|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Повраќање кај децата
17.7.2013 15:23:33   
miana
I jas bi ti rekla da ne stavas prenetivno..Ako se resis da stavis gledaj da pomine 24 casa od prethpdnoto stavanje...Se stava po 1 dnevno ,ne poveke.,...Takada,ako si stavila vcera vecer,mozno e cepceto uste da dejstvuva i zatoa ne povraka..Ke vidis kako ek se ponasa,ne mu davaj bez potreba..Vi posakuvam brzo da se oporavite

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Повраќање кај децата
17.7.2013 15:38:48   
Bethany
Ок, тоа ме интересираше, не ја разбрав матичната, треба ли да давам неколку дена по едно, или само денот кога повраќаше повеќе. Не знам како функционираат чепчињата user posted image
Ако биде се ок до вечерва, нема да ставам. Јадеше и домашна супа и банана, не му сметаше, после пак супа ќе му дадам, бидејќи реално немам што друго. Компирот варен не сака да јаде, освен пак супа или кисело млеко со лепче (тоа сепак добро поднесуваше)

Благодарам девојки user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Повраќање кај децата
6.8.2013 10:07:43   
Sara.S
Здраво...моето синче Димитар има 11 години ...еве го почна 4-5 дена да повраќа....САМО НАУТРО ...пред или после појадокот.Преку ден е се нормално и навечер исто..само кога ќе стане наутро му се гади и потоа повраќа.....исто така многу кашла и има шлајм ...дали е нешто поврзано..и дали треба да пие некои лекови ...го немам сеуште однесено на лекар...ВЕ МОЛАМ ЗА ПОМОШ!

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Повраќање кај децата
6.8.2013 10:31:35   
mommy_angels RR
мое лаичко мислење е дека баш од тоа ти повраѓа наутро,од шлајмовите што му се сливаат по цела ноќ,некое сирупче за искашлување би требало да заврши работа,ама сепак мислење од доктор си е најпаметно

(Одговор на членот Sara.S)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Повраќање кај децата
8.8.2013 12:26:40   
Sara.S
повраќањето прекина,а и кашлицата се смири ..сеуште кашла но не толку...сешуте на некои моменти му се гади но тоа брзо поминува ..не го однесов на лекар ..се трудам да помине на природно затоа што времево е многу жешко и лекови некако не ми се даваат..му варам чај од нане и од камилица...се надевам ќе помине

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Повраќање кај децата
8.8.2013 13:27:42   
Felly RR
Најверојатно како што ти пиша mommy_angels, повраќањето било поврзано со шлајмот, добро е што се смирило - но сепак следи го, и ако има потреба на лекар.
Да ти посакам и добредојде на РР! Имај пријатна дружба!!!

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Sara.S)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Повраќање кај децата
8.8.2013 14:49:34   
Sara.S
Благодарам...сеуште му се гади..и несака да го искашла шлајмот се противи...незнам што да правам...многу сум загрижена..незнам дали може да е поврзано но пред неколку недели влегуваше во многу ладна вода итоа долго време ..не слуша..дали може да е нешто поврзано со бубрезите..ако му се настинати...од тогаш почна и послабо да јаде....

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Повраќање кај децата
8.8.2013 17:10:49   
rina13
Најверојатно се работи за настинка.Сепак појдете на лекар да ви препише нешто за да го решите проблемот побрзо.Јас многу често го имам истиот проблем, настинувам и шлајмот ми ствара нагон за повраќање.Сето тоа е пропратено со непријатно чувство на гушење.Некогаш знаело да трае по 15тина дена.Затоа јас на ваше место би се консултирала лекар.

(Одговор на членот Sara.S)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Повраќање кај децата
9.8.2013 8:17:41   
Sara.S
Фала ти...случајно да не има некаков стомачен вирус ..? многумина се жалат од повраќање и гадење..:/

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Повраќање кај децата
10.8.2013 14:21:00   
Marina I
Zdravo na site,

Vaka vo kontekst na temata da kazam deka sinceto (2 godini) na deverot (brat na maz mi) zakaci dosta tezok i akuten virus na povrakanje i proliv od Dojran, znaci se vratija od odmor za neceli 2 dena. Od doktorot dobile informacija deka toj virus gi fakalo 90% od decata sto bile vo Dojran. Ova vaka kako informacija da ja spodelam so site koi planiraat da zaminat tamu.
Znaci vaka drugo mi e prasanjeto, posto sme bliski so niv, da prasam nekoj so iskistvo kolku vreme virus go nosi deteto vo sebe, se plasime da gi druzime zaedno zaradi naseto since koe e 16 meseci da ne go prefati i nego, posto skoro site vo familijata gi prefati od nego duri i edno dete vo komsii so si igraa. Znaci od koga toj go fati pomina edna nedela, minatiot vikend, pa nekoj so iskustvo za kolku vreme se procistuva deteto od virusot sto go prelezalo i dali e bezbedno da se druzat posle edna nedela?

