Што значат имињата на вашите деца? (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Деца



Порака


zzaa -> Што значат имињата на вашите деца? (24.12.2012 16:25:39)

Dali koga gi biravte iminjata na vasite deca vnimavavte na nivnoto znacenje?
Eve kerka mi se vika Eva-znaci zivotot




Annet -> RE: Што значат имињата на вашите деца? (24.12.2012 17:16:29)

Iva-milost bozja:))))))))




sladjana ms -> RE: Што значат имињата на вашите деца? (25.12.2012 14:07:26)

Moeto since se vika Luka Marko! Marko ima latinsko poteklo i negovoto znacenje e borben,voinstven, a Luka ima latinsko i grcko poteklo i znaci bel,svetol. Ova so Luka e cista koincidencija moeto detence e bas belicko.Pozz




AnnaMolly RR -> RE: Што значат имињата на вашите деца? (25.12.2012 15:34:28)

Филип - љубител на коњи! [sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]
Ја видов темава и тргнав да пребарам што значи името Филип, па кога видов ми текна дека и претходно имам прочитано. Врска нема значењево, не го биравме така името. Јас имам уплав од коњи инаку [sm=smiley36.gif]
Едноставно ни беше убаво името, ем македонско, ем старо и традиционално и така бидна.




Mihaela 2010 -> RE: Што значат имињата на вашите деца? (25.12.2012 15:42:35)

Mihaela - Bogolika ili slicna na Boga...
A jas Daniela - samo Bog moze da mi sudi....
ova za mene odposle go doznav...taka da kerka mi ima m*me da mi rasplace[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




kikicka -> RE: Што значат имињата на вашите деца? (25.12.2012 15:44:23)

Незнам дали сум пишала ама ајде пак ке пишам. Леона е женска варијанта од Леон а Леона значи Лав! Значи ке му дојде како нешто силно [sm=smiley36.gif]




Cipi Ripi -> RE: Што значат имињата на вашите деца? (25.12.2012 16:02:33)

Даријан- сопственик на богатство, така нешто беше, ќе треба да проверам пак. Изведено е од царот Дариј.




Felly RR -> RE: Што значат имињата на вашите деца? (26.12.2012 10:22:05)

Матеа - божји дар.
И тука на РР имаме список со имиња, каде што се објаснети значењата КЛИК




Ikana -> RE: Што значат имињата на вашите деца? (26.12.2012 10:25:52)

Marina - morska, od moreto (latinsko ime). Ime na svetica (Ognena Marina - Velikomachenichka Marina - taka mislam deka bese nesto ne me fakjajte za zbor [sm=smiley36.gif]).

Inaku ako imam mashko izgorena sum Stelan da se vika....toa znaci miroljubiv, miren...i e shvedsko ime [sm=smiley36.gif]




dostickage -> RE: Што значат имињата на вашите деца? (26.12.2012 10:32:15)

Viktor=pobednik




sandriana RR -> RE: Што значат имињата на вашите деца? (26.12.2012 10:37:48)

Сега чепкав по една страница за значење на имиња и открив дека ТИНА значело -река- [sm=zmeden.gif], по некое англиско толкување, а како варијација на Атина - грчка митологиија - мудрост. А ние ја крстивме Тина по бабата на мм[sm=smiley1.gif]




vezilka RR -> RE: Што значат имињата на вашите деца? (26.12.2012 13:48:59)

Науката за проучување на потеклото на сопствените именки се вика ономастика и тоа топономастика за значењето на имињата на населените места и антропономастика, за значењето на личните имиња. Мене ми е многу интересна оваа тема. Еднаш порано случајно ми дојде до рака една книга „Ономстика на македонскиот јазив “ Од Трајко Стаматоски и многу се заинтересирав.

Никола мислам дека е од грчко потекло и значи победа на народот, или победнички народ.




mila28 -> RE: Што значат имињата на вашите деца? (26.12.2012 14:13:02)

Jas ako ne se lazam mislam deka imeto Filip znaci ljubitel na konji...ajde neka me ispravi nekoj ako gresam. Isto taka postoi i imenden na 14 ti Noemvri, Sveti Apostol Filip, bil eden od 12 te apostoli na Isus Hristos




AnnaMolly RR -> RE: Што значат имињата на вашите деца? (26.12.2012 15:04:00)

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Филип - љубител на коњи! [sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]
Ја видов темава и тргнав да пребарам што значи името Филип, па кога видов ми текна дека и претходно имам прочитано. Врска нема значењево, не го биравме така името. Јас имам уплав од коњи инаку [sm=smiley36.gif]
Едноставно ни беше убаво името, ем македонско, ем старо и традиционално и така бидна.


Во право си, мила28!





Calypso -> RE: Што значат имињата на вашите деца? (26.12.2012 15:15:10)

Илија библиско име,кое на еврејски има значење „мојот бог е Јехова“ или сила Господова.

Свети Илија е старозаветен пророк и новозаватен христијански светител. Се слави на 2-ри август, како строг и непоколеблив проповедник на етички вредности врз кои е втемелена христијанската вера. Присутен е и во Стариот и во Новиот завет како пророк, чии особини со стравопочит ги презело христијанството, врзувајќи го со настанувањето на новата вера и новото доаѓање на Христа.

