|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  29 30 [31] 32 33   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Предвреме родени деца
12.6.2013 9:39:31   
Evgenija D
i jas sum predvreme rodenauser posted image

(Одговор на членот Palce)
Непосредна врска до пораките: 751
   RE: Предвреме родени деца
19.6.2013 15:26:50   
Nardi
Ve molam link od "Tunel" za ovaa tema!

(Одговор на членот Evgenija D)
Непосредна врска до пораките: 752
   RE: Предвреме родени деца
19.6.2013 16:09:53   
Gari68
Емисиите на Тунел ги има и на You tube само што многу каснат со поставување на истите па сигурно ќе помине некој месец додека ја стават и оваа за предвремено родени бебиња

(Одговор на членот Nardi)
Непосредна врска до пораките: 753
   RE: Предвреме родени деца
20.9.2013 11:24:18   
nanicka2
Zdravo mamicki,me nemase podolgo vreme od opravdeni pricini.Bidejki bevte od golema podrska kako za mene veruvam i za drugite majki sakam da vi kazam deka posle eden mesec cekajki gi devojcinjata da gi vidam konecno gi pustija doma,eve denes pravime 7meseci super si napreduvaat srcinja se epten.BLagodaram na site vas za golemata podtska i uteha sto ja primuvav sekoj den citanki gi vasite komentari i iskustva na forumov,se nadevam deka sekoja majka ke ima prilika da go dozivee ovaa prekrasno custvo im posakuvam sreka na siteuser posted image

(Одговор на членот Gari68)
Непосредна врска до пораките: 754
   RE: Предвреме родени деца
20.9.2013 11:30:48   
AnnaMolly RR
user posted image user posted image user posted image

Сега секој миг поминувајте си го заедно, галате се, гушкајте се и растете си заедно! И почесто да ни пишуваш :)
Големи гушки за убавиците!

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот nanicka2)
Непосредна врска до пораките: 755
   RE: Предвреме родени деца
20.9.2013 17:20:51   
Мамичка85
Bravo Nanicka neka ti se zivi i zdravi losoto neka ostane zad vas i samo so pozitivna misla ke idete napred i so rast i so razvoj pozz i imaj ubava vecer user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 756
   RE: Предвреме родени деца
20.9.2013 17:32:54   
Bethany
Наничка2, баш ми е мило user posted image
Уживајте сите заедно и само убавини да ве следат понатаму во животот.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Мамичка85)
Непосредна врска до пораките: 757
   RE: Предвреме родени деца
20.9.2013 19:18:56   
Felly RR
user posted image наничка2, уживајте, гушкајте се и растете!!! user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 758
   RE: Предвреме родени деца
4.12.2013 11:21:18   
bella1
Zdravo mamicki.Jas sum nova na forumot,prvpat pisuvam,a ve citav i pratev od pocetokot na bremenosta.Bremena sum so dve bliznacinja,28+3 dena.Na posledniot pregled,doktorot mi kaza deka bebinjata se po 1200 grama,a ednata postelka e vo pocetna faza na zreenje,sto znaci ke se rodat bebinjata predvreme.Sega samo treba da se nadevam deka ke izdrzam do 34 nedela.Mi prepisa odma dve injekcii Deksazon,gi primiv vo rok od 24 casa(za zreenje na belite drobovi kaj malite).Pijam i magnezium direkt.Lezam,odmaram..Prvo,panicev,placev-sega se trudam da se smiram,im pustam relaksiracka muzika,jadam mnogu poveke za da gi nakrenam vo kilaza (seto toa go procitav tuka,od majkite koi veke se porodile,i se borat za sekoj gram plus na svoite najmili.)Bi sakala samo ,ako dokolku nekoja majka znae,uste nekoj sovet da mi kazi,nesto sto bi pomognalo vo periodot duri maleckite zavisat od mene,a ne od inkubatorite i lekarite.Fala mnogu :)

