|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  27 28 [29] 30 31   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Козметика за новороденче
10.1.2014 20:09:13   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: mimi 27

мамички пак јас .. имам една пријателка зборувавме токму за козметика за новородено и кога и спомнав дека користам бекутан ми рече мн лош избор сум направила, дека производите на бекутан содржеле најмногу парабени..и ми покажа во составот. дали сте запознаени вие со ова?? какво е вашето мислење дали да продолжам да го користам??

Колку што сум јас упатена, "најштетен" е метил-парабен, и го има и него во бекутанот конкретно, ама таа количина која ја има не е во толку голем процент за да може нешто толку да "наштети".
Ако пак гледаме така, се сложувам со постот на Сандриана, тогаш најздраво вода, па и таа не е здрава user posted image


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот mimi 27)
Непосредна врска до пораките: 701
   RE: Козметика за новороденче
16.1.2014 8:14:38   
mamamimi
Mimi 27, fala na odgovorot. Prasanjeto go postaviv koga sin mi imase 7 nedeli :) sega e veke 4 I pol meseci I mesec I pol ne koristam ribino maslo, pominavme na Bubchen mleko za telo cija kozmetika voedno nema parabeni, vnimavam na toa, mnogu na pazarot imaat parabeni, duri I brendirani proizvodi.

(Одговор на членот mimi 27)
Непосредна врска до пораките: 702
   RE: Козметика за новороденче
16.1.2014 12:40:28   
Мамичка85
Jas da Vi kazam sega za sega koristam Becutan i sum prezadovolna duri i patronaznata sestra mi kaza deka se dobri zatoa sto se ispituvani za ova podracje.

(Одговор на членот mamamimi)
Непосредна врска до пораките: 703
   RE: Козметика за новороденче
16.1.2014 14:22:44   
Melanija RR
Ние од мака, атопичен дерматит, Бекутанот го оставивме.
Бидејќи мораме да користиме козметика без бои,мириси,парабен и што уште не, токму таа козметика е ,,нај,, чиста.Значи Мустела, А-дерма,Био цлин,Еуцерин значи што и да е едно е од 600 ден па нагоре.

Пред породување неможе да знаеме што ќе биде па затоа препорачувам да не се брза со козметика.Само едно за бањање и рибино масло.Потоа ќе видите што ќе му одговара на бебето

Значи и во овој случај значи што поскапо толку подобро.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Мамичка85)
Непосредна врска до пораките: 704
   RE: Козметика за новороденче
17.1.2014 16:19:00   
Мамичка85
Pa dobro nie ja banjame so Eucerin sapunce samo ja mackame so Jekoderm i maslo Becutan sega za sega nema reakcija pa ke vidime ponatamu sto i kako.


(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 705
   RE: Козметика за новороденче
17.1.2014 18:08:19   
mimi 27
Еве што најдов ... парабените се конзервансите и тие ја заштитуваат козметиката од расипување. Во спротивно кремовите би траеле неколку дена и би се расипале. средствата кои немаат парабени имаат други конзерванси пример (бебешките креми кои се без парабени, како замена ставаат Феноксиетанол. За разлика од парабените кои не ја надразнуваат кожата, овој повеќе ја надразнува и предизвикува алергии.).
Парабените се користеле со причина, затоа што биле најмалку надразливи од сите други конзерванси.

не ни преостанува ништо друго освена да ја сведиме на минимум употребата на козметиките за нашите малечки...






(Одговор на членот mimi 27)
Непосредна врска до пораките: 706
   RE: Козметика за новороденче
20.2.2014 17:50:52   
Snow Queen
Од бекутан сум задоволна и не би ги менувала,а тоа за пеленски осип користам беколино.

