|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Детали од УЗВ преглед
17.12.2009 15:02:31   
Leonida
Јас вчера бев на преглед и ми рекоа да дојдам утре повторно и да одлучат дали да ме хоспитализираат за пораѓај или да оставиме за следната недела.
Инаку сега сум 39та недела а бебето ми го мерат цело време за 3 недели помало, Според ехо тежи 2.600 гр. и поради тоа што е помало најверојатно би требало да се вади кај и да е. Ме фаќа малце паника искрено бидејки јас сакав да се пораѓам природно, а они ми спомнаа дека би го ваделе со царски, иако не мора да значи. Утре треба да им ги однесам сите наоди од почетокот на бременоста да ги прегледаат  за да видат дали евентуално има утка во калкулациите од последната менструација или навистина си е помало бебе, па повторно да ме гледаат и да одлучат. Инаку бебето секоја недела го гледаа последниов месец и си покажува прогресија.
Од друга страна пак не знам што е попаметно дали царски или со провокации. Имам чуство дека повеќе ќе го изнамачам бебето со провокацииuser posted image
Споделете со мене искуство или совет ве молам, малку сум уплашенаuser posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Детали од УЗВ преглед
17.12.2009 15:05:49   
mother 29
да,со провокации само ке го збркаат,со царски најубаво!
и немој да се плашиш се ке биде добро!
и велиш утре ,ајде ке мислиме на тебе и да ни пишеш

срекноuser posted image user posted image user posted image  user posted image

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Детали од УЗВ преглед
17.12.2009 15:07:28   
Палешка РР
Како и да е Леонида бебето мора да излезе, како е попаметно тие знаат, кај секоја жена е различно. Кај сестра ми во 38 недела го гледаа 2200 гр, а се роди 1980 гр.Да ја видиш сега колкава девојка е, има година и седум месеци, буцка моја, си порасна. Не се хранеше заради тоа што сестра ми имаше висок притисок. Се ќе биде во ред, немој да се грижиш user posted image user posted image user posted image
Со лесно да се породиш и јави ни!

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Детали од УЗВ преглед
17.12.2009 15:10:06   
arh_diz
Leonida ne se grizi se ke bide vo red. Mnogu podobro e so carski otkolku so provokacii . So provokacii se maci bebeto a isto i ti

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Детали од УЗВ преглед
17.12.2009 15:10:25   
mami
Ајде прво убаво смири се...ако ти се нервираш и бебето се нервира (клише ама така е) ке видиш утре шт ке ти кажат со сите наоди..и ако веќе треба да бираш, тогаш царски ти е подобро, дека со провокации ке те боли, барем така сум слушала- дека провокациите болеле повеќе..со Лесно утреuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Детали од УЗВ преглед
17.12.2009 15:14:47   
mother 29
ВИДИ И ЈАС ИМАВ МОЖНОСТ ДА БИРАМ ДАЛСО ПРОВОКАЦИИ ИЛИ НЕ
докторот вака ми кажа......сега на бебето не му е до излавање, нели? и замисли сега со провокациите како ке го збркаме,нема да знае што се случува?!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Детали од УЗВ преглед
17.12.2009 15:16:00   
arh_diz
jas imam citano deka so provokacija e loso da se poraga moze da mu se sluci nesto na bebeto( ke go najdam toj post i ke go postavam)

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Детали од УЗВ преглед
17.12.2009 15:23:02   
Leonida
Ме охрабривте малку, подобро ми еuser posted image . Инаку и јас цело време мислам дека во ваков случај царски е подобро, само ради млекото не сакав така. Кога е природно и млекото си доаѓа побрзо.
Како и да е Ви благодарам на поддржката и ви пишувам утре што сум направила, освен ако не ме задржат па ке ви пишам за некој денuser posted image
user posted image user posted image user posted image user posted image  

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Детали од УЗВ преглед
17.12.2009 15:24:33   
caci20
Jas se porodiv so carski i se bese dobro. Se porodiv vo 14.30 a vecerta mi go donesoa da go dojam. Mlekoto si dojde. Jas bev so spinalna anestezija, ne znam kako e so celosna.

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Детали од УЗВ преглед
18.12.2009 11:55:49   
Leonida
Се вратив од преглед и ке треба и овие 2 дена да идам на ЦТГ. Малку ми е намалена плодовата вода и од понеделник сакаат да ме задржат во болницаuser posted image
Лелеее ич не сакам да лежам во болница и да чекам таму да се породам. Сакав да си добијам болки и да идам, но они сакаат да ме следат. Па кој знае колку дена ке бидам таму и ке цупкам во место чекајќи на мојава user posted image да се реши да излезе. Царски ке правиме ако мора, прво сака и докторот и јас да почекаме да си дојде природноuser posted image
Ке пробам да ја убедам викендов да почне да излегуваuser posted image

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Детали од УЗВ преглед
18.12.2009 12:00:09   
mami
Штом почнала да ти се намалува плодовата, подобро е да те задржат, за да те имаат на око...само наоружај се- книги и списанија- ке ти требаuser posted image и убеди ја цуцка да излезе, подлажи ја со чоколадоuser posted image user posted image

