|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Лек за кашлица
14.5.2012 11:17:22   
Џесика
Натушка, сирупчињата се многу деликатни за кашлица, и ако на некое дете му прија, може на Кико нема... јас така еднаш се зезнав, сестра ми користеше од Боквица и као ај да пробам јас, и се напивме двајцата и се откорнавме од кашлање, значи сирупот и да немаш за искашлување, ќе те тера да кашлаш, ќе ти го дразни грлото... ние си го најдовме сирупчето за кашлица, тоа е Мукоплант од Др.Тајс од тегавец, и „Лаку ноч“ за пред спиење и во текот на ноќта... презадоволна сум, поготово од овој ноќниов... а за природен сируп, имам направено еден со црвено вино, кромид и мед, го имам пишано, нас добро ни делуваше поготово за сува кашлица...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Лек за кашлица
14.5.2012 11:25:55   
dostickage
p.s. ova so pregoreniov sekjer so voda  e za suva kasllica. zaboraviv da pisam

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Лек за кашлица
14.5.2012 11:31:29   
Gardenia
Женски јас би ви препорачала чај од кромид,е сега малку може мирисот ама и не е толку лошо,јас го пиев оти ништо друго не ми помагаше,имав само сува кашлица и си го најдов спасот,само еднаш се напив и одма се осетив подобра.може да се сваре од цел кромид или само од лушпата ако ви е јак така,знам дека го пијат и трудници.Исто имам слушано дека многу помага и печено јаболко

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Лек за кашлица
14.5.2012 15:02:38   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: luci

Луѓе дај кажете некој лек за болка во грлото? Кога голтам ме боли ептен :( Изгледа имам гнојна ангина :( На лекар не можам да одам, немам плави картони сеуште земено




ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

luci ja vaka si pravam- stavam seker go zagrevam da pregori isturam vo gezveto mleko i dodavam edno celo zivo jajce ,mesam da se izednaci i pijam,ne e gadno ic ako mozes da podneses i ako ne se gnasis probaj toplicko napij se pa kazi dali mi e dobar iljacov ;-))))da ispadne kolku eden sol;-)))
ИЗВОРНА ПОРАКА: luci

Луѓе дај кажете некој лек за болка во грлото? Кога голтам ме боли ептен :( Изгледа имам гнојна ангина :( На лекар не можам да одам, немам плави картони сеуште земено





ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: luci

Луѓе дај кажете некој лек за болка во грлото? Кога голтам ме боли ептен :( Изгледа имам гнојна ангина :( На лекар не можам да одам, немам плави картони сеуште земено

зини пред огледало, што ќе идеш на лекар. user posted image user posted image user posted image



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: лек за кашлица
27.6.2012 13:01:05   
jana81

ИЗВОРНА ПОРАКА: marinka80

CAJ OD LENENO SEME JA SIMIRUVA KASLICATA NE E STETEN MOZE DA PIE KOLKU SAKA I DURI AKO IMA SEKRET KE GO ISFLI BEZ NIKAKVI LEKARSTVA NIE DURI OD BRONHIT SE SPASIVME BEZ NIKAKVI LEKARSTVA SAMO CAJO KE GO VARITE NA PONISKA TEMPERATURA PODOLGO VREME DODEKA NE STANE KAKO BELKA OD JAJCE STO IZGLEDA KOGA KE SKRSIS JAJCE MOZE DA SE DAVA OD 6 MESECI


nie sme pak so zatnato nose, bevme na lekar od sabajle zemavme bris i ke vidime koga ke stignat rezultatite.do togas samo so kapki ili sprejce ama toa nekako ic ne ni pomaga. bas pred nekoj den i jas slusnav za ovoj caj mu svariv ama ne bese tolku gust ( go varev desetina minuti na tivko) a i ne saka da go pie verojatno ne mu e vkusen. Ako znae nekoja mamicka kolku seme so kolku voda se vari i kolku kolicinski vo tekot na denot treba da ispie. A i posto e gust izgleda mu e tesko da vlece niz cuclata ama ako treba ke mu davam so spric samo da pie.
Inaku samo hrci na noseto bez kaslanje i temperatutra ili bilo kakvi dr simptomi. Prosliot pat zavrsivme so antibiotik oti epten bese zatnat duri navecer ne mozese da spie placese, sega ne sme do tolku ama se poveke i poveke mi hrci i ima oteznato disenje preku noseto

(Одговор на членот marinka80)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: лек за кашлица
14.8.2012 9:07:51   
Barbicki2
moive fatija prvo kako laringit,pa sega eve gi kaslaat imaat produktivna kaslica,polni se so sluz gust.Dali znae nekoja mama priroden lek za produktivna kaslica?jas im svariv vcera len,kromid,bosilok,zalfija i im go davam kako sirup,pa vcera sabajle kaslaja suvo,a eve odma deneska e razvodenet sekretot. E sega ako znae nekoj za produktivna kaslica prirodno nesto,neka kaze.

