|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Мешани бракови
24.4.2009 12:23:10   
Еца
Еве mammy тука се надевам ке ни напишеш нешто повеке за мешниот брак,и можеме да подискутираме и околу изборот на имиња на децата.

Јас лично мислам дека треба со својот сопруг да се договорите на тој начин што ако првото дете добие модерно муслиманско име(а зошто да не),второто кое сигурно ке го имате да има модерно христијанско име.Штом сте нашле заеднички јазик за да стапите во брак,ке најдете и заеднички јазик околу имињата.Само без караници,водење инает,и јас или тој ке победи,двајцата сте победници зошто ке имате дете',кое е плод на вашата љубов! Поздравuser posted image

< Поракaта ја уредил Elena -- 24.4.2009 12:25:48 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Мешани бракови
24.4.2009 13:14:20   
Mammy
Mesani brakovi - interesno e..
Mnogu novi raboti i sfakanja..do nekade mozebi opravdani, mozebi ne..
Jas ne sum vernik- fanatik. Poveke sum Agnostik.
Taka da ne mi bese nikakov problem da prifatam pred se vrska, a potoa i brak so covek od druga vera.
Najvazno e sto ne se obiduva da me ubedi i uveri vo negovite veruvanja..
Sekoj sekomu si gi pocituvame navikite i obicaite..
Slavime i Veligden i Bajram..
Vo sekoj slucaj zabavno e i polno so kompromisi od dvete strani..
Normalno koga stanuva zbor za vistinska ljubov, rabotite se resavaat..
A sega mozebi ke zvucam nekako sovinisticki ( a vo sustina sum feminsitka), no, nie zenite, treba da sme mudri i nekogas da im dozvolime na mazite tie da gi donesat odlukite..Sekogas e tesko da se donese prvata odluka.
A negovoto vospituvanje e takvo sto koga zenata nesto ke dade, dobiva 100 pati poveke za vozvrat.

Vo sekoj slucaj - me cuva, me pocituva i me saka - e sto poveke od toa..neli???
Jas sum srekna mlada zena ( naskoro i gorda majka )..user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Мешани бракови
26.4.2009 23:22:17   
niki
Mm srbin, jas makedonka, dvajcata hristijani pravoslavni po ubeduvanje ateisti. Neznam dal sme mesan brak zosto nekogas ne cuvstvuvam razliki, ama nekogas gi ima mnogu. Inaku nie fino funkcionirame kako dvojka i nasite nacionalnosti nikogas ne ni bile problem. Edinstveno kerka ni gi zbori dvata jazika izmesano, ama toa sepak e prednost, a ne maana.
Vo ljubovta nema granici.

(Одговор на членот Mammy)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Мешани бракови
29.6.2009 20:29:46   
marijamaca
Zdravo na site
Bi sakala da postavam edno prasanje za temata bidejki gledam deka ima luge od mesni brakovi.:-)
Imam decko od Egipet, covekot e super, se sakame i e dosta liberalen.
Problemot se normalno moite doma, mi velat deka e toa sram za niv, deka sreka so Muslimanin e nevozmozna,
se cuvstvuvam kako da treba da biram megu niv i nego :-(, a deckoto e odlicen i bas poradi nekoi osobini od Islamot e porazlicen od Hristijanite tuka.
plz help :-(


(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Мешани бракови
29.6.2009 20:53:05   
Julie1
Маријамаца, често се вели дека љубовта нема граници, но сепак сметам дека треба да ги сватиш и твоите родители, кои сигурно ќе бидат поврдени и да процениш дали вреди некој кој те донел на овој свет и многу пати се жртвувал за тебе да го повредиш толку многу, верувај да го скршиш од болка, за да бидеш со некој човек кој еден период бил во твојот живот. Тешки се тие ситуации, но сметам дека треба да разговараш со нив и да процениш дали вреди да ги жртвуваш нив.

