|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  41 42 [43] 44 45   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хистероскопија
9.3.2016 18:18:17   
kik@
ajde devojki heeellppppp.denes bev vo bitola kaj tase imame dobieno vaucer od fondot za vtoro dete i pri pregledot mi rece (sega ke vi pisam tocno kako mi e zapisano:polip so cysticna degeneracija 1 cm,lev jajnik so zadrzan folikul cist 26 mm) i mi dade terapija 7 dena 2x1 tableti primolut nor i dokolku ne se iscistel polipot posle menstruacija na 6 den na kontrola i ke mi pravel operativna hysteroskopija ke me cinelo 35ooo den.sakam da ve prasam dali treba pothitno da se otstrani polipot i kolku kosta vo drugite bolnici.fala.

_____________________________

Ne pravi im go na drugite ona sto ne sakas tie da ti go napravat na tebe.

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 1051
   RE: Хистероскопија
9.3.2016 19:00:14   
Pinky30

ИЗВОРНА ПОРАКА: kik@

mozebi ke postavam glupavo prasanje ama sto e razlikata megu operativna i dijagnosticka histeroskopija i kolku kosta toa vo bolnicite?vi blagodaram.user posted image


Kiki eve denes mi pravea vo Remedika dijagnosticka histeroskopija i plativ 17.000 den... Dijagnosticka e sto nemav nikakvi predispozicii ni na exo se gledase ni na HSG nisto ednostavno da vidi i Petanovski zosto mi pravi ivf...A vo operativna hiateroskopija kade sto ima pregrada,septum,polip,cista....no toa neznam kolku cini

(Одговор на членот kik@)
Непосредна врска до пораките: 1052
   RE: Хистероскопија
9.3.2016 19:37:09   
MademoiselleNina
Kiki, јас имав полип, еден вадев Јануари 2013 год. А еден октомври2015. Разликата во дијагностичка и оперативна е како што ти објасни Pinky. Последната во 2015 платив околу 37000 ден во систина. Мој совет ти е да си земеш уште едно мислење, за секој случај. Можеш и со матичен гин да се консултираш тој може да ти даде и други препораки. Инаку полипот може да пречи при имплантација на плодот. Но и не мора да значи. Но пред ивф речиси сите советуваат вадење на полип. Секако може и сам да се исчисти со менструација. Инаку ваучерот ти важи 6.месеци од датумот кога ти е одобрен. И јас добив ваучер, па правев хистероскопија. Имаш опција и на гак, за таму немам искуство како е за хистероскопија. Инаку некои од полипите се рецидивни како што беше во мојот случај.

(Одговор на членот kik@)
Непосредна врска до пораките: 1053
   RE: Хистероскопија
10.3.2016 19:22:03   
kik@
vi blagodaram na odgovorite jas moeto invitro ke go pravam vo sistina kaj dr.popovic zakazav za vo ponedelnik vo 17 casot pa ke se konsultiram i so nego za polipot dali navistina postoi.mojot maticen ginekolog denes me vide na eho nisto nemalo ama da ne zboruvam pred raka ke doznaam ponedelnik pa potoa ke vidam sto za ponataka.pozzz.

_____________________________

Ne pravi im go na drugite ona sto ne sakas tie da ti go napravat na tebe.

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 1054
   RE: Хистероскопија
17.3.2016 0:21:04   
Pinky30
Na 09.03 pravev histeroskopija i skreching toj den krvarev no ne mnogu i dva dena nemav nisto i vo sabotata mi se pojavi jasna cista krv...se javivme kaj dr.i rece deka ova e vekje ciklus i da pocnam od sleden den (nedela ) da pijam estrofen,aspirin,folna,omega3...i vcera i zavcera toa mi se 3-4 den od ciklus mi se pojavija jaki menstoralni bolki i obilno krvarenje....dali e od aspirinot ili od intervencijata neznam no eve denes i utre nema da pijam.Denes ne se napiv i za nijansa se smali krvarenjeto a bolki skoro i gi nemam...strav me fakja deka mi dojde porano 3-4 den deka piev kontraceptivi da ne nesto mi se utne ili i onaka ke me gleda na exo pred da mi dade pregnil i da mi pravi transfer...Ahhhh...kako sum istostena a uste pouplasena...

Dali vie krvarevte i kolku dena kaj dijagnosticka histeroskopija?

