|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
12.10.2011 12:50:01   
dostickage
sega bevme vo kozle i zaklucija deka e od ribinoto maslo.i mene mi tekna odejki natamu vcera mu dadov malku povekje i ete.denes ne dadov i ok e.ke go prekineme bilo potencijalen alergen,vo sanostolot ima D vit pa ke kompenzira 

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
2.12.2011 23:24:21   
omorfo89
zdravo majki. eve i nie imame eden problem. kerka mi e 8 meseci i pred 2 nedeli i se pojavi blizu ustata nesto kako crveno mislev lisaj e ja mackav so Jekoderm i i pomina. Pred 1 nedela gledam pod bradata kako nafrlena kako osip , i ja mackav so Jekoderm nekolku saata ke se povlecese , no potoa gledam pak si e crveno. Bevme na pedijatar na kontrola i ja prasav sto da pravam zasto e taka crveno i mi vika nisto ne e ke pomine , moze da i e od oblekata sto ja dopira pa i se zacrvenuva. I jas vikam ok ke prodolzam da ja mackama. Ama nisto. Se pocrveno i pocrveno e. I toa golemi osipi. Ne ja cesa nitu boli. Neznam veke sto da i stavam. Utre ke odam kaj nekoj farmacevt pa ke prasam moze ne e nisto poseriozno pa da mi dade nekoja krema. Dali mislite bi mozelo da e od nekoja hrana. Od ovosje i zelencuk i davam : portokal , jabolka , krusa , brokula , banana , karfiol , morkov , kompir i cveklo. A od meso pilesko i telesko. Jade kremi od zitarki i nesoleno sirenje i kiselo mleko. A megjuvreme ja dojam.


_____________________________

[img]http://lb3f.lilypie.com/aJqIp2.png[/img]

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
3.12.2011 14:04:33   
Felly RR
Omorfo89, од храната што си ја набројала, само портокалот е алерген, ако мислиш дека е од тоа, види дали ќе и се повлече осипот ако прекинеш да и даваш. Портокалот се препорачува најрано од 10 месеци, а дури и после година.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот omorfo89)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
3.12.2011 16:32:48   
Maca25
оморфо, не и давај протокал, па види дали ќе и се појават пак. Портокалот се дава тек после годинка, затоа што е алерген. ќерка ми цела година не и дававме портокал, затоа што и се правеше ист таков осип по лицето како што ти го опишиваш. Значи портокал, мандатина, грејп, лимон уште не.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
3.12.2011 16:47:07   
anedespo
Ako se pravi krasta, togas se raboti za herpes. Vo toj slucaj mackaj ja samo so ulje od kantarion i ke i pomine.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
4.12.2011 12:25:42   
omorfo89
vcera bevme vo apteka i farmacevtot ni dade edna krema , ni kaza deka nemoze da kaze tocno sto e i da probame so kremava ako ne pomogne togas da odime vo bolnica. I vcera i staviv od prv pat crvenilovo i kako se namali. Sega ni preostanuva da se mackame pa da vidime kako ke bide. A za portokalot , mene pedijatar me sovetuvase da i go dadam i toa od 7 mesec , i jas i davav ama ne tolku cesto ( na 2-3 dena) a limunot i go dodavav vo jadenjeto zaedno so mesoto. Ama ke prestanam da i davam zasto mozebi i toa e pricinata. samo se nadevam deka ne e nisto seriozno i deka ke pomine. user posted image na site vas


_____________________________

[img]http://lb3f.lilypie.com/aJqIp2.png[/img]

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
7.12.2011 11:08:44   
jana81
jas veke skoro eden mesec se macam so crveniloto na gazeto. inaku mislam dka se pocna koga zemavme pogolem broj od pelenite Pampers koi bea parfimirani ama togas ne obrnuvav vnimanie. prvo mu se pojavi kako malo brumce blisu do cmarot i mislev onaka mu se pojavilo ke pomine, ama toa pocna da se siri ja prasav maticnata mi veli ne e nisto ke pomine. neznam sto e ima nekoja nepravilna kruzna forma i kako izgorenica nekako izgleda. pak i se javiv mi rece da go mackam so garamicin ne pomogna sega go prskam so dzindzira alba sprej ama nekako mislam deka ne pomaga. pred dva-tri dena mu se pojavija uste 3 takvi mali a na ova golemoto vcera primetiv kako mali plikcinja so tecnost. neznam veke sto da pravam znam samo deka ke go smenam pampersot pa ke vidime. citav na forumov deka nekoi majki mackale so onaa plavata tecnost za vo usta sto e pa neznam dali da probam i so toa. bebceto ima 3ipol meseci user posted image user posted image

