|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Повраќање кај децата
7.10.2011 9:23:17   
AnnaMolly RR
Јас па мислев дека е лесна храна палентата, затоа и реков на свекрва ми тоа да му направи user posted image
После тоа ми се јави, јадел само кисело млеко и не го повратил. Се уште си бил весел, без знаци дека е болен.

Ќе и речам полесна храна да му дава, супа, јогурт... Се надевам брзо ќе помине.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Повраќање кај децата
7.10.2011 9:27:58   
Felly RR
Анамоли, Матеа пред некоја недела кога повраќаше, на болница ми рекоа дека ако поврати 2-3 пати, може е од некое јадење, не мора да го носиш. АМа ако продолжи да повраќа однеси го на лекар, па тие ќе ти кажат дали треба сирупче или нешто друго.
Во секој случај, како што ти пиша ЈованаЈ, давај му полесна храна - чај, супа, двопек, кисело млеко. Ако не ги пие електолитите или ако ги поврати има едни чепчиња - Емесан К кои се против повраќање, и содржат електолити. Нека му стават такво.
Ајде побрзо да ви поминеuser posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Повраќање кај децата
7.10.2011 9:29:57   
JovanaJ
AnnaMolly i banana moze da jade. Ne ja zaboravajte. user posted image
Ako kasnuva banana po malku nema potreba od dopolnitelni elektroliti. Moze i gricki (onie ripcinja) ako dozvoluvas da se jadat takvi raboti....Pokasno ako ne povrati moze i biskvitce...samo mleko obicno nikako!!!
Sin mi cesto povraka i povrakase kako pomal, ....znam kako e....
Ke mu pomine samo vnimavajte na hranata za da ne povrati pak pa se odnovo da pocnuvate
Pozdravce...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Повраќање кај децата
7.10.2011 9:36:21   
AnnaMolly RR
Фала ви за советите. Еве само што се јавив и ми рекоа дека не повраќал веќе.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Повраќање кај децата
7.10.2011 11:46:29   
Octavia
И ќерка ми ноќеска повраќаше, а сабајлево е како ништо да не било user posted image . Си шета, си дрдори, нема температура, не повраќа... Само мене бледа ми делува малку. И превентивно сме на диета денес (не дека тешко ќе и падне, многу сака двопек да си грицка).

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Повраќање кај децата
7.10.2011 15:21:00   
Maca25
И Нина синоќа повраќаше! Гарант е некој вирус!
Јас мислев дека и од грозјето, но убаво миено беше, така да не би имало причина од него да повраќа. Додуша она само еднаш се исповрати ама многу...user posted image Сабајле ништо не и беше и ја однесов во градинка. Ништо не и е. Ќе видам сега викендов како ќе се понаша. За ручек денес ќе и дадам супа.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Повраќање кај децата
7.10.2011 15:32:16   
AnnaMolly RR
Јас вчера прв пат му дадов на Филип похован карфиол, а до сега инаку има јадено карфиол. Само прв пат пробува нешто поховано.
Да не му е од тоа? user posted image Ама повраќаше само вода, никакви остатоци од храна.
Инаку веќе не повраќал, последен пат повратил откако јадел палента.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Повраќање кај децата
7.10.2011 15:44:49   
Maca25
Мене Нина ми беше малце чудна вчера. Стигнавме кај моите и не сакаше да јаде. Јадеше само патлиџан и леб, а боранија не. Во градинка прашав дали јадела, рекоа да. Кај моите ништо друго не проба. Кај тетка ми јадела грозје, ама многу. Може од тоа и е. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Повраќање кај децата
7.10.2011 15:56:12   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR


Инаку веќе не повраќал, последен пат повратил откако јадел палента.


Bas mi e milo sto slusam deka nema povrateno posle palentata. user posted image Sepak vnimavajte na ishranata i utre....
Mnogu pozdrav! user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Повраќање кај децата
3.11.2011 8:45:16   
Felly RR
Матеа вчера во градинка повратила неколку пати, и млекото за појадок, и ручекот, и јас кога ја земав банана за ужинка имале, и тоа го поврати. Дома беше добра, исто и сабајлево, пиеше млеко, и еден саат седевме дома, па ја однесов. Не знам од што ова вчераuser posted image А и во градинка била весела цело време, си играла, нормално се однесувала...


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Повраќање кај децата
3.11.2011 8:49:04   
AnnaMolly RR
Еднаш така Филип повраќаше се што ќе изеде, а никакви симптоми за болест! Весел, расположен, си играше...
На лекар го однесов и ми рекоа дека имал афти на грлцето и најверојатно тоа го иритирало да повраќа. Однеси ја нека ја ѕирне доктор. user posted image за Матеа!


