|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Предвреме родени деца
9.5.2012 22:00:13   
Ikana
МАрија на клиника им даваат АДАПТИРАНО млеко, кое нема врска со мајчиното, туку е само замена. Те молам замоли ги да и даваш твое млеко, многу е важно, не можам да ти опишам колку е важно. Твоето млеко е полесно сварливо од тоа Адаптираното, затоа неговото желудние има проблем со него. Те молам, прашај ја др. Софијанова и замоли ја да ти дадат да го доиш или твое млеко да пие.

(Одговор на членот Marija V)
Непосредна врска до пораките: 601
   RE: Предвреме родени деца
15.5.2012 2:20:53   
marina111
na klinika im adavaat pre nan specijalna formula za predvremeno rodeni deca donacija im e od svajcarija ova e od siguren izvor

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 602
   RE: Предвреме родени деца
15.5.2012 14:33:42   
Ikana
Да, точно, но сепак и преНАН е АД млеко, и не е исто како мајчиното, кое содржи антитела, и незаменливи аминокиселини за развој на мозокот како и други состојки кои се незаменливи и се од огромна важност за недоносеното бебе како и секое друго бебе.

(Одговор на членот marina111)
Непосредна врска до пораките: 603
   RE: Предвреме родени деца
16.5.2012 13:25:49   
jasca
Здраво мамички,
Пресрекна сум што ве најдов, јас сум мајка на бебушката Бианка, родена 31 недела, сега наполни 6 месеци.
Според психомоторниот развој се се одвива супер, но она што ме загрижува е килажата.
Бианка е родена 1680г, вториот и третиот месец напредуваше супер ца 1200г месечно, но потоа следува период од 3 месеци со напредок од околу 600г месечно.
Ве молам споделете ги вашите искуства, моментално со 6м (4корегирано) има 6,5 кг, а од пред некој ден започнавме со воведување на кашички, сеуште и се мршти, но се надевам за една недела ке успееме да се пофалиме дека има еден оброк немлечна исхрана.
Ви благодарам на споделеното искуство, многу ми значи
Поздрав user posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 604
   RE: Предвреме родени деца
16.5.2012 13:42:45   
Ikana
Здраво Јасца, добредојде на РР.
Да ти кажам прво да не се грижиш, бидејќи сосема нормално па дури и одлично напредува бебушот. Ние сме предвреме родени во 36 недела, односно 35 недела и 1 ден, па еве имаме 5 месеци и 1 недела и имаме 6.800 гр, значи корегирана возраст 4 месеци, така да тука сме некаде со килажата. Давај и 5 пати на ден млеко да пие, од 150 до 180 мл, или по 6 пати ако пие по 120 мл, кашичка по 1 или 2 пати дневно и сокче околу 100 или 120 мл. Поздравче!!!

(Одговор на членот jasca)
Непосредна врска до пораките: 605
   RE: Предвреме родени деца
16.5.2012 15:23:10   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: jasca

Здраво мамички,
Пресрекна сум што ве најдов, јас сум мајка на бебушката Бианка, родена 31 недела, сега наполни 6 месеци.
Според психомоторниот развој се се одвива супер, но она што ме загрижува е килажата.
Бианка е родена 1680г, вториот и третиот месец напредуваше супер ца 1200г месечно, но потоа следува период од 3 месеци со напредок од околу 600г месечно.
Ве молам споделете ги вашите искуства, моментално со 6м (4корегирано) има 6,5 кг, а од пред некој ден започнавме со воведување на кашички, сеуште и се мршти, но се надевам за една недела ке успееме да се пофалиме дека има еден оброк немлечна исхрана.
Ви благодарам на споделеното искуство, многу ми значи
Поздрав user posted image


jasca pa ova e odlicno..pa ne moze sekoj mesec da napreduva po kilo i neshto...ako e taka kaj bi ni bil krajot togas..ajde uzivaj i nemoj premnogu da se zamaras so kilaza...kje si pocnete i so dohrana i se kje se sredi

