|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: лек за кашлица
14.10.2011 12:15:54   
Felly RR
Само едно оревче скршено во литар вода? И колку време го вариш?
Нас пак ни се врати кашлицатаuser posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: лек за кашлица
14.10.2011 13:51:33   
Џесика
Ова и мене ме интересира, најверојатно треба да е погусто како сирупче, убаво е да се има дома природен лек...
Јас имам направено еден домашен сируп, мислам дека е многу ефективен. Дозава е голема, ама може да се преполови:

2 литри црвено вино (Кратошија)
750г кромид цели главици, сосе лушпа
1/2 кило шеќер

Се вари додека не се свари скрос кромидот, смесата да се преполови количински и да згусне. После се остава да се излади, се процедува, и се додава 1 тегла мед.

Лани зимоска го имав ова, и сите го сркнувавме, за искашлување супер е...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: лек за кашлица
21.2.2012 23:22:08   
blue_blue
Daj kazuvajte sto pravite so suva kaslica. Detevo se ubiva od kaslanje stom ke legne vo krevet. Nisto drugo nema, osven malku zatnat nos, ama se otkorna od kaslanje od koga legna. Inhalacii pravime, prskam Acidosalus, ama kaslicava vecerva epten ja maci. Znam deka den dva ke i pomine, ama zal mi e vaka sto se maci....ovie dva meseci stvarno mi e puknat film od gradinka....pa dobro be tolku li ne moze osnovna higena da odrzuvaat? Nit cistat ko so treba, nit provetruvaat, ustvari cistat dur se decava vo zanimalna i otvaraat prozori koga gi legnuvaat da spijat za da im duva direkt u glava

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: лек за кашлица
21.2.2012 23:53:21   
Maca25

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Само едно оревче скршено во литар вода? И колку време го вариш?
Нас пак ни се врати кашлицатаuser posted image


еден саат се вари сигурно. да биде се сварено (кромид и јаболко).

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: лек за кашлица
22.2.2012 7:18:02   
mila mama
Lek za kaslica e sto pocesto pienje tecnosti I toa topli, casa so ne mnogu studena voda I vnatre rastvoreno edno lazice med-blagoto go blokira/namaluva refleksot na kaslica vo mozokot.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: лек за кашлица
22.2.2012 7:31:49   
Elce
Дали овој лек може да се даде на 8 месечно бебе и колку.Многу кашла посебно навечер.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: лек за кашлица
22.2.2012 9:58:50   
mila mama
Jas ne bi dala med na dete pomalo od 1 god. Ama nad edna ic ne bi se mislela. I bitno e da be vi e suvo tamu kaj sto spie, stavajte krpi vlazni po radiatorite.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Лек за кашлица
22.2.2012 13:32:43   
Felly RR
Elce, многу често таква кашлица што се интензивира навечер е од алергиска природа. Да не случајно ви е од такво нешто. Што и имаш дадено на Сара во оваа последна недела откако почна да кашла?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Лек за кашлица
23.2.2012 10:33:48   
blue_blue
Им давав вчера чај од тегавец и мајчина душичка со мед. Во 1/2 литар вода ставив 1 кафена лажичка тегавец и две кафени лажички мајчина душичка. испија и двете по една чашка од 0.2 л. Мислам дека им помогна...ноќеска само еднаш се закашла едната...не дека оздравеа, ама не се корнат од кашлање веќе....

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Лек за кашлица
23.2.2012 12:00:24   
Felly RR
На Матеа па тегавец вопшто не и помага. И имам правено и чај, и сируп од тегавец и ништо. Овој леков па од Маца, го правев - не сакаше да го пие. А еве деновиве, од носот, на очите најверојатно некоја инфекција и се пренесе, и плус почна и да кашла.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Лек за кашлица
12.5.2012 13:12:32   
Natuska85
Мамички кажувајте некој домашен лек за кашлица.Еве од завчера почна да ми кашла,вчера го однесовме на доктор нема ништо на плуќа,крвна слика ок ама си кашла.Пред месец дена кога пак ми кашлаше му земав мукоплан ама му го давав неколку дена ,како повеќе да го дразнеше само.Вчера му земав змајац Ана моли што го има спомнато погоре и од него исто.Кога ќе му дадам абе во наредниот пола саат се утепува од кашлање.Нели сирупот е за да ја смири кашлицата,а не да го дразни уште повеќеuser posted image .Додека спие па мирен си е еве саат и пол спие веќе ниеднаш се нема накашлано и синоќа истоuser posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Лек за кашлица
12.5.2012 13:22:12   
Felly RR
Натушке, а суво кашла или има шлајм?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Лек за кашлица
12.5.2012 15:18:32   
Natuska85
Сува кашлицаuser posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Лек за кашлица
14.5.2012 10:13:01   
Natuska85
Не ни се смири кашлицата од Змајац.Сабајлево земавме Проспан па ќе видиме денес како ќе бидеuser posted image Дајте бе некој природен домашен лек за кашлицаuser posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Лек за кашлица
14.5.2012 10:19:26   
arh_diz
Natuska ,Maca imase pisano so kromid jabolko i orev mislam deka vo anstinki i virusi bese