Неговото име на еврејски значи сила Господова.
Се смета дека Св. Илија бил помеѓу пророците кои на Тавор му се поклониле на Исус Христос на денот на Преображението Господово, кога им се јавил на своите ученици со поуки од новата вера, па затоа неговиот лик се слика на преображенски празнични икони. На нив се претставува или како на огнени кочии оди на небото, или како држи нож в рака- знак дека со него се заклани 450- мина лажни Валови зреци на ридот Камил, или, пак, како седи во пештера каде што се скрил од горделивиот цар Ахав, а гавран му донесува храна.

Присутен е во визијата на Св. Јован Богослов, во која неговата улога се врзува за иднината на христијанската вера- второто доаѓање на земјата на Христос Спасителот и новото преображение кому му се надева и во кое верува христијанскиот свет.

Илија живеел во Израил, во 9-от век пред Христа. Тогашниот цар Ахав, под влијание на својата жена Језавења, ја напуштил верата Мојсеева и наместо Јехова славел туѓи богови. Пророкот Илија му се спротивставил префрлувајќи му за отпадништво и му прорекол суша и глад. Правел чуда низ кои Бог им ја покажувал на Израилите својата праведност. Поради неправдите што му ги правел царот на народот и лакомоста, тој му прореок дека нему и на неговата жена кучиња ќе им ја лижат крвта по смртта, што и се обистинило.

„Пророкот Илија одел низ Ханан во придружба на својот ученик Јелисиј. Кога стигнаа во Ерихон, пред педестмина други пророци удри со плаштот по Јордан и водата се раздели на две страни. Кога минаа на другиот брег се крена страшен виор, гонета кола со огнени коњи ги разделија и во виорот го однесоа Илија на небото“.

Според тоа, Свети Илија не умрел, туку жив отишол на небо.

Народот многу природни појави му ги припишува на Свети Илија, како и многу особини од старословенскиот бог Перун, кој управувал со молњите и громовите. Според народната традиција, тој се вози во огнени кочии што ги влечат четири коњи, од чии ноздри избива пламен, а грмотевицата е татнеж на неговите кочии со кои се вози низ небото и облаците.

Празникот на Свети Илија Громовникот, 2-ри август, паѓа во најсушниот и најтоплиот период од годината, а обичај е на тој ден да не се работи во поле- за да не се навлече гневот на светителот.




Maca25 -> RE: Што значат имињата на вашите деца? (27.12.2012 9:25:24)

Nina \ n (i)-na \ е име на девојка. Тоа е од шпанско и еврејско потекло, и значењето на Нина е "мало девојче". Nina е името на еден од Кристофер Колумбо три бродови. Друго значење: "Бог беше милостив" или "Бог покажа милост" во хебрејски;" убаво" во Персискиот;" убави очи" на хинди; "мајка" во Свахили;" силен или силна" во Индијанската култура; "пријател" на арапски и "цвет" во старогрчкиот јазик.




penelopa -> RE: Што значат имињата на вашите деца? (27.12.2012 11:58:14)

КИРИЛ само што син ми има сло. варијанта ЦИРИЛ
Пол:
Момче
Значење на името:

Господин, господар
Потекло на името:
Името има Грчко потекло
Варијации на името:

Киро, Кире




ivemace -> RE: Што значат имињата на вашите деца? (30.12.2012 12:52:15)

Marko ima latinsko poteklo i negovoto znacenje e borben, voinstven
Давид е хебрејско - што значи обожуван, омилен




deluxe -> RE: Што значат имињата на вашите деца? (30.12.2012 13:52:45)

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Филип - љубител на коњи!
Ја видов темава и тргнав да пребарам што значи името Филип, па кога видов ми текна дека и претходно имам прочитано. Врска нема значењево, не го биравме така името. Јас имам уплав од коњи инаку
Едноставно ни беше убаво името, ем македонско, ем старо и традиционално и така бидна.




akme -> RE: Што значат имињата на вашите деца? (15.3.2013 12:10:43)

Марко - војник.
За Ања и Антониј не можам да најдам..




Felly RR -> RE: Што значат имињата на вашите деца? (21.9.2014 9:21:18)

АЈде да видиме што значат имињата на нашите најмили.
КЛИК ТУКА за списокот со имиња на РР.




Dilina -> RE: Што значат имињата на вашите деца? (21.9.2014 18:25:47)

Илина (од Илија) потекнува од старогрчки збор ILIOS што значи Сонце - светлина [sm=smiley1.gif]




deluxe -> RE: Што значат имињата на вашите деца? (21.9.2014 23:38:01)

Ana-staro evrejsko znacenje:milostiva,mila
Filip-grcko znacenje: ljubitel na konji[sm=smiley36.gif]




Snowhite RR -> RE: Што значат имињата на вашите деца? (22.9.2014 18:08:41)

Михаил - машко име, еднаков со Бог
а за Јана нема




Палешка РР -> RE: Што значат имињата на вашите деца? (22.9.2014 18:18:45)

Нема ни за Миа ни за Марио [sm=smiley13.gif] странски се затоа.

Миа значи моја, а Марио незнам што значи, ама убаво е [sm=smiley36.gif]




Страница: [1]