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот marijamaca)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Мешани бракови
29.6.2009 21:33:46   
Еца
Маријамаца јас мислам дека треба да седнеш и отворено да разговараш со твоите, значи не смееш во никој случај да бираш мегу нив и дечкото, зошто родителите се родители, нели, а дечко може да биде секој.Но во моментот си заљубена, се сакате и можеби навистина тој е човекот на твојот живот и твојата среќа.Она што јас би го направила е да им кажеш на родителите како се чувствуваш, да им објасниш дека едноставно твојата среќа е тој и дека би сакала и би била пресреќна и благодарна доколку те подржат во она што ти го сакаш.И прашај ги дали би биле посреќни да бидеш со некој наш, христијанин, а да те малтретира и тепа секој ден.Смирено и со разговор потруди се да го прифатат, а воедно подразмисли дали навистина ти е толку многу до него или едноставно нивните забрани уште повеќе те доближуваат до него?(имав јас таква ситуација...за тоа во друга прилика) И по некое време кога работите се стишија и дигнаа раце од мојата врска, јас сватив дека навистина не е она што сум милела до тогаш дека е...Затоа мила обиди се да се изолираш барем на кратко и да размислиш добро дали и колку ќе бидеш среќна доколку и покрај се, се одлучиш за дечкото, а твоите останат на ставот дека не е за тебе.Пиши ни малку поопширно и се надевам дека се ќе среди.Пиши ни обавезно, ќе те чекаме!user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Мешани бракови
1.7.2009 10:36:36   
Mammy
Здраво Маријамаца..
Од искуство можам да ти кажам дека со почитување, разбирање и љубов се се решава - па каков сакаш биди - Христијанин, Мулсиман, Евреин или што ли уште не...
Јас имам супер искуство и да ти кажам право - па што ако мојот прв сопруг беше Христијанин, голем верник беше- па немавме заеднички јазик, немавме среќа..
Сега сум мажена со Муслиман и чекаме бебенце..Јас сум пресреќна..
Мајка ми е среќна кога и јас сум среќна, задоволна и почитувана..
Татко ми е починат пред 16 години, ама познавајќи го знам дека и тој ќе беше среќен што неговата ќерка е сакана, почитувана и чувана...

Така да надмини ги предрасудите околу верата и религијата.Пробај да разговараш со твоите и верувај ми - Ти најубаво знаеш што е за тебе, а што не..
Некогаш е пожелно силно да ги поклопиш ушите со дланките и да уживаш во она што само твоето срце и разум го велат...



_____________________________

Me, Myself and You..and our Baby too...

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Мешани бракови
1.7.2009 10:46:02   
srnicka
Mislam deka treba da gi svatime i roditelite koga velat deka se protiv tie vrski i brakovi, megutoa ti treba da sednes so niv i da razgovaras i da go pocituvas nivnoto mislenje. Jas sosema gi razbiram, donekade i opravduvam. Tocno e deka ljubovta nema granici, ama i ima :). Pozdravi od mene marijamaca i te cekam da pisuvas sto se slucilo.

(Одговор на членот Mammy)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Мешани бракови
1.7.2009 11:38:06   
big_mama817
Ovaa e malku cuvstvitelna tema znaci ako eden od partnerite e edna  vera ili nacija a drugiot e druga vera ili nacija. Jas od moe licno iskustvo smetam ne mora da znaci dokolku partnerite se od ista vera ili nacija deka ke funkcionirat dobro(mislam so onie voobicaenii problemi vo brakot) znaete sepak kako vikat sprotivnostite poveke se privlekuvat i zatoa smetam deka e vo red da se poslusa misleweto na najbliskite no sepak odlukata treba da ja donesat dvajcata partneri zasto tie dvajca treba da ziveat zaedno da sozdadat semejstvo, a veruvajte koda roditelite go gledat svoeto dete deka e srekno i tie ke bidat uste posrekni

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Мешани бракови
1.7.2009 11:56:00   
Mammy
Kompletno se soglasuvam so big_mama...user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Me, Myself and You..and our Baby too...