_____________________________

TOA STO GO IMAS DENES,SILNO PREGRNI GO,ZOSTO UTRE MOZE DA GO NEMAS!

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: лек за кашлица
14.8.2012 9:48:26   
AnnaMolly RR
Barbicki2, овој лек од Маца РР е актуелен и мнооооооооогу добар и кружи по Рингераја :)

Свари во вода една главица излупен кромид, едно јаболко нелупено и едно цело оревче, убаво измиено и скршено, ама се вари јатката и лушпата. Нека зоврие водата со намирнициве, исцеди ја низ цедалка и давај му на детето од течноста.

Јас лично го имам испробано ова на Филип и ми помогна многу повеќе од сируп против кашлање.
Му го мешам во сокче, на пример 50 мл сок, 50 мл од течноста, а му давам по 3-4 пати дневно. Верувај веднаш има подобрување. Ќе си го исфрли секретот преку повраќање или преку каките.

Многу мамички тука го имаат испробано и ќе ти потврдат дека помага. Јас откако ми го кажа рецептов Маца немам купено сируп против кашлање, веднаш му правам вакво.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: лек за кашлица
14.8.2012 11:32:24   
Barbicki2
fala AnnaMolly ke probam obavezno,neznam kako vo sred avgust ne fati ova

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: лек за кашлица
5.9.2012 16:23:32   
Natuska85
Женски има некој давано Бронлес сируп за искашлување?Сабајле му го препишале на К само поткашлува никакви други симптоми.Ми е страв пак да не го тера уште повеќе на кашлање како Змајац,Проспан и другите..user posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: лек за кашлица
6.9.2012 9:51:49   
Yummy Mammy
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Женски има некој давано Бронлес сируп за искашлување?Сабајле му го препишале на К само поткашлува никакви други симптоми.Ми е страв пак да не го тера уште повеќе на кашлање како Змајац,Проспан и другите..user posted image


Aj probajte go Hedelix, sirup od div brslen. Kerka mi isto ne se smiruvase od ovie drugive, samo poveke kaslase i se gusese, no otkoga go otkrivme ovoj, samo toa kupuvame za kaslica. Za eden den i se smiruva.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: лек за кашлица
6.9.2012 9:53:24   
Yummy Mammy
Dali nekoj koristi borov sirup za kaslica?

Dali nekoj koristi sirup pd gluvarce za kaslica?

Otvoriv takva tema ama gledam nikoj ne pisuva. Babickata vo Berovo me ubeduvase deka sirupot od gluvarce so jaglicki vo nego slobodno moze da se dava i kaj deca i e za smiruvanje na kaslica.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: лек за кашлица
6.9.2012 10:02:46   
Luci
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Женски има некој давано Бронлес сируп за искашлување?Сабајле му го препишале на К само поткашлува никакви други симптоми.Ми е страв пак да не го тера уште повеќе на кашлање како Змајац,Проспан и другите..user posted image

Штом му препишале Бронлес земи Бронлес, јас не би земала некој друг зашто тој што на нас ни прија може кај вас да има сосема спротивен ефект. На нас па од хеделиксот бетер ни стана

< Поракaта ја уредил luci -- 6.9.2012 10:03:10 >


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: лек за кашлица
6.9.2012 12:05:17   
Felly RR
И јас мислам штом му препишале, може да му даваш. Ако видиш дека има спротивен ефект, ќе го прекинеш.
А за сирупот од глуварче, не знам, немам ништо слушнато.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 6.9.2012 12:10:54 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: лек за кашлица
23.9.2012 8:27:18   
libra.n
Eve sme nie dve nedeli vo gradinka i nosot ni tece kako cesma, prvo bistri pa zeleni mrsulcinja i sega nekeko mi kasla kako so slajmce. I se javiv na doktorkata mi rece ako kasla da i zemam zmajac, ama na nego pisuva za deca na d tri godini doziranje, a mojata ima 14 meseci? Care?

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: лек за кашлица
24.9.2012 17:07:14   
Bububebe

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Barbicki2, овој лек од Маца РР е актуелен и мнооооооооогу добар и кружи по Рингераја :)

Свари во вода една главица излупен кромид, едно јаболко нелупено и едно цело оревче, убаво измиено и скршено, ама се вари јатката и лушпата. Нека зоврие водата со намирнициве, исцеди ја низ цедалка и давај му на детето од течноста.

Јас лично го имам испробано ова на Филип и ми помогна многу повеќе од сируп против кашлање.
Му го мешам во сокче, на пример 50 мл сок, 50 мл од течноста, а му давам по 3-4 пати дневно. Верувај веднаш има подобрување. Ќе си го исфрли секретот преку повраќање или преку каките.

Многу мамички тука го имаат испробано и ќе ти потврдат дека помага. Јас откако ми го кажа рецептов Маца немам купено сируп против кашлање, веднаш му правам вакво.


