|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  28 29 30 [31] 32   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Козметика за новороденче
3.6.2015 13:01:39   
kokicekokice
Da,tokmu za ovaa kolekcija Eucerin baby zborev.Prasav vo Zegin i mi rekoa deka nikogash do sega ja nemale.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 751
   RE: Козметика за новороденче
3.6.2015 13:13:39   
lukajana RR
Така е и јас ја барав во Зегин и во Виола и ми рекоа дека немале никогаш вакви производи ,ова е купено во Англија.Се надевам дека набргу и кај нас ке ги има,производите се одлични

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот kokicekokice)
Непосредна врска до пораките: 752
   RE: Козметика за новороденче
3.6.2015 14:41:08   
Melanija RR
Хм на хрватската страна на еуцерин ја нема оваа колекција, и ова е нешто сосема другоuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 753
   RE: Козметика за новороденче
6.7.2015 23:21:38   
MamaKiki
bebe ima mnogu nezna koza i sklona kon egzema a do sega 3 pati imashe strashna alergiska reakcija osip po celo telo so sitni crveni mozilcinja posle toa kozata na poneznite delovi kako liceto ostanuvashe gruba i eve seushte ja imame egzemata koja strashno me nervira user posted image
na pocetok koristevme mustela i bebe se nafrla ama toa beshe malku a imashe nekade 2 nedeli i prodolzivme so kamilica
posle koristev na chicco, i povtorno dobi alergija , smenav sega skoro na hipp i pak dobi alergija sega go kapam so eucerin sapunceto ama go peci izgleda mu e silno kutroto priplakva koga go mackam user posted image
deka sme na ad so humana od zegin mi dadoja od corine de farm malo testerce i taa kolekcija ne beshe losha zosto ja nemam kupeno ne znam user posted image
sega se dvoumam pomegu corine de farm ili medicisko aloe za kapenje na bebe se stavalo po nekolku kapki vo golema ambalaza e so pumpica koshta okolu 900 denari a pred nekolku meseci bilo okolu 600 denari dali nekoja mama go ima koristeno aloeto...? ne mi kazaja firma tuku se poracvalo od nekade ( ova mi e ponuda od patronaznata sestra za da mi go poraca ama me buni malku da ne me seta po tavani gospozata kako samo taa moze da go poraca??? )

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 754
   RE: Козметика за новороденче
17.12.2015 15:15:06   
Kvisko
Мамички ај мал совет која козметика ја користевте на почеток и како сте задоволни. СЛушам различни мислења па и тука да прашам. Не би користела нешто премногу на почеток за да не почнуваме веднап со хемија.
Од повеќе места слушнав дека Mustela била прилично добра ама и тука гледам има помешани мислења. Исто така дали мачкавте со рибино масло или веднаш со некое лосионче за тело.

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 755
   RE: Козметика за новороденче
17.12.2015 19:09:35   
sandriana RR
Што помалку препарати, тоа подобро.
За бањање вода и беби сапун или купка(јас сум секогаш со Бекутан, без разлика на секакви шпекулации или во последно време имам купка на Корин де фарм), Павловичева за газето и првите -2 месеци Јекодерм за цело тело. Ова само доколку бебето нема особени проблеми со кожата, дерматити и сл.
Подоцна по потреба само млеко за тело, ако забележам посува кожа.
Правило по кое се водам - што помалку парфимирана козметика.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 756
   RE: Козметика за новороденче
17.12.2015 19:19:59   
lolla RR
Moja препорака, органска козметика како Логона или Веледа, долго траат и немаат Натриум л сулфат кој ја исушува кожичката. За мачкање, кратко ставав јекодерм, некоја недела мислам а потоа кокосово масло се до сега, а и натаму планирам. И не мора секој ден со купка, 1 неделно до два пати е доволно.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 757
   RE: Козметика за новороденче
17.12.2015 20:53:12   
Hopeful RR
Се слагам дека што помалку, тоа подобро. Кога се родија, косичките им ги миев со Саносан купка/шампонче, а телцата од истата сапуница. Во Систина ни препорачаа Јекодерм и рибино масло, и мислам дека нема подобро од тоа за кожа на новороденче. За газето павловичева оригинал, и толку. Добра е и онаа кремата на Бекутан со рибино масло, можеби и подобра од Јекодерм. Таа им го среди пеленскиот осип.
Сега користам купка и лосион на Хип, задоволна сум, кожите им се сосема ок. Мустела - сигурна сум дека се ок, само се прескапи и мислам дека се преценети, заведуваат со мирисот.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 758
   RE: Козметика за новороденче
17.12.2015 22:26:10   
Melanija RR
И јас сум за органска козметика.Само купка тело и коса, јекодерм незнам се мислам е навика,мачкав до 40 дена.За газе по избор, павловичева а Бекулино со цинк оксид ако има потреба.Корин де фарм моментално и на 2 год и ми е ок.
Несум за никакви масла и лосиони,бебе е бебе, чисто најчисто нема потреба да се намирисува.Бебињата си имаат свој мирис user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 759
   RE: Козметика за новороденче
17.12.2015 23:29:25   
MamaKiki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful RR


