|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Детали од УЗВ преглед
30.12.2009 14:15:54   
srnicka 2
Ве молам за совет премногу сум исплашена. Во 30-та недела ми беше кажано дека постелката почнала да ми старее, и вчера кога бев на контрола ми рекоа дека бебето е помало за две недели. Сега сум 34-та недела а бебето има 1900 грама што одговарало за 32-ра недела. Ептен ме преплашија, а и постелката ми е зрела 3-ти степен. Дали некој знае што значи ова и дали навистина бебето ми е премногу малецко? Ве молам ако некоја имала слично искуство да пише.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 201
   RE: Детали од УЗВ преглед
30.12.2009 14:21:13   
ikipp
ne se sekiraj .mene bebeto mi bese vo 36 nedela 2300,i za dve nedeli pomalo,se rodi 2600,pa sega super e,za 1 mesec naddalo 1500gr

(Одговор на членот srnicka 2)
Непосредна врска до пораките: 202
   RE: Детали од УЗВ преглед
30.12.2009 14:26:27   
srnicka
Zdravo srnicka 2 :)
Nemoj da si se sekirala ama bas za nisto tuku uzivaj vo bremenosta maximalno. Mene sto ti ne mi kazuvaa dur da se porodam, stara postelka, mal plod, bla bla i eden den pred da se porodam bebto bese max 2900 pa se rodi 3310, znaci ehoto bas i nemoze da meri tocno i zatoa ti kazuvam uzivaj i so srekja

(Одговор на членот ikipp)
Непосредна врска до пораките: 203
   RE: Детали од УЗВ преглед
30.12.2009 14:44:22   
Olga
Srnicka, nemoja da se grizis. Od licno iskustvo, se porodiv pred 4 meseci (35 nedela) maloto imase 1.750 i eve ne sega masala super si e. i so kerkata se porodiv predvreme (1.850), pa eve ja sega e I oddelenie...  .pred poroduvanje mi stavija fosteron za sozrevanje na bebeto...Golem POZZ i hrabro  

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 204
   RE: Детали од УЗВ преглед
30.12.2009 16:15:23   
biljana16
Srnicka 2 nemoj da se sekiras.Imav drugarka sto bebeto i bese pomalo za 3 nedeli pa se zavrsi vo najdobar red. Samo bidi pod kontrola na lekar a za drugoto ne se sekiraj. Pozdrav.

(Одговор на членот Olga)
Непосредна врска до пораките: 205
   RE: Детали од УЗВ преглед
14.1.2010 0:13:38   
alex_mo
  Девојки,денес бев на контрола.Веке 3 дена сум во 9-ти месец.Со син ми веке 3 ден бев породена ,а денес др кажува дека изгледа момава ке си оди до крај на терминот,докај 10 февруари.Се мислав дека ке се породам порано ама изгледа ке си почекам.Ако само нека биде се ок.Инаку женскава се наместила убаво,како што треба,сите мерики се совпаѓаа со 36 недела,тешка е 2800гр.Рече дека супер напредува и дека бебето е одлично.Ми направи и ЦТГ,а на него само активно бебе,а контракции никакви.Ми закажа наредно Цтг за 2 недели,а до тогаш да си уживам.Инаку да ви се  пофалам од последното мерење пред 6 недели ,јас сум поправена само 900гр,а бебушкава 1300гр.Многу сум срекна што се е во ред и сега со господ напред ке си го чекаме “нашиот„ ден.

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 206
   RE: Детали од УЗВ преглед
14.1.2010 0:16:42   
niki
Уживкај и одмори се, спремана да бидеш и се со лесно да помине

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 207
   RE: Детали од УЗВ преглед
14.1.2010 0:18:05   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image Одлични вести..женската си ужива, што бара да излегува толку рано, супер и е вака...

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 208
   RE: Детали од УЗВ преглед
14.1.2010 0:24:45   
alex_mo
Фала ви ,ама некако мислам дека ме фака паника да си го чекам денот.Сакам да дојде брзо,спонтано,да нема  место за размислување,паника и страв и секако лесно да поминеме.......На сите трудници им го посакувам ова.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 209
   RE: Детали од УЗВ преглед
14.1.2010 18:52:34   
BILE.F
Денес бев на контрола, на 4Д, потврдија дека носам синчеuser posted image user posted image user posted image , добро си напредува (јас сум 24недела), но ми кажаа дека на еден дел плацентата е одлепена. и дека организмот си ствара одбранбен систем ,но дека треба многу да се чувам.