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 759
   RE: Предвреме родени деца
11.12.2013 14:52:29   
Dalas
Бела 1 и јас имав предвремено породување на близнаци. Само кај мене дојде ненадејно,тебе веќе ти кажале дека може да дојде до тоа ради зреење на постелката. Биди мноооогу смирена,одмарај,релаксирај се на секаков можен начин,НЕ се прејадувај,тие ќе си земат од теве онолку колку што му е потребно! Према она когаси пишала сега си веќе 30та недела така?? Не е лесно знам,но кога ќе се фати 30 ката недели бебињата имаат огромни шанси за живот и кога ќе дојде до предвремено породување во денешно време и со овај дострел на медицината нека ти се намалат грижите,биди спремна само на несовесното однесување на гнасните доктори кои во пракса се многу стручни но без осетот за жал . Бебињата ти имаат ОДЛИЧНА килажа за таа недела и тоа е мнооогу важно.Господ да е со тебе,пиши како си!

(Одговор на членот bella1)
Непосредна врска до пораките: 760
   RE: Предвреме родени деца
17.12.2013 19:15:54   
bella1
Dalas,DA,sega sum 30 +4 dena,lezam cel den,jadam isto kako prethodno,a stomakot si raste i rastee:) Ti koga se porodi? Kolkavi gi rodi bliznacite ,i koga izlegovte od bolnica?

(Одговор на членот Dalas)
Непосредна врска до пораките: 761
   RE: Предвреме родени деца
20.12.2013 0:13:00   
Dalas
Белла 1 јас се породив пред неполни 2 години.Едното од близнаците ми беше 1400,а другото 1100. Бевме неполн месец на болница! Значи кај мене НЕ се утврди зошто дојде до порано породување,ТИ мила си мнооогу во подобра ситуација зашто си следена правилно,ти поставиле дијагноза дека може предвремено да се породиш и си пратена,ќе имаш доволно време и да те боцнат со инекција за забрзано зреење на плуќите на бебињата во случај да се насети дека почнало пораѓањето.Кај мене сето тоа дојде преку ноќ.
Знаеш дека секој изминат ден,а ти со се поголемо меше,си се поблиску до твоите среќни денови.
Држи се драга и пиши кога сакаш и кога можеш!

(Одговор на членот bella1)
Непосредна врска до пораките: 762
   RE: Предвреме родени деца
20.12.2013 19:11:34   
Gari68

ИЗВОРНА ПОРАКА: Nardi

Ve molam link od "Tunel" za ovaa tema!



http://www.youtube.com/watch?v=BebYEPexG5M

(Одговор на членот Nardi)
Непосредна врска до пораките: 763
   RE: Предвреме родени деца
22.12.2013 0:26:22   
Nardi
Премногу фала ти Гари68!
Белла1 како си мила!?И јас се породив предвремено,но не со близнаци!И кај мене дојде одненадеж како кај Далас и сосема е во право дека имаш многу полесна состојба од нас!Само чувај се,релаксирај се,витаминизирај се и ќе биде СЕ добро!
Пиши кога си можиш и кога ти е воља!
Бог со тебе!

(Одговор на членот Gari68)
Непосредна врска до пораките: 764
   RE: Предвреме родени деца
23.12.2013 22:36:22   
bella1
Zdravo majki :) Jas denes bev na kontrola (31 +2 dena),pa imam nekoi novosti.Alexa (ednata bliznacka) e teska 1800 grama,dodeka Bella (vtorata bliznacka) e teska 1530 grama.Postelkata na Bella veke dostigna vtor stepen na zrelost,pa utre ke primam vtora doza na kortikosteroidi,i SE NADEVAME deka ke izdrzam uste nekoja nedela.Se plasam za pomaloto bebe,ama doktorot me uveruvase deka ne e drasticna razlika megu niv,pa sega samo stiskam palci :) Za drugi promeni,odma ke ve izvestam. Pozdrav :)

