|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Предвреме родени деца
28.2.2012 22:53:55   
bombica
О Боже повторно ли ангелчеuser posted image user posted image user posted image Емето немам зборови за утехаuser posted image user posted image

(Одговор на членот emeto)
Непосредна врска до пораките: 576
   RE: Предвреме родени деца
29.2.2012 0:32:40   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: emeto

user posted image user posted image user posted image , kolku samo boli, i jas rodiv edno angelce user posted image sonce moe koe sega me topli od neboto, vo 35 nedela, 2.100 kg, dolgo 51 sm, zlatoto moe pocina po 3 dena, pricina user posted image user posted image se napilo od mekoniumot i veke go nema, go drzev samo edna minutka vo race sonceto moe najubavo, kolku samo silno placese koga go gusnav i baknav se smiri go otvori ustenceto kako da sakase da mi kaze deka ke si odiuser posted image user posted image user posted image , se vrativ so prazni race i neizlecliva rana na srceto, koja sekoj den e se pogolema i pogolema,kolku samo boli da glumis sreka, da bides so nasmevka na liceto a srceto da ti krvari, nemozam veke da bidam silna,boze te molam vrati mi go user posted image user posted image user posted image


Solzi eden ton...sakav da napisham neshto,..ama ne znam duri ni toa da go napravam vo momentov user posted image user posted image user posted image user posted image



_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот emeto)
Непосредна врска до пораките: 577
   RE: Предвреме родени деца
22.3.2012 10:51:22   
Ikana
Емето, те гушкам најсилно, најдрага! Исплачи се, ќе помине болката и ќе ти остане силата да родиш пак и да имаш здраво право детенце! Не се откажувај, и знај дека ангелчето го чува Господ, цел живот ќе биде со тебе. Многу ми е жал, Емето! user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Непосредна врска до пораките: 578
   RE: Предвреме родени деца
1.4.2012 10:54:05   
Nardi
Ve cistav neznam kolku pati, posebno tebe Mlanija,Palce,TanjaPP,Mamadise i drugite.....Ve citav i na glas za da si pomozam sebe si!
Sedum meseci imav sjajna bremenost,bev bombardirana od vitamini, odev redovno na pregledi...duri mojot ginikolog beshe prezadovolen od toa kako si ja vodam bremenosta!
I nishto ne pokazuvashe deka ke me snajdi ona sto sega go prezivuvam......
Pred 2 nedeli (koga vlegov vo 31va nedela)vo 04 satot pocnav da osekam bolki....mislev deka se od onie laznite.Se istushirav,se potprev na krevetot i pocnav da si meram na kolku vreme dobivam kontrakcii.Bea na 10 min. go razbudiv mm. i otidovme na bolnica kade me proverija i itno me pushtija Skopje, bev eden prs otvorena,primiv inekcija za zreenje i itno me upatija Skopje....Po pat se smiriv ama koga stignavme tamu se poveke mi se zasilija bolkite,CTG-to poluduvashe od tonovi(nikogash nema da gi zaboravam tie zvuci).
Mi kazaa deka ke se poragam i me odv1edoa vo salata i taka na ovoj svet go donesov moeto since, moeto malecko GOLEMO SONCE so 1650 kilaza
Seushte sme na intenzivnaa vo GAK, minuvam niz najteshkiot period od mojot zivot,nemozam da disham, nemozam da ziveam....
Sekoj den sme vo iscekuvanje.Pred nekoj den me izraduvaa za kilazata, a vcera totalno me srusija zasto namalilo.....Nemame maska,nemame shatorce, krvnata slika mu e se podobra, cekame tezinata da ja nakacuva...
Koga go gledam nemozam da gi kontroliram emociite,go gledam preku staklo,dushata mi e rasprcena....Nemozam da opisham kolkava ljubov imam da mu dadam.....
Zasega samo cekame i turkame vreme!
Pozdrav do site!
Непосредна врска до пораките: 579
   RE: Предвреме родени деца
1.4.2012 11:13:48   
Natuska85
Нарди само биди силна.Кога те читам како јас да се слушам пред една година.Моето user posted image беше 8 дена во инкубатор и уште 2 едели во боксот и болеше многуу болеше.Уште кога се потсеќам на тие денови и кога раскажувам на некој ми надоаѓаат солзи.Тешко е знам. Незнам и јас како сум издржувала во тие моменти.Штом нема маска,шаторче тоа е одлично.Крвната слика ќе му биде сигурно се подобра и подобра.А за тежината мораш да бидеш многу стрплива.Сега ќе качува малку по малку,нормално е некогаш и да намалува,но верувам дека се ќе се среди.Само си треба време.Биди силна,моли му се на Господ секој ден и твоето силно мало user posted image за брзо ќе биде домче и ќе си се гушка со мама.Тука сме за се што ти требаuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Nardi)
Непосредна врска до пораките: 580
   RE: Предвреме родени деца
1.4.2012 11:30:02   
Nardi
Natushka85 fala ti !
Sonuvam za denot koga ke si go zemame.....Koga me otpushtia od bolnica i koga zaminav so prazni race reka od solzi proleav,neznaev deka postojat vakvi solzi se do sega.....
Go molam Gospod da mi go cuva darot koj mi go dade...Toj mi e Bozji dar i jas vo cela ova nemok moja,samo slikata od nego me razdvizuva! Vcera bukvalno legnav od drugata strana na stakloto pred inkubatorot...Se namestiv da sme glavceto nego sproti mojata i zamislete gi otvori ocite.....mislev deka ke se onesvestam od sreka...ME POCUSTVUVA SIN MI, ME POCUVSTVUVA!!!!
Isus Hrisos da e so nego i so site deca!



