|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  31 32 [33] 34 35   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Предвреме родени деца
26.1.2014 11:57:31   
emilijamak
Bela 1 izvini sto jas preokupirana so mojata maka zaboraviv da ti cestitam za bebinjata, da se zivi i zdravi golemi da rastat....

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 801
   RE: Предвреме родени деца
26.1.2014 12:11:29   
emilijamak

ИЗВОРНА ПОРАКА: Nardi

Супер миличка,верувај дека сте супер и се ќе биде добро!Те прашав за примање на крв зашто на моето му дадоа и тоа имаше врска со одложување на вакцините,но на годината се израмни со врсниците.
Уште малку,за недела дена,ќе почнат да ти го адаптираат полека,полека и надвор од инкубатор.Сето ова оди бавно,знам колку ти изгледа долг денот,часот,минутата.Ама за онаква радост СЕ ќе издржиме!


Nardi imam uste edno prasanje do tebe, na prmer dokolku ne se porodev na 15 do denes moeto bebusce vo utrobata ke napravese 34 nedeli, kazi mi dali znaes dali bebeto se razviva isto vo inkubatorot kako vo utrobata soodvetno so gestaciskite nedeli, ne zboram za kilaza tuku vo odnos na vitalnosta na vnatresnite organi, so ogled na toa deka tri dena pred poragaj primav inekcii na "F" bukvata za zreenej na plucata....znaeme deka organite odnosno belite drobovi se celosno razvieni vo 37 gestaciska nedela, dali mozam na ovoj nacin da smetam koga ke polni 37 g.n, mislam me razbiras neli??

(Одговор на членот Nardi)
Непосредна врска до пораките: 802
   RE: Предвреме родени деца
26.1.2014 12:40:44   
bella1
Emilijamk,zaedno sme na ovoj pat.Kako sto gledam,se porodivme vo priblizno vreme.I moite deca se zdravi,i Filip napreduva super,sto mi e mnogu milo.Ne se nerviraj mnogu,zasto ke go izgubis mlekoto od stres,a veruvaj,tvoeto mleko ke mu pomogni mnoguu na sinceto.Jas od placenje na dva pati snemav mleko,ne jadev ne piev,i decata pagaa vo tezina.Treba vreme duri da pocnat da stavaat na kilaza,ama koga ke pocnat,nema zapiranje posle :)

(Одговор на членот emilijamak)
Непосредна врска до пораките: 803
   RE: Предвреме родени деца
26.1.2014 12:44:20   
Nardi
Во инкубатор развојот е сразмерен на гестациската недела во утробата,инкубаторот е симулација на матката.Разликата е што процесот на оформување на плуќата во твојот и во мојот случај не беше отпочнат во нас туку во надворешни услови целосно.Кај осмачињата плуќата почнала да се оформува во матката,па настанало породување и процесот на дооформување треба да се заврши во надворешни услови и затоа е покомплицирано кај нив.
Штом е само на кислород од инкубаторот и нема ни шаторче ни маска,да знаеш дека СЕ е во ред со развојот на неговите дишни патишта!
Јас за зреење на плуќата примив Дексаметазаон.

Само да ти напоменам,Филипче нема да го држат до 40та недела туку ќе ти го пуштат порано и нема да има дооформено масно ткиво она што е потребно за регулирање на телесната температура,па ќе мораш дома идеални услови да прилагодиш.И за натаму ќе те упатам се што ти треба!

(Одговор на членот emilijamak)
Непосредна врска до пораките: 804
   RE: Предвреме родени деца
27.1.2014 8:49:48   
majka2
Емилијамак баш ме радува тоа што сте подобри и сигурно дека ќе бидете. Во врска со испитувањата што ги прават додека бебето е на интензивна нега, не знам дали е тоа кај сите, но кај мојот син кој беше таму пред една година, му направија ехо на мозоче,ехо на срце и снимање на белите дробови и се беше во ред и секако скрининг на очите, не беше направен скрининг на слух и ортопедски преглед, тоа го направивме кога излеговме од болница.Ви посакувам се најдобро и побрзо излегување од болница.

(Одговор на членот Nardi)
Непосредна врска до пораките: 805
   RE: Предвреме родени деца
27.1.2014 12:11:45   
emilijamak

ИЗВОРНА ПОРАКА: Nardi

Во инкубатор развојот е сразмерен на гестациската недела во утробата,инкубаторот е симулација на матката.Разликата е што процесот на оформување на плуќата во твојот и во мојот случај не беше отпочнат во нас туку во надворешни услови целосно.Кај осмачињата плуќата почнала да се оформува во матката,па настанало породување и процесот на дооформување треба да се заврши во надворешни услови и затоа е покомплицирано кај нив.
Штом е само на кислород од инкубаторот и нема ни шаторче ни маска,да знаеш дека СЕ е во ред со развојот на неговите дишни патишта!
Јас за зреење на плуќата примив Дексаметазаон.

