|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: лек за кашлица
4.10.2012 9:05:22   
Yummy Mammy
Me interesira dali ima nekoja merka kolku voda se stava na 1 kromid, 1 jabolko, i 1 orevce?

Jas sabajle si napraviv edna doza od gjuture, i za mene i za bebe, ona do sega ne jadela orevi (sega ke pravi 1 god) ama valjda nisto nema da i bide, nema celi jatki vo vodickava, samo vitaminite verojatno izleguvaat pri varenjeto...

I kolku dolgo da se vari?

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: лек за кашлица
4.10.2012 9:36:36   
Barbicki2
jas stavam na 350 gr 1 orevce pola kromid i pola jabolko,i go vrijam do 200 ili 180 gr duri da dojde,i seker 1 lajce stavam,ili pak med ako imam

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: лек за кашлица
4.10.2012 12:20:31   
penelopa
Фала Маца, АнаМоли и Барбики2 вчера малку испивме- неколку пати по 30 мл помешано со сок и можам да кажам дека веднаш син ми почна продуктивно да кашла. Најверојатно и денес ќе направам уште една доза. Јами Мами и јас одприлика ставив вода колку да го покрие јаболкото, кромидот и оревчето. Значи околу 1 литар- ко оставив да зоврие и толку- кога се олади му дадов да пие.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: лек за кашлица
4.10.2012 12:23:03   
AnnaMolly RR
И јас од прилика ставам вода, во оние најмалите тенџерчиња колку да ги покрие продуктите.
А не сум ставала шеќер или мед, едноставно му го ставам во шише, 50 мл од течноста, 50 мл сок и го пие за 5 секунди.
Сабајле почна некако да ми кашла, па ако продолжи така и попладне веднаш му варам од ова.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: лек за кашлица
4.10.2012 12:40:25   
miana
A kakvo orevce stavate?
Obicen orev?
Lupen,cisten ili ????

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: лек за кашлица
4.10.2012 12:48:20   
AnnaMolly RR
Цело оревче, миана. Скрши го и стави го сосе лушпата и јатката.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: лек за кашлица
4.10.2012 12:48:22   
Yummy Mammy
Uuuu, jas sabajle na malovo mu dadov 100ml cisto, si go krkna ko da ne videlo sokce user posted image Ni med, ni seker, ni sok, ni butur user posted image Ne znaev deka po pomalku se dava...

Sega ke se javam doma da gi proveram kako se, dali deluva marifetov.

Miana, pisa nekoj pogore, celo orevce ubavo izmieno i skrseno, da se vari i luspata i jatkata.


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: лек за кашлица
4.10.2012 16:53:14   
Sandric
I jas go napraviv marifetov. Inaku kaslame poveke od 3 nedeli i celo sise zmajac ispivme i nisto.Aj utre ke vi kazam dali ima podobruvanje od ova.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: лек за кашлица
6.10.2012 16:47:54   
Maca25
Н. кашла ептен, ама има и пролив па се мислам дали да и го направам лекчево. Да не и се влоши ситуацијата со проливот?! Или пак да почнам со инхалации?„!?!?!?

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: лек за кашлица
7.10.2012 15:26:13   
AnnaMolly RR
Јас од вчера сабајле му давам и веќе не кашламе!user posted image Ќе продолжам до вечер и готово, кукурек.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: лек за кашлица
7.10.2012 22:14:42   
light
Izgleda i nie ke go probame marifetot utre ne kaslamemnogu ama veke dolgo vreme kasla i plus zatnat nos a dr vika nema potreba od antbiotik

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: лек за кашлица
8.10.2012 10:21:47   
Yummy Mammy
Jas da go pofalam marifetov so kromid, jabolko i orevce. user posted image
Odvaj go piev bidejki kromid voopsto ne jadam, imam kiselini od nego, baska mm begase od mene bidejki mi mirisal zdivot mnogu user posted image (od kiselinite) ama uste prviot den imav podobruvanje, vtoriot veke ne kaslav.

Inace kaj mene bese ekstremno suva kaslica, bez nikakvi drugi pridruzni simptomi, me doveduvase do gusenje. Posle prvata casa od "cajov" pocna da izleguva sekret, navecer se budev za da plukam slaem (toa verojatno bilo zalepeno na pluka i ne mi davase vozduh da zemam). Se na se, sekogas ke go praktikuvam ova.

p.s. Ednas nemav jabolko, pa mu staviv dve slivi za da ne mirisa mnogu kromidot, i taka e ok.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот light)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: лек за кашлица
8.10.2012 11:05:05   
Felly RR
Ај и јас да прашам за леков - кога велите лушпата, мислите на тврдата лушпа?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: лек за кашлица
8.10.2012 11:52:17   
Natuska85
Лекот на маца со кромидот ми е откритие на векотuser posted image .Прв пат откако К е тргнат во градинка значи еве веке 7ми месец тераме престана да кашла без антибиотикuser posted image user posted image user posted image .Само што морам да му го давам навечер во сон,преку ден не ми го пие, ни со сок ни со ништо.Сеа еве кашлам и јас после ќе си го направам и за мене.