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Мешани бракови
1.7.2009 12:41:10   
niki
Vaka, roditelite ne mozeme da gi birame, tie se koi sto se, niti mozeme od niv da se otkazeme, zatoa sto ni se cel zivot potrebni i tie nam i nie nim.
Partnerot e onoj koj go birame i so koj treba da go pomineme ostatokot od nasiot zivot, no ne e sekogas taka. Na pocetok toj moze da izgleda kako princ od sonistata, a podocna da se pretvori vo zaba, nemora sekogas da e taka, no na pocetok, a ni posle 3 ili 5 ili 10 ili 20 godini nie nemame garancija deka toa nema da se sluci.
Edinstveno sto mozeme da napravime e da investirame vo vrskata so nego, bracna ili vonbracna, i da se nadevame deka investicijata ke ni se isplati na krajot. Megutoa toj pat nikogas ne e poslan so rozi, tuku najcesto so trnje, a nie gazime bosi po nego i uste ako ja nemame poddrskata  od nasite roditeli, ptesestvieto ke bide uste potesko.
Moj sovet ti e mnogu dobro da razmislis i sto god da odlucis da gi imas roditelite na tvoja strana, sto znaci deka ke treba mnogu mnogu da razgovaras so niv. Nemoj da go izberes partnerot, a niv da gi izgubis, zosto veruvaj mi ke dojde den koga ti ke ocekuvas od nego da bira megu tebe i negovite roditeli a negoviot izbor da ne bide onaka ko sto sakas ti. Zatoa bez izbrzani odluki, razgovaraj so roditelite, zapoznaj gi so deckoto, bidi iskrena so niv i isslusaj gi nivnite mislenja, na kraj se ke se sredi i ne ke moras da biras, zosto sto god da izberes ti si taa koja gubi sekogas.

I uste nesto, koga se veli deka ljubovta nema granici, ne se misli na nacionalnosti i veri i rasi ili neznam sto, tuku na delata koi e sposoben covek da gi napravi vo ime i za ljubov prema sakaniot, prema decata, prema roditelite isl. Majka ti koja te nosela 9 meseci pod srceto i te iscuvala od kilo meso, sto se veli, sigurno ne e podgotvena taka lesno da te izgubi za smetka na sramot od okolinata, taa ti e najgolemiot sojuznik, sekogas bila i ke bide, taka da so nea najmnogu i najiskreno da razgovaras i ke najdes izlez od situacijata vo koja se naogas.

< Поракaта ја уредил niki -- 1.7.2009 12:49:44 >

(Одговор на членот Mammy)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Мешани бракови
28.1.2010 17:37:42   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA

Оваа тема ја отварам инспирирана од самата себе како и од мојата другарка која е во врска со Турчин, муслиман.Јас сум омажена за Србин но никој не бил против мојот брак.Но кога се работи за другарка ми која е во врска со Турчин, тука веќе нејзините имаат против а и многу други луѓе од нејзината околина.Дали вие сте имале такво искуство?Дали имате против нешто за склопување на мешани бракови?
Дали мислите дека љубовта е најбитна, по цена и да го изгубите семејството?
Ова ве прашувам поради тоа што знам дека има родители кои се одрекуваат од своето дете.
Какво е вашето размислување?




ИЗВОРНА ПОРАКА: ripce

Не сум против ама јас не би била со некој од друга вера не толку заради мене, туку заради семејството. Мислам дека ретко кое семејство ги поддржува ваквите врска со некој од дуга вера, од друга националност мислам дека почесто проаѓа ама друга вера ТЕШКО. Имам другарка и колешка на факултет Македонка во врска со Турчин, нејзините ја одобруваат врската ама баш пред некое време ми раскажуваше како на свадба била со нејзините и дечкото и роднините ја викнале насамо, па и зборувале како така може да биде со Турчин

ИЗВОРНА ПОРАКА: melody

Eve da ti odgovoram Bebice zatoa sto maz mi e turcin megutoa jas nemam nikakov problem so nego, a pak ni majka mi ne bese mnogu protiv nomalno od koga go zapozna.I bese cudno malku na pocetokoti me prasuvase kakov e megutoa koga me vide srekna posle veruvaj mnogu dolgo vreme i taa se raduvase na svadbata duri i poveke od mene,Smetem deka roditelite na tvojata drugarka ne se vo pravo sto i ja branat vrskata zatoa sto ako toj covek nea ja pravi srekna(a veruvaj znaat kako)togas zosto bi se mesale tie koi i onaka si izgradile svoj zivot.A ako mislis na verata taa barem kaj mene nema presudno znacenje na natkasnata do krevetot si imam stavena ikona od raspnat Isus, a do pred nekoe vreme imav i verski kalendar za 2009.I sekako ljubovta e najbitna i taa se pobeduva,a roditelite si se roditeli si legnuvaat na brasnoto ,a ako ne i ne se vistinski roditeli neli|