Само да ти напоменам,Филипче нема да го држат до 40та недела туку ќе ти го пуштат порано и нема да има дооформено масно ткиво она што е потребно за регулирање на телесната температура,па ќе мораш дома идеални услови да прилагодиш.И за натаму ќе те упатам се што ти треба!


Kazi mi se sto treba za pocetok da znam, znam deka izvesen period treba stroga izolacija od luge, temperaturata da bide 24 stepeni, se prasuva dali ke fati da cica od mene i kolku mg ke mu se dovolni za pocetok, cicanjeto e na 3h, se plasam vo odnos na banjanjeto prvo detence mi e a i malecko, se plasam da ne go povredam, sekoj den li ke treba banjanje i vodata kolku stepeni treba da e, oblekata kako ke mu ja adaptiram koga znam deka nisto nema da mu se fajka????? prasanja prasanja prasanja

(Одговор на членот Nardi)
Непосредна врска до пораките: 806
   RE: Предвреме родени деца
27.1.2014 12:14:50   
emilijamak

ИЗВОРНА ПОРАКА: majka2

Емилијамак баш ме радува тоа што сте подобри и сигурно дека ќе бидете. Во врска со испитувањата што ги прават додека бебето е на интензивна нега, не знам дали е тоа кај сите, но кај мојот син кој беше таму пред една година, му направија ехо на мозоче,ехо на срце и снимање на белите дробови и се беше во ред и секако скрининг на очите, не беше направен скрининг на слух и ортопедски преглед, тоа го направивме кога излеговме од болница.Ви посакувам се најдобро и побрзо излегување од болница.



Majka 2 vo koja nedela se porodi ti??? Vo odnos na ispituvanjata mozno e i da se napravat tamu, nisto ne sum prasala sega a i nisto ne kazuvaat, amo ednas uste koga bev tamu prasav mi rekoa deka ponatamu ke se pravat e sega dali tamu ili otposle ne znam, navodno gi pravele dokolku zabelezale deka ima potreba od toa.... veruvam deka dokolku gi pravat ke me izvestat... pozzzzzz

(Одговор на членот majka2)
Непосредна врска до пораките: 807
   RE: Предвреме родени деца
27.1.2014 23:33:08   
majka2
Емилијамак јас се породив во 28+3 недела и мене претходно не ме известуваа за прегледите, него кога ми даваа информации за тој ден ми кажуваа дека е направен таков и таков преглед, можеби бидејки подолго време бевме во болница ( 70 дена) ги направија прегледите таму, истите ги запишуваат и во картончето што ќе ви го дадат на излегување од болница.
Инаку немој да се секираш и однапред да мислиш како ќе биде кога ќе си дојдете дома, се ќе се среди.Нас не пуштија со 2200 гр, а ги пуштаат и многу помали, гледај доколку имаш млеко да си го одржуваш, бидејки е многу важно за бебето.Инаку обично по препорака на педијатар предвремено родените и бебињата родени со мала тежина, обично примаат и дохрана со адд.млеко.Јас моето го доев и пиеше и адд,млеко.Кога го донесовме од болница , тоа беше лани пред нова година, бидејки беше период на вируси , бевме во изолација колку што можевме, поголемото дете не го пуштав во градинка, и не примавме гости на посета, за да го заштитиме бидејки се многу нежни и мали.По препорака на педијатар од ГАК, јас син ми го носев на контрола во Ре-медика кај Др.Марина Поп Лазарева, бидејки она е многу добар педијатар и има работено на ГАК во одделот за итен.нега, така да знае како со предвремено родените бебиња.
До колку имаш други нејаснотии и прашања слободно пиши.Поздрав

(Одговор на членот emilijamak)
Непосредна врска до пораките: 808
   RE: Предвреме родени деца
30.1.2014 21:21:12   
emilijamak
Zdravo dami eve jas da vi kazam novoto okolu Filipce, od denes veke ne sme vo inkubatorce, infekcijata izgleda vejke ja nema isklucen mu e antibiotikot samo sirupce pieme, mlekce 22 gr, denes tezime 1800 gr, disime samostojno, ke bideme pod nadzor uste nekolku dena i ako e se vo red ke ne spremat za doma, dami ke mi treba vasa pomos okolu negata na ovie bebinja, pls pls spodelete vase iskustvo

