|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  30 31 [32] 33 34   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Предвреме родени деца
20.1.2014 22:56:58   
emilijamak
mommy_angels RR i tvoeto li bese pred vreme rodeno??? vo koja nedela e rodena??? znaci srceto majkino od raganje mi kazaa deka zema antbiotik po moja pretpostavka preventivno, pred tri dena mu bese zemena krv i veke odkako se znae deka ima infekcija terapijata mu e smeneta, megutoa kako sto mi kazaa doktorite oporavuvanjeto ke odi bavno bidejki e predvreme rodeno i deka cekor po cekor ke se sledi negovata sostojba, pretpostavuvam deka ke pomine mesec dena i poveke, bidejki ne se znae dali ovoj lek ke mu bide soodvetna terapija ili ke treba da mu go menuvaat dodeka da se vidat vidlivi rezultati, ah kolku mi e tesko sto ne mozam da go gledam, vcra koga me otpustija od bolnica ja molev doktorkata da me ostavi vnatre, mi veli nie smetame od personalot deka ti ovde sedis djabe isto kako vo hotel jades i pies bez pari a na deteto ne mozes nisto da mu pomognes, ke se javuvate sekoj den i ke dobivate info i koga ke mozete ke dovagate, a sega posetite i ne se dozvoleni poradi virusite, ahh se molam sto pobrgu da dojde denot koga ke cujam positivni vest deka deteto mi napreduva i se oporavuva i daj boze naskoro da sme si gusnati.....

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 776
   RE: Предвреме родени деца
21.1.2014 2:42:25   
Nardi
Емилијамак и моето имаше инфекција од мене пренесена.Сега највероватно ти кажале дека Филипче има високо ЦРП и дека ќе го бараат соодветниот антибиотик за негово намалување.Немој да те плаши тоа што го ставиле во инкубатор,инкубаторот е симулација на твојот стомак сепак предвремено е роден.Така беше и со нас и може место шаторче да му ставиле сега маска на лицето на Филипче.
Ти рекле дека може месец дена да се опоравува,да знаеш дека зборуваат произволно шаблонски,секое дете си е посебна приказна а ете и нас исто ни кажаа,а излеговме побрзо.
Имаш Среда и Сабота дозволени посети а другите денови по тел од 14 сатот така!? Ако е уште исто значи Среда ќе си го видиш сонцето твое! Ах тие моменти,ден денес ги памтам кога и јас одев зад стаклата!
Бог да ви помогни и вас што побрзо да излезите од таму.
Прочитај на темата "Мамичке јас сум шамион"овде кај " предвремените" ќе се охрабриш и ќе видиш меѓу кои борци е твојот Филип!


(Одговор на членот emilijamak)
Непосредна врска до пораките: 777
   RE: Предвреме родени деца
21.1.2014 13:13:33   
emilijamak
nardi ne znam ni za kakva infekcija stanuva zbor ni za Crp, pretpostavuvam ova Crp pretavuva stepen na zagrozenost ili opfatenost na infekcijata, prosto se sokirav koga mi kazaa deka fatilo infekcija, cekam da se javam denes da vidam sto ke mi kazat i dali voopsto ke mi dadat informacija za toa Crp i viipsto za infekcijata kakva e, znam samo deka mu e smeneta terapija od nekni deka ne reagirao na starata, Se molam za Filipce sto pobrgu da izleze od doma i da mi go razubavi zivotot, sto pobrgu da zaboravam na ovoj kosmar ....

(Одговор на членот Nardi)
Непосредна врска до пораките: 778
   RE: Предвреме родени деца
21.1.2014 13:25:45   
sandriana RR
emilijamk, CRP е само општ показател дека има некое воспаление или инфекција. Воопшто не е специфичен и конкретен показател - да каже за што точно се работи, но покажува само постоење на инфекцијата.
Ќерка ми не е предвреме родена, но кога се роди исто беше со доста високо ЦРП - наводно закачила инфекција од мене, и на крај, после 5 дена,откако не пуштија, беше пишано дека всушност голтнала од првата кака дур била се уште во мене.