ИЗВОРНА ПОРАКА: melody

A sto se mesaat rodninite tuka ne mi e jasno.Pa zarem tie li ke spijat so niv vo krevet (izvini na ova)A be makedonska rabota

ИЗВОРНА ПОРАКА: srcence_25

Vaka...moe mislenje e malku ili poveke od malku patrijahalno...
smetam deka ne treba da se stapuva vo brak so licnost koja e od razlicna religija! ili ako navistina postoi iskrena i golema ljubov onda edniot ili drugiot partner treba da ja promeni verata za da moze da se ovozmozi bracen zivot koj nema da podlezi na verski konflikti....
po moe mislenje ne e vo red vo eden dom da se slavat i Veligden i Bajram zatoa sto ednoto i drugoto se vo totalna sprotivnost!
Jas sum muslimanka...imam golem broj na prijateli hristijani zatoa sto sum ucela makedonski, imam golem broj prijateli albanci i turci....moe mislenje e deka navisina e ubavo da si prijatel so site zatoa sto od site mozes da naucis nesto, mozes da izgradis sozivot koj e potreben zatoa sto pred se site sme luge! no koga stanuva zbor za brak i formiranje semejstvo....neznam ama ne se slozvuvam za brak od razlicni veri!
Bratuced na majkami e ozenet so hristijanka...taa i ponataka go nosi svoeto ime i ne navleguva vo praktikuvanje na verskite raboti, iako pomalce ili poveke vo domot se pocituvaat islamskite pravila, sinot posti, odi na namaz vo dzamija, gi slavi islamskite praznici....pa smetam deka toa na nekoj nacin i ostava praznina vo dosata na majkata zatoa sto i da se odreknala od ona sto e, koga ke pojdi kaj svoite ne moze da bide nesto drugo od ona sto bila! Imaa dete, koe sega trebase da bide moj vrsnik no pocina....mu bea napraveni site nasi obicai i se naoga vo islamski grobista... ne e se edno i ne e lesno, nemoze ni da bide, zatoa sto tuka doaga do sudir vo veruvanja! navistina ljubovta nema granici, no ponekogas tie treba da se postavat, zatoa sto rabotite koi znae da gi donese zivotot polesno se prifakaat ako se ima isto mislenje za nestata. ete toa e moj stav....navistina ljubovta e edno od najubavite custva no malku treba da se razmiluva i za ponataka vo zivotot, da se prodlaboci so ke bide i kako ke bide vo idninata, zosto da bidime realni, otkako ke se formira semejstvo ljubovta dobiva poinakvi dimenzii, i togas veruvam deka ne e na prvo mesto! Spored mene ne e vo red na masko dete da mu se pravi krstevka a ponataka toa da se pravi i sunnet, smetam deka ne e vo red da se odi i vo crkva i vo dzamija zatoa sto so toa ke nastane totoalna mesanica i deteto nema da znae kogo mu se moli, smetam deka ne e vo red deteto da se uci da bide ateist samo zatoa sto roditelite nema da mozat da se slozat deteto vo koj duh da se vospituva! neznam.....site sami si znaat, no toa e moe mislenje,....reka retko brakovite od razlicna vera mozat da uspeat, a ako uspeat onda eden od roditelite najceto ja smenuva svojata vera....takviot ke bide odbien i otfrlen od familijata itn itn....i mnogu posledici od nesto koe sto moze da se izbegne! Cest na takvite koi uspeale iako ne se slozuvam so toa

ИЗВОРНА ПОРАКА: srcence_25

mojot odgovor e takov za licata koi navitina se pravi vernici i navitina veruvaat vo ona sto verata im go nalaga! onie koi pomalku veruvaat mozebi i ne im e vazno! no onie koi gi praktikuvaat site verski obicai o na sto go nalaga verata, za niv smetam deka mesan brak sekako bi bil TEZOK!