backi

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот jasca)
Непосредна врска до пораките: 606
   RE: Предвреме родени деца
16.5.2012 19:37:10   
jasca
Mamicki vi blagodaram za podrskata, mozete da zamislite okolu mene ima samo bebinja koi se navremeno rodeni i se od 10-13kg!
so mlekoto sme tuka nekade so potrebnata dnevna kolicina, sokce i davav po 50ml, no mozam da i zgolemam bidejki saka da go pie.
Voedno bi sakala da spodelam edna tehnika na voveduvanje na kasicka koja ne sum ja procitala nikade, no kaj Bianka funkcionira :) mozebi nekomu ke mu e od korist.
1den i 2 den agresivno odbivanje na kasickata so plakanje-vristenje, bidejki istata i ja dadov pred mlekoto, potoa go smeniv redosledot, prvo pienje mleko a potoa desert kasicka, postepeno namaluvanje na kolicinata na mleko a zgolemuvanje na kolicinata kasicka, pa ke vidime koga ke uspeeme da imame kompleten obrok kasicka.
Kevi pisam kako pominal proektot "prv obrok kasicka" : )
pozdrav,
Jasmina

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 607
   RE: Предвреме родени деца
16.5.2012 19:48:44   
Nardi
Zdravo Jacka!
I jas sum majka porodena vo 31va nedela....totalno te razbiram kako se preokupirash so tezinata i mene mi e isto!
Sin mi ima 2 meseci i posledniot pat koga go merevme imashe naprednato 700gr. za 2 nedeli....
Kolku ti beshe Bianka teska koga napolnivte 2 meseci?
I ne spomna so kakvo mleko ja hranish??
Pozdra do site

(Одговор на членот jasca)
Непосредна врска до пораките: 608
   RE: Предвреме родени деца
16.5.2012 20:58:06   
jasca
Zdravo Nardi,
vaka znaci prviot mesec go pominavme vo bolnica i dostignavme kilaza od 2kg, veke od tretata nedela zapocnav so denje, no bidejki bese mnogu mala i brzo se zamarase taka da bev posovetuvana da i davam dohrana izmolzeno majcino mleko kolku poveke tolku podobro, toa dohranuvnje so cucla redovno bese vo poluson taka da vo pocetokot pisese po 10-15ml za vo 2-3mesec da dostigne 30ml.
Vo vtoriot mesec koga si otidovme pordolziv den-nok pod saat so doenje na 2casa+dohrana majcino mleko(dohranata samo preku den) i za eden mesec napredna 1300g
Vo tretiot mesec prikaznata tecese so isto tempo i povtorno imav super napredok od 1200g
za veke vo prvata nedela od cetvrtiot mesec da mi se sluci drama t.e. Bianka ne mozese da zdrigne navreme i veke posle 15min od doenje i pokraj toa sto nemase zdrignato i ja nudev dohranata taka da mnogu cesto 3-4 pati vo denot ke mi se slucese obilno povrakanje i izleguvase nadvor celoto mleko. Deteto ostanuvase gladno i pocna da bara doenje na recisi sekoj cas, dobi gladna stolica i jas se mnogu isplasiv, pocnav samo da ja dojam bez dohrana, no i toa ne pomogna bidejki taa prakticno ke iscica mnogu malku kolku da ne i e prazno meseto i zaspivase. Problemot go resiv na toj nacin sto celiot obrok ca 50-60ml i go dadov so sisence izmolzeno majcino mleko, deteto go nahraniv no za dve nedeli laktacijata se namali i celosno prestana, nemozam da vi opisam kolku mie zal sto tolku se ispaniciv i ne bev uporna so doenje - ne ppravete ja istata greska- !poradi gladniot stomak vo taa edna nedela imav samo napredok od 150g, a tretiot mesec go zavrsivme so napredok od 700g
deteto celosno se prefrli na adaptirano mleko, APTAMIL i davam i sum zadovolna
vo petiot i sestiot mesec napredokot e po 600g
Pocnav so kasicka pa ke vidime sto ke ni donese sedmiot mesec :)
Pozdrav

(Одговор на членот Nardi)
Непосредна врска до пораките: 609
   RE: Предвреме родени деца
16.5.2012 21:23:09   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: jasca

Mamicki vi blagodaram za podrskata, mozete da zamislite okolu mene ima samo bebinja koi se navremeno rodeni i se od 10-13kg!
so mlekoto sme tuka nekade so potrebnata dnevna kolicina, sokce i davav po 50ml, no mozam da i zgolemam bidejki saka da go pie.
Voedno bi sakala da spodelam edna tehnika na voveduvanje na kasicka koja ne sum ja procitala nikade, no kaj Bianka funkcionira :) mozebi nekomu ke mu e od korist.
1den i 2 den agresivno odbivanje na kasickata so plakanje-vristenje, bidejki istata i ja dadov pred mlekoto, potoa go smeniv redosledot, prvo pienje mleko a potoa desert kasicka, postepeno namaluvanje na kolicinata na mleko a zgolemuvanje na kolicinata kasicka, pa ke vidime koga ke uspeeme da imame kompleten obrok kasicka.
Kevi pisam kako pominal proektot "prv obrok kasicka" : )
pozdrav,
Jasmina


ne ja zgolemuvaj kolicinata na sok...nema potreba od sok...taka samo kje namalis od mlekceto a na user posted image toa seuste mu e osnovna hrana...baska normalno deka kje go saka...blagicko mu e


