|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  26 27 [28] 29 30   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Козметика за новороденче
11.9.2013 21:24:45   
Melanija RR
Ме замисливте за Јекодермот ,на делови на телото знаат да се појата како црвенила па се губат да не е уствари вруќница или од Јекодермот ,летно бебе ама постојано сме со долги па да не му склет,што викате?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Nadia)
Непосредна врска до пораките: 676
   RE: Козметика за новороденче
11.9.2013 23:18:23   
sandriana RR
Веќе залади, не би требало да се јавуваат вруќици. Ако ти е шубе, батали Јекодерм, ако не му е сува кожата па и не мачкај ништо.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 677
   RE: Козметика за новороденче
12.9.2013 15:02:57   
Melanija RR
Денес беше патронажната и ми рече дека е реакција да сменам прашок или да плави машината два пати.Користам Бонукс може предлог за послаб бебешки прашок?
Ми рече да земеме хиперманган и на крај на бањање со раствор од 2 литри да го полиеме телцето

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 678
   RE: Козметика за новороденче
12.9.2013 15:19:19   
elenak
ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Денес беше патронажната и ми рече дека е реакција да сменам прашок или да плави машината два пати.Користам Бонукс може предлог за послаб бебешки прашок?
Ми рече да земеме хиперманган и на крај на бањање со раствор од 2 литри да го полиеме телцето

А да пробаш со течен детергент? Нема да ти треба ни омекнувач, а алиштенцата мирисаат многу убаво.


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 679
   RE: Козметика за новороденче
12.9.2013 15:21:53   
Melanija RR
Да добро ме потесети ми рече течен детергент ама немам искуство ,предлог за кој детергент???
Ми спомна за Нила и незнам кој друг изумив

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 680
   RE: Козметика за новороденче
12.9.2013 15:36:02   
topce
ај исфрли го јекодермот, нас тој ни правеше црвенило, и кога ја преоблекувате оставете ја малку да се излуфтира user posted image , тоа е моја измислица, остави го бебуш малку да диши без облека.и јас првото многу го облекував, а голема склетчика беше.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 681
   RE: Козметика за новороденче
12.9.2013 15:39:55   
elenak
ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Да добро ме потесети ми рече течен детергент ама немам искуство ,предлог за кој детергент???
Ми спомна за Нила и незнам кој друг изумив

Ти одговорив тука. Да не сме офтопик, а можеш да прочиташ и други мислења.


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 682
   RE: Козметика за новороденче
9.10.2013 15:16:27   
Melanija RR
Да ве прашам кремата Судокрем што се продавала во Џамбо каде да го пратам мм да бара ,кај кој дел на горниот кат,покрај ескалаторот кај што има шампони,или? .Јас никогаш не сум приметила

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 683
   RE: Козметика за новороденче
9.10.2013 17:27:28   
Ring
Melanija Sudocrem ima I vo Zegin , nekako mi e posigurno ako se kupiva od apteka
A vo dzambo ne znam kade ima,jas ne sum ja videla

< Поракaта ја уредил Ring -- 9.10.2013 17:28:19 >


_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 684
   RE: Козметика за новороденче
9.10.2013 17:41:41   
mommy_angels RR
да на вториот кат,таму кај што има шишенца,чаши за деца,лигавчиња итн

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 685
   RE: Козметика за новороденче
10.10.2013 10:12:16   
Melanija RR
Во Зегин ја нема,останало само во некоја продавница на зегин во Кисела Вода.Фала на одговорите

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 686
   RE: Козметика за новороденче
10.10.2013 10:33:08   
Melanija RR
Изумив да прашам user posted image
Дали за дијагноза амонијакален пеленски дерматит освен Судокрем (ако не ја најдеме) може да помогне Бекутан со цинк оксид,или нешто друго?
Не делува павловичевата оригинал.

Едит:осипот е над курето

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 10.10.2013 10:36:32 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 687
   RE: Козметика за новороденче
10.10.2013 10:35:21   
AnnaMolly RR
Melanija пробај ја на Нивеа со Цинк, заборавив како точно се викаше ама наменета е само за газе. Мнооогууу е убава, создава заштитен слој на газето за да не доаѓа во допир со содржината на пелената. Поубава крема наменета исклучиво за газе немам видено.

