|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вашите родители и партнерот!
7.6.2011 9:37:38   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

mm so majka mi imase super odnos da ne recam sovrsen se dodeka negovite prekrasni roditeli ne se obidoa so site sili da go rasipat toa.sega imaat korekten odnos normalen


И јас се пронаоѓам тука. Свеки ми е многу љубоморна што сум блиска со мојата поширока фамилија, а покрај мене и мм стана мнооогу близок со сите, со моите, со баба ми и дедо ми, тетки, чичковци, дури и прадедо ми го знаеше. Цело време тој е иницијатор да им одиме на гости и слично. А со неговата фамилија воопшто не е близок. Разликата помеѓу мене и тебе, dostickage, е што нејзе се уште не и успеало да го расипе неговиот однос со моите.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Вашите родители и партнерот!
7.6.2011 11:31:22   
temjana
моите го обожаваат и со право, мајка ми и мм се како мајка и син, не дај боже да скараме она одма е од негова страна, јас сум била лигла и сум го малтретирала не сум му давала да јадеuser posted image , за волја на вистината мм си сака благичко и јас му го забранувам па кога ќе одиме кај моите скришно му даваат ќе ги убијам user posted image Ама навистина е убаво чувството кога има хармонија помеѓу три фамилии, ние функционираме беспрекорно

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Вашите родители и партнерот!
29.7.2011 13:08:20   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

mm so majka mi imase super odnos da ne recam sovrsen se dodeka negovite prekrasni roditeli ne se obidoa so site sili da go rasipat toa.sega imaat korekten odnos normalen


ова како јас да сум го напишала...истото е и кај нас.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Вашите родители и партнерот!
29.7.2011 13:18:54   
miana
Jas imam samo majka,so tatkomi se nemav videno 17 godini i se vidov lani...Zapoznavanjeto ni bese mnogu interesno...Go viknav kaj mene da dojde da me zeme i da odime kaj eden moj drugar,a majkmai trebase da izleguva i i rekov da ne mrda za da go zapoznae...
Jas denta gi svetnav cel stan :) Koga dojde on,se zapoznaa i majkami na sala mu vika : Ti treba pocesto da doagas kaj nas ( mislese na cistenjeto pred toa) I mm ja gleda cudno si vika -sto i e na zenava ? Pozle mu objasniv deka sum se ubila od sreduvanje,i se prsna i on od smeenje...Posle toa odevme na vecera nekolku pati i taka....Koga bev 8 mi mesec bremena, mm i majkami imaa golem konflikt vo koj padnaa teski zborovi od strana na majkami i ne pravea muabet nekolku meseci ( majkami  bese kriva ) pa nekako go naterav da i se javi na procka iako ne bese on kriv ..Taka i napravi zaradi mene,i se javi i taka se smirija...Denes majkami nasekade se fali od zetot,vakov zet nema nikade a mm nema ubavo mislenje za nea user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Вашите родители и партнерот!
29.7.2011 13:19:50   
miana
ej malce zbunuvacki sum pisala,...Koga pocnav da pisuvam za zapoznvanjeto - pisuvam za zapoznavanjeto na mm i majkami...Tatkomi ne e spomnat ponataka