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот jasca)
Непосредна врска до пораките: 610
   RE: Предвреме родени деца
16.5.2012 22:11:24   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: jasca

Mamicki vi blagodaram za podrskata, mozete da zamislite okolu mene ima samo bebinja koi se navremeno rodeni i se od 10-13kg!
so mlekoto sme tuka nekade so potrebnata dnevna kolicina, sokce i davav po 50ml, no mozam da i zgolemam bidejki saka da go pie.
Voedno bi sakala da spodelam edna tehnika na voveduvanje na kasicka koja ne sum ja procitala nikade, no kaj Bianka funkcionira :) mozebi nekomu ke mu e od korist.
1den i 2 den agresivno odbivanje na kasickata so plakanje-vristenje, bidejki istata i ja dadov pred mlekoto, potoa go smeniv redosledot, prvo pienje mleko a potoa desert kasicka, postepeno namaluvanje na kolicinata na mleko a zgolemuvanje na kolicinata kasicka, pa ke vidime koga ke uspeeme da imame kompleten obrok kasicka.
Kevi pisam kako pominal proektot "prv obrok kasicka" : )
pozdrav,
Jasmina

bas ke go probam tvojot recept za kasickve ot A nesto bas i ne saka da jade cvrsta hrana koga e gladna denes taka mi odbvase jadenje ( morkov ) cel den a vcera so slast go mlackase a denes go pluka i vristi

_____________________________(Одговор на членот jasca)
Непосредна врска до пораките: 611
   RE: Предвреме родени деца
17.5.2012 16:41:37   
Nardi
Jacka mislam dek delime SLICNA prikazna,samo tvojata e porano.
I sin mi beshe skoro mesec dena vo bolnica i zaminavme od tamu so 1800
.Koga go zedovme doma, posle dva dena primanje na PREnan, pocnav da go hranam so majcino mleko i nisto drugo i isto bev posovetuvana da se molzam za da sum sigurna kolku ml.mleko zema na sekoj podoj...Toa den denes go pravam na sekoi 2,5-3 sati...Go stavam i na grada i imame uspeshni pati koga cica ali sum so strav da ne ne mu e dovolno i mu davam so sise.
Ziveam so mnogu stravovi, se sekiram bukvalno za SE i citam mnogu majki so predvremeno rodeni deca i kako sebe si da se citam.
Kolku e dragoceno VREMETO,kolku vredi samo eden DEN, PRASAJ MAJKA NA PREDVREMENO RODENO DETE

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 612
   RE: Предвреме родени деца
17.5.2012 22:24:36   
jasca
Zdravo Nardi,

koga doev, na sekoj podoj ja stavav na grada, a prethodno imav spremeno izmolzeno 30ml. koga bi mozela da go vratam vremeto nemase nikogas da ja odvojam od grada user posted image
Nardi forsiraj doenje, ne izmolzuvanje user posted image , so cicanje se pojacuva mlekoto, so izmolzuvanje se namaluva user posted image
Vi posakuvam dolgi denovi, meseci DOENJE!
Guski

(Одговор на членот Nardi)
Непосредна врска до пораките: 613
   RE: Предвреме родени деца
18.5.2012 18:30:24   
Nardi
Fala ti Jasca od srce!
Nie dve ringerajki :)imame mnogu zaednicki temi, zaradi toa proveri si vo privatni poraki :)
Pozzzz do site