(Одговор на членот majka2)
Непосредна врска до пораките: 809
   RE: Предвреме родени деца
30.1.2014 21:56:30   
Felly RR
Одлични вести, емилијамак, се ближи денот кога ќе си се гушкате дома со твоето малечко. Разгледај ги и другите теми во делот за предвреме родени, сигурна сум дека ќе најдеш многу совети кои ќе ти бидат од помош, а за секое прашање тука се и другите мамички кои поминале низ истото, за да ти помогнат со нивното искуство.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот emilijamak)
Непосредна врска до пораките: 810
   RE: Предвреме родени деца
31.1.2014 0:58:59   
Defne90 RR
Mnogu se raduvam za vas emilijamak i za toa sto najteskoto pomina.Sega samo treba strplivo da go cekas denot koga ke si se gusnete so svoeto malo bebence.Mnogu se raduvam koga na ovie stranici ke procitam vakva ubava vest i ova im go posakuvam na site majki sto imaat predvreme rodeni deca sto poskoro da si se gusnat so svoite malecki.RR e sekogas tuka za vas za soveti,dilemi okolu majcinstvoto i negata na nasite najmili.Pa emilijamak milo mi e sto za nekoe vreme ke mozeme da se druzime i na drugite temiSe najubavo i mnogu golem pozdrav do vas i vaseto user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 811
   RE: Предвреме родени деца
31.1.2014 3:18:06   
Nardi
Леле мамо Емилијамак,Филипче брза за да сте заедно.Јунак најголем!
Прв совет за тебе,да се изанспиеш колку што можеш и неможеш овие дена дури ти го пуштат,зашто после тоа заврши со спиењето засекогашuser posted image .
Ти велат многу изненадно да си го земеш,утрото ќе ти се јават да си го земеш за ручек време!Ако не си од Скопје припреми си шише со млеко или најдобро земиси си само шише и таму речи им да ти го наполнат за по пат.
Ние бевме изолирани од луѓе се до датумот кога требаше да е вистински роден,значи до мојот последен термин на раѓање.
Дај Боже да имаш твое млеко,а и да немаш не е страшно си има адаптирани млека сега многу врсти.Да знаеш таму сега му даваат PRENAN.
Набрзинка тоа ми текнува ко за почеток,тука сме што и да ти треба!
Уште еднаш БРАВО ФИЛИПuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 812
   RE: Предвреме родени деца
31.1.2014 11:42:53   
emilijamak
Fala vi mnogu za vasata poddrska, bevte i uste ste od golema pomos so vasite iskustva i mislenja, ne ste svesni kolku sila mi davavte vo izminatiov period a veruvam i vo idnina, ... eve denes cekam novosti za nekoj cas ke vrtam Skopje... Nardi ne sum od Skopje od Strumica sum, ke si zemam sisence za sekoj slucaj megutoa imam i svoe mleko, odrzuvav laktacija celo vreme, taa da spienje nemase ni do sega ni od sega pa natamu, se e na rati so velime nie, ne znam dali maloto ke fati grada, se prasuvam ako ne odime so odmolzuvanje, samo neka bide se vo red so nego se ke se nadmine drugoto.... kiski i ke ve informiram za novoto denes od Filipceuser posted image

(Одговор на членот Nardi)
Непосредна врска до пораките: 813
   RE: Предвреме родени деца
31.1.2014 11:55:52   
sandriana RR
Прекрасна вест емилијамкuser posted image
Известувај не секако, заедно да се радуваме на убавите новости - user posted image за јунакот Филип.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот emilijamak)
Непосредна врска до пораките: 814
   RE: Предвреме родени деца
31.1.2014 12:31:58   
AnnaMolly RR
user posted image user posted image user posted image за јуначето, имењакот на мојот Филип. Известувај не како ќе напредувате и да знаеш дека сите бебиња на РР се силни херои, ништо нема да ги спречи да пораснат гооооолеми и силни дечиња!

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 815
   RE: Предвреме родени деца
31.1.2014 13:49:38   
Мамичка85
Cestitki Emilija Daj Boze se da e vo red ti posakuvam od se srce sto poskoro da si stasate doma da si se guskate,cicate i rastete user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 816
   RE: Предвреме родени деца
31.1.2014 15:57:06   
emilijamak
Vi blagodaram uste ednas na site, eve sme denes so novi info, znaci 1840 gr denes tezime, dobri sme i stabilni sto e najvazno, do nedela pravime polni 35 nedeli, od ponedelnik pa nataka mozno e da sme doma a mozebi ke ne drzat do 36 ili 37 nedela ne znam tocno, velat deka naskoro ke go pustat, zdavje izgleda ke go pocekaat da napolni nedeli, kako i da e bitno e deka sme veke pri kraj so ova patesevstvie.... user posted image , pozzzzzzzz do site vas od mene i od Filipce user posted image

