|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  37 38 [39] 40 41   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хистероскопија
14.12.2015 11:52:34   
lejla5
I uste nesto,mi kaza da pijam yasmin tabletki pred intervencijata kojA treba da e vo januari dali da pocnam da gi pijam od ovoj ciklus ili od naredniot vo januari,dali nekoj od vas gi ima koristeno

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 951
   RE: Хистероскопија
14.12.2015 12:23:44   
Kvisko
За таблетите би требало да го прашаш Димитров кога да почнеш. Обично се даваат циклусот пред интервенцијата за да може да ја темпира интервенцијата соодветно. Некогаш ги даваат во самиот циклус кога се прави интервенцијата така што најдобро прашај го иако сега не е тука.
Јас пред хистероскопијата не пиев ништо само после интервенцијата имав терапија.

Инаку Јасмин имам пиено пред ИВФ и супер ги поднесов.

(Одговор на членот lejla5)
Непосредна врска до пораките: 952
   RE: Хистероскопија
14.12.2015 14:26:49   
Pinky30
Devojki koga tocno se pravi histeroskopija kolku dena od pocetok na ciklusot?

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 953
   RE: Хистероскопија
14.12.2015 20:45:21   
lejla5
Jas mislam deka najkasno do desetiot den od ciklusot taka mi kaza dr.dimitrov

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 954
   RE: Хистероскопија
14.12.2015 22:04:58   
Kvisko
Јас правев првиот ден откако ми престана крварењето од мензисот.

(Одговор на членот lejla5)
Непосредна врска до пораките: 955
   RE: Хистероскопија
14.12.2015 23:32:13   
MademoiselleNina
Jas histeroskopija imav na 8 den od ciklus, inaku trebase na 7 den, ama bidejki jas ne mozev toj den se dogovorivme da bide naredniot. Najcesto e vednas po zavrsuvanje na ciklusot, i pazat da ne bide za vreme na ovulacija.

(Одговор на членот lejla5)
Непосредна врска до пораките: 956
   RE: Хистероскопија
15.12.2015 12:12:49   
lejla5
Kolku vreme po zafatot treba da pomine za da probame prirodno da ostanam bremena nekoi velat eden ciklus da pomine a nekoi tri ciklusu

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 957
   RE: Хистероскопија
15.12.2015 14:40:16   
Pinky30
Primer jas treba da odam na konsultacii na 14.01.2016 za koga da se pravi histeroskopija a ciklus sega imav na 11.12 i se nadevam na vreme ke mi dojde i januar i neznam ako imam dobieno bas tie denovi kako da napravam...

(Одговор на членот lejla5)
Непосредна врска до пораките: 958
   RE: Хистероскопија
15.12.2015 14:44:32   
lejla5
Pinku kade ke ja pravis husteroskopijata

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 959
   RE: Хистероскопија
16.12.2015 12:24:37   
Pinky30
Ke ja pravam vo Remedika bidejki sum kaj Dr.Petanovski i imame zamrznato embrioni i dva pati toj mi pravese ET i prodolzuvam tamu ...Iskreno ne sakam na Gak jes da e poevtino no od kaj da znam deka nesto nema da mi povredat a i baska se preporacuva da se pravi kade sto ke se pravi i sledni ivf taka da sobirame pari i sili i snaga da prodolzime ponatamu...Tezok e ovoj trnliv pat no mora da stasame do celta eden den...

(Одговор на членот lejla5)
Непосредна врска до пораките: 960
   RE: Хистероскопија
16.12.2015 12:31:10   
lejla5
I jas ke pravam vo remedika kaj dr.dimitrov treba da mi otstranat septum dali znaes nesto da mi kazes dali e dobar doktorot i dali e pistapkata bezbedna za ponatamu

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 961
   RE: Хистероскопија
16.12.2015 13:18:08   
Hopeful RR
Хистероскопија е многу безбедна и лесна постапка, која може да биде од голема помош при забременување. Кај многу жени после хистероскопија дошло до спонтано забременување, а и ако се прави инсеминација или ивф, секако ги зголемува шансите за успех. Би ви препорачала обавезно да ја направите, може само да ја подобри ситуацијата.

