|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  25 26 [27] 28 29   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Козметика за новороденче
26.2.2013 22:07:00   
radi
Здраво мамички,ние на почетокот користевме Бекутан колекција шампон,маст и масло за нега на кожа а сега користеме Павлодерм крема од 300 мл и сум задоволна газето не е црвено а истовремено и камилица промивки правиме и супер сме сега.

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 651
   RE: Козметика за новороденче
11.3.2013 15:27:53   
laki26
Kako idna mamicka me interesira dali za pocetok da se pocne so krema Dr Pavlovik originalnata ili moze so pavloderm. Slusnav razlicni iskustva za nekoi sto pocnale so Dr pavlovic pa koga ja smenile se javila reakcija kaj bebinjata i sl. Kakvo e vaseto iskustvo i koja krema ste pocnale vo start?

(Одговор на членот radi)
Непосредна врска до пораките: 652
   RE: Козметика за новороденче
11.3.2013 18:52:03   
eli07
Jas ja koristev Dr Pavlovoc od pocetokot do negde 5-ti mesec.Sega koristam pavloviceva so peru balzam na Fitofarm mnogu dobra se pokaza a i nemavme nekoja neskana reakcija taka da se zavisi od bebceto kolku osetliva kozicka ima :))

(Одговор на членот laki26)
Непосредна врска до пораките: 653
   RE: Козметика за новороденче
12.3.2013 9:19:15   
dostickage
Spored mene originalot pavloviceva e najdobra. Dokolku se smeni do nekoja druga ne bi trebalo da ima reakcija od samata krema kolku sto taa druga krema moze da ne si ja vrsi tolk dobro rabotata pa da imate problemcinja.
Taka da dokolku dogovara originalot nema potreba od promena. Ne e nesto osobeno skapa pa da mora covek da bara care so poeftino.

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 654
   RE: Козметика за новороденче
14.3.2013 11:55:10   
Gwendolin
Сменав 3 павловичеви и фала богу засега со никоја не сум имала проблем. Моментално користиме Павлодерм, не е лоша, малку ко кремче е, не ми е мрсна некако, а би требало да е помрсна пошто основна составка сепак треба да е ланолинот а тое е ептен мрсен, дури тегав user posted image . А пред некој ден купивме купка Беколино со невен и многу убаво мириса и што е најбитно и одговара на кожичката и косичката, и ги прави помеки и од Бекутанот.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 655
   RE: Козметика за новороденче
14.3.2013 20:51:52   
Фиданче
Jas zemav Bekutan so neven i ekstra e sekogas ima uste krema koga i menuvam pelena i super mirisa :) a i mrsna e i ne se trosi mnogu

(Одговор на членот Gwendolin)
Непосредна врска до пораките: 656
   RE: Козметика за новороденче
2.4.2013 19:19:43   
padme
Moeto malecko e mnogu osetliva gi probavme site mozni kremi od paloviceva i ni edna ne odgovara sega sme so sudocrem i super e ja banjam so sapunce eucerin i krema za telo eucerin samo toa i odgovara

(Одговор на членот radi)
Непосредна врска до пораките: 657
   RE: Козметика за новороденче
10.4.2013 21:51:58   
ivana89nikolova
nie koristime ilo bubhen kupkata o bubhen samponceto ili nivea dve vo edno sampon i kupka.posle sekoe kapnje koristime bubhen mleko za telo.a pavlovivlceva ja koristevme pavloderm no ne ni se dopaga pasea ja zamenivme so bekutan detska vitamibska kreme i super nie.a ponekogas ako imame crveno gaze se mackakame so hipp kremata za crvenilo i super e odma ni se povlekuva crveniloto.

(Одговор на членот radi)
Непосредна врска до пораките: 658
   RE: Козметика за новороденче
13.4.2013 16:41:52   
diarmami
Nivea Baby i Bubhen se super. Moeto ima problematicna koza pa koristam samo od Mustela sampon, i krema nivea baby

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 659
   RE: Козметика за новороденче
14.4.2013 8:42:38   
mnm1986
Ние сменивме повеќе колекции, од некои се исфрлаше ситни брумчиња а некои му ја сушеа кожата. Сега користеме Penaten intensiv creme со витамин Е и можам да кажам дека е супер дури и егземот на образите му се изгуби, презадоволна сум.