(Одговор на членот omorfo89)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
7.12.2011 11:32:33   
dostickage
Mene praksata mi pokazala deka delotvorni mi se prirodni i prosti sostojki.
jas bi ti preporacala slednovo:

vednas da kupis novi peleni,sega.preporaka:Dajpers
frli gi vlaznite maramici.
mienje na gazeto posle sekoe presoblekuvanje pelena so mlaka voda bez detergenti,sapuni i sl.
tapkanje nikako trienje na gazeto so peskir sto e makan.Obleka bez mnogu omeknuvac ako moze i voopsto bez nego.
cekas dobro da se isusi kozata.
mackas krem.

jas preporacuvam pavloviceva original , pavloviceva so peru balzam ili maslinovo maslo.site tri se super sto i da zemes nema da pogresis.za mene site tie cuda djindjira i sl se samo frlanje pari...

so ovaa taktika jas seuste ne znam sto e pelenski osip a sin mi ima mnogu cuvstvitelna koza.bel e prozracen...

i malku trpenie i se ke bide vo red za nekolku dena.

p.s. nemoj samo da se razocaruvas ako od eden den ne pomine i vednas da se posegnes po nekoja druga krema zasto posle ke si napravis dr belja i nema da znaes od sto e

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
7.12.2011 11:42:33   
rina13
ИЗВОРНА ПОРАКА: jana81

jas veke skoro eden mesec se macam so crveniloto na gazeto. inaku mislam dka se pocna koga zemavme pogolem broj od pelenite Pampers koi bea parfimirani ama togas ne obrnuvav vnimanie. prvo mu se pojavi kako malo brumce blisu do cmarot i mislev onaka mu se pojavilo ke pomine, ama toa pocna da se siri ja prasav maticnata mi veli ne e nisto ke pomine. neznam sto e ima nekoja nepravilna kruzna forma i kako izgorenica nekako izgleda. pak i se javiv mi rece da go mackam so garamicin ne pomogna sega go prskam so dzindzira alba sprej ama nekako mislam deka ne pomaga. pred dva-tri dena mu se pojavija uste 3 takvi mali a na ova golemoto vcera primetiv kako mali plikcinja so tecnost. neznam veke sto da pravam znam samo deka ke go smenam pampersot pa ke vidime. citav na forumov deka nekoi majki mackale so onaa plavata tecnost za vo usta sto e pa neznam dali da probam i so toa. bebceto ima 3ipol meseci user posted image user posted image

ako nekoj se iznamacil so crveno gaze toa bevme nie,se probav smeniv peleni,od togas do den denes ne upotrebuvame maramici pri sekoe menuvanje se odmivame so mlaka voda ubavo i ubavo go susime so mek peskir so tapkanje,se mackame so bekutan neven i ok sme,menuvam peleni n 3 casa a gazeto vo 3tiot mesec ni beze uzas da ti e strav da gledas kako izgorenici,prskav so dzin dzira nemase efekt,mi preporaacuvaa kortiko ama so kratkotraen efekt po nekolku dena pak se pojavuvase.moj sovet mij go gazeto so mlaka voda ubavo susi,cesto menuvaj pelena po moznost ostavaj go malku gazeto da dise bezpelena mackaj so bekutan neven i se ke se sredi,o mpers i nie se vcrvenuvavme a so puffies maka nemame

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
7.12.2011 11:48:37   
arh_diz
Probajte so caj kora od dab da go izmitete gazeto i samo da se isusi.
Problemot nekogas moze da bide i od ishranata

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
7.12.2011 11:58:26   
Elce
Ги сменив пелените од Памперс на Дајперс,често ги фалат Дајперс и веднаш и се појави црвенило на газето,некако Дајперсот се подебели и не диши кожата,пак се вратив на Памперс и црвенилото и исчезна инаку ја мачкав со крем со цинкоксид на Бекутан,од него се лупи кожата и после со крем со невен исто на Бекутан,и со почесто менување на пелена тоа подобро.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
13.12.2011 8:18:20   
jana81
i jas gi smeniv pelenite zemav pufies go mijam so topla voda i ubavo go brisam ama crveniloto nikako da pomine duri mu se pojavija nekolku mali koi pocnuvat da se sirat. a pedijatarot so da vi kazam "probaj so dekotal, probaj so beloderm pa ako ne bide ke probame so eozin..." katastrofa neznam vise so da pravam mi e zal da go gledam, a neznam dali da probam i so taa plavata tecnost ako ima nekoj iskustvo neka piseuser posted image user posted image