(Одговор на членот Nardi)
Непосредна врска до пораките: 765
   RE: Предвреме родени деца
24.12.2013 9:23:52   
sandriana RR
Ајде, Белла, без грижа, одлични сте со килажата user posted image
На колегата близначките се родија во 33 недела, со 1900 гр едната, и 1300 гр. другата, и сега се прекрасни 2 годишни дами user posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот bella1)
Непосредна врска до пораките: 766
   RE: Предвреме родени деца
11.1.2014 13:18:49   
Mimi33
Рингерајкииии здраво...јас се породив во 7-от месец и бебечето ми е во инкубатор...Се породив во Плодност во Битола...и бебушот таму е во инкубаторче,малку сум загрижена иако докторите ме убедуваат на спротивното user posted image Ајде кога ќе излезам ќе ве известам што како било user posted image

< Поракaта ја уредил sandriana RR -- 12.1.2014 10:54:21 >

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 767
   RE: Предвреме родени деца
11.1.2014 16:52:54   
Bethany
Честитките за Мими33 се префрлени во Јануарски бебиња 2014, и таму може да продолжиме со честитките.

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 11.1.2014 16:58:03 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 768
   RE: Предвреме родени деца
19.1.2014 3:09:54   
emilijamak
Zdravo na site jas sun nova na forumov i denovive mi se sluci toa sto najmnogu se plasev cela bremenost, predvremeno poroduvanje, ...poradi dijagnoza fetal distress pred 4 dena me porodija so carski rez vo 32+ 2 nedela, rodiv masko dete so 1900 kg i 42 cm, seuste se naogam na Gak i go posetuvam sekoj den, na satorce e vo stabilna sostojba, od vcera pocnaa i mlekce da mu davat, denes mi rekoa po 5 ml ke mu davat no ne registrirav na kolku casa, za ovie 4 dena ima simnato celi 100 gr grevce malecko, mi rekoa deka belite drobovi ne mu se skroz razvieni i go potpomagaat so kislorod inaku ne e intubirano so cevcinja si disi samostojno pod satorceto, denes fatilo i fizioloska zoltica pa go soncaa, ah kolku mi e zal, zemeno mu e krv pa cekame rezultati denovive, najstrasno e sto ke ne razdelat, jas ke moram doma a toa ovde, ahh edvaj cekam da zavrsi ovoj kosmar i da si gi zemam i guskam, inaku koga sum kaj nego se trudam da sum nasmeana mu zboram, denes bese budno i se smeskase miloto angelce majkino se molam na Boga deka naskoro ke pocne da dise samostojno i da kacuva na kilaza, se nadevam i molam na Boga deka nema da zakace nekoja infekcija i deka ke ostane stabilen i naskoro da mi ja ispolni i stopli dusata

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 769
   RE: Предвреме родени деца
19.1.2014 9:55:46   
Палешка РР
Здраво наша нова мамичке и добро ни дојде!
Само ти мисли позитивно, верувај во докторите и во силата на твоето малечко и се ќе биде во ред! На овие страници се запишани успешни истории на многу прерано родени бебиња, помали или поголеми. Веруваме и стискаме палци и твоето бебе да биде меѓу нив. И ќе биде!!! user posted image
Ние сме тука за утеха, помош, рамо за плачење.
И заедно ќе го чекаме денот кога ќе се гушнете со синчето домче user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот emilijamak)
Непосредна врска до пораките: 770
   RE: Предвреме родени деца
19.1.2014 13:34:33   
Nardi
Емилијамак да ти е здраво,среќно напредно синчето!Одма да ти кажам дека имате одлична тежина,со неполни 2кг се раѓаат осмачиња а ти си во седмиот месец!А антибиотик прима ли!? Милитражата млекце постепено ќе му ја зголемуваат ,ќе стигнете и до 30мл. и нормално е да паѓа на тежина и деветмесечните бебиња паѓаат кога ќе се родат.
И јас се породив на истото место каде што си ти во моментот,исто со царски рез.Ќе дознаеш дека нема нешто појако од МАЈКА и издржи со индиферентниот персонал таму. Кога ќе си заминете домче прво ти и на крај сонцето твое,се ова ќе биде зад тебе.
Ако си имаш прашања,пиши ни кога сакаш,точно знам низ што минуваш во моментот.Господ да е со вас!