Во однос на чекање, колку што мене ми кажаа, а и на мои другарки, доволно е да помине еден циклус, и веднаш потоа може да се почне со обиди. Другарка ми остана бремена месец дена по хистероскопија и сега си има сонце од девојче user posted image Кај мене беше неопходна пред IUI и IVF ради септумот, кој се отстрани. Така што, ич немајте гајле и правете ја што поскоро user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот lejla5)
Непосредна врска до пораките: 962
   RE: Хистероскопија
16.12.2015 13:32:50   
Bea
Lejla јас и хистероскопијата и IVF правев кај Димитров. Одличен е докторот, од сам старт имав доверба во него. Знае на моменти да се шегува, кога мене не ми е до шала на пример, но кога се работи за здравјето и за донесување на одлуки - му верувам.
Инаку самата хистероскопија е најчесто рутинска интервенција - 2-3 часа потоа си заминуваш дома, дента одмарање, а веќе наредниот си функционираш најнормално.
Веќе сум ја изумила терапијата - пиев циклопрогинова 28 дена по шема, не се сеќавам дали и антибиотик зимав отпосле или само во инфузијата добив...
Неколку дена по престанок на терапијата добиваш циклус и веќе потоа може да се работи на user posted image


(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 963
   RE: Хистероскопија
1.1.2016 15:22:53   
kapina
Mu pisav na dr lazarevski da go prasam dali da pravam nova histeroskopija ili ne go nema da mi pise prvata e stara 6 god i na nea pise uterus vo avfl so blaga miomatozna struktura i ne e napraveno nisto zatoa a miomite ja poprecuvale implantacijata i nidacijata na embrionite no go nema da mi vrate i sakav da prasam kako ode na gak zakazuvanjeto i pravenjeto na histeroskopija na gak sakam da ja pravam kaj dr trajkovski

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 964
   RE: Хистероскопија
1.1.2016 15:53:28   
kapina
Neznam neznam sto da pravam

(Одговор на членот lejla5)
Непосредна врска до пораките: 965
   RE: Хистероскопија
2.1.2016 0:25:02   
Kvisko
Kapina кога мунпиша на докторот па што не одговорил. Имај во предвид дека во празничниов период се многу зафатени пред Нова Година за да немаат многу закажани интервенции помеѓу Нова Година и Божиќ а можно е и да си е отиден некаде на одмор. Сепак е човек. Не знам која е праксата ама јас секогаш се слушам со сестрите во Ремедика па преку нив контактирам со докторот.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 966
   RE: Хистероскопија
2.1.2016 5:32:36   
kapina
Zavcera mu pisav koga bev da se vidam togas po biohemiskata bremenost rece ne treba nova histeroskopija oti matkata na ehoto bila vo red megutoa jas sakam da se naprave nova oti taa sto ja imam e veke 6i pol god stara a i togas na ehoto ne se gledase nisto a miomot moze da bide pricina za neuspesna nidacija na embrionite i pisav i na sestra anita no nisto a na 25 jan treba da dojdam za sk na imunologija i na endokrinologija pa sakam i zatoa da se dogovoram so dr trajkovski

< Поракaта ја уредил kapina -- 2.1.2016 5:34:07 >

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 967
   RE: Хистероскопија
2.1.2016 11:32:33   
Kvisko
Kapina ако си му пишала завчера мала е веројатноста да ти одговори празници се тоа е тоа.
За кај Трајковски закажи преглес преку мој термин немаш поинаков начин па потоа со него се договараш што кога како и одредувате кој месец ќе се прави интервенцијата ако воопшто се прави и ќе ти објаснат што и како. Е сега со мој термин не ти баш сигурно дека ќе го видиш Трајковски на 25 зашто нжможе тој ден не му е за прегледи.
Инаку некогаш миомот може да предизвика проблеми со имплантација некогаш не зависи од положба и од структура. Зато лекарот решава дали ќе се отстранува или не.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 968
   RE: Хистероскопија
2.1.2016 12:38:30   
kapina
Jas neznam sto im e toa uterus vo avfl so blaga miomatozna struktura togas samo dr jadranka georgievska mi rece oti bil mal pa se dvoumese dali na novo da mi prave histeroskopija ili ne i taka ostana posle pocnavme so inseminacii ja smeniv doktorkata i taka ostana najubavo ke bide jas da mu se javam na trajkovski da vidam sto ke mi rece