(Одговор на членот Мамичка85)
Непосредна врска до пораките: 817
   RE: Предвреме родени деца
1.2.2014 1:27:49   
majka2
Поздрав до јунакот Филип од исто така имењакот Филип, се радуваме што сте добри и што набрзо ќе си дојдете дома, да се гушкате и чувате.Емилија да знеаш дека сите Филиповци се навистина големи борци, ама и опасни мали дечковци.Овој мојот е неуморен, пргав и незапирлив мал дечко, кои постојано се бори за своите права.
Поздрав

(Одговор на членот emilijamak)
Непосредна врска до пораките: 818
   RE: Предвреме родени деца
1.2.2014 20:03:54   
emilijamak
Zdravo mamicki, kako ste??? Nie sme dobri eve denes od Sk ni kazaa deka Filipce e na postintenzivna nega, stabilen, miren, pie 25 gr mlekce 1860 gr tezi denes, i deka navodno veke sme pri kraj so negoviot tretman no veli uste nekoj den ke posedi ovde da go dostabilizirame, inaku do utre pravi 35 nedeli, posakuvam da kaci uste 200-300 grama da si go zemam pokrupen, vaka malecko ke mi e strav da go drzam,...user posted image , a za banjanje da ne zboram uste sega si mislam kako ke bidi, gledam videa na youtube, aj so Gospod napred i mm ke mi pomaga okolu banjanjeto dodeka da se podnaucam

(Одговор на членот majka2)
Непосредна врска до пораките: 819
   RE: Предвреме родени деца
1.2.2014 23:38:41   
mommy_angels RR
Емилија прекрасни вести,а за бањањето не му ја мисли и поголем да беше првите неклку пати ќе ти биде страв,а потоа се си станува рутина,како од секогаш да си го правела тоа.user posted image за Филипче

(Одговор на членот emilijamak)
Непосредна врска до пораките: 820
   RE: Предвреме родени деца
2.2.2014 0:32:51   
Defne90 RR
Emilijamak uste stom ke si go zemes sinceto vo race ke znaes i kako da go drzis i kako da go banjas i kako da go presoblekuvas i tn.Toa se vika majcinski instinkt i veruvaj toj nikogas ne gresi.Jas sum uverena deka i ti i tvojot soprug odlicno ke se spravite so grizata i obvrskite sto gi imate kako roditeli i vi posakuvam vo najskoro vreme da si uzivate vo vasiot topol dom zaedno so Filipce.Gooooolemi user posted image i od mene za maliot heroj.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 821
   RE: Предвреме родени деца
2.2.2014 13:21:58   
Mimi33
И ние конечно вчера излеговме од инкубаторuser posted image Кога се роди Миа беше само 1600 сега е 1700 се надевам сега домче уште повеќе ќе си напредуваме...Колку е само малечко и слатко дури и на Др.Маргарите и викам дали ова бебенце ќе порасни многу е малечко...user posted image но ајде ќе направиме се што треба да биди здрава женска хехехех

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 822
   RE: Предвреме родени деца
5.2.2014 13:01:59   
Мамичка85
Cestitki do tebe Mimi i Emilija kako sto ste Vie hrabri so tie mali sustestva taka vasite user posted image ke bidat uste pohrabri samo pozitivno se ke si dojde na svoe mesto user posted image

(Одговор на членот Mimi33)
Непосредна врска до пораките: 823
   RE: Предвреме родени деца
5.2.2014 15:17:50   
emilijamak
dami eve sum jas so moeto filipce, konecno dojdovme doma no imame drug problem, bebuso nema sila da cica, imam mleko i go stavam na grada no deka e mal nemam orientacija kolku cica plus se odmolzuvam od bolnica mi go pustija so 35 gr mlekce a doma od vcera maka macime, cica cica zaspie , denes na pediatar go nosevme namalil 40 gr poradi toa so ne cica potrebna doza, denes sum go kubala a kosa edvaj 35 grama icica, mamicki kazete ste imale li vakov problem?????

(Одговор на членот Мамичка85)
Непосредна врска до пораките: 824
   RE: Предвреме родени деца
7.2.2014 18:59:11   
sandriana RR
emilija, твоето прашање за цицањето и одговорите се префрлени во соодветната тема Исхрана на недононосените бебиња.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот emilijamak)
Непосредна врска до пораките: 825
Страница:   <<   < Претходна страница  31 32 [33] 34 35   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  31 32 [33] 34 35   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?