|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Што значат имињата на вашите деца?
24.12.2012 16:25:39   
zzaa
Dali koga gi biravte iminjata na vasite deca vnimavavte na nivnoto znacenje?
Eve kerka mi se vika Eva-znaci zivotot

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Што значат имињата на вашите деца?
24.12.2012 17:16:29   
Annet
Iva-milost bozja:))))))))

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Што значат имињата на вашите деца?
25.12.2012 14:07:26   
sladjana ms
Moeto since se vika Luka Marko! Marko ima latinsko poteklo i negovoto znacenje e borben,voinstven, a Luka ima latinsko i grcko poteklo i znaci bel,svetol. Ova so Luka e cista koincidencija moeto detence e bas belicko.Pozz

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Што значат имињата на вашите деца?
25.12.2012 15:34:28   
AnnaMolly RR
Филип - љубител на коњи! user posted image user posted image user posted image
Ја видов темава и тргнав да пребарам што значи името Филип, па кога видов ми текна дека и претходно имам прочитано. Врска нема значењево, не го биравме така името. Јас имам уплав од коњи инаку user posted image
Едноставно ни беше убаво името, ем македонско, ем старо и традиционално и така бидна.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот sladjana ms)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Што значат имињата на вашите деца?
25.12.2012 15:42:35   
Mihaela 2010
Mihaela - Bogolika ili slicna na Boga...
A jas Daniela - samo Bog moze da mi sudi....
ova za mene odposle go doznav...taka da kerka mi ima m*me da mi rasplaceuser posted image user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Што значат имињата на вашите деца?
25.12.2012 15:44:23   
kikicka
Незнам дали сум пишала ама ајде пак ке пишам. Леона е женска варијанта од Леон а Леона значи Лав! Значи ке му дојде како нешто силно user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Што значат имињата на вашите деца?
25.12.2012 16:02:33   
Cipi Ripi
Даријан- сопственик на богатство, така нешто беше, ќе треба да проверам пак. Изведено е од царот Дариј.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Што значат имињата на вашите деца?
26.12.2012 10:22:05   
Felly RR
Матеа - божји дар.
И тука на РР имаме список со имиња, каде што се објаснети значењата КЛИК

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Што значат имињата на вашите деца?
26.12.2012 10:25:52   
Ikana
Marina - morska, od moreto (latinsko ime). Ime na svetica (Ognena Marina - Velikomachenichka Marina - taka mislam deka bese nesto ne me fakjajte za zbor user posted image ).

Inaku ako imam mashko izgorena sum Stelan da se vika....toa znaci miroljubiv, miren...i e shvedsko ime user posted image

< Поракaта ја уредил Ikana -- 26.12.2012 10:30:36 >

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Што значат имињата на вашите деца?
26.12.2012 10:32:15   
dostickage
Viktor=pobednik

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Што значат имињата на вашите деца?
26.12.2012 10:37:48   
sandriana RR
Сега чепкав по една страница за значење на имиња и открив дека ТИНА значело -река- user posted image , по некое англиско толкување, а како варијација на Атина - грчка митологиија - мудрост. А ние ја крстивме Тина по бабата на ммuser posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Што значат имињата на вашите деца?
26.12.2012 13:48:59   
vezilka RR
Науката за проучување на потеклото на сопствените именки се вика ономастика и тоа топономастика за значењето на имињата на населените места и антропономастика, за значењето на личните имиња. Мене ми е многу интересна оваа тема. Еднаш порано случајно ми дојде до рака една книга „Ономстика на македонскиот јазив “ Од Трајко Стаматоски и многу се заинтересирав.

Никола мислам дека е од грчко потекло и значи победа на народот, или победнички народ.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Што значат имињата на вашите деца?
26.12.2012 14:13:02   
mila28
Jas ako ne se lazam mislam deka imeto Filip znaci ljubitel na konji...ajde neka me ispravi nekoj ako gresam. Isto taka postoi i imenden na 14 ti Noemvri, Sveti Apostol Filip, bil eden od 12 te apostoli na Isus Hristos

_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Што значат имињата на вашите деца?
26.12.2012 15:04:00   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Филип - љубител на коњи! user posted image user posted image user posted image
Ја видов темава и тргнав да пребарам што значи името Филип, па кога видов ми текна дека и претходно имам прочитано. Врска нема значењево, не го биравме така името. Јас имам уплав од коњи инаку user posted image
Едноставно ни беше убаво името, ем македонско, ем старо и традиционално и така бидна.


Во право си, мила28!



_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Што значат имињата на вашите деца?
26.12.2012 15:15:10   
Calypso
Илија библиско име,кое на еврејски има значење „мојот бог е Јехова“ или сила Господова.

Свети Илија е старозаветен пророк и новозаватен христијански светител. Се слави на 2-ри август, како строг и непоколеблив проповедник на етички вредности врз кои е втемелена христијанската вера. Присутен е и во Стариот и во Новиот завет како пророк, чии особини со стравопочит ги презело христијанството, врзувајќи го со настанувањето на новата вера и новото доаѓање на Христа.

