|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прегнил инекции
28.11.2012 10:58:17   
cacisk
Sajna kolku vreme piese Metformin i po kolku na den? Dali se pijat kako klomifen samo 5 dena ili podolgo?
Pozdrav i uzivaj si vo user posted image

(Одговор на членот Sajna)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Прегнил инекции
28.11.2012 16:42:49   
Sajna
gi pijam celo vreme veke dva meseci i uste gi pijam edno dnevno

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Прегнил инекции
28.11.2012 18:45:19   
cacisk
Fala Sanja uste ova od koj den treba da pocnat da se pijat?

(Одговор на членот Sajna)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Прегнил инекции
29.11.2012 9:20:40   
Sajna
Odma !!! Ja na sredina od ciklus pocnav sekoj den po edno

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Прегнил инекции
21.2.2013 22:06:09   
Muvicka
jas sum nova na forumov i ve pozdravuvam site.Dali nekoj moze da mi kaze dali ostanal prirodno bremena so proodni tubi so toa sto uterus e so triaglesta forma,so namaleni dimenzii,sinistropiniran, so pravilna kontura.Nesmetana proodnost na obete tubi.Hormonite mi se odlicni,imam ovulacija i vo folikulot imam jajce kletka.E soprugot moj ima dijagnoza astenozospermija,sto vo prevod znaci deka spermatozoidite mu se spori.Vi blagodaram odnapred na podrskata,cekam na vas komentar

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Прегнил инекции
21.2.2013 23:29:38   
Bogdancanka
Мувичка добредојдеuser posted image
нешто повеќе за проодноста на каналите имаме дискутирано тука за машкиот стерилитет тука

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Muvicka)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Прегнил инекции
28.2.2013 12:46:17   
LoveableMe RR
Би сакала да ве информирма дека во Систина почнаа да даваат Овидрел инекции, се прима само една, наместо две или повеќе Прегнил ампули и викаат дека тоа е најнов производ и најефикасен од сите. Британско производство е, се прима една инекција, но малку е поскапа и истата чини 2500 денари. Ја има во аптеката во СИСТИНА. Поздрав до сите,

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Прегнил инекции
28.2.2013 13:07:35   
Melanija RR
Што е многу многу е ,ама кога се работи за Систина е нормално.
Прегнил една ампула од 5.000 е 400 денари,така што е неспоредливо.Веројатно е нешто подобра ама и двете си ја вршат функцијата па искрено незнам која е придобивката од оваа скапата.
Секое инфо е добредојдено user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Прегнил инекции
28.2.2013 14:47:11   
babyhope
ИЗВОРНА ПОРАКА: babyhope
Adelle јас не примив Прегнил пред пункција, примив едни поскапи инекции -Ovidrel кои не се уринарни и не се покажуваат на урина. Затоа на 9 од трансфер + 5 дена од примањето на оваа инекција се 14 дена, што нема врска со исходот на user posted image user posted image
Adelle:

Ovitrelle или Ovidrel се исто како Прегнил, само се појаки и затоа се дава 1 Овидрел инекција, или 2 Прегнил (најчесто). Се покажуваат на урина исто како и сите такви слични инекции.

Ова е од еден словенечки сајт, на македонски не можам да најдам.

Тест за бременост
Ако правите тест за бременост преку крв или урина, по употреба на Оitrelle и по десет дена после тоа , може да се појави лажно позитивен резултат на тестот. Ако не сте сигурни, разговарајте со својот лекар.

Еве и од англиски нешто:

Ovidrel е генетска направена форма од хуман хорионски гонадопропин (hCG) кој се користи за да предизвика овулација кај жените кои се ставени на третман за неплодност. Ovidrel се дава како субкутана инекција и доаѓа во измешан шприц. Овулацијата обично се случува помеѓи 36 и 40часа откако Оvidrel ќе биде ставена. Кај жени кои се подложени на инсемеинација (IUI), постапката се врши 38-40 часа по Оvidrel инекцијата. Кај жени подложени на инвитро IVF, јајце клетката се извлекува приближно 36 часа после Оvidrel инекцијата. Ovidrel ќе предизвикауринарниот тест за бременост да биде позитивен. Затоа, ако сте земале ovidrel, не треба да се направи уринарен тест за бременост најмалку 12 дена по инекцијата, за да не добиете лажно позитивен резултат.
Ова е конверзацијата моја со Аделе. Јас ги примав овие инекции после user posted image но на крај кога изреагирав дека не можам на секои 5 дена да давам по 50 еур, др. ми рече па добро купи прегнил user posted image


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 28.2.2013 14:50:18 >

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Прегнил инекции
13.3.2013 23:10:36   
ZLATICKO
sabajle primiv pregnil inekcija,me interesira otkoga ke pukne folikulot posle 36 casa,uste kolku saati zivee jajce kletkata.potocno jas sabajle primiv inekcija,i odnosi treba da imam utre vecer,dali i vo petok vecer ke imam uste ovulacija,zatoa sto maz mi utre vecer e na pat,vo petok doaga.

