|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Повраќање кај децата
12.7.2012 17:42:23   
Maca25
Лукас, може да е стомачен вирус. Не му давај ништо тешко да јаде, никако млечни производи, благо и овошје. Одете на лекар, направете една крвна слика и видете што е.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Повраќање кај децата
12.7.2012 23:25:28   
lukas
fala na site na odgovorite ama nie zavrsivme na infuzija mnogu omalaksa od povrakanje,bevme kaj maticnata taa ni dade edna tecnost od menta,za pienje za da mu se smiri stomaceto ama nisto i toa go ispovrati veke imavme uput za na bolnica pa otidovme na infuzija veke nemozese na noze da sedi,sega malku e podobar povesel no javi prolivce i toa voda..sega pred pola saat pak mi povrati jadese nekolku grizincinja i malku cajce od nane ama i toa go ispovrati..ajde sega so gospod napred belkim utre ke e podobro so povrakanjeto..pozzz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Повраќање кај децата
12.7.2012 23:52:15   
Felly RR
Лукас истото и се случи и на М пред некој месец. Буквално на секои 10 минути повраќаше, и вода да се напие повраќаше. Кога си легна ноќта пак од што беше жедна, се разбуди и испи едно шише чај, по некое време и тоа го поврати. Пак се разбуди, па пиеше вода, и тоа веќе не го поврати. И давав Дармфлора - една кесичка 4 дена, електролити и Емесан К, чепчиња. Потоа правевме и крвна слика, и испадна дека и леукоцитите и се покачени па си испи и едно сирупче.
Ајде, од утре ќе биде подобар, сепак внимавај на исхраната, и давај му ако треба лажиче по лажиче, не многу наеднаш.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Повраќање кај децата
13.7.2012 0:26:45   
lukas
a od kolku godinki se davaat tie cepcinjata ?
za povrakanje taka...?

< Поракaта ја уредил lukas -- 13.7.2012 0:27:19 >


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Повраќање кај децата
13.7.2012 0:56:21   
mama30
Lukas, nie pominavme skroz isto lani so pogolemata kerkicka, traese samo eden den, isto kako so opisa istoto bese i kaj nas, i elektroliti i tecnost od menta, i koka kola( i taa e efikasen lek protiv povrakanje) ama nisto ne pomogna, i zavrsivme na infuzija. Bese nekoj stomacen virus koj trae kratko, kaj nas pomina za eden den. So pomin

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Повраќање кај децата
13.7.2012 9:37:53   
Felly RR
Лукас можеш да ги даваш. М мислам и дека немаше полни 2 години кога и ставав такви чепчиња. Против повраќање се, а мислам дека содржат и електролити. По едно на ден, мислам и Миана така пиша погоре.
Како сте денес?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mama30)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Повраќање кај децата
13.7.2012 15:40:31   
lukas
bevme pak na infuzija,sega ni dadoja eden surup za prolivceto a za ako povraka pak na infuzija ni rekoja,i sega rekov ke gi zemam tie cepcinjata...pozzzz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Повраќање кај децата
13.7.2012 15:44:09   
lukas
a deka denes bese na infuzija da mu stavam sepak cepce ili?

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Повраќање кај децата
10.8.2012 14:29:40   
AnnaMolly RR
Вчера околу 20 часот кога рече повраќа ли повраќа. Јас не сум видела дете од 2 години толку количински да повраќа. Во рок од саат и пол поврати 7 пати.

Вчера дојдовме од Охрид, беше расположен, супер си играше, трчаше... Одеднаш ми доаѓа и ми вика „ме боли тука“ и покажува на градите. По две секунди поврати трипати ептен обилно, цела палента ја исповрати. Реков ај од палентата тешко му дошло, ептен се налапа. По 15 минути пак поврати. По 15 минути пак, ама само вода, буквално бистра течност. Му дадов вода да пие, по 15 минути и неа ја поврати. Му дадов Реглан сируп, пет минути подоцна го поврати. Качи и температура 39. Му дадов Ефералган, по 10 минути поврати. Му давав електролити, едно саат време на 5 минути по една лажичка и чајче од нане. По 6 саати пак качи температура, ама му ставив чепче за да не го поврати пак сирупот.