Анамоли,овој лек е за смирување на кашлица или за искашлување user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: лек за кашлица
24.9.2012 17:18:54   
bliznaci 007
isto moze i 4 orevcinja taka nakrseni pomalce za da se vari i orevceto i ljuspata vo 1 litar voda da vrie dodeka ne izvrie do pola i posle se proceduvai se pie so med ili taka i ova e efikasno!!!

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: лек за кашлица
24.9.2012 17:40:12   
Barbicki2
mislam za suva da se razvodeni

(Одговор на членот bliznaci 007)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: лек за кашлица
24.9.2012 17:58:11   
bliznaci 007
probaj kslicata ke pomine

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: лек за кашлица
24.9.2012 21:59:00   
Natuska85

ИЗВОРНА ПОРАКА: libra.n

Eve sme nie dve nedeli vo gradinka i nosot ni tece kako cesma, prvo bistri pa zeleni mrsulcinja i sega nekeko mi kasla kako so slajmce. I se javiv na doktorkata mi rece ako kasla da i zemam zmajac, ama na nego pisuva za deca na d tri godini doziranje, a mojata ima 14 meseci? Care?


Јас давав змајац на негде 13 месеци,не ми текнува колку мл. од аптека ми го кажаа дозирањето,ама воопшто не ни помогна.Сум давала и проспан,мукоплан ништо не ни помогнало до сега за кашлица,секогаш завршуваме со антибиотикuser posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: лек за кашлица
3.10.2012 10:05:12   
penelopa

И мене ова ме интересиса, дали овој лек ја смирува или продуцира кашлицата. Имено денес сабајле син ми почна да кашла ама ко ларингитис па важ е да искашлува после инхалација. Ако некој зане нека пише.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bububebe


ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Barbicki2, овој лек од Маца РР е актуелен и мнооооооооогу добар и кружи по Рингераја :)

Свари во вода една главица излупен кромид, едно јаболко нелупено и едно цело оревче, убаво измиено и скршено, ама се вари јатката и лушпата. Нека зоврие водата со намирнициве, исцеди ја низ цедалка и давај му на детето од течноста.

Јас лично го имам испробано ова на Филип и ми помогна многу повеќе од сируп против кашлање.
Му го мешам во сокче, на пример 50 мл сок, 50 мл од течноста, а му давам по 3-4 пати дневно. Верувај веднаш има подобрување. Ќе си го исфрли секретот преку повраќање или преку каките.

Многу мамички тука го имаат испробано и ќе ти потврдат дека помага. Јас откако ми го кажа рецептов Маца немам купено сируп против кашлање, веднаш му правам вакво.


Анамоли,овој лек е за смирување на кашлица или за искашлување user posted image


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: лек за кашлица
3.10.2012 10:07:27   
Barbicki2
kaj nas od suva ja napravi produktivna

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: лек за кашлица
3.10.2012 10:23:06   
Barbicki2
isto jas im varam listovi od tegavec,i posle ja mesam tecnosta so limon,med i luk,lukot voopsto ne se oseka od limonot.

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: лек за кашлица
3.10.2012 18:39:33   
Maca25

ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa


И мене ова ме интересиса, дали овој лек ја смирува или продуцира кашлицата. Имено денес сабајле син ми почна да кашла ама ко ларингитис па важ е да искашлува после инхалација. Ако некој зане нека пише.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bububebe


ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Barbicki2, овој лек од Маца РР е актуелен и мнооооооооогу добар и кружи по Рингераја :)

Свари во вода една главица излупен кромид, едно јаболко нелупено и едно цело оревче, убаво измиено и скршено, ама се вари јатката и лушпата. Нека зоврие водата со намирнициве, исцеди ја низ цедалка и давај му на детето од течноста.

Јас лично го имам испробано ова на Филип и ми помогна многу повеќе од сируп против кашлање.
Му го мешам во сокче, на пример 50 мл сок, 50 мл од течноста, а му давам по 3-4 пати дневно. Верувај веднаш има подобрување. Ќе си го исфрли секретот преку повраќање или преку каките.

Многу мамички тука го имаат испробано и ќе ти потврдат дека помага. Јас откако ми го кажа рецептов Маца немам купено сируп против кашлање, веднаш му правам вакво.


Анамоли,овој лек е за смирување на кашлица или за искашлување user posted image




Овој лек е за исфрлање на секрет при продуктивна кашлица. Јас топло го препорачувам на сите. На ќерка ми ептен и помага.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: лек за кашлица
3.10.2012 21:57:02   
AnnaMolly RR
Леков на Маца е за исфрлање секрет при продуктивна кашлица и нема нешто подобро според мене од ова! Стопати сум го правела и секогаш во рок од 24 часа детето ми е без шлајм и секрет.
И вечно сум ти благодарна, Мацо, што го сподели ова!!!

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: лек за кашлица
3.10.2012 22:34:16   
Barbicki2
i za produktivna,i za suva kaj nas ja napravi produktivna,ustvari bez antibiotik go isfrli slajmot

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?