|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  38 39 [40] 41 42   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хистероскопија
7.1.2016 23:55:32   
kapina
Devojki srecen bozik i sakav da prasam na mojata histero i laparoskopija pise cervikalen kanal atroficen sto e toa atroficen

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 976
   RE: Хистероскопија
10.1.2016 18:22:51   
smoki80
Zdravo devojki,pred se da vi posakam srekni praznici i ispolnuvanje na najolemite zelbii ovaa godina. Veke podolgo ve sledam i konecno resiv i jas da vi se priklucam. Pred dve nedeli pravev histeroskopija so laparoskopija, vo koja mi ostranija septum na matkata a poradi hidrosalpings na levata tuba mi ja ostranija i taa. Sakav da prasam dali nekoj imal slicna situacija so edna proodna tuba, dali vednas ste prevzemale merki so insemnacii ili ste se obiduvale prirodno? Koja e sansata za prirodno zabremenuvanje so edna tuba? Ovaa nedela treba da odam na kontrola, pa ke vdam sto ke mi kaze doktorot i kakvi nasoki ke mi dade, no sepak bi mi znacelo i vaseto iskustvo.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 977
   RE: Хистероскопија
10.1.2016 19:04:14   
kapina
Smoki kade ja pravese histeroskopijata kaj koj doktor

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 978
   RE: Хистероскопија
10.1.2016 19:44:30   
smoki80
Na GAK kak Dr.Trajkovski, doktorot so eden zbor e prekrasen.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 979
   RE: Хистероскопија
10.1.2016 21:43:50   
kapina
Znam deka doktorot e super jas inseminaciite gi pravev kaj nego i sega imam zakazano na 29jan kaj nego i sakav da te prasam kolku plati i za kolku vreme go davaat otpusnoto pismo

< Поракaта ја уредил kapina -- 10.1.2016 21:44:54 >

(Одговор на членот smoki80)
Непосредна врска до пораките: 980
   RE: Хистероскопија
10.1.2016 21:57:04   
smoki80
Ja zemav otpusnata lista za 10 dena, nemaa mnogu guzva i mi rekoa ako sakam da pricekam da ja spremat. Plativ 2200 mkd.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 981
   RE: Хистероскопија
11.1.2016 20:04:21   
kapina
Denes se dogovoriv so dr lazardvski da mi prave histeroskopija dr trajkovski oti vo megu vreme sakam na gak da pravam i magnetna rezonansa na hipofizata i na imunologija genetskite ispituvanja

(Одговор на членот smoki80)
Непосредна врска до пораките: 982
   RE: Хистероскопија
11.1.2016 20:07:35   
kapina
I samiot doktor mnogu se izraduva sto negoviot najdobar drugar mu predlozi da se naprave histeroskopija pogolemi bile sansite za uspesnost na invitroto

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 983
   RE: Хистероскопија
12.1.2016 9:50:28   
LoveableMe RR
Женски ајде хелп. Планирам да правам дијагностичка хистероскопија со скречинг во следниов период пред ИВФ и на мое барање си отидов во Адријалаб да ми земат брисеви од нос и грли и ми најдоа стафилокока ауреус во носот, сега треба да ја третирам иако немам симптоми.

Знам некои клиники не дозволуваат хситероскопија ако брисевите од нос и грли не се уредни. Сакав да прашам искуства и што терапија примавте ако некој ја имал? Ќе одам на лекар секако за антибиотик, но сакав да знам ваши искуства. Тенкс.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 984
   RE: Хистероскопија
16.1.2016 14:00:31   
Pinky30
Jas dobiv ciklus na 11.01 no Petanovski e na odmor slednite dve nedeli taka da ostanuva za sleden ciklus da napravam histeroskopija i skreching...no pred da dobijam ciklus ke odam na konsultacija koga kako sto da ni objasni se i da se dogovorime..Prasanjeto mi e dali treba da se napravat brisevi pap pred intervencijava? ili drugi brisevi..Aj ve molam za odgovor tie sto ste pravele histeroskopja.Fala vi odnapred

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 985
   RE: Хистероскопија
16.1.2016 14:12:14   
scared RR
Јас правев брисеви и добро што направив, ми искочи бактерија па брзо ја решававме со сумамед на недела пред операцијата.