Pozdrav do site

(Одговор на членот Sara.S)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Повраќање кај децата
10.8.2013 14:30:46   
Bethany
Марина И, стомачен вирус обично трае 7 дена, ама може и подолго.
На твое место сепак би почекала уште малку, и евентуално на твоето синче да му даваш превентивно некој пробиотик, Пролајф пример, нема да му штети на твоето синче, ако планирате да се видат. Стомачен вирус е многу заразен.

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 10.8.2013 14:43:32 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Marina I)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Повраќање кај децата
19.8.2013 16:36:52   
Sara.S
здраво..мојата 13 годишна ќерка ја фати вирусот со пролив и повраќање...поврати еднаш синоќа од тогаш нема повратено .. но сеуште и се гади каква храна може да јаде...двопек,јогуррт баланс..банана ? ве моламм за совет...и уште нешто после повраќањето на лицето околу очите и на некои други места..САМО НА ЛИЦЕТО и се појавија како темно црвени точкички..дали се од напонот од повраќањето некој капилари или?

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Повраќање кај децата
19.8.2013 17:36:40   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Sara.S

здраво..мојата 13 годишна ќерка ја фати вирусот со пролив и повраќање...поврати еднаш синоќа од тогаш нема повратено .. но сеуште и се гади каква храна може да јаде...двопек,јогуррт баланс..банана ? ве моламм за совет...и уште нешто после повраќањето на лицето околу очите и на некои други места..САМО НА ЛИЦЕТО и се појавија како темно црвени точкички..дали се од напонот од повраќањето некој капилари или?

ако е вирусот што ние го истеравме,не грижи се жестоко трае 24 часа и се смирува.После тоа само немање апетит неколку дена е нормално,само гледај да внесува многу течности,јас сум на кока кола 3 дена,ќе помине

(Одговор на членот Sara.S)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Повраќање кај децата
19.8.2013 17:37:24   
deluxe
Sara tie tockicki se od naponot ,povrakanjeto,t.e podkozni kapilari.E sega sto da jade,pocnete samo so nekoi gricki,solenki po edna do dve najmnogu ,odvreme navreme neka gricne ,kolku da se smiri zeludnikot.Naredniot den moze isto taka gricki ,plus i pola banana,varen kompir bez sol,instant supa od petel>podravka.Ova meni e veke za da se stabilizira zeludnikot,da pocne da prima hrana.Toa e eden vid dieta sto nas ni ja prepisa doktorkata koga bevme so stomacen virus.POzzuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Sara.S)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Повраќање кај децата
23.8.2013 12:35:31   
Sara.S
благодарам за советите..вирусот ако беше вирус помина за 2 дена..но еве пак некако и се гади нема апетит..незнам што да правам ..user posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Повраќање кај децата
23.8.2013 14:00:54   
mommy_angels RR
еве Сара тука имаш нешто за тоа,може да помогне

(Одговор на членот Sara.S)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Повраќање кај децата
9.9.2014 12:15:41   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Синоличка86

Здраво драги родители
Сакам да прашам?
Моето дете е 5 години и е тешко околу 33 килограми, во последните 3-4 дена вели дека му е жешко и нон стоп го тера на повракање.
Инаку од некоја храна само што ја виде му се поврака или само што ке се спомне јадење.
Ве молам ако некој имал слично искуство нека пише.
user posted image





_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Повраќање кај децата
9.9.2014 22:37:50   
Felly RR
Синоличка, како сте денес? АКо ова се повторува повеќепати, како што пишуваш 3-4 дена, најдобро консултирајте се со лекар. Се надевам и нашата докторка, тука на форумов, набрзо ќе го прочита твојот пост, па ќе ви даде и таа некаков совет во соодветната тема.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 118
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?