Цела ноќ не сме спиени, еве го од сабајле само двапати поврати. Јадеше ориз и 5-6 рипчиња, од 8 сабајле до сега тоа му е, плус 100 мл вода (на два-три пати) и чајче сега испи 100 мл пред спиење.
Сега за сега е супер, нема температура. Од 4 сабајле до сега не ми крена ич. Се надевам дека ќе биде веќе подобар, сигурно е некој вирус.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Повраќање кај децата
10.8.2012 14:38:12   
vanessa30
da sigurno e nekoj virus i toa moze da e stomacen, ama moze da e i truenje od hrana. Nie taka pred dve-tri godini so soprugot vo Ohrid imavme truenje od sladolet i toa kupen od TINEX , znaci ne od onoj na topki. Dali ima i proliv??? ili samo povrakanje i temperatura??
Obavezno elektroliti davaj mu i bistra supa (onaa so petel).

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Повраќање кај децата
10.8.2012 15:07:41   
AnnaMolly RR
Баш вчера ништо не јадеше што би можело да биде сомнително. Само смоки со нормален рок, кај Пепелашка крем банани, ама и Мартин јадеше. Пепелашка ми даде млеко, ама само што го отвори жената, сигурно не е од тоа. И дома палента јадеше со сирење. Не ми се верува да е од храна, плус и температура имаше.

Проливче нема, само повраќање и температура. Еве сега спие, супер е сега за сега. Ќе ви пишам апдејт како е.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Повраќање кај децата
10.8.2012 15:30:38   
majmunce
i matej vcera sabajle go odnesv v gradinka i za dva saati mi se javi ucitelkata prilv imal i s toa mnogu i pojdov go zedov i mu kupiv banana i lineks i koga si idevme ja izede cela banana i doma barase mnogu voda i mu dadov caj i aren bese no oducekta pocna obilno da povraka go nudev sto pati da jade ne saka, nokeska placese go stegase meseto i posle ke se smiri i ke se iskaka i denes bevme kaj doktorkata i ni dadoja smecta prasak i mu go davam so jadenje za da gi izvadi site bakterii od crevata i cel den nemase nisto i sea bese kakan pak kako proliv ama i nema nesto drugo oti edvaj so edno ovosno jogurtce mu go dadov i preeska so banana malku i kapsula lineks izmesav ja izede pake vidime od odma nema da pomini ama barem do vecer si vikam ke pomini
doktorkata rece od hrana bilo jas mu davav slivi i praski izgleda bile podolgo stoeni ili pak nedovolno izmieni???? vie sto davate za proliv?


_____________________________

И кога ти е најтешко не покажувај слабост. Има лоши луѓе кои од рушевините на твојата среќа ќе изградат споменик на нивната победа!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Повраќање кај децата
23.8.2012 15:08:16   
Martins mom
Мили рр-ки ум немам во главата.Има точно една недела како ми е болно детето и абер нема да се подобри ситуацијата.Бевме во Штип на гости и почна да поткашлува,да му тече носето и го однесовме превентивно на лекар.Грлото црвено и му дадоа алмацин.Утредента почна да повраќа ненормално и многу и често.Го однесовме на брза помош и му дадоа фенобарбитон.На пат кон дома и него го поврати,абе се што ќе му влезеше во уста го повраќаше и дури се гушеше од што немаше што да поврати.Го однесовме на детска клиника и таму кркна две шишиња инфузија и електролити и се опорави малце.Се вративме во Битола и пак истата приказна,повраќа ама еднаш дневно.Сабајле го онесов кај матичната и ни рече диета.Да беше вирус досега ќе поминеше,крвната слика е супер.Јас сум многу збунета,грлото уште е црвено,вади 2 горни заби...не знам што да мислам.Ај ваше видување плис.Извинете за предолгиот пост

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот majmunce)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Повраќање кај децата
23.8.2012 15:32:28   
kikicka
ИСтоо и Л беше од алмацинот додека го пиеше. Прво Т имаше па нос па грло ајде Алмацин ни дадоа,никакво подобрување,почна да повраќа,пролив и јас на хитна ја однесов и 3 дена во болница бевме со инфузии,феновербитони и јас си собрав парталите си заминав. Птоливот го средивме со Линекс ,никаков антибиотик не и давав,јадеше како бебе,чист компир,или компир и морков ,ориз и слично.
Незнам што да мудадеш,ама млеко никако не му давај ние бевме 2 недели без млеко и млечни производи. Ако станеше вечерта во 3 за млеко јас и давав банана. После се опоравивме.


