|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  24 25 [26] 27 28   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Предвреме родени деца
24.9.2012 23:31:15   
Nardi
Zdravo elieli!!
i jas sum majka na predvremeno rodeno bebe,31va nedela.
Mozam so sigurnostda ti kazam deka na pamet gi znam prikaznite na majakite koi pisele na forumov...Ja proveruvam temata "prevremeno rodeni" pri sekoe moe povrzuvanje na internet.
I jas sum od tie koi opstanaa so citanje na iskustva od mamicki koi NEMALE 9 meseci bremenost! Ona sto jas go osekav na sopstvena koza pred 6 meseci nekoi go imaa pominato i gi citav nivnite recenici i dishev so nivnata bolka koja moze da se opise SAMO ako se dozivee. Mnogu e bolem krikot na majkata koja go dovela svoeto dete na ovoj svet vo moment koga vo glavata strui ona recenica"iMA USHTE VREME A MENE Mi POCNALo PORAGANJETO"
Nie sme tie koi zaminuvame od bolnica bez nashite najmili i cekame cekame da se otvori nivniot inkubator i da se napolni nasheto krevetce doma.
Nie sme tie koi tato ne ne gusna dvajcata/dvete
Jas ne ja doziveav onaa sreka sto ja opisuvaat drugite majki koja ke go rodat svoeto cedo...Na nas ni prestoese iscekuvanje i neizmerna bolka koja duri cuka moeto stce,duri sum sposobna da govoram,ke ja nosam vo sebe!
Nie sega sme 6 meseci i fala mu na Boga odlicno sme!
Ti poracuvam elieli da uzivash vo podiganjeto na tvoeto cedo.Vashite 2 i pol meseci vednash ke pominat i negovoto krevetce ke mu stanuava se potesno i pomalo!
Pozdrav do sitei Gospod so site nas!

(Одговор на членот elieli)
Непосредна врска до пораките: 626
   RE: Предвреме родени деца
26.9.2012 19:48:53   
elieli
so sekoj tvoj zbor se soglasuvam nardi.... nikoj ne znae osven tie kako nas kako e... tocno eden cel mesec ziveev samo da dojde 14h da se javam da dobijam informacii i da dojde sreda i sabota denovi za poseta... otides tamu i cekas cel eden saat pred vratata i vo kolicka ti go donesat deteto i ne ti davaat ni da go dopres kako da sme nedaj boze leprozni..na sekoj eden gram pokaceno neizmerno se raduvav...sega pomina se ama toa ke ostane zasekogas vo moite sekavanja...sega imame samo malku problem so krvta malku ni e slaba ama pieme sirupce i se podobruva...pozz i golemi guski od mene i mojata Jana do site vas

(Одговор на членот Nardi)
Непосредна врска до пораките: 627
   RE: Предвреме родени деца
23.10.2012 23:45:48   
marina111
eli i jas sum majka na bebe rodeno 33nedela vo 2003 godina i nas krvtani bese slaba i primivme transfuzija ne e strasno i toa nego zborot mi bese zosto na pogolem broj predvremeno rodeni bebinja im e slaba krvta
zatoa sto mnogu brgu napreduvaat i samiot organizam nema vreme da se sozdavaat beli i crveni krvni zrnca i zatoa krvta oslabuvaali ne e strasno pak ke recam toa e za nivno dobro iako me nema redovno ve sledam

(Одговор на членот elieli)
Непосредна врска до пораките: 628
   RE: Предвреме родени деца
25.10.2012 21:47:44   
Nardi
I nie primame zelezo sekoe utro...tocno marina111,krvta na predvremenite rodeni bebinja e slaba zaradi nivnoto brzo napreduvanje i nivniot organizam gi trosi rezervite(posebno pri oformuvanjeto na koskenata srz)pa zatoa treba dodatoci!Isto e i so vitaminot D,9 mesecnite primaat 2-3 kapki,a predvremenite po poveke.Konkretno nie primame po 10.

(Одговор на членот marina111)
Непосредна врска до пораките: 629
   RE: Предвреме родени деца
26.10.2012 17:08:05   
elieli
nie primame po 5 kapki d3 na den...vitamin c i zelezo primame po 2 pati na den sabajle i vecer. sega za sega sme super.. da ne ni se urociuser posted image user posted image user posted image dobro si napreduvame i na kilaza . redovno odime na kontroli kaj d-r slaveska i kaj doktor dvojakov... eve veke polnime 4 meseci, ke go prekineme prenan i pocnuvame so drugo mlekce, so sokcinja.... mnogu sum srekna....pozz do site

(Одговор на членот Nardi)
Непосредна врска до пораките: 630
   RE: Предвреме родени деца
3.11.2012 21:19:50   
Natuska85
Дискусијата за д3 капките продолжува тука