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Детали од УЗВ преглед
21.12.2009 16:17:34   
angelcinja
zdravo na site jas sum nova vo forumov neznam sto da pravam iskreno celo vreme si placam denes sakam da ve prasam i da mi odgovorite ako znaete jas koga bev 6 nedela i 5 dena me gledaa na vaginalno eho se bese vo red i bebceto imase srceva akcija denes eve bev pak na pregled sega sum 11 nedela i 5 dena i dokotorot mi zema brisevi se poslem koga me gledase na eho mi veli deka bebeto ne napreduva a i sega ne gledal srceva akcija tolku me ispreplasi i mi veli prokrvari li jas mu velam ne i ne sum osetila nikakva bolka samo sto sega macninite mi se namalija i gradite pomalku me bolat toj mi veli odi vednas na cistenje baram sovet neznam sto da pravam i mnogu se nerviramuser posted image

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Детали од УЗВ преглед
21.12.2009 16:29:40   
vezilka RR
здраво ангелчиња, прво добредојде на рингераја и се надевам дека ќе се дружиме..мој совет е да отидеш уште кај некој друг гинеколог да те види на ехо, па види што ќе ти каже..може не е ништо..во секој случај ништо не губиш ако имаш и второ мислење..

< Поракaта ја уредил vezilka -- 21.12.2009 16:31:27 >

(Одговор на членот angelcinja)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Детали од УЗВ преглед
21.12.2009 16:35:21   
angelcinja
mene znaes li sto mi e misla deka prven mi zemase brisevi mene mnogu me bolese koga mi ja povlece matkata a poslem odvaj ne mozese na vaginalnoto eho da go najde... jas vikam nesto da ne povlekol neznam veke sto da mislam a ne sum prokrvarena nisto neznam sto da pravam lele mnogu mi e starv i mislam mnogu

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Детали од УЗВ преглед
21.12.2009 16:38:26   
vezilka RR
немој многу да мислиш и да се секираш така може само полошо да си направиш..отиди уште денес кај некој да те види..а штом не си прокрварела мислам дека е добро....само храбро и биди позитивна user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот angelcinja)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Детали од УЗВ преглед
21.12.2009 16:41:15   
angelcinja
fala na podrskata vezilka neznam dali denes da odam sega treba da se vrato mm pa ke vidime preeska taka si pravevme muabet ne odam bolnica ke pocekam do sreda togas treba brisevite da gi zemam pa uste ednas na eho da me pregleda a toa deka ke otidam i kaj drug ginekolog da ke odam samo ke vidime neznam koga da odam lele ke poludam dosta mi bese ovoj sres od sabajle neznam dali ke mozam da preziveam uste eden do vecer ako otidam pak na pregled

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Детали од УЗВ преглед
21.12.2009 16:59:27   
Bile
Draga moja angelcinja, bez panika, sto treba da ide ke bide dali dobro ili loso.
Moj sovet e da si odis na vtoro mislenje i toa od postrucen doktor. Dokolku nema srceva akcija ke mora da go resavas problemot i NEMOJ da se razocaruvas, Verojatno ne e nisto.
Cekame odgovor od tebe

(Одговор на членот angelcinja)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Детали од УЗВ преглед
21.12.2009 18:20:12   
Еца
ангелчиња мила со тебе без разлика на се. Штом дознаеш нешто повеќе пиши ни и немој да се разочаруваш Животот е стресен и носи секакви радости, но и тагувања. Мораш да мислиш позитивно и да се пазиш и самата себе.user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Детали од УЗВ преглед
23.12.2009 16:48:22   
ananikol
Denes bevme na 20 nedelnoto eho,4D i se gledavme so user posted image edno sat i pol.Zaboraviv da kazam deka bevme site familijarno,jas,mm i sinceto user posted image ,Nemozese sinceto da doceka da vidi so e vo ogromno ocekuvanje bese na bratce i mu vika na doktorot na koj ekran se gleda masko user posted image .user posted image e vo red,srcuska na mama i so e najbitno za sinceto doktorot mu rece definitivno e user posted image masko,a toj radosti,radosti user posted image user posted image user posted image a i na mm mu se naprai kefot iako demek bese neutralen user posted image .
Ni kaza doktorot deka sme pogolemi od kolku sto bi trebalo da bidi no so ogled so i bratceto bil roden golem ke go smetal toa za vo red.
A user posted image ne zastanuva,samo mrda i mnogu ubavo go vidovme,i site merenja se vo red,lele premnogu sum vozbudena user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Детали од УЗВ преглед
23.12.2009 16:57:22   
Maria
Ananikol,znaci vi potvrdija,ne e bitno,samo neka e zivo i zdravo malotouser posted image .

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Детали од УЗВ преглед
23.12.2009 17:04:24   
ananikol
Definitivno potvrdija imame i slika od kuser posted image user posted image user posted image user posted image epten sum vozbudena.Da,najbitno e da e zdravo,zivo i so site nisani...user posted image

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Детали од УЗВ преглед
26.12.2009 18:45:26   
angelcinja
bev i na vtoro mislenje a i na treto ama nisto taka trebalo da bide bev i me iscitija i toa e sto e sega ispadnaa dr raboti ama se nadevam ke bide se vo najdobar red pozdravce

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Детали од УЗВ преглед
29.12.2009 9:00:38   
biljana16
Deneska mnogu sum srekna. Vcera bev na UZV pregled i na ctg vo 35 nedela i dr mi rece deka maliot napreduva super. Dve nedeli e ponapreden i tezi 2990. Inaku mi rece deka plodovata voda e kako sto treba i deka ne igleda deka mu se brza da izleze. Znaci imame uste mnogu.

(Одговор на членот angelcinja)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Детали од УЗВ преглед
29.12.2009 9:05:08   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image честитки..само вие растете, детето нема да излегува сега на ладновоuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Детали од УЗВ преглед
29.12.2009 9:09:41   
arh_diz
user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?