(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 581
   RE: Предвреме родени деца
1.4.2012 11:37:32   
Natuska85
Нарди јас дека лежев со него 20 дена во болница секој ден гледав како си одат мајки со user posted image и исто сонував за тој ден и јас,си замислував како ќе биде,како ќе дојде тато да не земе(солзи ми надоаѓаат сега).И да знаеш дека се што си замислував тие 20 дена истата слика ми се случи на одење.Можеш да му однесеш крстче или иконка некоја малечка да му ја стават на инкубаторчето.А кај е на интензивна,во ГАК ли?

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Nardi)
Непосредна врска до пораките: 582
   RE: Предвреме родени деца
1.4.2012 13:10:23   
Nardi
Da Natushka tamu e.
Jas izlegov od bolnica posle 4 dena i sega nemam pristat na intenzivna, samo preku staklo go gledame i duri tie poseti preku staklo se ograniceni....Nie se snajduvame da go gledame kolku moze pocesto, barem na minutka....I imame pravo sekoj den od 14-15 satot da se javime i da ni gi kazat parametrite. Jas vo toj termin odam licno tamu i izlguva sestra i mi gi cia rezultatite....Neznam sto da kazam za medicinarite, sega nemam sila ni da da razmisluvam za niv...Gospod Isus Hristos ni go cuva!
Citav deka vo boks pobrzo kacuvalo tezina, taka li e Natush?
Znam bebinja sto gi pushtile so 1700, a tvoeto so kolku si go donese doma?
Fala ti sto mi se obrati tolku brzo, neprocenlivo e za mene toa!

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 583
   RE: Предвреме родени деца
1.4.2012 13:32:26   
tinush
Draga Nardi, nema zborovi koi mozam da gi napisham sega a tebe da ti dadat uteha. Se molam da pominete lesno kako nas i nabrzo da si go doish maloto- najubavo custvo na svet posle tolku denovi staklo megu vas. Ke ti go kazam istoto shto i go kazam ednash na Melanija. Veruvaj vo personalot so koj e sega tvoeto dete od nivnite race sega zavisi negovoto hranenje ,rastenje, negovoto dobivanje tezina , negovoto zdravje. veruvaj mi ke dojde den koga ke piete kafe so tetkite od intenzivna i ke se raduvate kolku brzo i kolku mnogu porasnal vashiot sin . Moli mu se na Boga pobrzo da ti minuva vremeto i da go cuva maliot shto ti go podaril malku porano. SE KE MINE, ne se zaborava , boli o kolku boli, ama minuva. Mina za borecot moj na DOstikage ,Natushka, Melanija i mnogu drugi . Ke se izbori za pregratkata na mama . Samo hrabro veruvaj vo nego i gurajte napred, imate gushki od mene i Damjan. 