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Повраќање кај децата
3.11.2011 8:58:26   
Felly RR
Јас не ја однесов пошто дома беше добра. Сега ќе видам денес како ќе биде.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Повраќање кај децата
16.11.2011 9:42:46   
AnnaMolly RR
Филип повраќа од компоти 
До сега сум му дала малку од водичката и испасирана кајсија од компот, ја изеде без проблем и одма поврати. Во градинка пред некој ден кога го земав гледам му ставиле водичка од компот во шишето и имаше едно парче кајсија малечко. Во кола до дома го испи и поврати.
И ме чуди зошто е тоа така? А кајсии јаде, не ги повраќаше летоска.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Повраќање кај децата
16.11.2011 10:18:20   
kikicka
И ние само од компоти повраќаме,а како мала ги јадеше ,немам појма зошто така ама веќе компот не и давам тоа е катасрофа ќе се накрка се и почнува се лом а башка и она е отепана толку да поврати незнам од кај вади толкава количина.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Повраќање кај децата
25.12.2011 14:25:27   
penelopa
Вчера на user posted image прв пат му дадовме да јаде риба ама подготвена ко за нас, со магдонос, лук, вино ... малку јадеше и веднаш ја поврати се извадив од памет прв пат повраќа од храна. После то што и да му дадев повраќање и од водата и од чајот, од се. Некако заспа релтивно мирно спиеше а пиеше само зашеќерена вода. Сабајле најнормално си го испи млекото два пати јадеше... најверојатно вчера му беше од рибата или зошто имаше внатре вино незнам.... толку ме исплашиuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Повраќање кај децата
25.12.2011 14:50:03   
AnnaMolly RR
Можеби едноставно не му е пријатно на организмот од тоа. Јас по мене гледам, моиве дома обожаваат полнета скуша со магдонос, лук, вино... Ама мене ми се повраќа од самиот мирис на тоа јадење (а јадам се, и риба и магдонос и лук).
Штом после тоа си јадел нормално, ништо не му е.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Повраќање кај децата
25.12.2011 14:55:02   
penelopa

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Можеби едноставно не му е пријатно на организмот од тоа. Јас по мене гледам, моиве дома обожаваат полнета скуша со магдонос, лук, вино... Ама мене ми се повраќа од самиот мирис на тоа јадење (а јадам се, и риба и магдонос и лук).
Штом после тоа си јадел нормално, ништо не му е.

Да изгледа еџноставно неговиот организсм таква риба не поднесува. А чудно минатата недела јадеше риба и тоа изеде поприлично ама таа беше поинаку подготвена во ресторан. Малку ќе паузираме со риба па ке видиме.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Повраќање кај децата
25.12.2011 18:35:20   
arh_diz
Ne mu ja podgotvuvaj ribata so vino , sigurno e od nejze stom posle toa ne povrakal.Jas vino nikogas nemam stavano

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Повраќање кај децата
2.3.2012 23:47:21   
Djana
Moeto dete uste od ragjanje si povrakase koga ke bese prejaden ama sega veke ima 2 god. i se slucuva istoto...koga ke se zakasla koga ke place a pak koga e nesto nastinat ili so grloto e togas tesko nas...se plasam da ne toa povrakanje stane navika na samiot organizam...Sega sme malku bolni so za mene loso kaslnje pie sirupce am mnogu me plasi nagonot za povrakanje sto go ima koga ke vidi hrana. i sega mu dozvoluvam da jade on koga saka i sto on saka... ve molam za sovet !!!user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Повраќање кај децата
3.3.2012 10:18:06   
kikicka
Дјана давај му помалку храна а почесто или пак количински мери колку ке изеде а нема да поврати и секој пат давај му по толку.Незнам дали се се имаш консутирано со некој доктор за ова и што ти имаат кажано? Можеби се работи за Рефлукс.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Djana

Moeto dete uste od ragjanje si povrakase koga ke bese prejaden ama sega veke ima 2 god. i se slucuva istoto...koga ke se zakasla koga ke place a pak koga e nesto nastinat ili so grloto e togas tesko nas...se plasam da ne toa povrakanje stane navika na samiot organizam...Sega sme malku bolni so za mene loso kaslnje pie sirupce am mnogu me plasi nagonot za povrakanje sto go ima koga ke vidi hrana. i sega mu dozvoluvam da jade on koga saka i sto on saka... ve molam za sovet !!!user posted image



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Djana)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Повраќање кај децата
30.3.2012 13:57:46   
Џесика
Ете не нас со повраќање. Ноќеска цела ноќ квичеше дека го боли мешето, и на двапати поврати малку, ама бистро, не храна. Сабајле му дадов двопек да јаде, изеде пола парче и сок во кој измешав чај од нане. Од време на време пак се жалеше дека го боли мешето, ама некогаш покажуваше и на градите, значи цел тој преден дел од гради до стомак го покажува дека го боли, наизменично. После касна 2 залачиња портокал и наеднаш почна да повраќа во млазови, ама ништо од храна, туку само течно. Ова се случувало и другпат, ама сега сум збунета дека нема никаков пропратен симптом на вирус или настинка, т.е нема температура, нити пролив. А долго време наутро се жали дека го боли мешето, и тоа додека да стане и да се раздвижи. Само денес се жали нон стоп. И сеа не знам што преглед ми треба, дали крвна слика или нешто друго. Не знам дали ако има некоја цревна бактерија реагира без Т?

