|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  33 34 35 36 [37]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Предвреме родени деца
5.2.2016 23:35:39   
emilijamak
Znaci vaka bevme kaj drDvojakov i rezultat sledniot, slaba verbalna komunikacija, kontakt so oci slab so nepoznati lica, zapocnuva nedovrsuva zadaci, ne znae da pokaze so prst, nema smislen zbor,.... ne upatija na detska klinika oddel nevrologija, edvaj uspeavme da zakazime termin kaj filip duma, i tamu go trstirase defektolog i zaklucok elementi na autizam ima no ne znaci deka e autizam preporaka bira test i vklucuvanje defektoloski tretmani, od tamu kaj duma istoto znaci rana intervencija i stimulacija i. moze da bide se ok , duri i gradinka mi preporacaa no mu kazav deka e nevozmozno deka nw go vakcinirame maliot, odgovorot besr stom nebgo vakcinirate barajte drug doktor.... plus ne upati ba eeg np ne uspeavme maliot se razbudi na sred snimanje, upat na uvo nos i grlo za bira test, np bidejki bea zafateni so kafe i pus pauza mi prezakazaa za 18 ti i taka na nevideno mi baraa 150 den kao go pregledala i prezakazala, ne im gi plativ, dodeka maliov placese vo hodnik dolu vo kolicka tie kafe pieja, do ocno ne ni stignav srede rabotno vreme ordinacijata bese zaklucena, se na se ispeav da ispitam samo kreatenin vo urina i mu zemavme krv i nosev urina dve tri kapki, tolku uspeavme. da fatime vo kesata, vo manu za aminokiselini bil toj test, e sea imame i magnet vo mart pa me buni dali mora i eeg i magnet da se napravi sto moze da pokaze ednoto a sto dr, primer dokolku go skoknime eeg ideme samo na magnet neli poprecizno i kakvi se tie ispituvanja na manu?

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 901
   RE: Предвреме родени деца
3.12.2017 17:32:54   
Natenataly
dali ima nekoja majka so predvreme rodeno dete?

(Одговор на членот emilijamak)
Непосредна врска до пораките: 902
   RE: Предвреме родени деца
18.7.2018 8:44:47   
Ema1996
Zdravo devojki nova sum vo forumot ako imate iskustvo so mojata maka bi vi bila blagodarna dokolku spodelite so mene
Petokov se porodiv imav 26nedeli i 4 dena bebeto e rodeno so 810g tezina na inkubator e vo GAK ni kazaa deka prvite 24 casa se rizicni za bebceto ne se znae dali ke go prifati aparatot intubirano e dise so pomos na aparat vtoriot den namali tezina na 760 posle dva dena pokaci na 790 no rabotava e sto mn e malo a pokaceni se leukocitite i crp mn sum zagrizena sto li ke bide so moeto bebce infekcijata da ne osteti nesto primancelo vreme infuzija so toa ja hranat a i so antibiotici ja lekuvaat dokolku ste slusnale za takov slucaj ili pominavte preku ovie vodi bi vi bila blagodarna dokolku spodelite barem nesto so mene user posted image user posted image

(Одговор на членот Natenataly)
Непосредна врска до пораките: 903
   RE: Предвреме родени деца
18.7.2018 20:36:16   
kapina
Mila Kako ti bese cerviksot pred da se porodis kolku milimetri ti bese

(Одговор на членот Ema1996)
Непосредна врска до пораките: 904
   RE: Предвреме родени деца
23.7.2018 11:47:27   
Gari68

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ema1996

Zdravo devojki nova sum vo forumot ako imate iskustvo so mojata maka bi vi bila blagodarna dokolku spodelite so mene
Petokov se porodiv imav 26nedeli i 4 dena bebeto e rodeno so 810g tezina na inkubator e vo GAK ni kazaa deka prvite 24 casa se rizicni za bebceto ne se znae dali ke go prifati aparatot intubirano e dise so pomos na aparat vtoriot den namali tezina na 760 posle dva dena pokaci na 790 no rabotava e sto mn e malo a pokaceni se leukocitite i crp mn sum zagrizena sto li ke bide so moeto bebce infekcijata da ne osteti nesto primancelo vreme infuzija so toa ja hranat a i so antibiotici ja lekuvaat dokolku ste slusnale za takov slucaj ili pominavte preku ovie vodi bi vi bila blagodarna dokolku spodelite barem nesto so mene user posted image user posted image


Здр Ема1996, се надевам дека за овие 5 дена е подобро твоето бебе и почнува полека да напредува. За жал секое дете си е приказна за себе и нема споредба да може некој со сигурност да каже дека кај друго дете со ист случај било како што треба па истото ќе се случува и со твоето бебе. Или па дека друго не успеало во борбата за опоравување па сега и твоето нема да успее.
Ние го поминавме тој пат пред 9 години само во една соседна земја па се надевам дека сега и кај нас докторите стручни и брзи во своите реакции за да може секогаш навреме да реагираат за да се справат со кризите кои можат да се јават кај бебето во текот на престојот во инкубаторот па и покасно.
Знам дека си исплашена и немоќна бидејќи сега се си зависи од борбеноста на бебето и стручноста на лекарите. Единствено што ти останува е да се молиш и секогаш ама секогаш да мислиш позитивно дека ќе заврши, па ќе видиш дека и така ќе заврши
поздрав и пиши како напредувате

(Одговор на членот Ema1996)
Непосредна врска до пораките: 905
   RE: Предвреме родени деца
22.11.2018 16:27:25   
lala23
Zdravo mami. Jas pred okolu 3m stanav mama na edno prematurce koe se rodi vo 28gn. Pominavme mnogi krizi sepsa krvarenja no mojot borec set_o toa uspea da go pobedi. Imam sega druga maka majki nie sme momentalno na detska klinika posle 3m a gak na moe baranje go prefrliv tuka. Imame dosta apnei I desaturacii so paganje na puls do 50 sto e dosta loso. Imame I konvulzii grcenja na mozoceto doktorite toa go narekuvaat kao nezrelo mozoce I trebalo vreme da se sredi no jas mnogu se plasam.ve molam ako nekoj znae nesto poveke okolu toa ili pak moze nekoj pominal niz ova so prematurce da spodelite.

(Одговор на членот Gari68)
Непосредна врска до пораките: 906
Страница:   <<   < Претходна страница  33 34 35 36 [37]
Страница: <<   < Претходна страница  33 34 35 36 [37]
Оди на:


Анкета


Еца

Дали чувствувавте страв пред породувањето?

да (75%)

не (25%)


Број на сите гласови: 76

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!