_____________________________

Највредниот накит околу мојот врат се рацете на мојот Син

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 584
   RE: Предвреме родени деца
1.4.2012 17:46:39   
Natuska85
Нарди и да одиш секој ден во тој термин,пошто на телефон многу тешко можеш да добиеш некој за да ти каже толку мала и брза информација која тебе ти значи повеќе од се во тој момент.
Инаку кај нас не беше проблем тежината, се родивме во 35+6 дена со тежина 3420гр,ама белите дробови се уште не беа созреани за дишење и заради тоа бевме во инкубаторче.
За тоа дека во боксот побрзо качуваат на тежина е точно и се е веќе полесно кога ќе го однесат во боксот.Но штом не сте на маска или на шаторче многу брзо ќе ви се случи и тоа,а после тоа се знае многу брзо и одење домчеее.Нарди а се измомзуваш ли?

Се молиме сите за твоето мало сонценце.user posted image user posted image user posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Nardi)
Непосредна врска до пораките: 585
   RE: Предвреме родени деца
1.4.2012 22:07:29   
Nardi
Da Natush odam licno tamu za informacii,ama pak se otsecni i brzi ama barem v lice mi citaat negovi parametri.
Da,da, se izmolzuvam,barem toa mozam da go pravam za nego!
Ubavo cuvstvo mi pomina koga te procitav deka si ja videla istata slika koja si ja posakuvala duri beshe vo bolnica!
I jas imam moi sliki vo glavata i samo tie me razdvizuvaat!
Tinush fala ti za poddrskata,sakam da veruvam i jas deka e vo najdobri race!
Ohhhhhh Boze cuvaj mi go sinceto,cuvaj mi go!

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 586
   RE: Предвреме родени деца
3.4.2012 21:29:36   
mamadise
Nardi nemoj da se plasis se ke bide vo red so tvoeto malouser posted image , stom ne e na nikakvi aparati samo se ceka da kaci na kilaza, znaci se e prasanje na vreme, trpenie spasenie kako rekle starite, najvazno e deka si sigurna deka nekoj den naskoro tvoeto sonce ke bide vo tvoite pregradki....Se ke si dojde na svoe mesto, jas minav celi dva meseci odvoena od moeto malo bebuse, i ete dojde i denot koga se gusnavme i od togas pa navaka sme i nonstop zaedno i super si napreduvame, a kolku li samo bese nasata situacija, duri ni samite doktori nesaakaat da diskutiraat na taa tema, taka da znam kolku ti e tesko, no mora da bides hrabra i da go cekas denot koga ke si go odneses domce i ke bidete beskrajno srekni zaedno.....Golem pozdrav i mnogu sila za tebe....

(Одговор на членот Nardi)
Непосредна врска до пораките: 587
   RE: Предвреме родени деца
3.4.2012 23:11:04   
Nardi
Mamadise fala ti za obrakanjeto.....bash spomnav na pocetok kolku pati ja procitav tvojata porodilna prikazna!
Kazi mi samo otkako si go zede doma sonceto,se izolira od SE i so besprekorna higiena si go rastese prvite meseci??
Jas sonuvam za toj den,ziveam za toj den!

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 588
   RE: Предвреме родени деца
4.4.2012 14:54:01   
Gari68
Се ќе биде во ред Нарди,без страв само со позитивни мисли а тие се многу силни,посилни од што можеме да замислиме.Што се однесува до докторите тие се стручни и верувај во сигурни раце, е само што им фали малку подобар однос во комуникацијата со родителите.Мене навистина ми изгледа невкусно и ладно брзиот извештај што ќе ти го кажат со подотворена врата,наместо да ве пуштат внатре и смирено да ви кажи каква е состојбата па и да ви одговори на сите прашања што ве мачат.Ама што да се прави такви се нашите доктори ,а кога ќе си го донесете домче секако првите месеци изолација додека имунитетот не му ојача.
Големи поздрави од една дада до твоето синче која го минуваше истото пред 2.5 години

(Одговор на членот Nardi)
Непосредна врска до пораките: 589
   RE: Предвреме родени деца
6.4.2012 13:34:55   
Nardi
Bevme da go vidime(imavme pravo na poseta toj den) i ni kazaa najubava vest deka go spremaat za poluintenzivna poradi toa sto e nezavisen od kislorod i si kacuva tezina,fala mu na BOG SEMOKEN...Mornici mi pominaa niz celo telo od sreka....Samo ne mi preciziraa koga tocno ke bide toa!?!
Ve citav vas RR. i imasge razlicni slucai od 5-7 dena vo boks i posle ti go pushtaat doma,tala li??
Samo sega ni vo boks nemaat pristap majkite, moralo pak da zaigra nekoja vrska!
Ushte si go nemam oseteno sin mi, ushte go nemam pogaleno....
OHHH KOLKU BOLI!