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
13.12.2011 8:48:41   
Viktori

ИЗВОРНА ПОРАКА: jana81

i jas gi smeniv pelenite zemav pufies go mijam so topla voda i ubavo go brisam ama crveniloto nikako da pomine duri mu se pojavija nekolku mali koi pocnuvat da se sirat. a pedijatarot so da vi kazam "probaj so dekotal, probaj so beloderm pa ako ne bide ke probame so eozin..." katastrofa neznam vise so da pravam mi e zal da go gledam, a neznam dali da probam i so taa plavata tecnost ako ima nekoj iskustvo neka piseuser posted image user posted image


си пробала со јекодерм? Ама не јекогал или не знам какви други има туку само со јекодерм.
Кремата е 100% рибина маст, лошо мириса, ама откако ќе го измиеш и исушиш газето мораш да нанесеш крема некоја за рехидратација и обнова на кожата.
Не е скапа, пробај. Јас немам никаква друга крема користено, а искрено повеќето од нив на парфем мирисаат и бетер станува.
И откако ќе се смири црвенилото, секогаш, ама баш секогаш нанесувај ја, кремата е мрсна и прави заштитен слој помешу каките и газето.

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
14.12.2011 8:38:36   
jana81


си пробала со јекодерм? Ама не јекогал или не знам какви други има туку само со јекодерм.
Кремата е 100% рибина маст, лошо мириса, ама откако ќе го измиеш и исушиш газето мораш да нанесеш крема некоја за рехидратација и обнова на кожата.
Не е скапа, пробај. Јас немам никаква друга крема користено, а искрено повеќето од нив на парфем мирисаат и бетер станува.
И откако ќе се смири црвенилото, секогаш, ама баш секогаш нанесувај ја, кремата е мрсна и прави заштитен слој помешу каките и газето.

imam doma jekoderm ama ne ni pomisliv deka moze da mu pomogne eve od sinoka pocnav da mu stavam jekoderm i sabajle kako da ne bese tolku crveno. ke prodolzam da stavam od nego pa ke vidime daj boze da pomogne vise se nerviram epten.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
14.12.2011 9:01:29   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: jana81

i jas gi smeniv pelenite zemav pufies go mijam so topla voda i ubavo go brisam ama crveniloto nikako da pomine duri mu se pojavija nekolku mali koi pocnuvat da se sirat. a pedijatarot so da vi kazam "probaj so dekotal, probaj so beloderm pa ako ne bide ke probame so eozin..." katastrofa neznam vise so da pravam mi e zal da go gledam, a neznam dali da probam i so taa plavata tecnost ako ima nekoj iskustvo neka piseuser posted image user posted image


На моите деца најмногу им помага (ше) обично бело брашно. Посолувам навечер и до сабајле нема ништо и плус не е ништо штетно. Па сега вие смејте ми се ако сакате. user posted image

< Поракaта ја уредил Палешка РР -- 14.12.2011 9:03:09 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
14.12.2011 9:14:21   
Viktori
Па не е смешно, уствари има логика user posted image
Ко пудра, само природна и непарфимирана, ко повеќето што смрдат на такво за молци user posted image user posted image user posted image
Ја впива влагата и газето е суво. Арно ти текнало.

Ама кај Јана мислам дека сега баш и потребно нешто за рехидратација и обновување. А ништо не е подобро и поприродно од рибина маст.

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
16.12.2011 10:11:15   
jana81
ete probav i so jekoderm mislev deka ke pomine ama nisto i toa ne pomaga, a na edno malecko crveno na nozeto mu staviv dva-tri pati kanesten i za cudo mu pomina ama nekako stoznam da go mackam so kanesten mi e strav posto pokraj crveniloto na gazeto mu se pojavija nekolku i na madinjata, pa si vikam aj da ne napravam pogolema belja

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
16.12.2011 10:12:10   
jana81
vo sekoj slucaj ke i se javam i na maticnata a ustvari ke rece epa probaj i so toauser posted image user posted image

