%)

PONEKOGAS (19%)

NESEKOGAS (5%)


Број на сите гласови: 139

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!