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Лек за кашлица
14.5.2012 10:21:51   
Felly RR
Натушке тој од Маца, побарај го, со кромид и со јаболко.
Ајде, па белки ќе ви помогне Проспанот, нас последниов пат ни помогна Хеделикс - сличен е на Проспан, исто врз основа на бршлен.
А ова со кромидов, на повеќе места прочитав дека помага за кашлица, илаше различни лекови. Јас пробав еден,, го направив ама Матеа не сакаше да пие. Кромидот се ренда, па се цеди, да излезе само сокот, и отприлика Ако има една лажица сок, се меша со една лажица мед. И се дава од тоа по една лажица. Не знам на К дали си му дала мед?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Лек за кашлица
14.5.2012 10:24:31   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Не ни се смири кашлицата од Змајац.Сабајлево земавме Проспан па ќе видиме денес како ќе бидеuser posted image Дајте бе некој природен домашен лек за кашлицаuser posted image


Natus mene ako me prasas najdobar lek protiv kaslica e pregoren seker so voda i malku puter.
Odma prestanuva. Znaes ni pravele i nas kako deca ...
Go pravat i so mleko ama so mleko ne se preporacuva. Ova so voda e zakon.
Vkusno e sigurno kje go saka.

Jas sum probala so kromid , jabolko i orev ama sin mi nemase sansi da go pie, a realno ne e vkusno.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Лек за кашлица
14.5.2012 10:24:36   
Natuska85
Јас направив вчера така,исецкав кромид и одозгора ставив шеќер па го оставив да се исцеди.Му дадов негде 3 мл(дека со шприц) го испи,сабајле пак исто.Сеа ќе го побарам и тоа од Маца шо викате па ќе пробам вечер.Фала ви user posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: лек за кашлица
14.5.2012 10:25:43   
Maca25
Еве го лекчето Натушке.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Инаку јас кога кашла и правам едно лекче, како сирупче (варам кромид, јаболко и оревче скршено заедно во 1л. вода и малце шеќер). Леков и помага многу и последниов пат кога кашлаше само тоа и помогна.



< Поракaта ја уредил Maca RR -- 14.5.2012 10:26:34 >


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Лек за кашлица
14.5.2012 10:26:02   
Natuska85

ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Не ни се смири кашлицата од Змајац.Сабајлево земавме Проспан па ќе видиме денес како ќе бидеuser posted image Дајте бе некој природен домашен лек за кашлицаuser posted image


Natus mene ako me prasas najdobar lek protiv kaslica e pregoren seker so voda i malku puter.
Odma prestanuva. Znaes ni pravele i nas kako deca ...
Go pravat i so mleko ama so mleko ne se preporacuva. Ova so voda e zakon.
Vkusno e sigurno kje go saka.

Jas sum probala so kromid , jabolko i orev ama sin mi nemase sansi da go pie, a realno ne e vkusno.


Достик место млеко вода да ставам?Мајка ми му го прави вака со прегорен шеќер и путер ама со млекоuser posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Лек за кашлица
14.5.2012 10:28:35   
Maca25
Јас кога го правам прегорениот шеќер, најчесто го правам со вода во која после додавам некаква ќесичка со чај. Да не е само блага вода user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Лек за кашлица
14.5.2012 10:30:05   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Не ни се смири кашлицата од Змајац.Сабајлево земавме Проспан па ќе видиме денес како ќе бидеuser posted image Дајте бе некој природен домашен лек за кашлицаuser posted image


Natus mene ako me prasas najdobar lek protiv kaslica e pregoren seker so voda i malku puter.
Odma prestanuva. Znaes ni pravele i nas kako deca ...
Go pravat i so mleko ama so mleko ne se preporacuva. Ova so voda e zakon.
Vkusno e sigurno kje go saka.

Jas sum probala so kromid , jabolko i orev ama sin mi nemase sansi da go pie, a realno ne e vkusno.


Достик место млеко вода да ставам?Мајка ми му го прави вака со прегорен шеќер и путер ама со млекоuser posted image


Da, mesto mleko stavi mu voda.Isto se pravi.Mlekoto stvara slajm zatoa ne se dava. Ova od Kozle mi go kazaa.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Лек за кашлица
14.5.2012 10:31:33   
Felly RR
Јас па и ставам млеко, а зошто dostickage не се препорачува со млеко?
--------------------------
ОК, сега видов.user posted image

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 14.5.2012 10:33:56 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Лек за кашлица
14.5.2012 10:36:42   
arh_diz
Dosticage mislam deka ti imase pisano, deka navecer netreba da se dava mleko so biskviti stvaralo slajm .Ako dobro sum te razbrala

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Лек за кашлица
14.5.2012 11:16:58   
dostickage
da da presnoto mleko stvara slajm. mlekoto ima sostojka kazein sto vo tekot na varenjeto na mlekoto go pravi kako lepak. kazein ima vo lepakot inace...

koga e zdravo jas davam mleko no samo preku den. pred spienje ne davam.
kaj moeto dete se pojavuvase kako hrcenje vo noseto na spienje iako bese zdravo. posle mi kaza koleskata i navistina otkako prekinav da davam mleko pred spienje se si bese vo red. toj period zavrsivme u kozle i isto doktorkata mi kaza da izbegavam mleko navecer ... i da davam pregoren seker so voda.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?