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 771
   RE: Предвреме родени деца
19.1.2014 23:03:08   
majka2
Емилијамак најпрвин честитки за синчето.Ти пишувам бидејки и јас сум мајка на предвремено родено дете, моето второ синче се роди пред една година во 28 недела, 1130 гр и 35 цм.На ГАК остана 70 дена, а јас после три дена си дојдов дома.На никого не пожелувам да го проживее тоа што јас и моето семејство го проживеавме тогаш, но се поминува и се заборава.Сега тој е нормално здраво дете . Мораш да бидеш храбра, цврста и да веруваш дека се ке биде добро.Ви плус сте поголеми родени, така да верувам дека и набрзо ке си дојдете дома.Поздрав и Ви посакувам се најдобро

(Одговор на членот Nardi)
Непосредна врска до пораките: 772
   RE: Предвреме родени деца
20.1.2014 3:04:33   
ZhelbaZaSrekja
Емилијамак, честитки за синот нека ти е жив и здрав, ретко пишувам на РР но сакав да ти изразам поддршка, мојата мајка го преживеала тоа низ што сега поминуваш ти, јас сум родена 1.8кг околу 32 недела во помал град во Мак, во 1983, јас сега сум возрасна и мајка на бебенце кое го надносив, здрава сум права и мн висока и без никакви последици од предвременото раѓање. Држисе храбра мамичке, затоа што можеби си родила мало бебенце но си мајка на борец без разлика колку е малечок, за него мора да се бориш. За килажата нормално е да паѓа кај сите бебиња, и кај мене паднала ама незнам до колку, мене ме отпуштиле од болница со одвај 2.2кг после 2 месеци, мајками ми кажувала дека ни толку сум немала но сакале да ме отуштат и пишале 2.2кг затоа што сум била здрава. Мајками се поридила природно иако предвреме и одма ја одпуштиле од болница, што значи точно знам како се осекјаш, ми кажувала мајками. поздрав и испраќам многу позитивни мисли и среќа за тебе и твојот син.

(Одговор на членот majka2)
Непосредна врска до пораките: 773
   RE: Предвреме родени деца
20.1.2014 17:53:53   
emilijamak
Zdavo na site, pred se vi blagodaram za ubavite cestitki, denes imam razocaruvacki informacii okolu moeto zlatce Filipce, pred dva tri dena mu bese zemeno krv i od rezultatite sto gi dobile zaklucile deka navodno ima zakaceno infekcija od majkata, sto i samata ne znam od kade koga do posledno site analizi, brisevi i issleduvanja bea uredni, ne znam nisto okolu koja infekcija se raboti, no znam deka terapijata mu e smeneta bidejki ne reagiral na nea, do vcera koga go vidov bese smesten vo satorce i si primase kislorod bez cevcinja vo noseto i intubacii, e od denes rekoa deka e pokrien celosno, pretpostavuvam deka toa znaci deka e staven vo inkubator, kolku mi e samo krivo, kazete mi vi se molam kolku se tie infekcii opasni po zivotot na bebeto, i dali nekoja od vas e imala nekoe slicno iskustvo?????Pretpostavuvam deka procesot za zakrepnuvanje ke bide mnogu baven user posted image

(Одговор на членот ZhelbaZaSrekja)
Непосредна врска до пораките: 774
   RE: Предвреме родени деца
20.1.2014 22:21:51   
mommy_angels RR
Мама Емилија најпрво да ти е жив и здрав Филип,тој е борец,а мама мора да биде силна и позитивна.За инфекцијата сакам да ти кажам дека и кај ќерка ми имаа најдено и и даваа два-три дена антибиотик,а на докторката што ме породи не и беше јасно од каде фатило детето кога и брисевите ми беа чисти,а и плодовата вода.Сепак се помина во најдобар ред.Филипче е во добри раце и сигурна сум дека докторите прават се што треба за него.

(Одговор на членот emilijamak)
Непосредна врска до пораките: 775
Страница:   <<   < Претходна страница  29 30 [31] 32 33   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  29 30 [31] 32 33   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?