|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Повраќање кај децата
25.9.2012 1:21:28   
arh_diz
Mu davam elektoliti za 10-15 minuti gi povraka i niv.Sega pak bevme vo bolnica ni dadoa sise so infuzija i so spric da mu davam. Mnogu sum zagrizena bidejki nema sto da povraka se davi

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Повраќање кај децата
25.9.2012 9:26:40   
Emanuelapp
Мамички помогнете! Син ми повраќа еве 2 недели, значи не повраќа константно туку на периоди на пример на вечер станува кај 1-2 повраќа и призаспива, сакам да кажам повраќа еднаш- двапати во денот.Пред 2 недели крена висока температура 39,7 примивме инекција и инфузија и од тогаш детето не јади како што јадеше, му давам храна ради реда, не ја јаде со мерак. Го однесов на матичен вика нема никаков проблем , грлото повеќе не е црвено, крвната слика му е ок. Ми остана да го провериме и третиот крајник. Почнав да се загрижувам. Исто така имама проблем со голтањето не можи да голта поголеми парчиња....... Незнам што да преземам навистина ако имате некој совет кажувајте.

< Поракaта ја уредил Emanuelapp -- 25.9.2012 9:31:22 >

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Повраќање кај децата
25.9.2012 9:45:37   
mmbucko
Mamicka, ne mu davaj mnogu od bilo koja tecnot tuku na sekoi 3-5 min davaj mu po edna do dve goltki najmnogu. Ako ispie poveke ke povrati. Najdobro e ako moze elektrolitite da gi pie. Jas na decata sum im gi davala rastvoreni vo nekoe sokce koe im e najomileno. Samo goltka po goltka .......

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Повраќање кај децата
25.9.2012 12:44:12   
arh_diz
Mu se smiri povrakanjeto ,cel den pie elektroliti i caj od nane nema nisto jadeno me zagrizuva.Nisto nesaka da jade samo bara da pie voda

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Повраќање кај децата
19.5.2013 14:38:11   
Annet
Ние повраќаме ли повраќаме.Ама од млекото е,само што ќе го испие,почнува да кашла и повраќа.
Е сега утре одиме на ОРЛ ќе и земат брис,ај и тоа да видиме,нели кај вас место прво брисеви,за последни се оставаат да се испита,ама ај помина тоа.
ќе ги видуме резултатите,и се јавувам да закажам за алерготест....
Повраќа од млекото,пие кравјо,една недела уназад пие ов новото битолко со витамини,ете сменивме,пак по старо.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Повраќање кај децата
16.7.2013 15:08:36   
Bethany
Син ми од сабајле поврати така наеднаш, беше расположен од сабајле па си мислев да не е премногу скокал па му дошло премногу од доручекот.
Му дадов банана и млеко и го ставив да спие, ми изгледаше малаксан и заспа бргу. Се пробуди и пак поврати. Па и вода се напи и пак повраќа. user posted image И е така малаксан, а нема температура.

Што да правам? Што да му давам, да го носам ли на лекар или уште да почекам? Ама гледам дека не е во ред, нема сила и е нерасположен. user posted image
што може да е во прашање, вирус ли е? И се плашам што и да му дадам ќе поврати, ова ни се случува прв пат user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Повраќање кај децата
16.7.2013 15:12:12   
miana
Ako imas od onie cepcinja EMESAN K ,stavi mu vo gazeto i pojdi si na lekar,ke ti dadat nesto.. Probaj so elektroliti,davaj ako uspees. Emesan se protiv povrakanje

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Повраќање кај децата
16.7.2013 15:15:31   
Палешка РР
Кога Миа беше вака јас ја однесов веднаш...па и систем и дадоа.
Леле тоа стомачните вируси ми се најтешко нешто user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Повраќање кај децата
16.7.2013 15:17:33   
Bethany
Немам од тие чепчиња, ама можат ли да се стават на својта рака?
Јас се нешто одлагам, ич не ми се носи на доктор, ќе треба да го боцкаме за крвна слика, да видам како ќе биде понатаму... Ама сега враќам филм дека на роденденот пред два дена имаше едно дете што го болеше мешето... па да не е некој стомачен вирус?


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Повраќање кај децата
16.7.2013 15:18:25   
Felly RR
Можеш Емесан К - тие се ставаат по едно на ден. И течности давај му лажичка по лажичка. Чајче можеш, или електролити и една лажичка прво, па ако не поврати по 5 минути пак дај му. Постепено давај му по малку течност. И ќе го следиш како ќе биде, ако продолжи пак, однеси го на лекар.
user posted image Ајде побрзо да ви помине!

Едит: Не сум сигурна, Емесан да не се дават после 2 годинки.user posted image Ако земаш од аптека прашај си.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 16.7.2013 15:21:28 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Повраќање кај децата
16.7.2013 15:19:44   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР

Кога Миа беше вака јас ја однесов веднаш...па и систем и дадоа.
Леле тоа стомачните вируси ми се најтешко нешто user posted image

user posted image Што е тоа систем? Инфузија ли?