< Поракaта ја уредил Natuska85 RR -- 8.10.2012 11:53:19 >


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: лек за кашлица
8.10.2012 21:25:33   
Maca25

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Ај и јас да прашам за леков - кога велите лушпата, мислите на тврдата лушпа?

да, лушпата тврда од оревчето. а и се друго со лушпа, само убаво убаво измиено.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: лек за кашлица
8.10.2012 22:19:36   
Felly RR
ГО правев и јас вчера и денес, ама вчера без лушпа го ставив оревчето. Прво и го мешав со сок од јаболко, ама денес и така и го дадов - за чудо си го испиuser posted image Ама кромид ставив од оној црвениот денес - има врска каков е или нема?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: лек за кашлица
9.10.2012 12:32:34   
arh_diz
Jas go napraviv lekot , M ispi okolu 30 grama pocna da kasla poveke i posle nekoe vreme povrati , dali e normalna ovaa reakcija i neznam dali da mu davam uste

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: лек за кашлица
9.10.2012 12:46:05   
vezilka RR
Никола секогаш повраќа после лекот, ама му треба два три пати по 30 грама да испие. Така го вади шлајмот. После и неколку дена со каката вади шлајм и е како нов.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: лек за кашлица
9.10.2012 12:52:11   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR

Jas go napraviv lekot , M ispi okolu 30 grama pocna da kasla poveke i posle nekoe vreme povrati , dali e normalna ovaa reakcija i neznam dali da mu davam uste


Да, нормално е. Па тоа е и целта. Или со повраќање или со какање ќе се исфрли шлајмот.
Ова леков треба да се прогласи за ХИТ на векот user posted image Најпосетувана тема во последно време user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: лек за кашлица
9.10.2012 13:37:19   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Најпосетувана тема во последно време user posted image


Сите со иста мака, ама важно го најдовме лекот.user posted image за Маца.
Јас и лани го правев, ама М не сакаше да го пие. Сега откако ќе се свари, го гмечам јаболкото, за повеќе на јаболко да биде, и си го пие. Белки ќе има ефект.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: лек за кашлица
9.10.2012 13:54:31   
dostickage
Ah temava me potseti na eden moment koga mu go pravev ova  V pred godina i pol dodeka odese u gradinka.
Me gleda majka mi i mi se gazi od smeenje. Me potseti na edna scena koga me brkase niz stan , me fati i me pikna u kjos so cel da se napijam od lekot.user posted image

AMa kako i da e mislam deka togas epten mi zbrka rabota.
Fala Bogu posle ne mi zatrebalo.Pu pu pu user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: лек за кашлица
10.10.2012 12:06:20   
Maca25
Јас сега и го направив на Н., поминаа 5 дена откако нема пролив, па може да и го дадам. Само јас ставив 2 јаболки наместо 1, за да има повеќе вкус на јаболко. Откако се се свари, го процедив во стаклено шише и и ставив во чашка и знаев дека нема чисто така да го испие, па внатре и ставив една кесичка чај од камилица и и го дадов како чај да го испие. За 2 мин испи 200мл. user posted image user posted image user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: лек за кашлица
10.10.2012 12:07:58   
Sandric
Nie skoro i da prestanavme da kaslame posle eden mesec kaslanje, jas na site pocnav da go kazuvam lekovuser posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: лек за кашлица
10.10.2012 12:16:10   
mama toci
ГО правев и јас вчера и денес, ама вчера без лушпа го ставив оревчето.

I jas lani mnogu cesto go pravev lekov i navistina imase efekt.Fintava so celo orevce e vo toa sto liuspata(pogotovo onie tenkite sto se izmegu jatkite) sodrzat mnogu jod koj pomaga za razdrazneto grlo.Jas i obicno cajce koga pravam im stavam obavezno po 2-3 takvi tenki livcinja tokmu poradi jodot.

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: лек за кашлица
11.10.2012 10:01:48   
blond
Ј го пие од вчера овој лек. И денес е целиот затнат, не може да дише низ нос. Совет?? Да продолжам да му давам?
Туку проблемот кај нас е што не знае како да ги плукне балгамчињата, пак си ги голта. Еве дур го пишував постот, почна да му тече едната ноздра, како вода.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?