|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: деца со аутизам
16.4.2010 22:16:36   
angelko
Мислам дена овој пат нема да има предавање, првенстевено доаѓа за да направи договор со Систина, да се сретне со родителие и да изврши неколку прегледи. Предавањето можете да го погледнете на неговата веб страница www.cemkinaci@com

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: деца со аутизам
17.4.2010 12:12:54   
bucko 1
zdravo na site kolu mi e cudno pa nie sme bile ili mnogu zdrava nacija ili mnogu nezdravi roditeli koi ne sakaat da zboruvaat za svoite problemi.nikako da se pojavat novi clenovi da komuniciraat da se druzime i pomagame edni na drugi.angelko blagodaram za tvoeto pretstavuvanje ti ostaviv poraka za kontakt i bi te zamolil da iskontaktirame.okolu ministerstvoto za zdravstvo dali dosega ste imale nekoj priem kaj ministerot ili nesto konkretno sto e napraveno vo toj domen.

(Одговор на членот angelko)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: деца со аутизам
18.4.2010 8:31:08   
angelko
Не мора да бидеш толку директен. Сигурно на овој начин нема да испровоцираш некој да се отвори и да започне било каква комуникација. Колку и да се чукаме во гради за било каква демократија сеуште сме премногу конзервативни, втора работа сите брзаат бркаат кариера, пари. Докторите се премногу суетни за да признаат дека има поголем експерт за било која и од било која област од нив, постигнале некое ниво на развој и до тука, не се отворени за комуникација, тешко ги прифаќаат новините. И да не заборавам, да направени се мал милион контакти со Министерсвото за здравство и се уште чекаме одговори. На пример ја спомена безглутенската, безказеинската диета (Посебен режим на исхрана кај децата со аутизам) кој ако не е покриен од фондот за многу родители представува голем проблем поради тоа што овие производи се многу скапи а никој од Министерсвото не сака да потпише мислење дека на тие пациенти таа храна им е неопходна меѓу другото да се постигне успех во третманот. Колку логопеди работат со овие деца во градинките, основните училишта... ???? Ниеден во Министерството за образование. Значи премногу бариери за било кој родител и толку се изморени од празни ветувања и моабети што самите се снаоѓаат како знаат и умеат во овие лавиринти зошто премноду пати се излажани од овој или оној потапкани по рамо дека се ќе бите во ред, а ако не превземат самоиницијативно нешто стојат во место !!!!!

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: деца со аутизам
18.4.2010 17:28:18   
bucko 1
angelko ja ne sum direkten ja sum realen na masa site se cukame vo gradi koga treba da prezemem nesto site gi boli stomak.i niedna institucija vo svet ne odgovorila pozitivno na baranjata normalno koga treba da dade nikade vo svet,sekade toa bilo so odreden pritisok od lugeto koi go pobaruvaat toa.cist primer za toa e hrvatska kade lugeto si gi baraat pravata ne im cvetaat ruzi ama daleku se pred nas so nivnite pobaruvanja,i da ne se povtoruvam eve edno prasanje ako pred nekoja institucija se postavi nekoe baranje od strana na 10000 luge (znaci za podobruvanje na nacinot na dijagnosticiranje,nacinot na zivot i nivnata edukacija za socijalizacija vo opstestvoto)dali mislite deka taa institucija ke ostane ladna kon baranjata na lugeto,jas licno mislam ne ke se ispazarat da vo prv moment ne gi ispolnat site baranja koi se pobaruvaat ama i toa e napredok neli bolje ista nego nista.i na kraj ako saka nekoj nesto da stori za svoeto dete ili idno dete koe bi go imal neka go stavi prstot na celo pa ako ima so sto neka razmisli.!!!!

(Одговор на членот angelko)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: деца со аутизам
18.4.2010 20:45:30   
beki RR
Буцко, гледам дека сакаш да се активираш.Постојат здруженија на родители на деца со пп кои работаат по нешто.Да се биде родител на дете со пп значи 24 часа во денот да се малку за активносто околу детето, да не ги спомнувам егзистенцијалните проблеми со кои се соочуваат семејствата.Јас има ќерка со цп,во темата церебрална парализа можеш да прочиташ за методот кој ние го применуваме,добар е и за аутизам и за адхд.
Ако сакаш да промениш нешто во нашата држава, не мора да се организираме како за државен ударuser posted image Можеш да потегниш нешто , некаква иницијатива па после да видиме како да правиме.Има здруженија, можеш да ги контактираш па да се вклучат сите. Можеш да сметаш на мојата подршка, имам контакти со доста родители на деца со пп, а и многу здрженија ќе застанат зад тебе ако сметаат дека треба.А и рр секогаш излегува во престрет.Значи, кажи што мислиш дека треба да се прави, дали си ти спремен да го носиш главниот товар, бидејќи секогаш мора еден да го понесе главниот товар, а ние од страна ќе помагаме.поздрав до тебе.