Побарав на интеренет и баш ми извади коментар на Рингераја од порано. Еве го копирам.

„Моето бебе имасхе амонијакален дерматит и бесе само 4 дена старо. Користев тетра пелена под пелената за еднократна употреба. Навистина е малку мачно за мајката ама го решава проблемот без било какви последици за бебето. Без влажни марамици, само со вода и миење на секое менување на пелена. Ја мачкам сеуште со Судокрем, се купува од џамбо, 300денари и трае долго сигурно месец дена. Трпеливо и сигурно ќе има ефект. “

а имате мака со тоа, Меланија? Како е Михаил?

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 10.10.2013 10:37:32 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 688
   RE: Козметика за новороденче
10.10.2013 10:40:28   
AnnaMolly RR
И прочепкај тука, Осип, црвенило на детската кожа. Ете последниот пост е оној што ти го цитирав.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 689
   RE: Козметика за новороденче
10.10.2013 10:50:33   
Melanija RR
Да ја видов темата баш иста дијагноза,ама Бекутанот не е спомнат.
Кога ќе го решиме проблемот ќе пишам во темата што ни помогнало user posted image

На Михаил само нешто му фали со кожичето,многу сме нежни како за машко user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 690
   RE: Козметика за новороденче
11.10.2013 2:38:00   
mamamimi
Zdravo user posted image ! Moeto since e staro 7 nedeli i posle banjanje go mackam so jekoderm osven na lice bidejki mu se pojavija sitni mozolcinja (navodno od prasina i slicni kontakti) pa pedijatarot ni predlozi pantexol mast i ima nekoj efekt voedno i za preponite kade mu se lupese kozata. Sakav da ve prasam dali nekoj koristel bakutan mast so ribino maslo, dali mirisa kako jekodermot ili poloso, znam deka site tie treba da mirisaat slicno, na ripce user posted image . Pedijatarot rece deka zastitniot epitel se stvara po 3-ot mesec pa do togas da koristam ili ribini masla ili nisto. Fala user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 691
   RE: Козметика за новороденче
18.12.2013 23:26:17   
mimi 27
Здраво на сите, имам бебенце 4 месеци, од кога се роди користиме хип шампонче со пенливо и млеко за тело (бидејки се роди по жешкото се нафрла па ми беше препорачано хип од педијатар), сега сакам да го сменам.. што би ми препорачале ??

(Одговор на членот mamamimi)
Непосредна врска до пораките: 692
   RE: Козметика за новороденче
19.12.2013 12:31:51   
sandriana RR
Од раѓање до денес (2 и кусур години) сме со Бекутан пенливо 2 во 1 за капење, и Павлодерм за мачкање.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот mimi 27)
Непосредна врска до пораките: 693
   RE: Козметика за новороденче
24.12.2013 19:47:51   
mimi 27
Ти благодарам Сандриана, веќе купивме и се капиме и мачкаме со него, убаво мириса баш сум задоволна.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 694
   RE: Козметика за новороденче
24.12.2013 20:15:15   
Defne90 RR
I nie sme so becutan cela kolekcija i sampon i penlivo i sapun.Isto taka i becutan pavliceva koristime,prezadovolna sum gi upotrebuvame uste otkoga se rodi pogolemoto since.Sega i dvajcata uzivaat vo proizvodite na becutan.Provereno i dobro sekogas so vrven kvalitet.

(Одговор на членот mimi 27)
Непосредна врска до пораките: 695
   RE: Козметика за новороденче
25.12.2013 1:12:02   
Мамичка85
I jas si se opremiv so Becutan user posted image

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 696
   RE: Козметика за новороденче
10.1.2014 1:02:58   
mimi 27
мамички пак јас .. имам една пријателка зборувавме токму за козметика за новородено и кога и спомнав дека користам бекутан ми рече мн лош избор сум направила, дека производите на бекутан содржеле најмногу парабени..и ми покажа во составот. дали сте запознаени вие со ова?? какво е вашето мислење дали да продолжам да го користам??