_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Мешани бракови
28.1.2010 17:39:04   
BEBICA
Izvini Eca ja se utepav od baranje na temava.Nemav namra da otvaram nova.

_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Мешани бракови
28.1.2010 17:42:05   
srcence_25

Vaka...moe mislenje e malku ili poveke od malku patrijahalno...
smetam deka ne treba da se stapuva vo brak so licnost koja e od razlicna religija! ili ako navistina postoi iskrena i golema ljubov onda edniot ili drugiot partner treba da ja promeni verata za da moze da se ovozmozi bracen zivot koj nema da podlezi na verski konflikti....
po moe mislenje ne e vo red vo eden dom da se slavat i Veligden i Bajram zatoa sto ednoto i drugoto se vo totalna sprotivnost!
Jas sum muslimanka...imam golem broj na prijateli hristijani zatoa sto sum ucela makedonski, imam golem broj prijateli albanci i turci....moe mislenje e deka navisina e ubavo da si prijatel so site zatoa sto od site mozes da naucis nesto, mozes da izgradis sozivot koj e potreben zatoa sto pred se site sme luge! no koga stanuva zbor za brak i formiranje semejstvo....neznam ama ne se slozvuvam za brak od razlicni veri!
Bratuced na majkami e ozenet so hristijanka...taa i ponataka go nosi svoeto ime i ne navleguva vo praktikuvanje na verskite raboti, iako pomalce ili poveke vo domot se pocituvaat islamskite pravila, sinot posti, odi na namaz vo dzamija, gi slavi islamskite praznici....pa smetam deka toa na nekoj nacin i ostava praznina vo dosata na majkata zatoa sto i da se odreknala od ona sto e, koga ke pojdi kaj svoite ne moze da bide nesto drugo od ona sto bila! Imaa dete, koe sega trebase da bide moj vrsnik no pocina....mu bea napraveni site nasi obicai i se naoga vo islamski grobista... ne e se edno i ne e lesno, nemoze ni da bide, zatoa sto tuka doaga do sudir vo veruvanja! navistina ljubovta nema granici, no ponekogas tie treba da se postavat, zatoa sto rabotite koi znae da gi donese zivotot polesno se prifakaat ako se ima isto mislenje za nestata. ete toa e moj stav....navistina ljubovta e edno od najubavite custva no malku treba da se razmiluva i za ponataka vo zivotot, da se prodlaboci so ke bide i kako ke bide vo idninata, zosto da bidime realni, otkako ke se formira semejstvo ljubovta dobiva poinakvi dimenzii, i togas veruvam deka ne e na prvo mesto! Spored mene ne e vo red na masko dete da mu se pravi krstevka a ponataka toa da se pravi i sunnet, smetam deka ne e vo red da se odi i vo crkva i vo dzamija zatoa sto so toa ke nastane totoalna mesanica i deteto nema da znae kogo mu se moli, smetam deka ne e vo red deteto da se uci da bide ateist samo zatoa sto roditelite nema da mozat da se slozat deteto vo koj duh da se vospituva! neznam.....site sami si znaat, no toa e moe mislenje,....reka retko brakovite od razlicna vera mozat da uspeat, a ako uspeat onda eden od roditelite najceto ja smenuva svojata vera....takviot ke bide odbien i otfrlen od familijata itn itn....i mnogu posledici od nesto koe sto moze da se izbegne! Cest na takvite koi uspeale iako ne se slozuvam so toauser posted image


mojot odgovor e takov za licata koi navitina se pravi vernici i navitina veruvaat vo ona sto verata im go nalaga! onie koi pomalku veruvaat mozebi i ne im e vazno! no onie koi gi praktikuvaat site verski obicai o na sto go nalaga verata, za niv smetam deka mesan brak sekako bi bil TEZOK!