Може ли некој да ми каже свое слично искуство!(По малку сум загрижена)user posted image

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 210
   RE: Детали од УЗВ преглед
14.1.2010 19:06:05   
Bile
ИЗВОРНА ПОРАКА: srnicka 2

Ве молам за совет премногу сум исплашена. Во 30-та недела ми беше кажано дека постелката почнала да ми старее, и вчера кога бев на контрола ми рекоа дека бебето е помало за две недели. Сега сум 34-та недела а бебето има 1900 грама што одговарало за 32-ра недела. Ептен ме преплашија, а и постелката ми е зрела 3-ти степен. Дали некој знае што значи ова и дали навистина бебето ми е премногу малецко? Ве молам ако некоја имала слично искуство да пише.



Srnicke draga jas sega procitav za tvojot problem. Vaka i jas go imav ama skoro istiot problem, bebeto zaostanuvase celi dve nedeli a na kraj pa duri i tri. Postelkata isto taka mi bese zrela i od 32 nedela bev po bolnici i na kraj se zavrsi se dobro. Vo 32 nedela primav inekcii za creenje na plukata ama sega gledam deka toa bilo nepotrebno. Sega vaka te sovetuvam da pobaras vtoro mislenje od postrucen doktor i vo sto tocno zaostanuva bebeto, bidejki site merki se zemaat i se zema edna sredna vrednost i togas se utvrduva kolku bebeto kasni so nedelite. Kaj mene bese obemot na stomaceto sto izostanuva i toa za edna nedela a podoa i za dve. Veruvaj deka nekogas i doktorite znaat da ne izvadat od pamet. Uste ednas ti predlagam vtoro mislenje.


_____________________________

Gorana i Stefani

(Одговор на членот srnicka 2)
Непосредна врска до пораките: 211
   RE: Детали од УЗВ преглед
14.1.2010 19:08:41   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: BILE.F

Денес бев на контрола, на 4Д, потврдија дека носам синчеuser posted image user posted image user posted image , добро си напредува (јас сум 24недела), но ми кажаа дека на еден дел плацентата е одлепена. и дека организмот си ствара одбранбен систем ,но дека треба многу да се чувам.

Може ли некој да ми каже свое слично искуство!(По малку сум загрижена)user posted image



ТУКА сме дискутирале за твојот проблем Биле.
Само многу одмор и убави мисли и се ќе биде во ред.user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 212
   RE: Детали од УЗВ преглед
14.1.2010 19:32:35   
BILE.F
Благодарам Палешка!Се надевам дека се ќе биде во ред!

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 213
   RE: Детали од УЗВ преглед
20.1.2010 9:58:38   
popiks
Zdravo na site,

Jas sum nova na forumov, no citajki kolku korisni soveti i informacii si davate, ke ve zamolam za pomoshhhh

Jas sum bremena vo 22 nedela. Na poslednata kontrola doktorot mi kaza deka se e vo red so plodot no se zamisli koga stigna do mozocnite kelii. Navodno ednata e za 2 mm pogolema od voobicaenoto.

Me preprati na vtoro mislenje na Dr. Adamova do koja nikako ne mozam da stignam.

Imal li nekoj slicno iskustvo.

Ve molam za sovet.

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 214
   RE: Детали од УЗВ преглед
20.1.2010 10:25:13   
Еца
попикс, зарем докторот ништо друго не ти објасни што би можело да значи ова? Јас во текот на денот ќе се потрудам  да најдам повеќе информации и ќе пишам.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот popiks)
Непосредна врска до пораките: 215
   RE: Детали од УЗВ преглед
20.1.2010 12:05:49   
popiks
Mi kaza samo deka edniot del odgovara za 24 nedela.