(Одговор на членот Мамичка85)
Непосредна врска до пораките: 697
   RE: Козметика за новороденче
10.1.2014 8:25:12   
Felly RR
Дека содржат парабени -да, ама не сум видела некаде да е пишано во проценти колку, па да се знае точно дека баш бекутан содржат најмногу.
Еве некои информации кои ги најдов на природнакозметика.мк а кои може да ви помогнат во изборот на козметика за новороденче.

„После раѓањето бебешката кожа е недоволно заштитена и изложена на дејството на надворешни фактори. Епидермалниот слој на кожата е многу тенок и пропустлив, па штетните состојки и хемиски активните материи многу лесно може да навлезат до дермисот , кој уште не е потполно изграден. Резултат од оваа реакција е оштетување на сврзните влакна и клеточните елементи, со што кожата станува иритирана и склона кон лупење. Токму затоа при изборот на бебешка козметика, треба да се внимава истата да е без: мириси (при допир на мирисот со сончеви зраци, настанува хемиска реакција, при што доаѓа до појава на флеки), парабени (кои се високо алергени и потенцијално канцерогени), УВ фактори (наместо нив треба да се користат минерали како цинк оксид, титаниум оксид), минерални масла (парафин), формалдехиди (делуваат како клеткини отрови). Овие штетни состојки постепено ја уништуваат кожата, ги намалуваат природните одбранбени механизми, предизвикуваат сериозни промени, кои за жал може да бидат и трајни. “

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mimi 27)
Непосредна врска до пораките: 698
   RE: Козметика за новороденче
10.1.2014 8:43:09   
sandriana RR
Козметиката за секојдневна, комерцијална употреба, дали за бебиња, деца или возрасни во најголем процент ги содржи овие материи - парабени. И не верувам дека лесно ќе се искоренат овие производи од пазарот за широка потрошувачка.
Изборот на марка на козметика сепак се сведува на нас самите - да донесеме одлука што и колку е соодветно за нас или нашите деца.
Колку повеќе читам и анализирам, краен заклучок е - само вода , па и таа не е најсигурна дека е 100% бактериолошки и хемиски чиста.
Шала на страна - од комерцијални трикови и бизнис афери каде се вртат огромни пари (во фармацевтската индустрија,а со тоа и во козметиката), ние остануваме со милион прашалници во глава, а штетни материи внесуваме на секој можен начин.
Да не должам - никаде навистина не стојат бројчани податоци КОЛКУ има парабени во еден или друг производ.
Секој родител, по својот суд и став и на своја одговорност одлучува за изборот за своето дете.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 699
   RE: Козметика за новороденче
10.1.2014 16:34:46   
mimi 27
Токму така женски сега сум со user posted image user posted image меѓутоа и во составот на хип има парабени така да сакаш некиш сепак треба да користиш нешто сега добивме и новогодишно пакетче од бекутан ќе си продолжиме со него, сепак бекутан постои многу години и има многу задоволни потрошувачи.




Zdravo user posted image ! Moeto since e staro 7 nedeli i posle banjanje go mackam so jekoderm osven na lice bidejki mu se pojavija sitni mozolcinja (navodno od prasina i slicni kontakti) pa pedijatarot ni predlozi pantexol mast i ima nekoj efekt voedno i za preponite kade mu se lupese kozata. Sakav da ve prasam dali nekoj koristel bakutan mast so ribino maslo, dali mirisa kako jekodermot ili poloso, znam deka site tie treba da mirisaat slicno, na ripce user posted image . Pedijatarot rece deka zastitniot epitel se stvara po 3-ot mesec pa do togas da koristam ili ribini masla ili nisto. Fala user posted image


ние користиме бекутан маст со рибино масло и не мириса воопшто убаво ама помага :) инаку и моето се лупеше и имаше брунчиња на лоицето се помина само од себе не мачкавтогаш ништо ... потоа се исфрла од жешкото и тогаш почнав..

< Поракaта ја уредил mimi 27 -- 10.1.2014 16:38:03 >

(Одговор на членот mamamimi)
Непосредна врска до пораките: 700
Страница:   <<   < Претходна страница  26 27 [28] 29 30   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  26 27 [28] 29 30   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?