(Одговор на членот Gari68)
Непосредна врска до пораките: 590
   RE: Предвреме родени деца
10.4.2012 15:40:48   
Nardi
Denes mi rekoa deka prv pat mu pravele skrining za ROP i NE deka naodot ne e dobar ama povtorno mu zakazaa kontrola za 10 dena...
Ne mi pojasnaa nishto drugo vo vrska so toa!
Sega se grizam zosto mu zakazaa kontrola pak?????????
Zamoluvam nekoja RR majka so vakvo iskustvo ako moze neka mi kaze mislenje i iskustvo nejzino.
Pozzdrav do site!

(Одговор на членот Nardi)
Непосредна врска до пораките: 591
   RE: Предвреме родени деца
12.4.2012 11:52:29   
mamadise
Za higienata Nardi normalno deka vnimavav ama ne kojznae kolku restriktivno, samo pred sekoe pipanje mienje race, i luge doma ne dozvoluvav dodeka ne napravi 3 kg, posle toa pocnaa najbliskite da doagaat,a kontrolata za ROP ne se sekiraj, i tamu se ke bide OK, i nie so Nikolija odime na redovni kontroli, prvo idevme sekoja nedela, posle toa ni rekoa za mesec dena, imase ROP 1 i kontroliraa dali ke premine vo ROP2 ili samiot ke se iscisti,na Nikolija fala bogu ocite sami od sebe si ;se sredija a dokolku ne bese taka im se pravi laser tretman sto trae edna minutka i ne e voopsto strasno, ne se sekiraj decata gi gleda dr. Bekim koj e odlicen specijalist, i podobro e redovno da gi sledi, odkolku ne daj boze da si imaat problemi so vidot vo idnina. Tka da ne se plasi, tuku bidi srekna sto vo denesno vreme ni gi kontroliraat user posted image , do pred dve godini voopsto go nemale toj aparat za ritinopatija, pa malite dusicki si ostanuvale so osteten vid, samo zatoa sto nikoj ne im obrnuval vnimanie.

(Одговор на членот Nardi)
Непосредна врска до пораките: 592
   RE: Предвреме родени деца
12.4.2012 11:58:15   
mamadise
Nardi znam deka e bescelno da ti kazam da ne se sekiras zosto seuste go nemas gusnato svoetouser posted image , no bidi srekna sto znaes deka toa ke se sluci koga togas i posle toj mig ke bidete nerazdelni, jas moj Nikola za prv pat go fativ vo race posle 54 dena, ke go pamtam toj mig,taka da trpenie spasenie i ke dojde tvojot najubav den. So lesno cekanjeto, znam deka e mn tesko

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 593
   RE: Предвреме родени деца
16.4.2012 3:31:35   
marina111
здраво на сите
ве читам поодамна па еве сега решив да си ја искажам и мојата приказна,да приказна бидејки само на филм или на роман има вакви случки
бременоста ми помина во најдобар ред да не ми растеше стомакот немаше да знам дека сум бремена во 33,4 гн добивам некои контракции и прокрварувам бидејки беше сабота а мојот гинеколог не беше на смена па така акушерките решија да не го викаат само телефонски да се договорат со него и преку телефон ми дади упатство да се истуширам и да лежам и одмарам јас тоа го направив но во сон ми пука воденјак и со брзапомош дирекно на гак во скопје ме примија кај 19 часот и кај 24,00 сепородија со провокација и родив машко бебе теско 1900 гр и долго 41 см после самиот порагај ми казаа дека детето има надворешен деформитет и ми го свтртија да го видам цел свет се сруши врз мене знаев дека нема да биде добро веднаш го ставија на кислород и во инкубатор 17 дена не го допрев и 17дена ни грам не стави туку симна 400 гр и стана 1500гр со само 1500гр ми следуваше операција на кичмата од 3,5 часа и имаше само 10%шанси да ја издржи операцијата односно анестезијатаза чудо издржа и испадна херој од таа битка после 30 дена во инкубатор си дојдивме дома с 2170 гр и без никакви последици од операцијата но.........ни следуваше повторна операција на главата зарад водичка во главата секој месец редовни контроли и консултации за да на крај кога наполни 1 годна да реши докторот дека нема потреба од операција на главата и пак испадна херој и од оваа битка преоди на 1,5 година зборуваше се и сешто усте од 1,5 година левучар е и над просек интелигенција имаше прогнози кога се роди дека ке биде парализиран и со ментална ретардација а видете го сега ејјјјјјјј има 9 години оди на училиште со ништо не се разликува од другарчињата школото супер му оди од прва се учи еј ме фака мерак да им го однесам во скопје на истите лекари и да им кажам да ја видат менталната ретардација и парализата што ја предвидуваа и точно само 1 од 1000 деца ја има таа срека ако нас со таква дијагноза ама додека да дојдеме до ова што сме денес само јас си знам како си поминав затоа мајки не слшајте се што ке кажат лекарите некогаш и они не се сигурни ви прогнозите само што ке ја слушнеа дијагнозата не сакаа ни да разговараат за нив ние бевме запечатен случај само вика јака им душа на родителите а ако сме потклекнеле и сме го дале на посвојување??????????????????
и некој сега ке си имал здраво и право дете а ние ................
ГОСПОД Е ГОЛЕМ,ВЕРУВАЈТЕ ВО НЕГО И МОЛЕТЕ СЕ ЗА ВАШИТЕ МАЛИ АНГЕЛИ
се надевам дека во скоро време сите ке си се гушкате дома еве ме и мене и после 9 години секавањата сеуште се толку свежи,,мислете на убаво и се ке се среди само не се предавајте