(Одговор на членот jasca)
Непосредна врска до пораките: 614
   RE: Предвреме родени деца
1.6.2012 14:31:11   
mamadise
I moite bliznacinja se predvreme rodeni, vo 31 nedela, sega imaat 5 meseci i 13 dena i kilazata im e 6 kg na devojceto, a maskoto mi e 5,500 kg. Na kontroli koga gi nosime mi vikaat deka odlicno napreduvaat i vo kilaza i vo motorikata, i ja najmnogu se sekirav za kilazata, no dr.Sofijanova postojano me uveruva deka kilazata ne e toa sto treba da ne sekira, tuku treba da go gledame deteto kako se razviva vo psihomotorikata, dali preta, se vrti, guga, dali dofaka raboti i taka nataka. Jas moite do pred dve nedeli samo gi doev, a sega pocnavme po malku i kasicki da voveduvame,na zenskata i davam dva pati vo denot, a na maskoto ednas i toa po mnogu malku, kolku da oseti vkus,zatoa sto on bese bebe so mnogu problemi i bese celi dva ameseci vo bolnica, no kako i da e vazno mi e deka se dosta zilavi, pa sega malecki se ama ke si porasnat.....

(Одговор на членот Nardi)
Непосредна врска до пораките: 615
   RE: Предвреме родени деца
3.6.2012 13:34:46   
mila 3

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamadise

I moite bliznacinja se predvreme rodeni, vo 31 nedela, sega imaat 5 meseci i 13 dena i kilazata im e 6 kg na devojceto, a maskoto mi e 5,500 kg. Na kontroli koga gi nosime mi vikaat deka odlicno napreduvaat i vo kilaza i vo motorikata, i ja najmnogu se sekirav za kilazata, no dr.Sofijanova postojano me uveruva deka kilazata ne e toa sto treba da ne sekira, tuku treba da go gledame deteto kako se razviva vo psihomotorikata, dali preta, se vrti, guga, dali dofaka raboti i taka nataka. Jas moite do pred dve nedeli samo gi doev, a sega pocnavme po malku i kasicki da voveduvame,na zenskata i davam dva pati vo denot, a na maskoto ednas i toa po mnogu malku, kolku da oseti vkus,zatoa sto on bese bebe so mnogu problemi i bese celi dva ameseci vo bolnica, no kako i da e vazno mi e deka se dosta zilavi, pa sega malecki se ama ke si porasnat.....

Vo pravo e doktorkata mnogu e pobitno kako ke se razvivaat, za kilazata ne se sekiraj ke si nadoknadat. I moeto e predvreme rodeno 33 nedela i prvite nekolku meseci dodeka ne se osigurav deka e se vo red mi bea katastrofa, megutoa imavme sreka sto na 5 meseci veke si gi dostignavme vrsnicite. iako go znaev seto toa nemozev da se opustam, celi denovi bev pred kompjuter i poveke se opteretuvav.
moevo bebule ic nesakase da lezi na stomak i da se podiga. duri i na 10 meseci a go legnev na stomak placese i neskase da lazi, a od 9 meseci sakase da odi za racinja i taka do 12 meseci. togas koga trebase da odi toj pocna da lazi user posted image Sega ima 14 ipol meseci a ubavo stabilno pocan da odi na tocno 14 meseci, sam se posti od raka i pocna a do togas se za race samo po doma sam se setase.

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 616
   RE: Предвреме родени деца
5.6.2012 13:26:37   
mamadise
i moive soncinja gore dole si ja stigaat vozrasta, sega se 5 i pol meseci a veke se vrtat od stomak na grb i obratno, gugaat mislis ke ti prozborat, se digaat za sedenje i poleka poleka se digaat na kolenca za lazenje, gi pravat prvite obidi, taka da toa e sosema normalen razvoj na 5 mesecno bebe...Presrekna sum za toa., ama sepak ke vidime so ke kazat na kontrola, na 12. 06 treba da gi na 18.06 treba da gi vidi Dr. Duma za razvoj na mozokot, i na 18.06 sme na ortoped pa i tamu da kazat kako ni ide razvojot. se nadevam samo na ubavi zborovi...user posted image

(Одговор на членот mila 3)
Непосредна врска до пораките: 617
   RE: Предвреме родени деца
20.7.2012 0:40:43   
Nardi
Ke ve zamolam nekoj sto ima izvrsheno preled kaj d-rkata Sofijanova da i kaze kako mozam da stgnam do nea i kako da zakazam pregled!??
Sekoe vashe upatuvanje ke mi pomogne mnogu!
Pozdrav

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 618
   RE: Предвреме родени деца
20.7.2012 1:04:17   
mami2
Не сум сигурна дека Софијанова амбулантски прегледува дечиња.
Ние кога одевме кај неа, тоа беше зашто по раѓање лежеше на интензивна три недели, се запознавме со неа и така продолживме со прегледите. Никогаш не носевме упат за таму, па тоа да одеше како регуларен преглед.
Побарајте врска, препорака од некој, вреди за трудот.