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Повраќање кај децата
23.8.2012 15:42:42   
Martins mom
А дали се дава јогурт во таква ситуација,зашто др ми рече двопек,компир,ориз,супа,а го спомна и јогуртот и павлака?! Цело време ми се жали детево дека му се лоши и повраќа,плачи нон стоп.Место алмацин матичната ни даде бактрим.

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Повраќање кај децата
23.8.2012 15:56:44   
kikicka
Никако, и мене ме зезна така една ми рече дади и јогурт и оп пак се исповрати,а другава ме направи лом зошто сум дала.Значи никако млечни производи! Пробај за грлчето кантарион да се напие ако може,малку по малку не е штетно! Само чај давај и вода сокови ништо,млеко не.Значи да јаде како бебе ете тоа е .

< Поракaта ја уредил kikicka RR -- 23.8.2012 15:58:05 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Повраќање кај децата
23.8.2012 15:59:19   
kikicka
Чекај малку а Бактримот антибиотик е? За што е тој?

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Повраќање кај децата
23.8.2012 15:59:25   
Martins mom
Многу фала кикичкаuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Повраќање кај децата
23.8.2012 16:04:08   
kikicka
Читнав на нет, се препишува во случај на бактерија ама како што велиш ти тој нема бактерија?
Освен црвено грло?!
Јас мислам дека на мојата од Алмацинот сето стање и се влоши,значи од ларингит како почна со алмацинот тогаш се одра и дете од мака.Да не се нешто алергични на составот од сирупот.

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Чекај малку а Бактримот антибиотик е? За што е тој?



< Поракaта ја уредил kikicka RR -- 23.8.2012 16:06:13 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Повраќање кај децата
23.8.2012 17:30:49   
Martins mom
Дури сношти ми текна да го прочитам упатството на алмацинот и во несакани дејства пишуваше гадење,мачнини,повраќање,пролив на 1 од 100 пациенти и одма на своја рака го прекинав,а и др се сложи и ни го смени.Бактримот ни го даде за мноогу црвеното грло.Ај со диетата и Рехидромиксот ќе видиме дали ќе се подобри.

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Повраќање кај децата
23.8.2012 23:44:05   
kikicka
Џабе кемудаваш рехидромикс ако не ти го пие. Л од електролитите ништо не пиеше освен чај ос хипп оној од анасон и камилица,линексот друго јок. Море чекај сега ми текна дека пиеше 3 дена цефалексин мислам ама не ме факај за збор. Сега ми текна дека и линексот и сирупот и го давав додека спиеше. Ај види како кеистераш па пиши утре како сте минале без млеко!

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Повраќање кај децата
24.8.2012 0:05:20   
Martins mom
Ете успешно завршена мисија! Само што заспа без проблем и не поврати ниту еднаш денес,електролитот без проблем. си го пиеше,имавме три лесни оброци...мислам дека си иде полека во нормала.Мој заклучок е дека било од алмацинот,изгледа организмот не му го прифаќа најдобро.Фала ти мнооогу кикичке што ми излезе во пресрет

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Повраќање кај децата
24.8.2012 8:35:39   
kikicka
Супер,ајде дај боже поскоро да мине,да се одморите малку.
Сигурно сето почнало од Алмацинот,нема промашај истото беше и кај нас само што нас и пролив не фати.
Ете така user posted image за вас!

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Повраќање кај децата
24.9.2012 23:26:30   
arh_diz
M denes otkako se razbudi pocna da povraka i postojano bara voda.Go odnesov vo bolnica mu stavija infuzija stom izlegovme vo kola povrati voda nema sto da povraka.Sega mu dadov dve lazicki caj od nane i niv gi povrati ,mnogu sum isplasena ova prvpatse slucuva a i sami sme ne sme doma.E sega ne mi e jasno vo bolnica rekoa voda da ne mu davam samo caj a toj postojano bara voda

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Повраќање кај децата
25.9.2012 0:44:27   
Martins mom
А електролити да му дадеш?

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?