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 594
   RE: Предвреме родени деца
28.4.2012 23:41:52   
dancence86
eve i jas da ja raskazam mojata prikazna posle 6 meseci pominati so krvarenja , bolki lezenja po bolnici, vo 31 nedela se rodi mojata kerka. bev presrekna. se rodi 1820 gr,lezese vo inkubator 30 dena. sekoj den se javuvav da go slusnam nejziniot naod za toj den, bev presrekna sto napreduvase. po 2 dena pominati vo boks ja imav vo svoi race. se sto pominav dodeka bese vo mojot stomak zaboraviv. momentalno e 3 i pol meseci i e 5 kg. premnogu napredno bebe spored naodite na doktorite. se nadevam deka ke rasteme i ke prodolzime so isto tempo.sakam da gi posovetuvam majkite da gledat samo napred bidejki nedonosenite deca , mozat i da gi nadminat ostanatite, golem pozdrav

(Одговор на членот marina111)
Непосредна врска до пораките: 595
   RE: Предвреме родени деца
8.5.2012 21:58:35   
Marija V
Dragi moi mamicki i jas sum edna od vas se porodiv vo 34nedela i 3dena,1330kg. seuste gi prezivuvam tie sokovi,prvata nedela bese se vo red duri pocnaa da ja hranat.No po edna nedela se sluci prviot sok koj go doziveav dobi krvarenje na zeludniceto,bese na aparati 4dena se stabilizira,pa i go trgnaa aparatot,potoa normalno dobi zoltica,a denovive go dobiv vtoriot sok mi kazaa deka ima problem so crnoto drobce,utre treba da ja pregledaat i da kazat kakva e sostojbata,dali ke ostane na GAK ili ke ja prenesat na detska klinika.Pa dragi moi mamicki molete se so mene za naseto sonce Jovana,samo vie mozete da svatite (znaete)kako mi e

(Одговор на членот dancence86)
Непосредна врска до пораките: 596
   RE: Предвреме родени деца
8.5.2012 22:07:52   
Ikana
Марија В, добредојде на форумот.
Прво една работа да знаеш, верувај му на бебето, се бори, и големи борци се они да знаеш. Биди позитивна, и барај ја Др. Аспазија Софијанова од Детска Клиника. Мене она ми го спаси бебето. Ќе направи се што е во нејзина моќ за да ти помогне и на тебе и на бебето.
Кога си до него, зборувај му, кажувај му дека си таму и немој да бидеш тажна пред инкубаторот, туку биди ведра и позитивна кога си со него. Трето, пробај дали ќе ти дозволат да му дадеш твое мајчино млеко, измолзено во шишенце, ако има развиено рефлекс за цицање. И на крај, биди силна, а ние сме тука да ти даваме поддршка. Сите се молиме за малата Јована, и и ја праќаме најголемата позитивна мисла и прегратка, да биде што поскоро со мама и тато. Те гушкам!!!!