Имај цврста верба, биди истрајна, и наскоро да се гушкате дома со Филипче user posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот emilijamak)
Непосредна врска до пораките: 779
   RE: Предвреме родени деца
21.1.2014 15:10:35   
emilijamak
Sandriana denes mi rekoa deka stanuva zbor za nedefinirana teska infekcija so pokaceni leukociti i namaleni trombociti, deka rezultatite od krvta ne bile dobri, vcera imal kriza so disenjeto i e vo inkubatorce pod maska, mi rekoa deka mu e dadena pojaka antibiotska terapija, na sekoi tri casa mu davat po 5 ml mlekce so sonda, za edna nedela ima namaleno 130 gr znaci sega tezi 1770 gr i deka so pokacuvanjeto na mlekoto se ocekuva da pokacuva i kilazata, infekcijata mu e nastanata od mene, pred poragaj primav i jas 4 dena antibiotik bidejki mi bea najdeni bakterii vo urinata, se sto me stava vo panika e infekcijata kolku moze da mu go zagrozi zivotot, se prasuvam? Za denes rekoa deka e postabilen i da ne se opteretuvam so cifri i referentni vrednosti, deka na krajot ke mi dadat izvestaj... Gospod napomos

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 780
   RE: Предвреме родени деца
23.1.2014 17:35:41   
emilijamak
zdravo dami eve sum jas so novi informacii, bebuso e stabilen za sega, nema krizi kako nekni, infekcijata e pod kontrola, navodno rekoa deka mu zemale krv i deka rezultatite se podobreni, mu ja isklucile maskickata od noseto, samostojno dise i od vreme na vreme mu se pusta kislorod vo inkubatorceto, seuste se sonca poradi fizioloskata zoltica bilirubinot mu e okolu 240 rekoa deka e pod kontrola i deka e vo zavrsna faza veke 3-4 dena go slusam toa.... deneska tezese 1720 gr, 180 gr pomalce, prasav zosto namaluva kontinuirano vo kilaza, mi rekoa deka mu e od soncanjeto, mlekceto mu bilo pokaceno do kaj 8 gr na sekoi 3h, sekojdnevno mu go pokacuvaat po malce, ocekuvam da pocnuva da pokacuva kilazata i da ja namali infekcijata, i se nadevam deka za dve- tri nedeli ke si se guskame...... sonce milo na mama, angelce majkino,mama so dusa ceka da go gusne, veruvajte od toj mig mislam ke se rodam povtorno, ke spijam spokojno i ke mi se vrati nasmevkata na moeto lice,...............

(Одговор на членот emilijamak)
Непосредна врска до пораките: 781
   RE: Предвреме родени деца
23.1.2014 22:55:37   
Nardi
Емилијамак мислам дека минуваш низ истото што го поминав јас пред неполни 2 години.
Тоа што му ја тргаат маската и диши самостојно е најубавата информација што ја чека мајка на порано родено бебе.
Кога антибиотикот скроз ќе ја победи инфекцијата ќе му го исклучат и само витамини ќе прима!
Моментот кога ќе ти го префрлат на топло креветче е тогаш мила мамо чекај за неколку дена да ти речат да си го земиш и да си го носиш дома ФИЛИП.
Господ да е со вас и да слушаш само убави вести како Филип се спрема за дома!