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Повраќање кај децата
16.7.2013 15:23:16   
Felly RR
Да инфузија, ама ако повратил два пати не е многу, само сепак мора да почне да прима течности. Затоа пробај така постепено лажичка по лажичка, па види како ќе реагира.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Повраќање кај децата
16.7.2013 15:23:32   
Bethany
Па повратил е два пати во рок од 5 минути. Имам впечаток што и да му дадам ќе повраќа.
Ќе го пратам мм по тие чепчиња и ќе му ставим. Читав по темата супа од кесичка била полна со електролити, да земам да му дадам. И веќе нема што да повраќа, сигурно е гладен user posted image А за јадење што да му дадам кога тој ниту сака двопек да грицка , ниту бисквит ниту ништо user posted image

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 16.7.2013 15:24:18 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Повраќање кај децата
16.7.2013 15:27:39   
sandriana RR
Не форсирај храна, обиди се само со електролит прво - оние на растворање што се, по едно лажиче на 5 минутки. Ако не се сопре повраќањето, не е лошо да појдете на лекар. Внимавај да не дехидрира само. Со ова променливо време, вирус ништо чудно да фатил. user posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Повраќање кај децата
16.7.2013 15:28:21   
Felly RR
Некои крекери/соленчиња нешто такво дај му да грицка - погоре ја уредив пораката, прашајте од која возраст се ставаат тие емесанот.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Повраќање кај децата
16.7.2013 15:29:34   
Палешка РР
Откако ќе поврати не треба ништо да јаде/пие два часа. Не форсирајте храна добро ти вели сандриана, само ќе повраќа уште повеќе. Потоа лајче по лајче течност ..соленки, крекери...тоа.

Инаку еве ТУКА диета по стомачен вирус

< Поракaта ја уредил Палешка РР -- 16.7.2013 15:31:14 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Повраќање кај децата
16.7.2013 15:32:55   
deluxe
Давај му чај од нане без шеќер(нека пие наместо вода) и не форсирај храна,прво нека се смири желудникот.Може да грицне некоја грицка ама минималноuser posted image ајде ќе помине ,за се е виновно ова променливо времеuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Повраќање кај децата
16.7.2013 15:35:48   
miana
s bi ti rekla sepak ako prodolzi da povrakam,da si pojdes na lekar da vi dadat navreme da sprecite ..Ajde vi pustam sreka,pobrzo da ozdravite user posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Повраќање кај децата
16.7.2013 18:09:42   
Bethany
Фала ви жени мили,
јас набрзо потоа кога видов дека повторно има нагон за повраќање, а немаше веќе што да поврати, само се грчи, го однесов на доктор.
Таа ни кажаа дека имат многу овакви случаеви деновиве, и сепак добро е што нема температура. Ми кажаа дека не би требало ни да качи тт ако продолжи да прима течности (по лажиче), на секој пет минути (електролити растворени, или пак петел супа од кесичка, чајче..) И ни преписа емесанот чепчиња да му ставим пред спиење едно, или и порано по потреба.
А гледам дека од време на време заплаче, омалакса, има болки во мешето и пак има повратено, ама се надевам дека ќе биде подобро.

Палешка, фала за линкот, баш ќе ми се најде.


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Повраќање кај децата
16.7.2013 22:57:48   
elenak
Dusicka, mnogu mi se zalni taka,koga im e macno a ne mozat da si kazat. Guski od nas za J,pobrzo da ozdravi.

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Повраќање кај децата
17.7.2013 10:05:59   
Felly RR
Бетани, како сте денес, се надевам подобри.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Повраќање кај децата
17.7.2013 10:26:50   
Bethany
Синоќе спиеше цееела ноќ, од 8 до 6 сабајле, не се разбуди воопшто, па кога се разбуди не можеше да се изнапие чај. Јас го спречував да го испие одеднаш а тој така жално ме гледаше, те во мене , те во чајче и на крајот испи доста чај од нане.
Па покасно му понудив од кисело млеко и лепче, ми кажаа матичната дека може и изеде неколку лажици од тоа.
Беше добар, па почна да качува ТТ, тука се зезнав и му дадов парацетамол и највероватно поради сирупот, оти е благ, веднаш по давањето, пак поврати.
Па сега има блага тт, 37 со нештои се носи со неа, ништо не му давам освен чајче и сега еве супа сварив ќе му дадам.
Овака пее нон стоп, порасположен ми се гледа, се надевам само нема пак да повраќа, а тт дека нема повеќе да се качува. Ќе видиме.
Фала што не мислите. user posted image


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Повраќање кај децата
17.7.2013 10:49:55   
Felly RR
user posted image user posted image user posted image за вас. Кога повраќа, подобро чепче за Т.
А жално е стварно, кога го гледаш му се пие, жедно е, детуле, а не смееш да му дадеш да пие многу. Ама ќе помине, ајде, и денес ќе внимавмате малку на исхраната, и ќе помине.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Повраќање кај децата
17.7.2013 12:54:16   
Bethany
Ма подобро е, имав дома и чепче за тт, ама верувај ми вчера се препотив додека му ставив Емесан чепче. Тој се опира, не можеш да го додржиш, па и чепчето некако тврдо се плашев да не го повредам, едвај успеав. А и мислам тоа ми беше прв пат искуство со чепчиња user posted image

А да прашам, ако пример не поврати веќе ниту еднаш до вечерта, треба ли пак да да му ставам Емесан чепче?
Пишува во упатството дека може и превентивно да се стави, па јас си мислев уште вечерва да му ставам или нема потреба ако не повраќа повеќе?

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Повраќање кај децата
17.7.2013 15:04:16   
sandriana RR
Бетани, ајде, ќе помине брзо и ова user posted image За вакви чепчиња немам искуство, но превентивно не би ги користела, ако нема реално потреба. Пре би продолжила со електролитите уште ден два, заедно со чајчето. И секако внимение со храната.
Се надевм до вечер ќе биде Ј како нов user posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?