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 969
   RE: Хистероскопија
2.1.2016 14:37:43   
scared RR
Капина како што прочитав на еден друг форум Лазаревски бил на одмор до 11 јануари, затоа не ти врака.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 970
   RE: Хистероскопија
2.1.2016 17:19:16   
kapina
Znam deka e na odmor toa mi go kaza bliska rodnina sto rabote vo sistina no nesnaev do koga a i plus toa mu pisav na gmail a drugo nesto me mace na mene sega na otpusnoto pismo od histeroilaparoskopijata pise i hronicno vospalenie na grloto na matkata od hpv etiologija neznam poima nemam i toa sto e ne e lekuvano so nikakva terapija toa samo znam oti togas piev klindamicin 5dena i betadin se mackav i na hpv tipizacijata nemase nisto ureden bese rezultatot

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 971
   RE: Хистероскопија
3.1.2016 12:36:55   
Kvisko
Kapina и на свети gmail да си мубпишала човекот има право на одмор и не е фер да очекуваш да ти врати нешто додека е на одмор. Барем јас не враќам на прашања додека сум на одмор туку првиот работен ден по одморот.
Матка во авфл мислам дека значи матка свртена обратно (наместо горниот дел да е кон папок свртен е кон рбет). Не е ништо значајно туку само е битно на пример да си знаат за враќање ембриони и слично ништо друго. Во бременост сама се исправа и оди нанапред.
За хпф ако не покажува ништо брисор после тоа немаш гајле.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 972
   RE: Хистероскопија
3.1.2016 18:11:37   
MademoiselleNina
Kapina, ako veke ednas si go prasala Lazarevski i rekol deka ne treba histeroskopija, toa e negovo mislenje, i verojatno pak isto ke ti odgovori. No stom si odlucila da odis kaj Trajkovski, kako sto kaza Kvisko, zakazi, pa i da ne se pogodi vo toj den, dojdi pak, em ke si dobies i vtoro mislenje em ke si bides mirna.
Sekogas e podobro da se dobijat poveke mislenja, a potoa vidi i odluci sto ke pravis, no ne brzaj. I ako i dvajcata ti recat deka nema potreba , togas navistina nema. Ova ti go zboram posto i ja sum ko trebe, samo citam , samo prasuvam i sama si zaklucuvam sto treba a sto ne treba, no resiv da mu veruvam na lekarot koj go odbrav, i veruvam deka ke pravi najdobro sto znae i moze za mene.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 973
   RE: Хистероскопија
3.1.2016 23:35:29   
kapina
Ne sega lani pred edna godina go prasav pred da pocnam so ispituvanjata i sega koga ne se otkri nisto ostanuva toa da se napravi vo red e toa sto mi nema odgovoreno ne e problem neka e znam deka e na odmor no celta mi bese dali ke odobre da se prave nova histeroskopija oti taa e stara kako sto kazav 6i pol god a i togas ne se gledase na eho nisto pa so histeroskopijata se vide oti imam i polipi i miom polipite bea otstraneti no miomot ne

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 974
   RE: Хистероскопија
6.1.2016 21:43:36   
kapina
Matka vo avfl znaci normalna matka jas si zakazav kaj dr trajkovski za 29januari i da se pofalam oti posle 11 god parickata za prv pat se padna vo gospod kaj nas sega on neka ni e napomos vcera posle dolgo vreme vidot mi e odlicen a lazarevski od nova god otkako mu pisav go nema da mi vrati a so endokrinologot se raduvavme vcera na uspehot oti posle dolgo vreme vidot mi e super problemot bese od hipofizata pretiskase na ocnite nervi

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 975
Страница:   <<   < Претходна страница  37 38 [39] 40 41   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  37 38 [39] 40 41   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?