(Одговор на членот emilijamak)
Непосредна врска до пораките: 782
   RE: Предвреме родени деца
23.1.2014 23:15:06   
petra27
Ajde samo pozitivno...da dade Gospod da bide se dobro i sto pobrzo da se guskate....imame dobri doktori,bebinjata se borci,zatoa samo veruvaj vo niv i vo tvoeto sonce....pozz i cekame dobri vesti

(Одговор на членот Nardi)
Непосредна врска до пораките: 783
   RE: Предвреме родени деца
24.1.2014 0:23:32   
Defne90 RR
Samo pozitivno napred veruvaj emilijamak i ti vo skoro vreme ke si go gusnes svoeto bebence.Vi ja posakuvam celata sreka na ovoj svet i kako sto rekov isprakaj mu pozitivni vibracii na bebceto.Vi posakuvam se najubavo i na tebe emilijamak i na site mamicki i nivnite predvreme rodeni deca.Kako sto rece Petra imame sposobni i obuceni doktori koi se grizat bezrezervno za bebcinjata.Pozz i od mene pa te cekame so najubavite vesti.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 784
   RE: Предвреме родени деца
24.1.2014 1:40:51   
Dalas
Emilijamak da ti e zdravo sinceto,cestitki
Tuku ni kako sto rece Petra27,niti pak Dafne90 deka imame extra doktori koi bezrezervno mu pomagaat na bebinjata i da im veruvame na doktorite.
Veruvaj vo Bog toj e najgolemiot doktor na svetot i sigurno ke se gushkate so sinceto doma.
Edvaj cekam da pishesh posle nekoja nedela deka ste doma zaedno

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 785
   RE: Предвреме родени деца
24.1.2014 16:12:40   
emilijamak
Mila Nardi odprlika vie za kolku vreme ja pobedivte infekcijata??? mene denes mi rekoa deka seuste se leci deka so terapijata sto ja prima ne pokazalo krizi, vo inkubatorceto mu pustaat kislorodce, denes tezi 1700 aman sekoj den namaluva veke 200 gr odkako ima padnato od poragaj, do vecer po polnok pravime 9 dena, mlekceto mi rekoa deka go podnesuva, mu davale nekade do 10 gr na 3h, sto mi rekoa deka e malku sega za sega ,znam deka za normalno rodenite deca davaat po 30 gr, poleka poleka ke stigneme i nie do tamu samo da mu pomine infekcijata... miloto edvaj cekam da go vidam...

(Одговор на членот Nardi)
Непосредна врска до пораките: 786
   RE: Предвреме родени деца
24.1.2014 16:16:55   
emilijamak

ИЗВОРНА ПОРАКА: Dalas

Emilijamak da ti e zdravo sinceto,cestitki
Tuku ni kako sto rece Petra27,niti pak Dafne90 deka imame extra doktori koi bezrezervno mu pomagaat na bebinjata i da im veruvame na doktorite.
Veruvaj vo Bog toj e najgolemiot doktor na svetot i sigurno ke se gushkate so sinceto doma.
Edvaj cekam da pishesh posle nekoja nedela deka ste doma zaedno



Ti blagodaram duso za cestitkite, Se molam na Boga sekoj den i veruvam deka naskoro ke mi go vrati doma, samo ovie denovi na cekanje i golemata neizvesnost me ubivaat, sakam da i veruvam i na doktorite no nivnata arogancija nekako mi e mn cudna, bas tie treba najmnogu nadezi da vlevaat....

(Одговор на членот Dalas)
Непосредна врска до пораките: 787
   RE: Предвреме родени деца
24.1.2014 16:18:55   
emilijamak

ИЗВОРНА ПОРАКА: Defne90

Samo pozitivno napred veruvaj emilijamak i ti vo skoro vreme ke si go gusnes svoeto bebence.Vi ja posakuvam celata sreka na ovoj svet i kako sto rekov isprakaj mu pozitivni vibracii na bebceto.Vi posakuvam se najubavo i na tebe emilijamak i na site mamicki i nivnite predvreme rodeni deca.Kako sto rece Petra imame sposobni i obuceni doktori koi se grizat bezrezervno za bebcinjata.Pozz i od mene pa te cekame so najubavite vesti.user posted image

Cul te Gospod, Bog neka e na pomos i na mene i na site sto se naogaat soocuvat so isti problem kako mojot