< Поракaта ја уредил Natuska85 RR -- 3.11.2012 21:20:17 >


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот elieli)
Непосредна врска до пораките: 631
   RE: Предвреме родени деца
17.11.2012 23:05:40   
struzanka
Jas sum nova megu vas, neiskusna majka koja cita istrazuva se za da ima malku znaenje ko ke dojt bebusot doma
znaci se porodiv na den 31.10.2012. bev na 31 nedela plus bebceto mi bese zaostanato 2.5 nedeli. koga se rodi angelceto moe imase 1200 gr. prv pat vo mojot zivot vidov tolku malo bebence i nemozam da go zamislam kako ke izgleda koga ke ima 2-3 kila sinceto moe.
se uste ne go imam gusnato, sekoj den ziveam za toj 14h i za sreda i cetvrtok za da go vidam bar od daleku angelceto moe.
sekoja nok placam se molam na gospod da mu pomogni na dusickata moja... tolku bezpomosno mi izgledat na inkubatorceto. neznam kolku vreme ke trae dur da mi go pustet doma - kazetemi vas koga vi gi pustija doma i dali ve sovetuvaa za to kako treba da se ponasate sprema bebeto i na so treba da vnimavate... i malku kazetemi za prviot den dali imavte nekoe problemce doma ili se bese ok veke koga dojde bebusot doma
epten sum nova i neiskusna... cekam da slusam vasi iskustva i sovetiuser posted image

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 632
   RE: Предвреме родени деца
18.11.2012 0:52:27   
AndreaS
struzanka, прочитај ја темата од почеток, ќе ги најдеш одговорите на твоите прашања.
И само храбро, твоето дете ќе биде уште еден борец на рингераја. Ви посакувам се најубаво и поскоро да се гушкате домче сите!

(Одговор на членот struzanka)
Непосредна врска до пораките: 633
   RE: Предвреме родени деца
18.11.2012 9:27:09   
struzanka
AndreaS, od ko napisav see vrativ od pocetok gi procitav site komentari pa se najdov sebesi tuka na forumot, znaci ne sum sama site majki niz istoto pominale site majki istoto go pocuvstvuvale, toa so ja cuvstvuvam jas vo momentot.

teski denovi ziveam , ali moram da sum jaka. angelceto moe so 1.200 samostojno se borit na inkubatorceto jas ne smeam ovde da se predavam. ali sepak dusata me bolit i uteha dobivam od vakvi uspesni prikazni

(Одговор на членот AndreaS)
Непосредна врска до пораките: 634
   RE: Предвреме родени деца
18.11.2012 13:39:42   
amateuress
struzanka, ako imas mleko redovno izmolzuvaj se (so pumpica ili racno), i prasaj dali mozes da im ostavas tvoe izmolzeno mleko da mu davaat, od toa pogolema usluga na bebus ne mozes da mu napravis.
procitaj na temite za doenje ima kako sterilno da go zacuvas mlekoto.
isprakjam srekja za tvoeto malecko bebence user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот struzanka)
Непосредна врска до пораките: 635
   RE: Предвреме родени деца
18.11.2012 14:44:43   
struzanka
amateuress

amateuress ja izmolzuvam sekoj den iako imam malku sepak so golemo trpenie ja izmolzuvam i imam nadez deka ubo ke go prima ko ke mi dojt doma angelceto na mama. a tamu ne dozvoluvaat prasav imale vestacko mlekce od nan toa sto e prenan i so toa ke gi hranele dur e tuka bebusot.


(Одговор на членот amateuress)
Непосредна врска до пораките: 636
   RE: Предвреме родени деца
18.11.2012 16:46:03   
Nardi
Struzanka niz istoto pominuvav i jas....Naoruzaj se so trpenie mila i na kraj ke bides so polni race so Gospod napred.
Tocno znam za onaa vrtenje po telefon vo 14 casot i edvaj cekash da dobiesh zasto e zafaten brojot. Najcesto go slusash zborot STABILEN e.Te izvestuvaat kolku mililitri mlekce pie....I ona gledanje preku staklo vo denovite za poseta.....
Ke si ja dozivees najgolemata radost koga ke ti recat da si go zemesh...Koga ke ja stigne dovolnata kilaza ke ti go pustat,nie bevme skoro mesec dena,a potoa ke vidish kolku brzo ke napreduva....
Ako ti treba bilo kakov sovet prasaj me Struzanka,redovno go citam ovaj forum!
Znam kolku ti e tesko sega mila,a isto ZNAM kolkava ke e tvojata radost koga ke si go imash vo racete!