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 986
   RE: Хистероскопија
16.1.2016 14:28:29   
Pinky30
Znaci dobro e sepak da se napravi...Edna moja prijatelka 3-4 spontani imase i ja pratija preku krv da i zemat i i nasle klamidija sega ja leci pa ke vidi sto ponatamu...Pa se plasam i sakam da si ispitam da sum si na sigurno...taman sega mi e pri kraj za edna nedela ke odam nisto ne me cini podobro da sum si na sigurno

Za kolku vreme iskacaat brisevite?

< Поракaта ја уредил Pinky30 -- 16.1.2016 14:30:14 >

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 987
   RE: Хистероскопија
16.1.2016 14:51:09   
Hopeful RR
И јас имав, со тоа што не ги правев специјално за операцијата туку веќе направените ми беа свежи, па се земаа предвид.

Обично ги носам во Институт за јавно здравје, каде што се готови за 3-4 дена, и на Микробиологија се готови за неколку дена. Можеби побрзи се само во амбуланта Пролет, ама таму не ги работат сите, само стрептокока и уште нешто, не знам точно.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 988
   RE: Хистероскопија
16.1.2016 17:23:43   
LoveableMe RR
Oсвен вaгинaлни брисеви, штo другo бaрaaт нa увид зa хистерoскoпијa?

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 989
   RE: Хистероскопија
16.1.2016 20:16:50   
Hopeful RR
Мислам дека немаше нешто друго, тоа е. Во Систина даваат Дановал како подготовка, и има некој разговор со анестезиолог, ако добро се сеќавам, за алергии и реакции на анестгезии.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 990
   RE: Хистероскопија
16.1.2016 21:13:47   
Kvisko
Освен брисеви ништо не носиш. Во Ремедика а и на ГАК таму ти прават крвна слика и имаш разговор со анестезиолог. За подготовка зависи од лекар до лекар. Со среќа со лесно и брзо да има резултат од интервенцијата.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 991
   RE: Хистероскопија
16.1.2016 22:03:50   
MademoiselleNina
Јас претходно имав направено брисеви, и на самиот преглед ги носев со мене, а потоа отидов кај анстезиолог, разговор за болести итн, па после ме пратија во лабараторија и си земаа све што им требаше. :) Мислам дека беше Хив, хепатит и крвна група. Овие покрај тоа што ги имав, пак ми ги направија.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 992
   RE: Хистероскопија
17.1.2016 14:30:17   
LoveableMe RR
Ц ц ц, штo демек не верувaaт нa други институции пa мoрa крвнa сликa, хепaтит, хив и крвнa групa кaј нив? Брее сaмo зa пaри дa земaт се знaчи. Ај ќе пишaм штo ќе ми пoбaрaaт.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 993
   RE: Хистероскопија
18.1.2016 16:23:50   
kapina
A pap test treba li na gak da imam pred histeroskopijata

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 994
   RE: Хистероскопија
24.1.2016 0:32:55   
lejla5
Devojki,jas vo vtornik imam zakazano histeroskopija vo remedika kaj Dr.dimitrov dali nekoja od vas ima praveno tamu histeroskopija za da mi ja objasni celeta postapka od vleguvanjr pa do izleguvanje od bolnicata zasto mnogu mi e strav da znam na sto treba da bidam podgotvena

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 995
   RE: Хистероскопија
24.1.2016 15:02:37   
kapina
Moite brisevi izlegoa uredni samo nemaa reagensi za klamidija neznam dali dopolnitelno ke mi baraat za histeroskopijata

(Одговор на членот lejla5)
Непосредна врска до пораките: 996
   RE: Хистероскопија
24.1.2016 16:06:39   
Kvisko
Lejla5 јас имам правенк хистероскопија за отстранување на септум кај Димиторв ама пред 5 години и не сум баш сигурна за се. Начелно немој ич да се плашиш не е воопшто страшно. Генерално сабајлето те примаат на одделение разговараш со анестезиолог ти земаат крв за анализа и одмараш малку. По некое време ти даваат таблета за опуштање и откако ќе почне да дејствув те носат во сала. Те опуштааг со некои прашања колку да правите моабет додека те подготвуваат за докоторот. Кога се спремни влегува докторот ќе тинкаже збир два и те успиваат а на уста имаш маска за дишење. Се будип на интензивна и ќе симполежиш малку таму потоа те носат во соба уште малку да лежиш. После неколку саату доаѓа Димиторв ти дава извештај што и какл направил и те спремаат за пуштање. Истиот ден одиш дома а од утредента веќе продолжуваш со нормален живот (јас бев на концерт).