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 788
   RE: Предвреме родени деца
24.1.2014 20:44:27   
Nardi
Емилијамак ќе ве држат уште 2 недели максимум. Инфекцијата НАЈБИТНО што се намалува и тие ќе ја третираат можеби уште 10 дена, знаеш како и ние возрасните кога почнуваме со антибиотик треба да ја испиеме цела доза.Така и Филипче ќе ја доприми цела доза,па ќе о извадат од инкубатор и на крај ќе видиш мамо каков Рамбо ти иди дома.
Нас не пуштија со килажа која ја имате вие сега и после кога ќе го однесев на контрола да следиме колку напреднал сите доктори ги изненадуваше како расти,така ќе биди и со Филипче,така да радувај се на секој негов грам плус,но немој да се грижиш што е сега мал.
Ако имаш било какво прашање слободно обратими се и јас вакакако тебе го поминав овај период со мајки кои веќе поминале низ ова.
Господ да е со вас и кога можеш пишувај!

(Одговор на членот emilijamak)
Непосредна врска до пораките: 789
   RE: Предвреме родени деца
24.1.2014 21:57:10   
Zore Bele
zdravo,zivo da ti e sinceto mamicke!
I jas sum patalec kako tebe,znam kakvi ti se ovie denovi koga ste razdeleni i znam kako doktorite znaat da ti go odzemat zdivot so nivnata arogancija.Kakvi samo spomeni imam od tie grdi beli mantili.
No mila moja Emilijamak ke si go zemsh od tamu user posted image tvoe i ke si gorda majka na golem borec koj ke gi nadmine site vo seuser posted image

(Одговор на членот Nardi)
Непосредна врска до пораките: 790
   RE: Предвреме родени деца
24.1.2014 22:07:05   
mommy_angels RR
Мама Емилија,прекрасни вести user posted image ,напредокот се гледа.Ме праша погоре,ќерка ми не е предвреме родена,само сакав да ти кажам околу инфекцијата.Еве мамички на други дечиња ти кажаа подетално.Јас само сакам да ти кажам од мое ,за жал,долгогодишно искуство со докторите,ароганцијата е неизбежен дел од нивниот карактер user posted image .Не очекувај од нив ниту љубезност,ниту милост.Едноставно нека ти ги кажуваат само фактите за твоето најмило и толку.За разговор и споделување на маката и радоста си ги имаш твоите најблиски и нас тука.Верувај така ќе ти биде поедноставно user posted image
Ајде по ова што го читам од другите мајки,наскоро ќе си се гушкате user posted image user posted image

(Одговор на членот Zore Bele)
Непосредна врска до пораките: 791
   RE: Предвреме родени деца
24.1.2014 22:23:10   
petra27

ИЗВОРНА ПОРАКА: Dalas

Emilijamak da ti e zdravo sinceto,cestitki
Tuku ni kako sto rece Petra27,niti pak Dafne90 deka imame extra doktori koi bezrezervno mu pomagaat na bebinjata i da im veruvame na doktorite.
Veruvaj vo Bog toj e najgolemiot doktor na svetot i sigurno ke se gushkate so sinceto doma.
Edvaj cekam da pishesh posle nekoja nedela deka ste doma zaedno


Najvazno e sekako verbata vo Boga no sekako deka imaat vlijanie i doktorite....mene doktor me spasi od predvremen poragaj vo 28 nedela....zatoa e vazno da ja bodrime majkata da veruva vo doktorot na svoeto dete...za toa i postojat doktorite taka.....da dade Gospod da se guskaat sto poskoro

(Одговор на членот Dalas)
Непосредна врска до пораките: 792
   RE: Предвреме родени деца
25.1.2014 0:12:16   
Pluton
Majko Emilijamak da e zdravo i zivo sinceto.
Bidi posilna odsekogash ovaj period duri ne ste zaedno,a potoa se ke si nadopolnite!
Veruvaj vo Gospod,na dobar pat ste i se ke bide ova dalekunzad vas.Eve PETRA27 imala ubavo iskustvo od doktor (shto e osobena retkost vo drzavata i skoro da ne postoi) koj ja spasil,kaj mene beshe obratno.I tebe nema da te bodrime kolku se strucni doktorite,tuku deka imash mamicke silno dete koe ti go dari Isus i deka ke izleze od inkubatorot i ke porasne golemo,golemo