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Вашите родители и партнерот!
10.8.2011 12:57:16   
Mihaela 2010
Pa ne se sekjavam bas oddamna beseuser posted image user posted image .Vo sekoj slucaj bese super,mm mu dal gospod malku povekje da si e zborlest i dosta komunikativen pa se bese vo red.I do den denes ima prekrasna komunikacija i so majka mi i so tatko mi.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Вашите родители и партнерот!
7.10.2011 12:58:57   
Ikana
Mojata familija e prikazna za sebe...da ne dolzam mnogu, majka mi go obozava mm, a tatko mi e mnogu tersene da ne recam namkor ziv i ne se mirisaat mnogu...sto i ne e bitno, bitna e nasata nova familija...pa koj saka neka se mrsti i dofrla. bevme vo mnogu teska situacija i samo majka mi, svekrvata i baba mi ni pomognaa. site drugi kazuvaa losi raboti i go navredija donekade mm. jas sepak ke recam, najbitni sme si nie, drugite sto sakaat neka mislat i zborat. mozebi imam samo eden roditel na moja strana...EDEN AMA VREDEN!!!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Вашите родители и партнерот!
7.10.2011 13:59:51   
@Mila@
Mojata familija i familijata na mm se dva razlicni sveta...potpolno se razlikuvaat vo sekoj pogled,ne deka moite se zlato daleku od toa ama kaj nas doma od sekogash imalo red za golem del od rabotite,se pocituvale semejnite vrednosti,zaednicku ruceci,proslavi,sekogash so sestra mi se bile del kako od ubavite nastani taka i od problemite,nikogash nishto ne ni bilo skrieno ili da ne lazele za neshto...i normalno mene seto toa mi e najnormalno i mislam deka site taka treba da funkcioniraat (da ima red doma,da se znae koga se jade koga se cisti koga se seta..normalno ima iskucoci).Dodeka kaj mm doma od toa sto jas go gledam ne sum mng bliska zs ne mozam da seda i da gledam haos i da slusham trac gluposti,se se pravi vo posleden moement ,sekoj sekogo "koristi",F od familijarni odnosi nema,koj sto saka koga saka pravi,i iako sme vo brak veke 1 godina poleka se trudam da go doveda vo red mm zs koga si rasten vo takva sredina cel zivot poteshko prifakas da imash plan i red na rabotite.Prizavma teshko mi odi i nekako sum izbuvliva po nekogash ama mora da se trudime da sozdademe normalna sredina za nasheto bebule.
Moite se mng direkni i otvoreni so mm i za se diskutiraat ili so mene ili so nego i nekako i toa mng pomaga za da bidat rabotite vo red,dodeka sveki moja so mene ne moze 2 zbora da razmeni,zatvorena zena si e kuti traj praj- dodusha takva i so sinot e ...koga ideme tamu na ricek sto ne sum bila 3-4 meseci oni nemaat sto da si kazat,kako sti sto pravish i toa e..ke  mu dade neshto da sraboti po doma i tolku.Dur da se izvleceme od toj rucek celi proceduri e zs mm ne smee da stane dur mama ne odobri i smrt mi e idenjeto tamu.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Вашите родители и партнерот!
19.3.2013 5:05:28   
bucko mal
mm i moite se imaat videno ednas vo zivo i sega ponekogas na skajp ama nese neso koj znae kako bliski normalen muabet.mi se dopajga toa so i dvajcata so mm ne gi mesame roditelite nitu ednite nitu drugite site so znaat do kaj mozat i si znaat kaj im e mestoto.
jas sum sekoj den na skajp so moite pa mm ke prasa dali se dobri?dali se e ok?i tolku.jas pram so majkamu muabet neli snaska sumuser posted image ama mm povejke si razgovara,jas stvarno nemam so muabet da pram so negovata familijauser posted image pa nitu toj so mojatauser posted image
neka si se zdravi i zivi i neka si stojat ponastrana od nas i ednite i drugiteuser posted image

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Вашите родители и партнерот!
14.5.2013 16:37:31   
blond
Велат многу арно не е на арно. Така се покажа и кај мене. По неколку години, пукна тиквата помеѓу моите родители и мм. По она што се случи, се видоа еднаш, сите се однесуваа како ништо да не било, мм кој беше виновен за кавгата-не се извини ниту пак му паѓа на ум тоа да го направи. Иако секој со секого разговара сега-не е тоа тоа. Јас сум помеѓу два распламнати огна. Жал ми е за татко ми кој ми рече: Од секого очекував се, он од зет така да ми направи не. Некој друг така да му направеше на татко ми, немаше повеќе да го погледне во животот.
Ме боли што живееме во заедница со свекорот и свекрвата, јас имам милион ситуации да се искарам со нив, а сепак се воздржувам. А мм... Иако моите не беа ништо виновни, тој на нив им се истури. Бар да му имаа згрешено нешто...
Тешко ми е... Премногу... Јас и понатаму си контактирам со моите, само што повеќе не доаѓаат на гости.
Не разговараме со мм за тоа што се случи. Така е правилно?