(Одговор на членот kik@)
Непосредна врска до пораките: 1055
   RE: Хистероскопија
17.3.2016 9:02:36   
MademoiselleNina
Pinki30, ништо нема да ти се утне. И јас имав слично како тебе, но моето беша оперативна хистероскопија. Не се сеќавам дали пиев аспирин или не.

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 1056
   RE: Хистероскопија
17.3.2016 10:13:34   
kapina
Nisto ke e od histeroskopija izleda mnogu e visoka sedimentacijata denes imam zakazano kaj dr trajanova ke vidam sto ke mi kaze

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 1057
   RE: Хистероскопија
17.3.2016 13:10:17   
MademoiselleNina
Pinki30 i Kapina како поминавте денес?

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1058
   RE: Хистероскопија
17.3.2016 14:35:38   
Pinky30
Jas fala bogu od sinokja nemam krv cista crvena taka kafeava no aspirin isto i denes ne se napiv a ne sakam so vakvi sitnici da se javuvam kaj. DR.ke vidam do vecer kako ke e i utre ke moram da se napijam...Sigurno od 2 dena nisto ne e strasno bez aspirin...Vo vtornik odam kaj Petanovski da me vidi i da kaze koga transfer

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 1059
   RE: Хистероскопија
17.3.2016 19:56:03   
kapina
Super pominav i sum prezadovolna od dr trajanova se dogovorivme za krajot na april za operativna histeroskopija lazarevski vikase nema potreba a dr trajkovski rece ima potreba i dr trajanova rece ima potreba od nova i trojcata doktori go gledaa istoto otpusno pismo znaete zasto ne se nafati dr lazarevski mi kazaa od gak oti operacijata znae oti ke bide teska site poteski slucaevi gi prefrlaat tamu i potpolno se soglasuvam so niv jas

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 1060
   RE: Хистероскопија
17.3.2016 19:59:08   
kapina
Oti ke bide treta po red operacija na stomakot znaete sto mi kaza samo doktorkata kade se sleva tecnosta od ispukanoto slepo crevo vo matkata

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1061
   RE: Хистероскопија
17.3.2016 22:41:54   
MademoiselleNina
Капина,не се секирај хистероскопија не е класична операција, и не се оштетуваат ткивата од неа, така што ич да не се плашиш, ако е тие трета по ред.
А коко тоа слепо црево се слева во матката? Како е можно? Направи хистероскопија додека не фатиле вруќиниве. Април или мај гледај да ја завршиш, пошто на топло колку што знам потешко се поднесуваат операции.
Инаку и во приватните блници прават се и комлицирани зафати, само што за тоа наплаќаат...Битна е доврбата во лекарот, според мене, ако не и најбитна.
Секој зафат можеда носи и компликации, тоа сите го знаемем, без оглед во која болница се прави. Ама позитивната мисла е таа која победува се

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1062
   RE: Хистероскопија
18.3.2016 0:17:16   
kapina
Neznam denes sum sokirana i ke vidam utre so pobistra glava sto ke napravam kade ke odam na ivf za histeroskopija se dogovoriv so dr trajanova za krajot na april plasam se veke od se mnogu sum im blagodarna na kvisko i na hopeful sto mi ja preporacaa nea prekrasna doktorka samo toa ke kazam

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 1063
   RE: Хистероскопија
18.3.2016 10:40:15   
Pinky30
Kapina a sto ti pronajdoa vo matkata? Sto ke operiras? Da dr.Trajanova jas ja zapoznav za prvoto ivf taa bese najpozitivnata i najstrucna vo GAK duri toj Trajkovski bese ko salabajzer....super stom ke ti sredi se...a zasto se predomisluvas za ivf kaj tvojot doktor?

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1064
   RE: Хистероскопија
18.3.2016 11:10:53   
Hopeful RR
капина, многу ми е мило што си задоволна од др Трајанова, баш те мислев деновиве. Доверба во доктор многу значи, едноставно, да има некој да те држи за рака додека поминуваш низ најтешки моменти и да ти каже сега направи ова, после направи она... Се надевам дека сте се разбрале и дека ќе успее да ја направи хистероскопијата добро, ем за да се отстранат последиците од операцијата на слепо црево кога си била мала, ем за да биде се чисто фино за следното ивф. А ако се се споени слепото црево со матката, како може да ти прават ивф другиве доктори??? Не знам, зборам на памет, може и да не е проблем, ама чудно звучи.