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 997
   RE: Хистероскопија
25.1.2016 16:31:59   
lejla5
Me interesira dali mozam da se napijam diazepam denes bidejki utre nautro ke pravam histeroskopija I cela se tresam a mi e stav poradi anestezojata da pijam denes Bilo Sto Samo yasminot Sto sekako moram

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 998
   RE: Хистероскопија
25.1.2016 22:33:35   
MademoiselleNina

ИЗВОРНА ПОРАКА: lejla5

Me interesira dali mozam da se napijam diazepam denes bidejki utre nautro ke pravam histeroskopija I cela se tresam a mi e stav poradi anestezojata da pijam denes Bilo Sto Samo yasminot Sto sekako moram


Jas 2013 pravev histeroskopija vo remedika, i mene mi bese mnogu strav, te razbiram potpolno, i jas kako i ti se mislev dali da se napijam nekoe apce, ama ne se napiv.
Inaku stom ke te primat vo bolnica ke ti objasnat se. Ne e strasno, stvarno. Kako sto veke imav pisano vo nekoj prethoden post, bidi bez lak na nokti, bez vlakna tamu dole. i ako ti rekle da ne pies nisto ne pij. Ke ti dadat spavaka, ke ti recat sve da sobleces pod nea, ke dojde sestra da te proveri dali imas vlakna ili ne :) ako imas, ke ti gi otstrani. Mene na taa proverka mi dade i cepcinja za procistuvanje, i me prasa dali sakam taa da mi gi stavi ili sama, toa zavisi kako ke sakas ti, no nee neprijatno. ( vo sistina koga imav histeroskopija ne mi dadoa cepcinja za procistuvanje) Posle lezis pola saat i ke te fati za vo toalet :). Posle doagja nekoja doktorka so nekoi prasnja, pa krv zimaat pa merenje pritisok, disi kaslaj. Ako imas zabi sto se vadat, kako vizil protezi, ke treba da gi izvadis. Ke ti montiraat igla u raka, i ke cekas da te zemat za u sala. U sala ke te nosat so kolicka, e mene toa mi bese malku glupo posto mozs da odis, ama pa bidejki ke si gladna zedna mozda e opasno da ne padnes. U sala ke sobleces papuci, ke ti stabav mrezicka na kosata,kako kapa nesto, i sama ke se kacis na masata. Togas sestrata ke ti pomogne da se sobleces celosno i ke te pokrie. Vo sistina ne me soblekoa celosno, si bev so pizama. Posle ke ti stavat infuzija, ke te prasaat neto, ke ti kazat deka ke ti se svrti i tolku, zaspisva onaka kako da tones. Posle toa ja mnogu brzo se osvestiv za pola saat. Prvo ke gledas matno i cudno, ke bides mnogu zedna, ama voda ne davaat, ke imas zalepeni nekoi kabli koi merat valda srce pritiosk itn, i stom ke vidat deka si ok, te vrakjaat vo soba. ke imas nekoja uloska megu noze od onie pamucnite vo mrezicka :) inaku i za posle toa ke ti trebaat takvi.Ama vo bolnicata ima. Ne treba od doma nisto da nosi, ja nosev samo cetka za zabi i sminki :)))) za koga ke izlezam :) eve go i moeto iskustvo. Od bolnica do bolnica ima mali razliki. Vo sistina baraat tamu da se tusiras, vo remedika ne. Vo remedika sabjleto zimaat krv, vo sistina nekolku dena odnapred. I vo dvete bolnici neznam kako disev za vreme na intervencijata, bideki i zaspav bez nisto i se razbudiv bez nisto na mene. a imav edno nesto na prostotk kako stipka koesto strasno mnogu me bolese i sakav da go izvadam. :) ne se plasi, ic ne e strashno. i so lesno.

(Одговор на членот lejla5)
Непосредна врска до пораките: 999
   RE: Хистероскопија
27.1.2016 10:07:20   
lejla5
Epa devojki pomina I mojata histeroskopija,sakam Samo da vi se zablagodaram zatoa Sto mi ja opisavte postapkata I bev opustena bideiki znaev Sto I Kako sledi vo podgotovkata vi blagodaram uste ednas

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 1000
Страница:   <<   < Претходна страница  38 39 [40] 41 42   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  38 39 [40] 41 42   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?