_____________________________

07.04.2006........до ден денес со саканиот сме лудо вљубени

(Одговор на членот mimi 27)
Непосредна врска до пораките: 707
   RE: Козметика за новороденче
26.3.2014 13:42:38   
Melanija RR
Барам ама веќе ни јас незнам што user posted image Вака барам маслена купка, е супер ама како така на никоја не пишува освен Еуцеринот.Дали ако пишува купка значи маслена, а што би било балзам а што пенливо за капење 2 во 1, или нешто треба да пишува во составот?Знаете ли некоја која е маслена? Бубхем била ама незнам дали е таа што мислам.
Пенливо на Бекутан јасно ми е , ама за балзам и маслена незнам..срам не срам си прашам user posted image кој знае нека помага user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Snow Queen)
Непосредна врска до пораките: 708
   RE: Козметика за новороденче
26.3.2014 14:30:42   
Bethany
Меланија и мене ме збуни user posted image Немам појма, никогаш не сум размислувала за тоа.
Ама по некоја логика балзам ми е нешто што е како бела боја,( нели како балзами за коса), а маслени се проѕирни течности.
Мислам дека имам сретнувано и на другите (не знам точно Нивеа, Џонсон или друго беше) да пишува ОИЛ напред.
Па ко ќе одиш во продавница ќе видиш би требало да е потенцирано напред на пакувањето дека е маслено.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 709
   RE: Козметика за новороденче
26.3.2014 15:16:53   
Melanija RR
На никое на пишува oil bath user posted image само bath а масло како масло за мачкање.На Џонсон исто и на Нивеа тоа што е оил бет го нема во МКД ,па викам ајде да прашам за некое друго или по состав да барам

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 710
   RE: Козметика за новороденче
3.4.2014 13:20:22   
Melanija RR
Пак јас user posted image искуства со така наречена органска козметика корин де фарм и логона?
Многу е индивидуално но незнам веќе што да одлучам не е земи пробај тоа се прилично пари user posted image
корин де фарм по цена е на многу ок што е чудно 500мл за бањање е 217 денари,а пак Логона (600 ден)е како Еуцерин (670ден)што пак не ми иде никако
user posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 3.4.2014 13:24:40 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 711
   RE: Козметика за новороденче
1.6.2014 13:15:19   
Dilina
Јас си ја купив цела козметика од бекутан, со искуство дека мене ми одговара, се надевам ќе одговара и на бебчето... и сега може избрзав ама и такане се скапи, а и ако не одговара јас ќе си ја искористам user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 712
   RE: Козметика за новороденче
12.6.2014 16:55:53   
vezilka RR
Нам од болница за проблематична кожа ни ја препорачаа Логона, и земавме. Само не можам д судам дали помага при проблематична кожа бидејќи кога си дојдовме дома и го однесовме на педијатар ни рече дека кожата воопшто не му е проблематична, немао никаква инфекција како што ни рекоа. Вака убаво мириса и трае бидејќи прави пен многу.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 713
   RE: Козметика за новороденче
14.7.2014 12:25:01   
nataly86
Читам на интернет со парабени без парабени и баш се збунив???
Дали некој може да каже кои производи од нашиот пазар немаат парабени?
За бекутанот некаде се пишува дека е полн со парабени на друго место дека е без??user posted image

Ајде Ве молам за искуства за нас неискусните идни мајкиuser posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 714
   RE: Козметика за новороденче
14.7.2014 13:49:36   
sandriana RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

Козметиката за секојдневна, комерцијална употреба, дали за бебиња, деца или возрасни во најголем процент ги содржи овие материи - парабени. И не верувам дека лесно ќе се искоренат овие производи од пазарот за широка потрошувачка.
Изборот на марка на козметика сепак се сведува на нас самите - да донесеме одлука што и колку е соодветно за нас или нашите деца.
Колку повеќе читам и анализирам, краен заклучок е - само вода , па и таа не е најсигурна дека е 100% бактериолошки и хемиски чиста.
Шала на страна - од комерцијални трикови и бизнис афери каде се вртат огромни пари (во фармацевтската индустрија,а со тоа и во козметиката), ние остануваме со милион прашалници во глава, а штетни материи внесуваме на секој можен начин.
Да не должам - никаде навистина не стојат бројчани податоци КОЛКУ има парабени во еден или друг производ.
Секој родител, по својот суд и став и на своја одговорност одлучува за изборот за своето дете.

Овој муабет ми е од пред некој месец, и стојам на ставот.
Инаку, козметиката ја избегнувам максимално - користам само Павлодерм за газето, и Бекутан купка 2во1 за бањање, откако е родена ќерка ми (скоро 3 години). Фала Богу, досега сме немале проблеми со кожата. А дур беше многу мало бебе, до 40 дена, ја мачкав со Јекодерм по цело тело, после бањање.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 715
   RE: Козметика за новороденче
14.7.2014 14:39:27   
nataly86
Точно така!!! се е премногу искомерцијализирано што човек ставрно доага до момент кога ставрно не знае што да прави.....затоа е овај форум каде можи да се информираме за тоа реално што е така а што е добар маркетиншки трик...


