|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  28 29 30 31 [32]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Козметика за новороденче
5.2.2016 10:52:42   
Felly RR
Во Зегин има, околу 100ден 50 марамчиња, а се прилично големи.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 776
   RE: Козметика за новороденче
5.2.2016 11:07:45   
lolla RR
Bea nie i den denes koristime pamuk toto. Vlazni samo za nadvor. Nikogad ne se nauciv da mu mijam gaze pod tush sama. Sega veke stoi i podrugo e. Pavlovikeva samo prviot mesec koristevme i mnogu loso pomina so nea. Imas i na weleda za pelenska regija izbor ima eheeee.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 777
   RE: Козметика за новороденче
5.2.2016 11:15:38   
Bea
Гледав дека има и крема за пеленски осип и за лице, ама во Еурофарм кога бев имаше само масло, млеко и тврдо сапунче :)

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 778
   RE: Козметика за новороденче
5.2.2016 19:14:21   
bitolcanka82
Jas odluciv i zedov Mustela kozmetika duri i vodicka od mustela za cistenje na gazinjata barem na pocetok so gazicka ili kako tupferi da ne se so vlazni isto i krema za lice vo slucaj na osip od mustela i bpanthen krem za gazinjata..

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 779
   RE: Козметика за новороденче
5.2.2016 20:16:59   
lolla RR
Беа, за тврдо сапунче не знам дали би користела за новороденче. Да не те предомислувам само си размислувам гласно. Ние на почетокот додека падне папочето го мачкавме со гелче па го плакневме а потоа многу малку ставав во водата и само го мев со раце. Да ми е овој памет, би го минела со насапунета тетра или меко сунѓерче (подоцна купив на Бебионо) а не со чист гел. Мада тоа е з акратко па не е страшно. ОСвен да ги насапуниш рацете па да го банкаш бебуш. Ајде ке пишеш искуство.

Не знам дали сум пишала, користам и на Авене термална вода онаа што се шприца, исто е многу добра за лице газе итн...

< Поракaта ја уредил lolla RR -- 5.2.2016 20:18:09 >

(Одговор на членот bitolcanka82)
Непосредна врска до пораките: 780
   RE: Козметика за новороденче
5.2.2016 21:23:14   
Bea
Лола, така планирам со насапунета рака, не директно сапунче на тело.
Идејата ми е од другарка ми, она малиот го бањаше само со тврдото сапунче на Мустела и ептен ми го испофали.
Јас за Веледава само позитивни искуства слушам и читам, плус органска, а и невенот ме бендисува, па ќе видиме дали ќе одговара.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 781
   RE: Козметика за новороденче
5.2.2016 22:21:26   
Estera
Беа од моето искуство Веледата е прекрасна колекција, Јас за се користам од Веледа и кожичката му е многу нежна и мека. На почетокот
имаше брумчиња поо лицето и со кремата за лице што е го мачкав и му помина за бргу време. Јас сум задоволна од Велеедата. user posted image

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 782
   RE: Козметика за новороденче
7.2.2016 11:03:03   
Bea
Купив козметика, целата линија на Веледа ја има во Зегин во Сити Мол. Земав сапунче, крема со цинк за газе и шампонче. Млеко не земав бидејќи ќе користам кокосово, се мислам за лице кремата дали ја земам.
Ги најдов марамиците на Тосама, фала ви девојки, а на Тосама си земав и влошки за гради (дај боже да ми требаат :) ), 130 денари, многу поевтини се во однос на другиве на Нук или Кико што се по 300 и кусур.
Исто крпчиња за миење со вода најдов во ДМ. Малку поголемки се 21х25, ама мислам дека ќе бркаат и тие работа - 65 ден/30 парчиња.
Шишенце Авент земаве стаклено, маж ми техноманот запна дека Philipsuser posted image , па да не му го кршам ќефот.



< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 7.2.2016 23:39:12 >

(Одговор на членот Estera)
Непосредна врска до пораките: 783
   RE: Козметика за новороденче
7.2.2016 11:10:59   
lolla RR
Беа, браво за колекцијата, со здравје да си ја користите.



< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 7.2.2016 23:41:18 >

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 784
   RE: Козметика за новороденче
7.2.2016 19:17:15   
Kvisko
Bea со убаво да си ја користите колекцијата и да си имате супер кожичка. Од моето скромно искуство ен знам сапунчето дали ќе го користите зашто е потеко со сапунче да се бања барем на поечток. ќе ти покаѓат како се бања во Ремедика пред да падне папчето, а и потоа полесно барем мене ми е со купка(шапонче). Сега ставам малку во водата и малку на косичката и така се бањаме. Педијатарот исто така ми рече да не му ставам масло на кожата додека е ептен мало да не се ифрли зашто маслата биле потешки за кожата па користиме лосион сега за сега. За газе не знам дали секој ден да го мачкаш со таа со цинк оксид, таа е обично за црвено газе).


< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 7.2.2016 23:44:10 >

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 785
   RE: Козметика за новороденче
7.2.2016 19:59:10   
Bea
Дечки фала за советите, ќе си докупам и купка. А за кремата со цинк би ја користела по потреба, за осип.
Секако ќе имам во предвид што ќе ми кажат во ремедика, а и самото дете ќе покаже што му одговара што не.
Не знам за маслото, 100% природно е и органско, нели е потешко синтетички креми да се мачкаат?

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 786
   RE: Козметика за новороденче
7.2.2016 22:18:21   
Hopeful RR
Беа, нас ни препорачаа да ги мачкаме со рибино масло, ептен е добро за кожата, башка поприродно од тоа - здравје. И мене не ми имаше логика на тазе новороденче да му се стави лосион или крема, така што маслото го користевме може два месеци.

Инаку евтини влошки за гради има и во ДМ, на Baby Love, и супер се. Користев и од поскапите, и воопшто нема зошто да се фрлаат пари. И да, ќе ти требаат, за тоа позитивен став е најбитен! Биди сигурна во себе user posted image

< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 7.2.2016 23:49:04 >


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 787
   RE: Козметика за новороденче
7.2.2016 23:50:37   
lukajana RR
Постовите за пелените ви ги префрлив Клик=тука за попрегледно user posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 788
   RE: Козметика за новороденче
12.2.2016 13:53:03   
Kvisko
Не знам за маслото веројатно се си зависи од типот на кожата. Мене лично дерматолог ми забрани масла зашто имам тенкамосетлива кожа која не е субжва и е склона кон дерматити и алергии. Синко е скроз на мене може затоа ми рекоа не масло. Наводно ги затворало порите и не ја влажни кожата туку ја масти.
Секој со свое искуство на крај. На пример јас сега открив дека за тие брумчињата на лицето што си ги има пошто е осетлив најдобро му одговара лосион од Бекутан (го пробав тестерот што ми го дадоа во Ремедика), а сите сме се запнале де органска козметилз де ова де она. Бебчо сам ќе покаже што му одговара. Сега си купив големо пакување и со тоа ќе го мачкам.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 789
   RE: Козметика за новороденче
12.2.2016 16:36:47   
lolla RR
Квиско, има разлика помеѓу беби масло како Бекутан, хип итн... и чисто масло од природата.Не се сложувам дека не се впива, напротив, на тазе избанкана бебешшка кожа кокосово масло се впива за милина (некои мајки користат и маслиново и невеново но мене кокосовото ми е бр1). Бекутан лично не го сакам (иако мирисаат боженствено) заради присуството на парабени од секој тип. Искрено, најголемиот орган наш е кожата и на новороденче не би мачкала лосиони кои се впиваат во кожата и ги јаде епителот. Тоа е мое мислење, секој си одлучува за себе.