Неговото име на еврејски значи сила Господова.
Се смета дека Св. Илија бил помеѓу пророците кои на Тавор му се поклониле на Исус Христос на денот на Преображението Господово, кога им се јавил на своите ученици со поуки од новата вера, па затоа неговиот лик се слика на преображенски празнични икони. На нив се претставува или како на огнени кочии оди на небото, или како држи нож в рака- знак дека со него се заклани 450- мина лажни Валови зреци на ридот Камил, или, пак, како седи во пештера каде што се скрил од горделивиот цар Ахав, а гавран му донесува храна.

Присутен е во визијата на Св. Јован Богослов, во која неговата улога се врзува за иднината на христијанската вера- второто доаѓање на земјата на Христос Спасителот и новото преображение кому му се надева и во кое верува христијанскиот свет.

Илија живеел во Израил, во 9-от век пред Христа. Тогашниот цар Ахав, под влијание на својата жена Језавења, ја напуштил верата Мојсеева и наместо Јехова славел туѓи богови. Пророкот Илија му се спротивставил префрлувајќи му за отпадништво и му прорекол суша и глад. Правел чуда низ кои Бог им ја покажувал на Израилите својата праведност. Поради неправдите што му ги правел царот на народот и лакомоста, тој му прореок дека нему и на неговата жена кучиња ќе им ја лижат крвта по смртта, што и се обистинило.

„Пророкот Илија одел низ Ханан во придружба на својот ученик Јелисиј. Кога стигнаа во Ерихон, пред педестмина други пророци удри со плаштот по Јордан и водата се раздели на две страни. Кога минаа на другиот брег се крена страшен виор, гонета кола со огнени коњи ги разделија и во виорот го однесоа Илија на небото“.

Според тоа, Свети Илија не умрел, туку жив отишол на небо.

Народот многу природни појави му ги припишува на Свети Илија, како и многу особини од старословенскиот бог Перун, кој управувал со молњите и громовите. Според народната традиција, тој се вози во огнени кочии што ги влечат четири коњи, од чии ноздри избива пламен, а грмотевицата е татнеж на неговите кочии со кои се вози низ небото и облаците.

Празникот на Свети Илија Громовникот, 2-ри август, паѓа во најсушниот и најтоплиот период од годината, а обичај е на тој ден да не се работи во поле- за да не се навлече гневот на светителот.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Што значат имињата на вашите деца?
27.12.2012 9:25:24   
Maca25
Nina \ n (i)-na \ е име на девојка. Тоа е од шпанско и еврејско потекло, и значењето на Нина е "мало девојче". Nina е името на еден од Кристофер Колумбо три бродови. Друго значење: "Бог беше милостив" или "Бог покажа милост" во хебрејски;" убаво" во Персискиот;" убави очи" на хинди; "мајка" во Свахили;" силен или силна" во Индијанската култура; "пријател" на арапски и "цвет" во старогрчкиот јазик.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Што значат имињата на вашите деца?
27.12.2012 11:58:14   
penelopa
КИРИЛ само што син ми има сло. варијанта ЦИРИЛ
Пол:
Момче
Значење на името:

Господин, господар
Потекло на името:
Името има Грчко потекло
Варијации на името:

Киро, Кире


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Што значат имињата на вашите деца?
30.12.2012 12:52:15   
ivemace
Marko ima latinsko poteklo i negovoto znacenje e borben, voinstven
Давид е хебрејско - што значи обожуван, омилен

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Што значат имињата на вашите деца?
30.12.2012 13:52:45   
deluxe
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Филип - љубител на коњи!
Ја видов темава и тргнав да пребарам што значи името Филип, па кога видов ми текна дека и претходно имам прочитано. Врска нема значењево, не го биравме така името. Јас имам уплав од коњи инаку
Едноставно ни беше убаво името, ем македонско, ем старо и традиционално и така бидна.

(Одговор на членот ivemace)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Што значат имињата на вашите деца?
15.3.2013 12:10:43   
akme
Марко - војник.
За Ања и Антониј не можам да најдам..

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Што значат имињата на вашите деца?
21.9.2014 9:21:18   
Felly RR
АЈде да видиме што значат имињата на нашите најмили.
КЛИК ТУКА за списокот со имиња на РР.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 21.9.2014 9:22:08 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот akme)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Што значат имињата на вашите деца?
21.9.2014 18:25:47   
Dilina
Илина (од Илија) потекнува од старогрчки збор ILIOS што значи Сонце - светлина user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Што значат имињата на вашите деца?
21.9.2014 23:38:01   
deluxe
Ana-staro evrejsko znacenje:milostiva,mila
Filip-grcko znacenje: ljubitel na konjiuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Што значат имињата на вашите деца?
22.9.2014 18:08:41   
Snowhite RR
Михаил - машко име, еднаков со Бог
а за Јана нема

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Што значат имињата на вашите деца?
22.9.2014 18:18:45   
Палешка РР
Нема ни за Миа ни за Марио user posted image странски се затоа.

Миа значи моја, а Марио незнам што значи, ама убаво е user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?