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Вашите родители и партнерот!
15.5.2013 11:56:38   
niki
a zosto ne razgovaravte so mt?
jas bi razgovarala da vidam sto ima da kaze vo svoja odbrana, moze imal nekoj motiv, pricina, nesto sto jas ne sum bila vo sostojba da vidam i zabelezam, pocuvstvuvam, bidejki mozebi subjektivno go nabljuduvam negoviot odnos so moite....
a na roditelite bi im rekla deka so nedoaganje kaj mene ne go kaznuvaat mm tuku mene, ne mu uskratuvaat nemu nisto tuku mene i na moite deca, pa tie neka odberat sto ke zrtvuvaat dali gordosta pred mm ili moite cuvstva
pa posle toa koga ke vidam kako stojat rabotite bi razmisluvala sto i kako ponatamu
vo sekoj slucaj nikogas ne sum gaela visoki ocekuvanja vo vrska so moite i mm pa soglasno toa ako dojde do nesoglasuvanje nema da se iznenadam, dosega nemalo pricina bidejki sme daleku i retko se gledame

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Вашите родители и партнерот!
15.5.2013 12:26:23   
masa
Секако дека треба да розговарате.Со тоа што преќутувате не правите ништо.Што побрзо разговарате и го решите настанот толку подобро за сите.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Вашите родители и партнерот!
15.5.2013 12:29:12   
Bethany
И моите се далеку и ретко се гледаме. Се почитуваат еден со друг, ама не се блиски што е и логично со оглед дека се гледат еднаш годишно.

А Блонд, и јас би разговарала со мм. Не би ништо оставила така непродискутирано, посебно не така деликатна работа. Лошо е ти да бидеш помеѓу двете страни, ти не можеш да ја бираш страната, секој од нив е посебно битен во твојот живот, и белки толку можете со мт да разговарате разумно, и да го пустиш и него да се искаже како се чувствува. Кога ќе споделете помеѓу себе, веќе половина од проблемот е решен а друга половина ќе се реши со текот на време. Не ги оставај така работите неразрешени да се собират само, после некое време може само полошо да биде, комуницирајте во врска со тоа.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Вашите родители и партнерот!
16.5.2013 9:49:58   
Slagjana

ИЗВОРНА ПОРАКА: blond

Јас сум помеѓу два распламнати огна.
Тешко ми е... Премногу... Јас и понатаму си контактирам со моите, само што повеќе не доаѓаат на гости.
Не разговараме со мм за тоа што се случи. Така е правилно?


Ова е многу тешка ситуација. Ако разговараш со сопругот и го натераш да се извини значи си завзела страна од кај родителите. Ако пак не разговараш тогаш си на негова страна. Не знам што да советувам бидејќи и јас сум во слична ситуација неколку години. Ги држам подалеку еден од друг за да не дојде до некаква расправија. Се тресам кога на празник треба да се видиме сите заедно. Затоа побрзо решавај ја ситуацијата ако можеш за да не ти влијае понатаму на бракот.