(Одговор на членот Нивеа)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Прегнил инекции
13.3.2013 23:15:18   
vezilka RR
Jajce kletkata otkako ke pukne zivee 24 casa a spermatozoidite 72 mislam bea. Taka da tie od denes moze da preziveat narednite tri dena.

(Одговор на членот ZLATICKO)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Прегнил инекции
14.3.2013 16:02:26   
Melanija RR
ZLATICKO убаво ти одговори vezilka RR ,само фоликулите не пукаат после 36 часа туку во рок до 36 часа.Така што и синоќа сте требале да имате односи ,до вечеравечер се 12 саати до денес вечер сперматозоидот уште е жив и така ќе надокнадевте за вечер.Утре можете и во текот на цел ден, па и два пати
Со среќа user posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 14.3.2013 16:04:45 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Прегнил инекции
19.3.2013 22:56:32   
ZLATICKO
jas denes bev pak na eho,jajce kletkite mi puknale,a ednometriumot mi e 14,sto znaci toa.

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Прегнил инекции
19.3.2013 23:07:10   
Melanija RR
Фоликулот пукнал се ослободила јајце клетка и тргнала на пат да се сретне со спрематозоидот ,а ендометриумот е 14мм што значи дека ако настане оплодување плодот ќе се задржи во матката user posted image
Се е супер само ако сте биле вредни user posted image и да се радуваш на user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот ZLATICKO)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Прегнил инекции
20.3.2013 22:54:12   
ZLATICKO
denes me bolat gradite kako pred da dobijam,dali se isti simtomite ako sum bremena,nekako se razocaruvam deka ke dobijam,

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Прегнил инекции
20.3.2013 23:29:43   
Melanija RR
Симптомите се исти ама сега имаш овулација така што рано е за било какви симптоми.
user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот ZLATICKO)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Прегнил инекции
21.3.2013 9:52:06   
ZLATICKO
Melanija RR ne sum vo ovulacija,treba da dobijam drugata nedela

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Прегнил инекции
21.3.2013 12:55:09   
Melanija RR
ZLATICKO нели на 19.3.2013 пиша дека ти пукнал фоликул а ако недај боже добиеш тоа е после 14 дена односно 1 април затоа ти викам рано е за било што

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот ZLATICKO)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Прегнил инекции
21.3.2013 17:23:28   
ZLATICKO
Na 13.03 mi puknal folikulot,a na 19.03 jas bev na lekar da proveram dali e puknat folikulot,znaci treba da dobijam na 26.03 drugata nedela,no me bolat gradite kako pred dobivanje,pa smetam deka ke dobijam,ili se isti simptomite i za bremenost.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Прегнил инекции
10.5.2013 21:27:10   
Sociologija
Me interesira...primiv inekcija Pregnil na 29 .o4 mi doaga na 25 dena i sega treba da dobijam na 14..maj..no nestrpliva sum...koga moze da go napravam testot za bremenost....dali seuste vo mene ima pregnil..kolku dena deluva inekcija ili kolku e prisutna vo organizmot

(Одговор на членот ZLATICKO)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Прегнил инекции
10.5.2013 21:30:39   
kapina
pocekaj da ti zadocne menstruacijata togas ke bide najdobro da napraves test sega e rano uste

(Одговор на членот Sociologija)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Прегнил инекции
10.5.2013 21:33:55   
Sociologija
Blagodaram Kapina..vo vtornik treba da mi dojde..no cekanjeto me ubiva...pa sakam porano da vidam.....ama ke cekam....

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Прегнил инекции
11.5.2013 0:16:15   
Melanija RR
Валиден е само тест преку крв на 15 ден од прегнилот ,ако треба да добиеш нема според твоето добивање туку во просек докај 20 ден од прегнил.
Порано од 15 ден нема да добиеш точен тест

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Sociologija)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Прегнил инекции
12.5.2013 19:57:49   
Sociologija
Blagodaram...Melanija.Doktorkata mi rece ako 14 den od ovoluacijata ne dobijam na 15 den pravo kaj nejze..da me vide na eho...zatoa sto 14 se potrebni po ovoluacija da dobies..ako ne dobies znaciuser posted image se nadevam.Inaku primiv pregnil na 29 april,a na 15 maj imam akazano eho...koj znae mozebi ovoj pat ima...nesto..imav dva folikuli ubavi....

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Прегнил инекции
15.5.2013 20:06:45   
Sociologija
Denes bev na lekar..mi docne...no na eho nemase nisto..ili doktorkata nemozese da vidi....pa zemav krv i utre rezulatite ke se zosto denes bese kasno.Ispituvav hsg kvantitativno..znaci vrednostite ..pa utre so gospod napred ke vidime..kolkavi treba da se vrednostite na hsg za bremenost..fala

(Одговор на членот Sociologija)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?