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Мешани бракови
28.1.2010 17:43:54   
Еца
Ништо страшно Бебица, затоа сме тука user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Мешани бракови
28.1.2010 17:47:54   
BEBICA
Mili moi problemot kaj drugarka mi ne e samo nejzinite tuku i negovite se protiv.jasno mu dale do znaenje deka ke ja prifatat kako snaa ako se otkaze od hristijanstvoto i da go prifati islamot.
Toa e ogromen problem.sega i se vrtat milion prasanja vo glavata.Kako na primer koga bi se zele i koga bi dobile dete deteto koja vera ke mu se nametne?
Se me prasuva no ne znam sto da i odgovoram.Totalno e srusena a mnoogu se sakaat.



_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Мешани бракови
28.1.2010 18:41:35   
Еца
Бебица целата ситуација која си ја опишала е премногу чувствителна и според мене другарка ти треба сама да донесе решение и одлука. Верувај не знае никој утре како ќе се одвиваат работите, па може од еден добронамерен совет да ја изгубиш како другарка. Но што и да и кажеш можеби за неа нема да биде од големо значење, можеби погрешно ќе го протолкува тоа, а сите ние некогаш во животот се наоѓаме во ситуација кога мораме да донесеме некоја тешка одлука од која зависи како понатаму ќе тече нашиот живот. Искрено јас не сум доволно паметна за да дадам вистински совет барем во овој случај. 

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Мешани бракови
28.1.2010 18:52:35   
BEBICA
Znam Eca deka si vo pravo.Nemozam da i dadam sovet no tuka sum samo da ja slusam i da i bidam ramo za placenje.I ona e svesna deka treba sama da odluci.
Sepak fala na site koi dadoa odgovor.user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Мешани бракови
28.1.2010 22:49:39   
ananikol
I  mojot brak e mesan brak i nikogas nemalo  nikakov problem vo vrska so razlicnostite ama bas nikogas i nikoj nikogo ne pritiska za nisto.

Bebica,dokolku toj ja saka ne bi ni spomnal deka negovite  pod onoj ili ovoj uslov bi ja prifatile.Bitna bi mu bila samo taa a starite so tekot na vremeto ke si prifatat ili ako ne prifatat da sme zdravi i zivi pa kolku ima brakovi od ista nacionalnost ili od ista religija pa starite ne gi prifatile-zatoa velam,negovite ne se bitni NO samo dokolku covekot sto go izbrala e izgradena licnost i ne podpaga pod vlijanie na negovite.
Sekoj brak e kompromis i bez nego brakot kako brak ne funkcionira a kako bi funkcioniral uste na pocetok so uslovi e toa neznam......

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Мешани бракови
29.1.2010 9:26:50   
Iva
Кратко и јасно не сум против мешани бракови.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Мешани бракови
29.1.2010 15:09:44   
arh_diz
Ne sum protiv mesani brakovi.
No jas licno ne sum sakala nikogas da imam decko pa nedaj boze soprug od druga religija.Smetam deka religijata e mnogu vazna i tuka nastanuvaat mnogu problemi okolu praznuvanje na praznici neznam nekoi obicai i nesto slicno.Mnogu mal na lugeto uspevaat vo ovie brakovi uspevaat samo onie pametnite jas taka gi narekuvam oni koi ne gi zasega religijata i koi zivejat po svoi novi pravila. Imam drugarka na koja majka i e Srbinka a tatko i muslimanin tie veke se poveke od 30 godini vo brak no dvajcata se imaat otkazano od svojata vera. Zivejat kako sto im odgovara i ne gi zasega okolinata i nisto
Dodeka imam mnogu drugarki vo Sk koi se omazile so muslimanin i posle nekolku godini toj brak se raspaga

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Мешани бракови
29.1.2010 15:19:00   
Mammy
Овде нема правила. Се зависи од луѓето, колку тие се толерантни и компромисни. Важно е да има љубов и разбирање. Кај нас дома веќе славиме и христијански и муслимански празници. Еве на пример мм го месеше лепчето за Бадник и го кршеше, а е Муслиман. За Велигден ќе вапцаме јајца. Така да, пак ќе кажам - нема правила.

_____________________________

Me, Myself and You..and our Baby too...