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
16.12.2011 10:44:40   
miana
ИЗВОРНА ОРАКА: jana81

jas veke skoro eden mesec se macam so crveniloto na gazeto. inaku mislam dka se pocna koga zemavme pogolem broj od pelenite Pampers koi bea parfimirani ama togas ne obrnuvav vnimanie. prvo mu se pojavi kako malo brumce blisu do cmarot i mislev onaka mu se pojavilo ke pomine, ama toa pocna da se siri ja prasav maticnata mi veli ne e nisto ke pomine. neznam sto e ima nekoja nepravilna kruzna forma i kako izgorenica nekako izgleda. pak i se javiv mi rece da go mackam so garamicin ne pomogna sega go prskam so dzindzira alba sprej ama nekako mislam deka ne pomaga. pred dva-tri dena mu se pojavija uste 3 takvi mali a na ova golemoto vcera primetiv kako mali plikcinja so tecnost. neznam veke sto da pravam znam samo deka ke go smenam pampersot pa ke vidime. citav na forumov deka nekoi majki mackale so onaa plavata tecnost za vo usta sto e pa neznam dali da probam i so toa. bebceto ima 3ipol meseci user posted image user posted image
Smenete gi pelenite...Kerkami koristese pampers od raganje za na 1 godina da pocna da i crvenee vaka gazeto...Mi dadoa krema DECOTAL da ja mackam 3 dena pa potoa so afloderm i podhitno da gi smenam pelenite..Mene ne mi bese jasno kako posle godina dena vakva reakcija na gazeto ama sreka ni pomina...Kupiv becutan po preporaka na doktorkata i nemav niakkva maka..Tvoeto e malo za afloderm seuste - neznam sto da stavis ama bi trebalo nesto za susenje na kozata i ek ti preporacam da si zemes krema SANOSAN za iritirana koza okruglo e pakovanjeto...Protiv iritacii ...Taa e onaka teska krema i nema da dozvoli vlaznosta da dopre do gazeto a ke deluva protiv crveniloto

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
16.12.2011 13:14:14   
jana81
gi smenivme i pelenite bevme na pampers sega sme na pufies, duri nekolku dena mu stavam platnena pelena( peglana pred upotreba) ne go brisam ni so vlazni maramici tuku go mijam so caj od kamilica i go ostavam da se isusi i malku da dise kozata ama ete.... ne pominuva i ne pominuva
zatoa probav malku na edno mu staviv kanesten i mu pomina ama pa od druga strana mi e strav kanesten da mu stavam
ako ima nekoja mamicka stavano neka pise

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
16.12.2011 14:29:12   
arh_diz
Jana kako sto go opisuvas ova mislam deka e povrzano so ishranata.Nemoj da eksperimentiras so kremi konsultiraj se so pedijatar

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
16.12.2011 17:55:09   
bombica

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР
На моите деца најмногу им помага (ше) обично бело брашно. Посолувам навечер и до сабајле нема ништо и плус не е ништо штетно. Па сега вие смејте ми се ако сакате. user posted image

Да додадам покрај брашно многу помага и густин(нишесте) па кој сака нека се смее кој сака нека пробаuser posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
18.12.2011 11:27:26   
jana81

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR

Jana kako sto go opisuvas ova mislam deka e povrzano so ishranata.Nemoj da eksperimentiras so kremi konsultiraj se so pedijatar



pa stoznam mozebi ima vrska ama neli treba da se ispita toa?
inaku dojde maticnata go vide i kao ne e nisto mackaj go so Sudokrem, e aj sega i so toa mackam ama pak ne gledam nekoe podobruvanjeuser posted image user posted image tuku sega toa ni e vo vtor plan, sega sme so temperatura

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
23.12.2011 8:54:22   
Annet
 user posted image
eve najdov krema za crveno gaze od peleni.videte ne e skapo ako na nekoj mu pritreba ne daj boze


Модератор: Линкот е отстранет. Не се дозволени надворешни линкови.


< Поракaта ја уредил Felly RR -- 30.12.2011 14:13:54 >

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
30.12.2011 13:37:46   
ellena
user posted image moeto since ima kako lisicki na ramencata,na vratoti nad gluzdovite i mnogu go cesa.se povlekuvaat od vreme na vreme,no pak se pojavuvaatuser posted image Go nosev kaj dvajca dermatolozi ama ne sum zadovolna,neznam kade da go odnesam sega,dajte mi nekoj predlog za dobar dermatolog!!!Pozdrav Ellena

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?