Naznaci L.V 6.5 mm

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 216
   RE: Детали од УЗВ преглед
20.1.2010 13:42:01   
Edna
Ти ја препорачувам Др. Адамова која е вистински професионалец и специјалист за овие скрининзи. Оди кај неа, таа најубаво ќе ти објасни. Од она што знам сите овие маркери имаат различна тежина и значење па затоа наместо на форумов би било најдобро да зборуваш со професионалец. Не се паничи, тој скрининг е само еден начин на детектирање маркери. Доколку има потреба ќе ти препорачаат дополнителни испитувања кои посигурно ќе ја дадат целосната слика.
Со добра мисла! Ако нешто ти значи нема трудница која не се извадила од памет поради некој исказ, совет, препорака на доктор. Само многу мал дел од нив имале вистинска причина за паника. Јас досега 10 пати сум се вадела од памет за слични нешта. На крај излегувало да чукнам во дрво :)) се во ред.

(Одговор на членот popiks)
Непосредна врска до пораките: 217
   RE: Детали од УЗВ преглед
20.1.2010 13:43:18   
Edna
Извини сега читам дека не си можела да стигнеш до Др. Адамова. Таа работи во Ремедика. Јави се таму и кажи дека е итно па да ти закажат ургентен преглед.

(Одговор на членот Edna)
Непосредна врска до пораките: 218
   RE: Детали од УЗВ преглед
20.1.2010 13:50:08   
Еца
Во никој случај и никогаш не сме се наметнале да даваме мислења кои ги заменуваат професионалните и стручни доктори. Тука сме да размениме искуства, а посетата кај специјалист посебно во вакви ситуации, е повеќе од потребна. 

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Edna)
Непосредна врска до пораките: 219
   RE: Детали од УЗВ преглед
20.1.2010 14:01:37   
alex_mo
  Една моја пријателка имаше сличен проблем ,само со бубрезите на плодот,и ја препорачаа де.Адамова и констатацијата беше дека е голем професионалист,т.е си ја знае работата.Се надевам дека ке ја најдеш поскоро,за побрзо  да се успокоиш....имај позитивни мисли ...е верувај дека се ке биде ок.
Инаку потполно се сложувам со Еца,дека ние тука не сме стручи за секакви проблеми,ама можеме да си дадеме совети,да се упатиме,размениме искуства и многу да си помогнеме....пред се со корисни информации од искуство,а потоа и со големата подршка и позитивна енергија што си ја разменуваме на форумов.
Биди добра и што поскоро донеси ни одлични вести.Позз


(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 220
   RE: Детали од УЗВ преглед
21.1.2010 12:43:28   
popiks
Samo da ve izvestam deka vcera bev vo sisitina i me gledaa troica doktori.

Konstairaa deka se e vo red.

Vo sekoj slucaj ke ja cekam Adamova da se vrati da me vidi i ona.

Vi blagodaram za poddrskata

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 221
   RE: Детали од УЗВ преглед
21.1.2010 12:52:27   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image па тоа е одлична вест..а ти објаснија зошто се различни двете половини?

(Одговор на членот popiks)
Непосредна врска до пораките: 222
   RE: Детали од УЗВ преглед
7.2.2010 14:01:02   
srcence_25
Pred 2 dena bev na pregled i doktorot mi kaza deka bebusot e na svoe mesto, deka si ima srceva akcija, i deka skolski raste! Sega sme vo tek na 10ta nedela (polni 9n. i 4 dena) a sme golemi 25,8mm! pretpostavuvam deka e vo red! Utre ke ja proveruvame krvata a posle 12 nedela ke zemame brisevi! Zdravje.... samo se da bide dobro!:)

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 223
   RE: Детали од УЗВ преглед
10.2.2010 17:16:57   
Danica
Zdravo! Denes ja zavsuvam 36 nedela, bev na pregled i ova se detalite:
CRL 93, femur 72 i obem na stomak na bebusot 345.
Malku sme napredni, doktorkata mi zapisa deka merkite odgovaraat za 37-38 nedela :), a zaboraviv, i teski sme nad 3 kg. Kakva panika me fati otkako se vrativ od pregled, odma pocnav da gi peram alistata na bebusot i da spremam vo negoviot del :)
Pozdrav.

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 224
   RE: Детали од УЗВ преглед
10.2.2010 17:20:59   
Еца
Даница па прекрасни вести мила. Тоа што си почнала да ги спремаш алиштата значи дека во скоро време ќе јадеме мекици user posted image user posted image Со лесно и те чекаме со убави вести.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Danica)
Непосредна врска до пораките: 225
Страница:   <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?