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Мешани бракови
30.1.2010 22:28:50   
srcence_25

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mammy

Овде нема правила. Се зависи од луѓето, колку тие се толерантни и компромисни. Важно е да има љубов и разбирање. Кај нас дома веќе славиме и христијански и муслимански празници. Еве на пример мм го месеше лепчето за Бадник и го кршеше, а е Муслиман. За Велигден ќе вапцаме јајца. Така да, пак ќе кажам - нема правила.


Cestitki sto ste uspeale...no edno prasanje- zarem ne e malku cudno i sprotivstaveno deteto da se vospituva vo dve veri, za nego toa ke e malku nesvatlivo posto i dvete veri se protivstavena edna so druga, veruvanjata, ubeduvanjata, nacinot na ziveenjeto, verbata vo Isus ili verbata vo Allah! Navistina sekoja cest na tie sto uspevaat i dvete veri da gi praktikuvaat no mislam deka toa zasekogas za decata ostava nerazbiranje za nekoi raboti! i iskreno veruvam deka luge koi stapuvaat vo mesan prak verskite custva i verskite pravila gi stavaat vo nekoj drug plan! ne da me svatis pogresno Mammy no mislam deka takvata sitoacija e cudna a ne kompromisna! pozdrav do tebe i do site onie koi sto navistina uspeale! jas sum od onie koi malku ne mozat da gi svatat tie igri zatoa sto sum mnogu verski vospitana!

(Одговор на членот Mammy)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Мешани бракови
30.1.2010 22:37:10   
Rossana
ИЗВОРНА ПОРАКА: srcence_25


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mammy

Овде нема правила. Се зависи од луѓето, колку тие се толерантни и компромисни. Важно е да има љубов и разбирање. Кај нас дома веќе славиме и христијански и муслимански празници. Еве на пример мм го месеше лепчето за Бадник и го кршеше, а е Муслиман. За Велигден ќе вапцаме јајца. Така да, пак ќе кажам - нема правила.


Cestitki sto ste uspeale...no edno prasanje- zarem ne e malku cudno i sprotivstaveno deteto da se vospituva vo dve veri, za nego toa ke e malku nesvatlivo posto i dvete veri se protivstavena edna so druga, veruvanjata, ubeduvanjata, nacinot na ziveenjeto, verbata vo Isus ili verbata vo Allah! Navistina sekoja cest na tie sto uspevaat i dvete veri da gi praktikuvaat no mislam deka toa zasekogas za decata ostava nerazbiranje za nekoi raboti! i iskreno veruvam deka luge koi stapuvaat vo mesan prak verskite custva i verskite pravila gi stavaat vo nekoj drug plan! ne da me svatis pogresno Mammy no mislam deka takvata sitoacija e cudna a ne kompromisna! pozdrav do tebe i do site onie koi sto navistina uspeale! jas sum od onie koi malku ne mozat da gi svatat tie igri zatoa sto sum mnogu verski vospitana!



Srcence neznam jas kolku sum informirana vo toa no mislam deka gospod bog e eden za site nas kakvi i da sme, i koja vera i da sme samo sto muslimanite go narekuvaat alah a nie isus. moze sum greska popravete me, toa e samo moe mislenje

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Мешани бракови
31.1.2010 7:37:07   
melody
Imas pravo Rossana Gospod e eden i edinstven za site samo sto razlicno go narekuvaat i muslimanite i hristijanite.
A za toa srcence_25 sto go razmisluva ne mozam da kazam deka ja poddrzuvam ,no ne ja ni osuduvam za nejzinoto razmisluvanje.Eve ne nas doma cist primer kako mesan brak  nasiot brak odlicno funkcionira sega za sega.Jas obozavam da go slusam maz mi kako zbori za negovata religija i voopsto toa ne mi smeta.Toj na primer znae za Hristijanstvoto povreke i od mene iako i jas veruvam vo Gospod.A vo vrska so toa koja religija ke ja odbere nasata kerka toa zavisi od nea samata koga ke bide sposobna da razmisluva za toa.Sepak moe mislenje e deka religijata ne e se vo zivotot i mnogu posrekna bi bila koga bi videla deka taa e izrasnata vo zdrava, srekna,vesela mlada zena otkolku dali ke bide hristijanka ili muslimanka.

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?