|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Мешани бракови
31.1.2010 13:22:45   
Mammy



Cestitki sto ste uspeale...no edno prasanje- zarem ne e malku cudno i sprotivstaveno deteto da se vospituva vo dve veri, za nego toa ke e malku nesvatlivo posto i dvete veri se protivstavena edna so druga, veruvanjata, ubeduvanjata, nacinot na ziveenjeto, verbata vo Isus ili verbata vo Allah! Navistina sekoja cest na tie sto uspevaat i dvete veri da gi praktikuvaat no mislam deka toa zasekogas za decata ostava nerazbiranje za nekoi raboti! i iskreno veruvam deka luge koi stapuvaat vo mesan prak verskite custva i verskite pravila gi stavaat vo nekoj drug plan! ne da me svatis pogresno Mammy no mislam deka takvata sitoacija e cudna a ne kompromisna! pozdrav do tebe i do site onie koi sto navistina uspeale! jas sum od onie koi malku ne mozat da gi svatat tie igri zatoa sto sum mnogu verski vospitana!
[/quote]

Срценце, размислував јас и на таа тема. Прво детето не можам да го воспитувам врз основа на верата. Јас не сум така воспитана. Него ќе го воспитувам врз основа на моралните принципи, чесност, храброст итн. Тоа се сигурно и верски постулати, но не мора да се применуваат преку верата. Тоа се едноставни животни правила, кои верата ги канализирала со цел за помасовно практицирање од страна на верниците. Не за џабе се 10 Божји заповеди, но не мора да си верник па да постапуваш према нив. Пред се треба да бидеш човек. Така да јас не би го мачела детето со вери и религии, едноставно ќе оставам времето да го донесе своето, а јас ќе го воспитувам онака како јас знам, врз принципите на моралноста и чесноста. Тоа е мислење и на мм.

_____________________________

Me, Myself and You..and our Baby too...

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Мешани бракови
31.1.2010 14:05:16   
amelbebe
mami nemoj okolu toa da se sekiras i nie sme muslimani asestra mi e mazena za makedonec pravoslavni.sekoj go pocituva praznikot na drugiot .a decata se za primer kako se vospitani.bitna e moralot i etikata na vospituvanjeto na decata

(Одговор на членот Mammy)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Мешани бракови
31.1.2010 15:37:25   
srcence_25
Izvini Mammy i site ostanati koi mozebi pogresno go svatile moeto razmisluvanje!
povtorno ke recam cest za tie sto uspevaat da ziveat vo mesan brak!


< Поракaта ја уредил srcence_25 -- 31.1.2010 15:44:18 >

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Мешани бракови
31.1.2010 15:43:31   
srcence_25

ИЗВОРНА ПОРАКА: srcence_25

Izvini Mammy i site ostanati koi mozebi pogresno go svatile moeto razmisluvanje!
povtorno ke recam cest za tie sto uspevaat da ziveat vo mesan brak!
ete moeto mislenje e poinakvo od mislenjeto na nekoi na forumov! jas povtorno ke recam deka lugeto koi stapuvaat vo mesan brak verata ja stavaat na nekoe drugo ne tolku bitno mesto!
kako i da e....bitno e takvite luge da se srekni! a ako uspevaat vo brakot veruvam deka se! decata eden den verojatno sami ke svatat po koj pat treba da trnat...


(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Мешани бракови
2.1.2013 18:59:56   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: moni teo

umu ajna imase napisano nekade deka e deto od mesan brak majka makedonka tatko albanec no togas imase napisano deka e muslimanka a sega pisuva deka bila hristijanka??? moze sega da ni objasnis sto bese i sto si


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ummu_Ajna


ИЗВОРНА ПОРАКА: moni teo

umu ajna imase napisano nekade deka e deto od mesan brak majka makedonka tatko albanec no togas imase napisano deka e muslimanka a sega pisuva deka bila hristijanka??? moze sega da ni objasnis sto bese i sto si

tatko mi e albanec- musliman, majka mi e makedonka, hristijanka. imam dva braka i dve sestri site se hristijani, osven jas i uste edna sestra koja e postara od mene i mazena e, majka mi me prifatila i nemam nikakov problem so nikoj od moeto semejstvo na moj 19 godini go primav islamot koga go zapoznav maz mi posøe godina dena dve go prifativ islamot od srce, bez prisila odev sama vo dzamija da slusam predavanja tala go primav islamot javno vo dzamija pred 500 lugje koj beja samo zeni. i posle 2 godini se pokriv sve idese poleka poleka.



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Мешани бракови
7.9.2014 17:04:25   
kapina
Ne nikogas ne sum sakala da imam decko od druga vera si ja sakam mojata vera koj kako saka neka me razbere no moite pradedovci prababi bile hristijani pravoslavni I jas sega zaradi nekoj si decko maz da menuvam vera nemam nisto protiv mesanite brakovi koj kako si. e odlucil taka neka si go zivee zivotot toa e negovo pravo n o jas nikogas ne bi stapila vo takov brak imam bratucetka mazena za musliman I imaat I dete I deteto odlucija da bide musliman

< Поракaта ја уредил kapina -- 7.9.2014 17:07:38 >

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Мешани бракови
29.11.2014 12:41:33   
scared RR
Не ги осудувам, ама никогаш не би се ни согласила на таков брак, кога тогаш разликите во религијата, обичаите, културата ќе си го направат своето, па ќе страдаат и други покрај оние кои го склучиле таквиот брак.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Мешани бракови
29.11.2014 12:46:24   
caciana
Sekoj ima pravo na izbor!! Ne gi osuduvam. Iako jas nikogas ne bi stapila vo takov brak.. drugite koi veke se vo takvi brakovi ( a poznavam takvi licnosti ) kako sto kazav prethodno ne gi osuduvam. Tie iako se od razlicna religija mozebi imaat i poubav brak od onie koi sto se od ista religija user posted image

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Мешани бракови
29.11.2014 13:39:11   
Defne90 RR
Jas licno nemam nisto protiv mesanite brakovi.Stoznam,pa site sme luge isti vo srceto,i dusata.Za brak voopsto i ne e bitna verata tuku toa da se ima ljubov,pocituvanje i razbiranje.Dzabe e ako dvajcata sopruznici se od ista vera ako nemaat megusebna doverba,pocituvanje i ljubov.Taka da spored mene koga go ima seto toa duri i da se raboti za mesan brak,mislam deka rabotite bi funkcionirale odlicno.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 34
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?