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Вашите родители и партнерот!
16.5.2013 10:27:12   
niki
zosto mora da go natera da se izvini?
toj e vozrasen ima mislenje i sposoben e toa da go iznese, taa treba prvo da go slusne pa da vidi sto moze da ocekuva ponatamu
nitu pak ne razgovaranjeto so nego znaci deka zavzema strana
pa ne pocnala vojna ako se skarale, malku neka si ja goltnat gordosta i zetot i babata i dedoto i neka sednat da porazgovaraat, ako odlucat deka i posle toa nosovite vo vozduh ke im ostanat neka im bide jas ne bi se sekirala mnogu
zenata ne gi skarala tie megu sebe i ne moze taa da bide odgovorna za odnesuvanjeto na mazot nitu za odlukite na roditelite
a so tek na vreme ke legnat na brasno sto se veli

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Вашите родители и партнерот!
24.5.2013 4:10:02   
blond
Благодарам на советите.
Да инфомирам само што направив во врска со кавгата. Ништо! Немав нерви да се мешам зошто мислам дека поголема ќе станеше целата работа и оставив така. И бевме пак кај моите на гости, супер поминавме. мислам дека на секоја наредна средба, лека полека се се враќа на старо, и двете страни си ја голтаат гордоста.
Да, треба мм да се извине, но јас тоа никогаш нема да го побарам од него, како што пишавте тој е возрасен човек и знае сам да си одлучува што да направи. Со моите малку разговарав и им реков само да го избришат тој настан што помина, зошто знаеме дека секој има жолти минути некој одреден период, па настрадува оној што се нашол во моментот.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Вашите родители и партнерот!
24.5.2013 19:24:55   
niki
po mene dobro si napravila
sto se odnesuva do izvinuvanjeto, do toa verojatno i ke dojde po nekoe vreme koga toj samiot ke sogleda i ke pocuvstvuva potreba da gi izgladi rabotite i smetam deka samo taka ke bide najiskreno a i na tvoite poveke ke im znaci togas otkolku koga toa bi go napravil sega radi reda ili zaradi tebe

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Вашите родители и партнерот!
26.7.2013 21:24:31   
Anonimen
Stanuva zbor za edna delikatna sostojba. Zamislete roditelite na zenata imaat nedvizen imot, e sag zetot bara od babata i detoto da go prodadat i da mu gi dadat parite za da ne plakja kredit, t.e da go zatvori vekje zemaniot kredit za stan. Dedoto i babata se na dvoumenje dali da go prodadat ili da im go cuvaat i da go dadat na vnucite, ama zetot insistira d amu se dade na nego na nego i na kjerkata normalno i da go zatvorat kreditot. Inaku se dobro stoecki vo odnos na financii, toj ima plata od 35000 denari a kjerkata(negovata sopruga ) 25000 denari , a kreditot e nekade 17000 denari, znaci sega za sega mozat da go isplakjaat. Zatoa sto dedoto i babata ne go dale na oglas toj prestana da im zboruva i zabranuva tie da dojdat kaj niv (kaj nego i kjerka im ) na gosti. Kako bi reagirale vie na ova? Duri neodamna vo eden razgovor pred drugi lugje, gosti kaj niv, pocna da zbori kolku gi mrazi nejzinite roditeli i da go kolne da umrat naskoro! Kjerkata kutrata samo pocna da place, i nisto ne rece. Kako vie bi reagirale vo odnos na zetot? Dlai mislite deka preteruva malku? Kjerkata (soprugata) za da ne se rasprava d anemaat kavgi, popusta i nejzinite ne doagjaat kaj nea na gosti. A osobeno ova kolnenjeto pred gostite, epten neubavo. Kjerkata epten mu popusta, i redno vreme e da zazeme stav, nekako postrog, ili da gi ignorira i da odi kaj nejzinite sama, i da ne moze d agi vikne na gosti?