Доколку бебето не толерира толку масла, може истото да се става со масажа пред капење па да се исчисти со капењето но нема споредба меѓу природно масло и лосион.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 790
   RE: Козметика за новороденче
12.2.2016 17:06:56   
Bea
Kvisko, јас наидов на доста имформации дека токму состојки како парабени, парафин или силикони ја "маскираат" кожата, не дозволуваат да дише и ја задржуваат вештачки влагата.
Ај да не паметувам пред време, којзнае моево како ќе прифати ова што сум купила.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 791
   RE: Козметика за новороденче
12.2.2016 20:35:33   
Melanija RR
Чисто бебе избањато е чисто бебе и тоа за мене е доволно.Масла,млека и сл само некогаш не како козметика за бебе

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 792
   RE: Козметика за новороденче
28.3.2016 23:10:09   
SOLE
Мамички ве читам и гледам како најдобри од бебешка колекција ги споменувате мустела, виледа и еуцерин, а мене ме интересира што мислите за козметика на Chicco??? Пошто во Италија најмногу ја преферираат, маш ми моментално е таму и рече купил купка па ме прашува што уште треба, јас искрено уште небев одлучена се мислев каква да земам...

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 793
   RE: Козметика за новороденче
29.3.2016 12:58:32   
marchi
tie na eucerin se medicinski obicno gi preporacuvaat za deca so problematicna koza, istoto go imam slusano i za proizvodite na mustela. za tie Chicco i ovde gi koristat mnogu gi falat,jas samo na bekutan sum ama imam prijatelki koi koristele Chicco i se zadovolni.

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 794
   RE: Козметика за новороденче
30.3.2016 18:04:42   
Neurotoxin RR
Мустела има и линија за секојдневна употреба, и по цена е сосема ок, затоа што пакувањата се далеку поголеми, кога ќе видиш дека ќе ги купиш еднаш годишно се исплати ептен, а за квалитетот не правиме муабет, мене само не ми се свиѓа мирисот на мустела, премногу е јак за мало бебе

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 795
   RE: Козметика за новороденче
31.3.2016 12:14:37   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Neurotoxin RR

Мустела има и линија за секојдневна употреба, и по цена е сосема ок, затоа што пакувањата се далеку поголеми, кога ќе видиш дека ќе ги купиш еднаш годишно се исплати ептен, а за квалитетот не правиме муабет, мене само не ми се свиѓа мирисот на мустела, премногу е јак за мало бебе

sto znam mene pa mi e do nekade vazen mirisot pa zatoa sum i ljubitel na becutan,bas mi miririsa na bebesko user posted image user posted image mustela ne sum koristela ama stom ima jak miris ko za malo bebe malku ke podrazmislam,mie uste go koristime evy baby sto go dobov na nagradnata igra koja bese pred okolu 1 god tuka.kolicinski e 400 ml zadovolna sum,so neutralen miris e pa za sleden pat ke vidam koj ke go kupam.

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 796
   RE: Козметика за новороденче
31.3.2016 13:12:09   
Hopeful RR
Се е релативно, за мене Еви Бејби беше прејак мирис и воопшто не ми се допадна, ни купката, а поготово не пелените. Мустела си мириса убаво, а Бекутан џабе што мириса супер, кога производите им се со парабени...

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 797
   RE: Козметика за новороденче
31.3.2016 13:36:04   
Neurotoxin RR
За мирис, квалитет и нормална цена веќе три години ги користам хипп козметиката, ама сега со бременоста и тој мирис ми засмета, здравје ќе преминам за малата нешто друго и онака и треба убав шампон за косата веќе и е голема, а за бебушот ќе размислам искрено, ќе ве читам вас user posted image и ќе одлучам

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 798
   RE: Козметика за новороденче
31.3.2016 23:53:42   
Milicka 30
Ние до 7 месеци користевме мустела, искрено презадоволна сум, мирисот ми е неутрален и пакувањата се големи и траат. Сега користиме хипп и задоволна сум а се и многу поефтини. Нам од болница ни препорачаа на адерма ама неуспеав кај нас да најдам се.

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 799
Страница:   <<   < Претходна страница  28 29 30 31 [32]
Страница: <<   < Претходна страница  28 29 30 31 [32]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?