(Одговор на членот struzanka)
Непосредна врска до пораките: 637
   RE: Предвреме родени деца
18.11.2012 16:57:54   
struzanka
veruvaj draga Nardi za toj moment ziveam... ne znam od radost so ke pram vo momentot najverovatno ke se onesvestam. mnogu mi nedostiga mojot angel, negoviot miris dopir... sakam da go guskam sakam da go osetit mojot miris da znae deka majkamu e do nego...
sekoj den srceto silno mi cuka vo toj 14h posebno koga nemozam da dobijam linija...
a informaciitte se kratki i jasni kilaza... kislorod ... antibiotiska terapija... stabilen i to....

najmnogu me plasi infekcijata i krvta prima trombociti i eritrociti... driektniot belirubin mu e 251 a crp'to dosta visocko 110 user posted image

neznam kako ke pominet ovie denovi... se molam sekoj den, sekoj moment na gospod da mi go vardi cedoto posto od sega veke mojot zivot nema smisla bez nego...user posted image user posted image user posted image


(Одговор на членот Nardi)
Непосредна врска до пораките: 638
   RE: Предвреме родени деца
18.11.2012 17:06:53   
elieli
zdr..ne se sekiraj za toa kako izgleda sega ...jas moeto go rodiv 1680 na 2 juli sega sme 4ipol meseci i imame 5kg. pred nekoj den ja nosev na vakcina i bidejki imavme primano transfuzija duri sega pocnavme so vakcinite.na vakcina bea decata od edna nedela rodeni imase edno bebe so 2600g i mi se vide mnogu malo kako nikogas da ne sum videla takvo bebe.. togas se setiv na mojata JANA i srceto mi se razveseli...ne se sekiraj brzo ke pominat tie denovi... najtesko e dodeka cekas da ti ja pustat doma. ama ne navaluvaj, kolku poveke e tamu tolku e podobro za bebeto... a mnogu ubavo go znam cuvstvoto kako e da cekas 14h da dojde i damo da ti kazat deka bebeto e stabilno deka si prima terapija i tolku...cel mesec sekoj den samo toa ni go kazuvaat. a za koga ke se vratite doma ic ne se sekiraj ke bide kako cel zivot da si bila so bebeto. se si dojde samo po sebe. moj sovet ti e koga ke se vratite doma da se trudis samo kolku mozes poveke da cica od tebe. nie za zal nemozevme da se naucime i prodolzivme so vestacko prenan. se izmolzuvav i i davav bidejki nemozese da cica.ama masala pa i so vestackoto super si napreduva...pozz do vas od JANA i mama i pisi kako napreduvate..pozz

(Одговор на членот struzanka)
Непосредна врска до пораките: 639
   RE: Предвреме родени деца
18.11.2012 17:21:07   
struzanka
Fala elieli... ne e na moja raka da ne se sekiram ali se trudam jaka da sum... i ke sum posto imam najhrabro since na svetot so se borit za zivot, se borit za kilo dusa so ja ima...
za mlekceto se trudam i ke se trudam do kraj da ja zadrzam pa se nadevam deka ke cica ako ne ke ja izmolzam i ke mu davam da pie od sisence....

sega samo se sekiram za infekcijata i se molam so pobrgu da se namali...

ke ve izvestam za sostojbata obavezo... fala mnogu za podrskata user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот elieli)
Непосредна врска до пораките: 640
   RE: Предвреме родени деца
18.11.2012 21:30:10   
Hunny
Стружанка ме расплакаuser posted image user posted image user posted image за тебе и за твоето бебувче. Ви ја праќам целата среќа на овој свет.

(Одговор на членот struzanka)
Непосредна врска до пораките: 641
   RE: Предвреме родени деца
18.11.2012 21:43:33   
mamadise
Struzanka samo trpenie, i sekogas koga ke odis da si go vids svoeto sonce nosi mnogu pozitivna energija vo sebe, toa ako e tolku malo se cuvstvuva, predvreme rodenite decinja se ogromni borci i veruvaj deka i toa malo bebuse so dusa ceka da si ja gusne mamicka, ja znam po moite mali bebusi. ti ja prakam cela moja pozitivna energija za sto polesno da go pominete ovoj uzasen period....

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 642
   RE: Предвреме родени деца
19.11.2012 0:04:24   
struzanka
Hunny & mamadise

Vi blagodaram devojki
imam potreba vistina od podrska i za pozitivna energija i ako sum pozitivna licnost majcinstvoto bilo edno takvo cuvstvo so ti treperi dusata od straf sekoj moment da ne mu se desava nesto na cedoto...

znam deka se ke e na kraj OK! i znam deka skoro ke go pregrnam angelceto moe ali toa e mi se tresi dusata za nego.
tolku malo i bezpomosno mi izgledat, mi se rasparca dusata koga gledav kako se trudi da disi. rebrata mu se brojat... a jas... jas so vo sebe mu vetiv deka ke go stitam od se vo zivotot denta koga testot za bremenost mi izleze pozitivno denes ne mozam nisto da mu pomogvam osven da mu se molam na Gospod da i go cuva angelceto.