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 793
   RE: Предвреме родени деца
25.1.2014 16:04:45   
bella1
Zdravo majki.Vi pisav pred Nova Godina,ete sega pak,da ve izvestam za sluckite odtogas.Se porodiv na 3ti januari,vo 33 nedela.Gi rodiv dvete srca ,ednata 1850,drugata 1730.Uste od start ne im bese potreben kislorod,no gi stavija vo inkubator,samo zaradi pretpazlivost.Po osum dena lezenje na bolnica so krevetceto prazno do mene (vo Bt majkite lezat na bolnica do kraj),mi gi donesoa dvete curi vo toplo stolce.Duri bea kaj mene.nivnata kilaza varirase,prvo padna pa posle mnogu placki i molenja,mi dozvolija da im kupam prihrana aptamil,i zaedno so majcinoto mleko,si cucaa i vestacko,sto gi nakrena vo tezina.Denes izlegovme od bolnica,posle 23pominati tamu..Ednata tezi 2.080 grama,a malata 1930.Pominav mnogu stresen period,ama seto toa se zaborava.Imam makotrpen pat pred mene seuste,ama polesno e od doma,otkolku od bolnica,so tie uslovi.Im posakuvam na site mamicki na predvreme rodeni deca poveke mir vo dusata,oti decata toa mnpogu go osekaat i mnogu vlijae vrz niv.

(Одговор на членот Pluton)
Непосредна врска до пораките: 794
   RE: Предвреме родени деца
25.1.2014 22:38:35   
emilijamak
zdravo mamicki, konecno deneska malku da mi olekne na dusickata, moeto zlatce filipce denes e stabilno i e vo podobra sostojba od izminatite denovi, iako e vo inkubatorce mi rekoa deka disi samoto bez maska ili satorce, samo vo inkubatorceto mu pustale od vreme na vreme kislorodce i deka mu se namaluva i toa, infekcijata bila namalena od dvata antibiotika sto gi primal edniot mu bil isklucen a drugiot seuste tece, kako sto razbrav nedelava pak ke mu se zema krv da se vidi do kade e infekcijata, zolticata u zavrsna faza e, mlekceto 11 gr na 3h, kg 1730 gr, denes pokacilo 30 gr miloto.... me interesira nesto dali dodeka e na intenzivna mu se pravat ispituvanje kako sto se rabotata na srceto , snimanje na glavceto, plukata, i tn, za ocita znam deka se pravat, mene uste nemi kazale dali mu e praven toj skrining za ocite , no ako ima nesto veruvam ke mi kazat ama megu dr me interesira dali gi pravat i tie so vnatrenite organi ?????

(Одговор на членот bella1)
Непосредна врска до пораките: 795
   RE: Предвреме родени деца
25.1.2014 22:58:38   
Палешка РР
Супер вести emilijamak, баш се израдував user posted image user posted image user posted image

јас не знам за испитувањата, можеби другите мамички ќе ти кажат user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот emilijamak)
Непосредна врска до пораките: 796
   RE: Предвреме родени деца
25.1.2014 23:09:58   
Nardi
Браво за Филипче и неговото подобрување,само така и твојот кошмар мамичке ќе заврши.
Да ти кажам дека секое бебе си има редослед за скрининг на РОП(за очињата).Јас си прашав кој ден сме ние на ред и тогаш ми го прочитаа и наодот од контролата.
Други контроли како ехо на мозоче и ехо на слух таму НЕ прават.Ние тоа си го направивме на 4 месеци.Кога ќе излезете од таму и кога ќе си го носиш на контроли за тежината ќе ти го видат педијатри и тие ќе те насочуваат.
Не те имам прашано дали Филипче прими крв дополнително??
Господ да е со вас!