(Одговор на членот niki)
  Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Вашите родители и партнерот!
27.7.2013 12:32:15   
niki
preteruva zetot so odnesuvanjeto
preteruva i kerkata so molcenjeto
ova e ucenuvanje bez nikakva osnova
babata i dedoto mozebi imaat i drugi deca i na krajot na kraistata so sopstveniot imot mozat da pravat sto sakaat nikakvo pravo nema zetot da im nametnuva odluki
i ne mi e jasno kako moze zenata da molci na ova i samo da place, za mir vo kuka
kakov mir e toa koga nekoj e krajno bezobrazen i si zel premnogu pravo i premnogu sila
vakvo odnesuvanje od partnerot e ubava pricina za razvod, sovrsena
i dokaz kolku toj ne ja pocituva nitu nea nitu nejzinite roditeli
a verojatno i ljubovta odamna si go fatila patot

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Вашите родители и партнерот!
27.7.2013 13:48:55   
Octavia
Ова е максимално претерување и тука оправдување нема. (Потенцирам максимално зашто прашањето беше да не претерувал зетот малку). Прво, човеков е зелен, себичен, алчен и невоспитан. Тој нема ама никакво право да кажува кој што да прави со СВОЈОТ имот, туку може да продава само нешто што ТОЈ купил. Многу ме нервираат вакви типови, и мажи и жени, кои се однесуваат како сите нешто ним да им должат. Да не зборувам за колнењето, како стара вештерка некоја, мене искрено би ми се згадил таков маж. А женава што само плаче и се му дозволува, не знам... Веројатно смета дека треба да му попушти, можеби не е доволно сигурна во себе, можеби се има помирено со се заради некои свои причини, значи не ја осудувам, ама треба некој да ја протресе и да ја свести дека мажот и е идиот. За жал, друг збор немам. И арно вика Ники, тука љубов тешко да има. Човеков место срце гарант каса има user posted image . Преку разни глупости на мм сум поминала (не со молчење, секако user posted image ), ама за вакво нешто би настрадал. Не затоа што би им се спротивставил на моите, да се разбереме, туку за поводот за тоа и за покажаната примитивност. Навистина нема шанси после нешто такво да си легнам до тој човек...

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Вашите родители и партнерот!
27.7.2013 14:12:24   
Goddess*
Greshkata e vo nevestichevo shto dozvolila da zhivee so takov beskichmenjak i shto posle seto ova TAA se ushte se trudi da ostane vo brakuser posted image ...a zetov ako tolku saka kontrola nad se,prvo neka se potrudi od majkoviot i tatkoviot imot,pa potoa da bara od kaj nevestichevo....a i na kraj kraeva nikoj ne treba nego da go izdrzuva i da mu gi plaka negovite troshoci,poshto neli e toj MAZ-reshil da stvara familija,pa neka si gi reshi sam i smetkite...

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Вашите родители и партнерот!
27.7.2013 14:25:31   
deluxe
Lele sto se ne ke slusne covek...Ne mi e jasno kako moze kerkata da gleda I da si molci?Ne daj boze ama mislam deka ke go unistam mm dokolku toj bi bil vo ovaa situacija.Ima da letaat kuferiuser posted image Mi se gadi od vakvi materijalistiuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Вашите родители и партнерот!
6.12.2013 8:38:49   
Mihaela 2010
Sovrsena komunikacija imaat duri mislam i deka povekje na nego mu se pritresuvaat odkolku na mene....user posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Вашите родители и партнерот!
6.12.2013 8:42:23   
deluxe
Комуникација на задоволително ниво.Доволна,ни повеќе ни помалку.Битно е што лошо не зборуваат ни пред ,ни позади грбuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Вашите родители и партнерот!
13.12.2013 2:56:25   
Defne90 RR
Moite roditeli i partnerot se vo isti odnosi kako jas so negovite roditeli.Mnogu go sakaat go pocituvaat isto kako da e nivni sin duri ponekogas mi se cini deka nego i negovite potrebi gi stavaat pred moite.No ne se lutam srekna sum sto imaat tolku dobra komunikacija.Maz mi cesto pati si se lusa so niv i ako gi nema dva dena kaj nas vednas im se javuva da dojdat.Moze za nekoi cudno e mnogu no navistina sum srekna i se cuvstvuvam blagosloveno sto sum opkruzena so dobri luge sto megusebno se poddrzuvaat.user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?