(Одговор на членот Marija V)
Непосредна врска до пораките: 597
   RE: Предвреме родени деца
9.5.2012 11:30:04   
mamymamy
Iako pominaa 8 meseci i se e vo red citajki ve resiv i jas da ja spodelam mojata prikazna slicna na vasite.
Moeto bebe se rodi vo 34 nedela so normalna bremenost . Koga gi dobiv prvite bolki(na rabota) uspeaa da  go sprecat raganjeto i mi rekao ako izdrzi 24 casa za da ja primam inekcijata za zreenje na belite drobovi ke bide odlicno. Lezev vo bolnica nekolku dena i potoa me pustija doma so domasna terapija. Lezev  i bev ubedena deka  ke  bide se vo red i deka  ke vlezeme vo deveti mesec, no za zal vodenjakot mi pukna i bebco se rodi vo 34 nedela. Stravot bese neizmeren nikoj ne mozese da me sfati kako mi e, site velea se ke bide vo red no nikoj ne   go cuvstvuvase   ona sto  mozev samo jas. Prviot den bev  i go  vidov vo inkubatorot, samostojno disese, no ne mozev da go dopram. Pretesko bese.... user posted image
Sledniot pat nemav sila  da odam da go vidam, ke dojdev do vratata na sobata so  bebinja i nazaduser posted image user posted image user posted image ...
Znaev deka e kukavicki i ke soberev sila  da vlezam... Tesko mi bese da komuniciram do  site....iako celiot personal bese  navistina profesionalen i celo vreme mi objasnuvaa se  sto se slucuva.... Go hranea i prvite denovi stagnirase so kilaza, no potoa  pocna da napreduva.
Posle tretiot den mi rekoa mozes da si odis, veruvajte  mi bese sok iako znaev deka toa sleduva.
A da ne zboruvam za toa sto go cuvstvuvav za drugoto dete doma sto ne ocekuvase   so celoto netrpenie i radost koja poleka  stanuvase taga zasto namesto 2 dena nie veke 3 dena  sme zadrzani i deka  bebeto mora da ostane  vo bolnicauser posted image user posted image user posted image ....
So raneto srce  se vrativ doma, odevme na poseta sekoj den vo bolnica no nema uteha  se dodeka ne  si dojde bebeto doma.
Posle 10  dena ne pustija doma, na radosta i nemase kraj user posted image user posted image user posted image .
Na kraj sakam da kazam deka verbata vo boga i   vo  personalot  koj se grizi za bebinjata  neka bide najsilna i  site bebinja  se nadevam deka srekno ke  se najdat vo pregratkite na svoite  najbliski....
Fala mu na Gospod  nie imavme  sreka i se e vo red, najiskreno zalam za  zagubata na site makji koi nemale sreka  da zavrsi srekno nivnata prikazna i   iskreno posakuvam  nabrzo   da   se izraduvaat so  bebcinja.



(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 598
   RE: Предвреме родени деца
9.5.2012 11:42:05   
Ikana
Мамимами, навистина ми е драго што се се завршило како што треба и што сте пораснале и сега веќе сте големо бебенцеuser posted image Можам само да ти кажам дека потполно разбирам како си се чувствувала и како си го поминала тој период, бидејќи и јас поминав низ истото.
За сите оние кои се надеваат, не престанувајте, Господ е голем, имаме стручен кадар и имајте верба дека се ќе биде во ред и ќе биде. Сите Ве гушкам и ви посакувам се најдобро, пред се сила и позитивна мисла, а ние сме секогаш тука да Ве сослушаме и да помогнеме. user posted image

(Одговор на членот mamymamy)
Непосредна врска до пораките: 599
   RE: Предвреме родени деца
9.5.2012 21:21:52   
Marija V
Ikana ti blagodaram za ubavite zborovi.Go ima instinktot za cicanje no ne mi dozvoluvaat da i nosam moe mleko,mi kazaa deka tamu im davat takvo mleko isto kako majcinoto,denes imase gastro pregled fala mu na boga izlegoa super rezultatite,no sega problemot so kerka mi e toa sto nemoze ne i go podnesuva zeludniceto mlekoto sto i go davaat.Mi kazaa deka ke ja ispratat na detska klinika zatoa sto tamu imale dozvola za poveke vrsti na mleko pa ke i odredile koe mleko i odgovara.Pa ke ja pobaram utre dr.Aspazija Sofijanova imam dosta pofalbi slusnato za nea.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 600
Страница:   <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?