(Одговор на членот diarmami)
Непосредна врска до пораките: 660
   RE: Козметика за новороденче
20.5.2013 15:50:15   
Фиданче
So mm razgledavme bash za sostavot na kremite i vlaznite maramchinja i ispaga ne e bezbedno da se koristat 90% . Bekutanot jas do sega ja koristev super e ama sordzi paraben, site proizvodi na bekutan sodrzat, pa i maramchinaj smeniv, zemav nivea zosto se bez paraben i dr, hemikalii. Pampersot pak imaa kup hemikalii ne se bezbedni race da se brisat i lice sluchajno da ne deteto ja lize rakata, a moeto bebe e 4ipol meseci. Inaku na Hipp, mustela, bubchen, chico i nivea kozmetikite se pobezbedni , a od poevtinive mrsni kremi taa na Galafarm rozevata detska vitaminska krema, ni pavlovicheva, ni bekolino i drugite site imaat shtetni hemikalii. Mm gi pcue hemicharive, vika: zar tie nemaat deca pa vaka sto pravat kozmetiki :)
Izleguva Najbezbedno e da si go miesh deteto na chesma :p

(Одговор на членот mnm1986)
Непосредна врска до пораките: 661
   RE: Козметика за новороденче
11.7.2013 13:37:38   
Melanija RR
Читам читам и немам заклучок што да купам за бебе не родено user posted image
Мора нешто да земам да имаме дома за бањање, а и крема треба за во болница.
Сакав бекутан ама ете и јас има прочитано тоа што пишала Фиданче .Знам дека во се нешто има штетно но мора нешто и некако да се одбере.Доста пофалби за ДМ бањање од главо до пети.
Првам некоја листа:
За бањање:
За мачкање на газе:
За тело:
Дали или кои влажни марамици:

user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Фиданче)
Непосредна врска до пораките: 662
   RE: Козметика за новороденче
11.7.2013 14:40:58   
Felly RR
Веќе во последно време сите станавме хемичари - и јас кога купувам нешто прво вртам назад, состав да прочитам, па после земам. Последно што и зедов беше млеко за тело од нивеа (бебешко) без парабени е, и на Матеа и одговара - убаво е. А шампони за над три години има повеќе избор мислам, за бебешки, не знам и јас што да ти препорачам. Влажни марамчиња само за надвор, а за дома одмивање со водичка, посебно на вакво жешко време.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 663
   RE: Козметика за новороденче
11.7.2013 14:58:23   
sandriana RR
За бањање можеш само најобично бебешко сапунче - оние Мерима мислам се викаа, или Мустелата е многу солидна козметика за бебе. Имаат 2во 1 - шампонче и купка. А за мачкање - првите месец дена само Јекодерм (мада ќе се консултираш со докторите, ќе биде топло, што да користите на почеток).
Сепак, ние од прв ден до денес се бањаме со Бекутан, а за газе користам Павлодерм. Млеко за тело не користиме одмна.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 664
   RE: Козметика за новороденче
11.7.2013 17:20:51   
Bethany
Јас се уште користам бекутан и хип.
Од првиот ден на раѓање го бањавме со сапун Бекутан мислам беше, па потоа преминавме на шампон Хип и пенливо Бекутан.
Така и останавме. Млеко за тело користиме Хип или Бекутан наизменично, и тоа ептен ретко. Има многу убава нежна, ама непроблематична кожа.
Никогаш го немам мачкано со јекодерм. Ама и неговата кожа од самиот почеток не се лупеше многу и немаше тие бебешки дамки, па можеби затоа немаше потреба.
Влажни марамици исто бекутан. Покасно менувавме со Памперс, Пуфис, ама еве и сега пак сме со Бекутан.
За газе таа витаминска , розова крема.

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 11.7.2013 17:22:54 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 665
   RE: Козметика за новороденче
12.7.2013 9:02:58   
bucko mal
Do 8 meseci go banjav so Mustela,a sega so Jonson I iskreno ne vidov nikakva razlika.Samo kremot za lice na Mustela mozam da go pofalam.Isto taka I vlaznite maramici mu gi smeniv zemav obicni nekoj ama vaka debeli se ubavi,porano mu zemav Huggies.
So kremite za gaze imavme problem mnogu mi se vcrvenuvashe pa najdovme edna shto ni odgovara I nemislam da ja menjam se vika Sudocrem.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 666
   RE: Козметика за новороденче
16.7.2013 14:03:49   
Natasa981
So sto gi mackate novoredencinjata sega vo leto? Vo bolnica gi mackaa so Eucerin losion crvena linija, jas doma imam losion Mustela ama znam deka Jekodermot pravi najdobra epitelizacija.. Vo bolnica mi rekoa ne za Jekoderm vo leto, samo nekoj lesen losion. Jas go mackam so Mustela, ama pak nekako mu e suvicka kozickata, celiot se lupi.