Сега користам купка и лосион на Хип, задоволна сум, кожите им се сосема ок. Мустела - сигурна сум дека се ок, само се прескапи и мислам дека се преценети, заведуваат со мирисот.


so ova za mustelata se slozuvam epten imaat kvalitet ama ne za tolkava cena i da se reklamiraat kako posebni.. jas do godinata koristev sekoj den po mn malku kupka za gazeto ubavo da ja iscistam pavlovicevata mi deluvase kako natalozena a na telceto deka bese vo kada legnato kolku sto ke fatese od penata

sega i jas koristam hipp kupka 2vo 1 pisuva na nea i mnogu sum zadovolna poubav miris jas nemam nacekano od bebeshite a i kozata e mn meka i mazna...

vo postot pogore sto sum pisuvala za eucerin sapunceto koga go koristev malovo od vodata vo koritceto se fati na ocina lelelle kolku peci na oci user posted image da si znaete samo user posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 760
   RE: Козметика за новороденче
18.12.2015 13:42:37   
Kvisko
Логона и Веледа имаат колекции за бебиња? Ако имаат каде да ги најдам?

Фала за советите за рибиното масло за тоа не бев свесна дека се употребува на мали бебиња. Супер штом е така попридоно е од било што друго.

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 761
   RE: Козметика за новороденче
18.12.2015 13:58:39   
Melanija RR
Веледа во аптеки на Еуро фарм, а на Логона мислам Зегин. Za logona ti pustam link vo pp user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 762
   RE: Козметика за новороденче
18.12.2015 15:05:58   
Felly RR
Ние сме од почеток со купка на ХИп, за косиче и тело, јекодерм за тело и за газето само павловичева. Купив и пантексол кремче за лицето - малку обравчињата му беа како суви, ама ја немам уште употребено, го намачкав со јекодермот и му се среди.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 763
   RE: Козметика за новороденче
25.1.2016 21:36:44   
Despinka
Mamicki pri kraj sum so bremenosta pa da si se spremam poleka ;) me interesira sto mi e potrebmo od kozmetika na pocetok i koja bi mi ja preporacale kako najdobra za novorodence? Fala vi mnogu

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 764
   RE: Козметика за новороденче
25.1.2016 22:39:25   
lolla RR
Веледа или Логона за капење, Јекодерм за кратко а потоа кокосово масло. Крем на база на цинк ако има пеленски осип, а превентивно за газе е доста и кокосово масло. Влажни марамици не за цело време, доволно е водичка и памук.

(Одговор на членот Despinka)
Непосредна врска до пораките: 765
   RE: Козметика за новороденче
26.1.2016 10:54:55   
lolla RR

Заборавив уште ова, да ја препорачам Адерма Dermalibour+ кремата, за иритирана и чувствителна кожа со цинк и овес, на Л му помогна и кога му се лупеше кожата од Памперс, и при осип и суви образи од ладно итн.... и може да се користи и со платнени пелени.

< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 31.1.2016 13:08:41 >

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 766
   RE: Козметика за новороденче
27.1.2016 23:36:03   
Despinka
Fala vi mnogu, kokosovovo e majka za se :) go imam i ja koristeno dosta i pomaga sgvarno

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 767
   RE: Козметика за новороденче
30.1.2016 22:15:41   
Estera
Јас за бебето Веледа колекција, ја купив во аптека по препорака на аптекарката. Задоволна сум од колекцијата, бебето ми имаше брумчиња по лицето со кремата за лице што е од Веледа за кратко време му ги снема. За голмите користам Бекуан и кожата им е баш убава. Зимно време раците им ги мачкам со глицеринска маст и добри се.Кога ке приметамдека кожата им е малку посува ги терам да пијат повеке вода.

(Одговор на членот Despinka)
Непосредна врска до пораките: 768
   RE: Козметика за новороденче
30.1.2016 22:24:59   
Bela B
Nie becutance si koristimeuser posted image

(Одговор на членот Estera)
Непосредна врска до пораките: 769
   RE: Козметика за новороденче
30.1.2016 22:41:31   
Трендафилка
Јас за моето бебе користам Бекутан или Беколино најчесто

(Одговор на членот Bela B)
Непосредна врска до пораките: 770
   RE: Козметика за новороденче
31.1.2016 13:11:36   
lukajana RR
Девојки дел од постовите што се однесуваат на Кокосово масло ги префрлив заради прегледност во соодветната Тема

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Трендафилка)
Непосредна врска до пораките: 771
   RE: Козметика за новороденче
5.2.2016 9:13:57   
Bea
Ми остана уште козметика да купам за малечок и ете полека дојдов до изборот - што помалку и што поприродно.
Планот ми е за почеток за бањање Weleda сапунче или купка + кокосово масло за мачкање и толку.
За пеленска регија се запрепастив од податокот дека Павловиќевата во која се крстиме содржи нафтени деривати кои се прогласени за втор степен канцерогени во ЕУ???
Што препирачувате мами како алтернатива за мачкање на газе?
Исто не сакам да користам влажни марамчиња, односно само кога морам. Ама не знам колку е паметно и изводливо на ладново да шлапам во вода новороденче после секое какање? Ве молам и некоја препорака за влажни марамчиња?

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 772
   RE: Козметика за новороденче
5.2.2016 10:02:21   
sandriana RR
Bea, да не влечеш легенчиња со топла вода и слично, наједноставно е да го одмиеш газето под чешма, ако веќе не сакаш да користиш марамици.
Не сакам да звучам остро, ниту да бидам погрешно сфатена, но не треба да се оптоварувате до тој степен со видови влажни марамици, детали околу козметиката и сл. Бидејки се е индустрија и маркетинг, и не верувам дека на декларациите и извештаите е детално и вистински опишан составот на кремите, купките и сл.

Јас користам најобични вл.марамчиња Фиона, ги купувам од Стокомак, пакување од 3 пакетчиња по 72 марамчиња за помалку од 100 денари. И ги користам само кога е какано дете, кога менувам само мочкана пелена не. И не ставам на секоја пелена Павловичева, туку 1-2 пати во денот.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 773
   RE: Козметика за новороденче
5.2.2016 10:02:29   
Felly RR
Bea ќе си купиш од Тото хартиени марамчиња кои се за миење, се натопуваат сп вода и така се користат. А и за шлапкање со вода, ич да не се секираш, кога е ладно секако дома затоплуваш, покритично е кога е преоден период. А кокосовото може и за газе да го користиш.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 774
   RE: Козметика за новороденче
5.2.2016 10:22:19   
Bea
Felly, каде ги има тие Тото?

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 775
Страница:   <<   < Претходна страница  28 29 30 [31] 32   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  28 29 30 [31] 32   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?