(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 716
   RE: Козметика за новороденче
14.7.2014 14:42:17   
Melanija RR
Мода е дефинитивно , на некои на самата амбалажа со големи букви стои парабен фри, без бои ,алкохол и сл.
Од сегашна гледна точка би одбрала онаа што се води за органска Логона, Веледа, Корин ди фарм и сл

sandriana RR е во право што помалку козметика толку подобро,сите сакаме бебето да ни мириса на влажни,на шампот,на омекшивач user posted image карикирам ама така е user posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 14.7.2014 14:44:21 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 717
   RE: Козметика за новороденче
22.7.2014 21:41:00   
Dilina
Еве веќе 10 дена надвор од меше, користиме бекутан шампонче и тоа една капка за косичето (пошто ја имаме во изобилство) и малце од косичето надолу пеничка ќе размачкам и толку, па јекодерм во мал слој цела ќе ја намачкам и толку од козметика за еденден...

Е сега пошто на рачињата и ножињата почна да се лупи, и ставам витаминска од бекутан, мн ми помага и за понатаму планирам само неа да ја користам, само да потпорасне маце....

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 718
   RE: Козметика за новороденче
26.7.2014 10:26:41   
Neurotoxin RR
Здраво Dalina, ги читав постовите на темава па стигнав и до твојот. Ако се лупи на рачињата сеуште не ставај од витаминската маст, продолжи само со јекодерм, тој лесно се впива а витаминот а и д од рибиното масло ќе ја регенерираат кожата, со витаминската на бекутан (која е всушност павловичева) ќе ги затвориш порите (тое е поентата што ја користиме во пелеснката регија)

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 719
   RE: Козметика за новороденче
29.7.2014 19:03:27   
Dilina

ИЗВОРНА ПОРАКА: Neurotoxin

Здраво Dalina, ги читав постовите на темава па стигнав и до твојот. Ако се лупи на рачињата сеуште не ставај од витаминската маст, продолжи само со јекодерм, тој лесно се впива а витаминот а и д од рибиното масло ќе ја регенерираат кожата, со витаминската на бекутан (која е всушност павловичева) ќе ги затвориш порите (тое е поентата што ја користиме во пелеснката регија)


Фала ти Neurotoxin, престанав да и мачкам од бекутанот после твојот совет, зошто бекутанот не ми текна дека е павличева, а павличевата не ни годеше бар кај газето... и сега веќе не се лупи... но мн малце ми мириса на риба на моменти... user posted image

Можно ли е да е од јекодермот? инаку риба јадев само еднаш и тоа некој ден после пораѓај....

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 720
   RE: Козметика за новороденче
29.7.2014 19:38:20   
Neurotoxin RR
Од јекодермот е тој така мириса, не се секирај, малце е интензивен на мојата сите алишта и мирисаа долго после јекодермот има на пазарот многу креми кои се навистина поскапи, ама не вреди да даваш толку пари, ако ти смета можеш и маслени капки ад да ставаш на местата, ама тие тешко упиваат и мрсат

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 721
   RE: Козметика за новороденче
29.7.2014 19:40:06   
Neurotoxin RR
А риба јада слободно, дури и се препорачува додека доиш заради омега масните киселини

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 722
   RE: Козметика за новороденче
30.7.2014 14:22:49   
Felly RR
И на М сите алишта и мирисаа на риба, хехее, ама со тек на време се навикнуваш на мирисот и не ти смета. user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 723
   RE: Козметика за новороденче
22.8.2014 15:16:50   
kate18
Кога се роди бебушот имаше многу сува кожа,дури му беше и рапава со ситни бубуљички, ја средивме со Еуцерин +20% омега, од третото бањање резултати видливи, за 2 недели кожичето му е мазно и меко, за сега продолжуваме со еуцерин и после бањање тенок слој Јекодерм... Мустела стелатопиа не ми помогна, ја влажни многу кожата, а не е доволно масна, местата каде се превиткуваа рачињата,вратот само ги воспалуваше и многу беа црвени тие места. Само Веледата не помогна, мора и купката за бањање да биде масна. Може ќе помогне на некој нашето искуство user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 724
   RE: Козметика за новороденче
22.8.2014 15:20:50   
Melanija RR
Ние го бањавме само со вода и така бебе не е прњаво да мора со нешто,а ако се сака маслена купка.Го бањавме со вода а полевавме со вода во мерика околу 500мл а внатре растворена таблетка Ц витамин

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kate18)
Непосредна врска до пораките: 725
Страница:   <<   < Претходна страница  27 28 [29] 30 31   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  27 28 [29] 30 31   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?