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 667
   RE: Козметика за новороденче
16.7.2013 14:09:49   
miana
Јас ја мачкам со Џонсон бејби,со светло лила капаче - за добра нок и е преубаво...Преубаво мириса и преубава ја прави кожата на децата

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 668
   RE: Козметика за новороденче
16.7.2013 23:17:22   
moni teo
nie od raganje sme so becutan samo ednas so toa jonson (lila boja) zdovolni bevme od becutanot ali sega ni se pogodi paket od hipp i so toa se banjame i sme pre pre zadovolni sto znaci se prefrluvame na hipp kupka za telo i kosa i lasion za telo user posted image user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 669
   RE: Козметика за новороденче
9.9.2013 10:58:06   
Melanija RR
Ние се бањаме со Бекутан 2 во 1 пенливо,по бањање оригинал павловичена на газе а на тело Јекодерм.
Јекодермот сите ми го препорачаа ама од вратно веќе мириса а и алиштата не мирисат на чисто бебе туку на риба user posted image
Кажете ми дали може сега да преминам на некое млекце или уште малку да издржам со рибаваuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот moni teo)
Непосредна врска до пораките: 670
   RE: Козметика за новороденче
9.9.2013 11:11:05   
rina13
Можете со еуцерин црвеното лосионче да се мачкате.Мириса мн убаво и ја хидрира кожата.Доколку сакаш од тие помрсните креми без никаков мирис слични на јекодерм, тогаш вистинска работа е бекутан од невен.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 671
   RE: Козметика за новороденче
9.9.2013 14:20:24   
Bethany
Јас па никогаш го немам мачкано со јекодерм user posted image
Првите денови го бањав со беби-сапун, дури не се сеќавам дали воопшто го мачкав со нешто првите денови, изгледа дека не.
А потоа почнав со бекутан пенливо, и понекогаш го мачкав со млеко за тело. Ептен ретко му ставам било што на кожата, освен на газето обавезно. Потоа пробав и Хипп и исто ми се допаѓа, мириса многу нежно и ете се уште едно млеко за тело од Хипп имам, па може да замислиш колку често го мачкам. Ама навистина од самиот почеток немавме проблеми со кожата, баш му е убава и нежна, па затоа немам многу експериментирано.
Мислам дека може да почнеш со некое млеко за тело, а и не мора навистина после секое бањање да го мачкаш, ако има убава кожа, нема потреба од дополнителни мачканици. user posted image


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 672
   RE: Козметика за новороденче
9.9.2013 18:08:51   
sandriana RR
Јекодермот го користевме докај 1,5 - 2, па после и јас ко Бетани, одвреме на време мачкав по телото млеко и сето време користам само Бекутан колекција. До ден денес, освен газето, телото ретко го мачкаме.
Јас би продолжила барем 1 месец со Јекодермот, а после како си милуваш - ако нема проблематична, сува кожа, не мора да мачкаш ништо.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 673
   RE: Козметика за новороденче
9.9.2013 22:35:21   
Snowhite RR
Мене па убаво ми мириса јекодермот, баш на бебе, јас до 3 месеци го мачкав со јекодерм, а го капев со бебешко сапунче, после преминав на бекутан пенливо и млеко за тело. Така правеве и за првото и за второто дете

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 674
   RE: Козметика за новороденче
10.9.2013 22:59:44   
Nadia
Ненад се роди во фебруари, па на почеток го мачкавме со јекодерм и не му сметаше.. потоа кога почна да затоплува почнаа да му искачаат вруќици, па еден период не го мачкавме со ништо, и после купивме од џонсон со лила капаче, и мн мека му ја прави кожата ем убаво мириса... за бањање купка од истата колекција, а за косичката бекутан шампончеuser posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 675
Страница:   <<   < Претходна страница  25 26 [27] 28 29   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  25 26 [27] 28 29   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?