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Повраќање кај децата
22.6.2012 22:49:09   
hejli
jas imam kerkicka 15 meseci i isto kako sto kaza Dijana uste od raganje povraka cesto koga ke se zakasla ili koga ja boli grloto koga ke prejade ili ako ispie poveke tecnosti.mnogu saka da pie sokce i moram da i go ogranicuvam za da ne povrati isto i so jadenjeto po malku  i gledame da ne mesame poveke jadenja.seuste ne sum ja nosela za toa na doktor ama denovive n esto se mislam pa ke vidime ic ne mi se odi po doktori.Dijana ti dali veke bese na doktor i dto ti kazaa...?

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Повраќање кај децата
12.7.2012 14:34:55   
lukas
dragi ringerajki sabajlevo stanavme so lukas i kako sekoj den mu dadov banana so mleko i biskviti izmiksirana vo sise si go ispi i koga mi go nosese siseto odma povrati kako od cesma aj rekov mu dojde tesko pa povrati..
potoa go ostaviv nekoe vreme i mu dadov jogurtce i toa vo rok od 5 min go povrati taa edna goltka sto ja ispi..
se javiv kaj maticnata i kazav mi rce da mu dadam elektroliti mu dadov dve lazicki i tie gi ispovrati ..pocekav edno 2 saati rekov ne mu davam nisto i go prasav da ne saka supa ,da mi veli i mu dadov od vodickatasi jadese edno nekolku lazicki i odma pak kako od cesma sose kiselina od zeludecot ispovrati...sega zaspa skroz gladen posle kaj 16h ke odime kaj maticnata ...
nezz od sto mu e ova si stana normalno vesel i naednas povrakanje,nema T.
mozno li e od bazenot vcera doma so si se kapesse se podnapi dva tri pati vodicka i da povraka duri denes od toa ili?
pozz ve molam za pomos gladen e tasma dusice a taka go zaspav so prazen stomak..ama mislam deka premale od povrakanje vo rok od 4 saati povrati...6 pati...

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Повраќање кај децата
12.7.2012 15:02:09   
Pepelaska *
Лукас, а не јадел нешто неизмиено или расипано? А којзнае може и од водата да е?Има многи стомачни вируси , пазете, душиче Ликас, ај ке ви даде нешто докторката па ке му помине, не се плаши

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Повраќање кај децата
12.7.2012 15:17:33   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

dragi ringerajki sabajlevo stanavme so lukas i kako sekoj den mu dadov banana so mleko i biskviti izmiksirana vo sise si go ispi i koga mi go nosese siseto odma povrati kako od cesma aj rekov mu dojde tesko pa povrati..
potoa go ostaviv nekoe vreme i mu dadov jogurtce i toa vo rok od 5 min go povrati taa edna goltka sto ja ispi..
se javiv kaj maticnata i kazav mi rce da mu dadam elektroliti mu dadov dve lazicki i tie gi ispovrati ..pocekav edno 2 saati rekov ne mu davam nisto i go prasav da ne saka supa ,da mi veli i mu dadov od vodickatasi jadese edno nekolku lazicki i odma pak kako od cesma sose kiselina od zeludecot ispovrati...sega zaspa skroz gladen posle kaj 16h ke odime kaj maticnata ...
nezz od sto mu e ova si stana normalno vesel i naednas povrakanje,nema T.
mozno li e od bazenot vcera doma so si se kapesse se podnapi dva tri pati vodicka i da povraka duri denes od toa ili?
pozz ve molam za pomos gladen e tasma dusice a taka go zaspav so prazen stomak..ama mislam deka premale od povrakanje vo rok od 4 saati povrati...6 pati...

Lukas koga ke odis kaj maticnata prasaj ja dali mozes da mu stavis od tie cepcinjata EMESAN - K sto se protiv povrakanje..Mnogu se efikasni i se stava po edno na den ako povraka deteto...Site macnini ke mu se smirat...Prasaj,jas gi imam doma i gi stavav na pogolemkata kerkicka pred godina ipol,sega ima 4 ipol...Zatoa prasaj od koja vozrast se davaat i dali da mu savis edno cepce ako prodolzi da povraka...Vaka sto i da mu dades preku usta ke ti go povrati...

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?