(Одговор на членот emilijamak)
Непосредна врска до пораките: 797
   RE: Предвреме родени деца
25.1.2014 23:16:38   
emilijamak

ИЗВОРНА ПОРАКА: Nardi

Браво за Филипче и неговото подобрување,само така и твојот кошмар мамичке ќе заврши.
Да ти кажам дека секое бебе си има редослед за скрининг на РОП(за очињата).Јас си прашав кој ден сме ние на ред и тогаш ми го прочитаа и наодот од контролата.
Други контроли како ехо на мозоче и ехо на слух таму НЕ прават.Ние тоа си го направивме на 4 месеци.Кога ќе излезете од таму и кога ќе си го носиш на контроли за тежината ќе ти го видат педијатри и тие ќе те насочуваат.
Не те имам прашано дали Филипче прими крв дополнително??
Господ да е со вас!

Fala na odgovorot, znaci srce tia reboti nisto i jas prasuvav mi rekoa deka dokolku ima indikacii se pravat i tie ispituvanja na vnatresnite organi, se nadevam ke nema potreba sega za sega... inaku prasav koga mi kazaa za infekcijata dali ima potreba od transfuzija na krv, mi rekoa deka ne primal izgleda nema potreba....

(Одговор на членот Nardi)
Непосредна врска до пораките: 798
   RE: Предвреме родени деца
25.1.2014 23:26:31   
Nardi
Супер миличка,верувај дека сте супер и се ќе биде добро!Те прашав за примање на крв зашто на моето му дадоа и тоа имаше врска со одложување на вакцините,но на годината се израмни со врсниците.
Уште малку,за недела дена,ќе почнат да ти го адаптираат полека,полека и надвор од инкубатор.Сето ова оди бавно,знам колку ти изгледа долг денот,часот,минутата.Ама за онаква радост СЕ ќе издржиме!

(Одговор на членот emilijamak)
Непосредна врска до пораките: 799
   RE: Предвреме родени деца
25.1.2014 23:30:31   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: bella1

Zdravo majki.Vi pisav pred Nova Godina,ete sega pak,da ve izvestam za sluckite odtogas.Se porodiv na 3ti januari,vo 33 nedela.Gi rodiv dvete srca ,ednata 1850,drugata 1730.Uste od start ne im bese potreben kislorod,no gi stavija vo inkubator,samo zaradi pretpazlivost.Po osum dena lezenje na bolnica so krevetceto prazno do mene (vo Bt majkite lezat na bolnica do kraj),mi gi donesoa dvete curi vo toplo stolce.Duri bea kaj mene.nivnata kilaza varirase,prvo padna pa posle mnogu placki i molenja,mi dozvolija da im kupam prihrana aptamil,i zaedno so majcinoto mleko,si cucaa i vestacko,sto gi nakrena vo tezina.Denes izlegovme od bolnica,posle 23pominati tamu..Ednata tezi 2.080 grama,a malata 1930.Pominav mnogu stresen period,ama seto toa se zaborava.Imam makotrpen pat pred mene seuste,ama polesno e od doma,otkolku od bolnica,so tie uslovi.Im posakuvam na site mamicki na predvreme rodeni deca poveke mir vo dusata,oti decata toa mnpogu go osekaat i mnogu vlijae vrz niv.



user posted image user posted image Бела1 !! Нека се здрави и живи бебушкитеuser posted image ,баш ми е мило што сте добро.Сега уживајте си домче,гушкајте се .Сепак домашната атмосфера подобро влијае и на тебе,и на малечките.Ајде сега растете си ,и те очекуваме да ни се придружиш на другите теми низ форумотuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот bella1)
Непосредна врска до пораките: 800
Страница:   <<   < Претходна страница  30 31 [32] 33 34   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  30 31 [32] 33 34   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?