(Одговор на членот Nardi)
Непосредна врска до пораките: 619
   RE: Предвреме родени деца
20.7.2012 15:21:55   
Nardi
Fala mami2!
Znaci vredi da pobaram vrska!
A tvoeto leaese na intenzivna vo detska klinika!??I tamu e Sofijanovs!?Zasto nie bevme vo GAK na intenzivna!
Fala ushte ednash

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 620
   RE: Предвреме родени деца
23.7.2012 12:28:16   
mamadise
Dr. Sofijanova ti e najdobrata opcija da go pogledne detenceto, podobar neonatolog nema vo drzavava a moze i posiroko, a sega odkako e direktorka na cela decka klinika ne pregleduva decinja dole na intenzivna, tuku si ima posebna prostorija za rabota so deca gore na 7 mi sprat odma do direktorskiot kabinet, megutoa vo princip prima decinja koi ona si gi vodela i e zapoznaena so nivnata zdravstvena sostojba, no dokolku imas covek koj moze da te upati direktno kaj nejze ke napravis dobra rabota, ubavo e samo da go pogledne deteto i odma se znae, toa e cudo od zena.
Moj Nikola lezese kaj nejze celi 63 dena, i definitivno mozam da kazam deka za site decinja se grizi kako za svoi, a pokraj toa mnogu vnimava i na odnosot so roditelite koi se kompletno skrseni poradi toa sto ne se znae kako ke bide nivnoto dete.
Nardi potrudise da stignes do dr.Sofijanova, nema da zgresis veruvaj.

(Одговор на членот Nardi)
Непосредна врска до пораките: 621
   RE: Предвреме родени деца
23.7.2012 12:29:56   
mamadise
mami2 bi sakala da te prasam do koja vozrast odevte na redovni kontroli na intenzivna????

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 622
   RE: Предвреме родени деца
24.7.2012 0:26:00   
mami2
до една година редовно, кај Цули и кај дефектологот Валентина.
Последна контрола беше на 18 мес, па после се гледавме на разминување, неформално, кога си лежевме неколку пати на пулмо, ама мислам дека и со блиц гледање докторката може да насети доколку постои проблем во развојот.
Одевме и кај таткото на Цули, др Софијанов, до две години
Инаку моето не е предвреме родено, надносено е, но со животна загрозеност во првата недела од животот и со ризик од недостатокот на кислород да наруши некаква функција понатаму во развојот. Фала му на Бога, до сега 4,5 години се е во ред, сем што си има астма.
Без разлика на проблемот јас имам безрезервна доверба во докторката и нејзиното мислење.

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 623
   RE: Предвреме родени деца
30.7.2012 11:33:57   
mamadise
Definitivno ona se primetuva samo od klinickata slika na deteto i nema potreba od pregleduvanje, kaj nas pominaa veke 5 meseci kako sme iskoceni od bolnica i nikogas gi nema pregleduvano decata klasicno, sekogas onaka od viduvanje ke gi pogledana momenti toa me zagrizuva, ama pa i ja sama si g kako reagiraat i odma ke rece odlicni se, ne treba nisto, neka si teraat, i gledam deka se super....

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 624
   RE: Предвреме родени деца
23.9.2012 18:31:10   
elieli
zdravo mamicki na predvreme porodeni decinja.... sega koga go najov ovoj forum gledam deka ne sum sama vo moite grizi srtavovi za moeto malo sonce koe e porano rodeno vo 34 g.n.so 1680g tezina. sega imame 2meseci i 20 dena i imame 3800g.potpolno ve sfakam i koga gi citam vasite poraki solzi mi idat vo ocite...site ve cuvstvuvam mnogu bliski i neznam dali ke mi veruvate ama mnogupati koga ke legnam navecer mislam i na vasite bebuski... mislam na tie sto bea so mojata JANA na intenzivna kako se sega tie dali i tie napreduvaat kako nas...mnogu prasanja a odgovorie gi naogam tuka na ovoj forum...jas imav problematicna bremenost so visok pritisok i so mnogu golemi otoci pa kako rezultat na toa sum ja izgubila plodovata voda i se rodivme porano..... moram da odam malata me vika ke se druzime povtorno..pozz do site

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 625
Страница:   <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Prv Zbor
AnMari

Koga prozbore vasheto detence?

0-3 godini (0%)

3-5 godini (100%)


Број на сите гласови: 1

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!