А за Лазаревски и ивф-то, почекај, нека се заврши сега хистероскопијата како што треба, па после ќе размислиш кај кого ќе го правиш. Сепак, условите се поинакви на Гак и никако не би ти советувала да останеш таму за ивф, иако Трајанова е топ. За жал, тие им се можностите, не знам ни дали имаат добар процент на успех... Ајде, здравје за тоа, сега едно по едно. Значи, крај на април?

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 1065
   RE: Хистероскопија
18.3.2016 13:22:38   
Baby12
Kaj mene na histero i laparo otkrija deka matkata so mal del od zadniot zid e srasnata so debeloto crevo.Neznaat od shto e i nemozele da go sredat toa,no mi rekoa ne prestavuvalo nikakov problem.Vujna mi e ginekolog i koga i go kazav toa mi rece,-tocno ne e problem toa,jas pri poragaj eden kup trudnici sum videla so takov slucaj i duri togas doznaa deka taka im bilo.E sega neznam kaj kapina kakov e slucajot,moze stvarno da e pokomplicirano i da e problem.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1066
   RE: Хистероскопија
18.3.2016 20:17:07   
kapina
Da krajot na april ke bide i doktorkata kaza samo oti ke bide operativna a sto e kako e ne prasav zenata me ispolni so edna pozitivna energija me ohrabri mnogu i toa mnogu mi.znaci mi rece jas znam kade e problemot i slednata bremenost ke bide uredna bitno mi beseda se nafati da ja napravi a za lazarevski ke ve poslusam vas ke vidam sto ke bide so histeroskopijata denes mi otkrijaa na brisot od grloto i od nosot nekoi bakterii ke treba sega i niv da gi sredam i sedimentacijata oti e mnogu visoka no zatoa vo pon ke pisam vo soodvetna tema koga ke go imam rez denes samo mi kazaa oti nasle nesto na brisot

(Одговор на членот Baby12)
Непосредна врска до пораките: 1067
   RE: Хистероскопија
18.3.2016 22:58:17   
kapina
A inace na gak se cekalo mnogu za histeroskopija od sept duri nekoi cekale no jas posto gi spremam dokumentite poleka poleka za ivf ke me pravat poskoro

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1068
   RE: Хистероскопија
18.3.2016 23:02:56   
kapina
Nesto spomnaa iskrivena mi bila malku matkata li takvo nesto taka nesto kazaa so sestrata i mi pobaraa hsg da donesam rez od hsg sto go imam i pred da mi ja pravat histeroskopijata ke treba da pocnam so mikroginon

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1069
   RE: Хистероскопија
25.3.2016 16:26:26   
kapina
Za histeroskopija denes se dogovoriv sosestrite na gak naredniot ciklus da pocnam so mikroginon i da mi pravat histeroskopija bitno mi e oti doktorkata rece znae kade e problemot i toa mi dava nadez

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1070
   RE: Хистероскопија
25.3.2016 16:34:39   
kapina
Inaku prolaktinot seuste mi e nizok taka da nemozam da gi spremam komplet dokumentite za ivf i da napravam magnetna rezonanca mora da cekam da dojde vo normala

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1071
   RE: Хистероскопија
25.3.2016 16:57:38   
MademoiselleNina
Kapina, а колку ти е пролактинот, и има ли врска кој ден од циклус го правиш тестот?
Инаку закажи си магнетна, пред некој ден татко ми закажуваше, термини има дури во Мај. Така што закажи си што побрзо. А таман и хистероскопија ќе имаш направено во април, и ќе направиш и снимање, и веќе ќе има поточна слика што е и како е.
И штом докторката знае како да ти го реши проблемот, да не се секираш многу. А конкретно кои генетски испитувања треба да ги правиш?
После хостероскопијата, можда и ќе нема потреба од тие генетските.
Јас уште јадам по 3 бразилски ореви на ден,до кога се јадат тие?

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1072
   RE: Хистероскопија
25.3.2016 17:27:08   
kapina
Ne se stetni brazilskite orevi jadi gi dobri se za embrionite barem taka mislam jas nemozam da zakazam mr se duri ne e vo normala prolaktinot moram da cekam a i ako pijam mikroginon histeroskopijata ke bide vo maj mr ke pravam vo sveti naum tamu ja pravev i prethodnata

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 1073
   RE: Хистероскопија
25.3.2016 17:35:16   
kapina
Prolaktinot e dva a treba da e nad3,10

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1074
   RE: Хистероскопија
25.3.2016 17:44:55   
kapina
Na imunologija genetskite treba da gi pravam za trombofilija

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1075
Страница:   <<   < Претходна страница  41 42 [43] 44 45   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  41 42 [43] 44 45   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?