Falavi uste ednas za podrskata devojki... vistina mi znacit mnogu

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 643
   RE: Предвреме родени деца
19.11.2012 17:26:07   
Nardi
Struzanka kako pomina denes 14 casot??
Kako sto ni pisa 20 dena ste e vo inkubator taka?
Ajde uste nekoja nedela i posle ke bidete nerazdelni so Bog napred!
Koga ke ti javat da go zemes,pretpostavuvam ne si od Skopje,OBAVEZNO da si ponesesh so tebe shishe za bebeto i neka ti go napolnat tamu so mleko za da imash za po pat duri si stignete doma....Zemi i termoforce za da si go zatolesh sisenceto so mleko sto ke ti go dadat zasto ke ti go dadat mnogu ladno.Jas go toplev vo cashata od termoforot....
Mnogu pozdrav I DRZI SE MAJKO!!

(Одговор на членот struzanka)
Непосредна врска до пораките: 644
   RE: Предвреме родени деца
19.11.2012 17:57:21   
mamadise
Struzanka moze da se obratis vo premnova, toa e klub na roditeli na prevreme rodeni deca, tamu lugeto so trpenie ke te islusaat i posovetuvaat, kako da izdrzis ovoj period no i kako potoa, odkako ke si go zemems soncenceto domce, moze da g najdes na facebook, tamu imas i kontak telefon. Iskontaktraj gi ke vids dal ke imas nekoja korist od toa.

(Одговор на членот Nardi)
Непосредна врска до пораките: 645
   RE: Предвреме родени деца
20.11.2012 13:05:16   
struzanka
Fala Nardi za sovetot za mlekceto, obavezno ke zemam user posted image samo neka doagaat tie ubavi denovi user posted image

Vcera imavme mala kriza user posted image krvta ni e slabicko prima trombociti i eritrociti a vcera i plazmi... padnavme pak na kilaza. direktniot belirubin uste ni e visocko i naprajl steta veke na crniot drob. infekcijata se uste ne macit neznaet so infekcija ima a edniot antibiotik mu go smenale mu dale nekoe so e pojako pa da vidime dali ke mu ja namalit infekcijata

toa e momentalnata sostojba pa ke vidime denes so ke ni kazuvaat

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 646
   RE: Предвреме родени деца
20.11.2012 13:08:24   
struzanka
Mamadise gi znam kako klub ali neznaev deka mozam i da se javam i da me posovetuvaat...
Falati za toa so mi kaza... imam mnogu potreba za soveti...

user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот struzanka)
Непосредна врска до пораките: 647
   RE: Предвреме родени деца
20.11.2012 16:09:27   
Nardi
Struzanka,vistinata e deka site bebinja pagaat na tezina....I toa sto mi go spomna so smenuvanje na antibiotikot,kaj site tragaat po prvavilniot i toj ke go namali CRP-to,ke se stabilizira i ke pocne bebeto tvoe da dobiva na tezina!
Onaj moment koga ke ti recat deka go isklucuvaat antibiotikot e PRVATA informacija,posle koja pocnuvaat site raboti da se mestat!
Izvestuvaj ne redovno kako si....Ja znaeme tvojata bolka,SE ni e poznato!
Bog so tvoeto malo i so tebe!

(Одговор на членот struzanka)
Непосредна врска до пораките: 648
   RE: Предвреме родени деца
20.11.2012 21:04:57   
Hunny
Ќе биде се во ред, главата горе и мисли позитивно. Само така ќе му помогнеш на своето детенце.user posted image

(Одговор на членот Nardi)
Непосредна врска до пораките: 649
   RE: Предвреме родени деца
21.11.2012 17:22:30   
struzanka
vcera prv pat go osetiv moeto angelce, mu gi doprav racinata obravcinata... se tresev celata od sreka... ova cuvctvo biilo pojako od se drugo... ni dozvoli doktorkata vcera posto eto e na pokriticna sostojba... a mislam deka zede sila od mene i sega ke mi naprednuva popoleka, taka citav na mnogu mesta deka kaj prematurcinjata posebno bilo mnogu bitno dopirot so majkata...

na tezina sme inace isti , denojve na eho ke mu go gledaat stomaceto posto mu e podueno.ima otoci i drugite raboti se uste go macet ali doktorkata ni rece deka nad se deteto e borec se borit hrabro za zivot...

angelce malo na mama... tolku e malo i bezpomosno ...

kiscinja do site vas ke ve izvestam za sostojbata i ponataka
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 650
Страница:   <<   < Претходна страница  24 25 [26] 27 28   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  24 25 [26] 27 28   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?