(Одговор на членот angelko)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: деца со аутизам
18.4.2010 23:33:29   
bucko 1
beki samo da znaes deka procitav se i od temata na decata so cerebralna i ke se potrudam da ti odgovoram vo tekot na utresniot den,potocno da obrazlozam nekoj moj gledista vo skoj slucaj blagodaram za izborot na zborovite "drzaven udar",zatoa sto bas toa ni treba za pomestuvanje na granicite koi ni se postaveni od strana na instituciite koi gi plakame.(ja toa go razbiram posto se finansiraat od narodni pari deka ja sum im pretpostaven na niv a ne tie namene).pozdrav do site i do koordinatorite na forumot.

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: деца со аутизам
19.4.2010 12:41:54   
bucko 1
http://seebiz.eu/hr/politika/5-do-12-bandic-pusta-8.000-balona-za-8.000-osoba-s-autizmom,72644.html
eve kako vo hrvatska pravat "drzaven udar"

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: деца со аутизам
19.4.2010 14:34:18   
bucko 1
ova sto go staviv vo predhodniot post e kako se organizirale vo hrvatska i toa samo za pravata na decata so autizam!!od toa sto go gledam kaj nas do sega se nemaat postignato nekoj posebni rezultati vo odnos drzavata da pocne da si gi ispolnuva obvrskite kon site svoi gragani , i obicno tie rezultati sekogas gi izdejstvuvale poedinci.jas ovde sakam da probam dali seto ova moze da se organizira malku pocvrsto ,pointenzivno na pocetokot roditelite da se organizirame da se vidi sto ni e potrebno na site kako prva rabota nesto sto na site bi ni pomognalo okolu nasite problemi.vo delot deka eden covek treba da se zalozi za postignuvanje na nasite prava ne go delam istoto mislenje.moeto mislenje se zasnova na nekoja veke postoecka organizacija koja da receme dobro kotira da gi obedini site tie mali organizacii i na toj nacin da se postavat KONKRETNI baranja do drzavnite institucii.a sekako najprvo bi sakal da vidam kolkav e interesot na roditelite da zastanat i da se borat za nivnite odnosno pravata na nivnite deca(tuka imam konkretni idei :dokolku e mozno da se otvori od strana na forumot vo delot na deca so pp,del kade sto site novi clenovi odnosno roditeli javno bi go prezentirale svojot problem,potocno na toj link da ima samo kratka biografija na ucesnikot vo forumot(za kolkavo dete stanuva zbor,koja bolest itn.)otprilika vaka:zdravo na site .mojot sin pred skoro vreme bese dijagnosticiran so dijagnoza disharmonicen razvoj,no nie sumnjame vo dadenata dijagnoza i mislime deka imame elementi na autisticen spektar.toj momentalno ima 2,7 godini itn. ako ima sto da se dodade plus i na kraj pozelno e da kaze roditelot dali e za otvorena sorabotka i pomaganje vo delot pogolema svest za decata so posebni potrebi.imam jas uste dosta vakvi idei no da ne filozofiram prven bi sakal da vidam dali stvarno ima potencijal ili site ke cekaat drug da im gi resava problemite dodeka se krijat po svoite domovi.i beki kako sto i prethodno kazav tvojata borba e za sekakvo pocituvanje ako seuste go koristis istiot tel. od forumov ke te pobaram

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: деца со аутизам
20.4.2010 9:11:16   
beki RR
Буцко, бројот  е ист.Јави се кога сакаш.

(Одговор на членот angelko)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: деца со аутизам
21.4.2010 12:24:17   
bucko 1
http://www.youtube.com/watch?v=jrfiwOVAwGI

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: деца со аутизам
22.4.2010 21:53:32   
bucko 1
blagodaram mila na mama za ispravkata vo vrska so pravilata na forumot samo mislam deka za nekoj raboti vo zivotot se pravat isklucoci a vie treba da resite za koj.ako bese tolku problem mislam deka i vie od hrvatski da go prevedete na makedonski,samo toa ne bi bil originalot na detstvoto sto go preziveala taa devojka a jas licno nemam vreme i za prevod, roditel sum a ne cisto informativno forumas taka da poveke sakam vreme za deteto a ne za prevod.a ako e tolku slozeno mozda e dobro da pobarate preveduvaci volonteri pa se nesto sto e dobro a ne e prevedeno da moze da go prevedat.vo sekoj slucaj toj tekst sto go postirav na makedonski nema da go ima istoto znacenje.

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: деца со аутизам
23.4.2010 7:18:41   
Mila na mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: bucko 1

ako bese tolku problem mislam deka i vie od hrvatski da go prevedete na makedonski,samo toa ne bi bil originalot na detstvoto sto go preziveala taa devojka a jas licno nemam vreme i za prevod, roditel sum a ne cisto informativno forumas taka da poveke sakam vreme za deteto a ne za prevod.a ako e tolku slozeno mozda e dobro da pobarate preveduvaci volonteri pa se nesto sto e dobro a ne e prevedeno da moze da go prevedat.vo sekoj slucaj toj tekst sto go postirav na makedonski nema da go ima istoto znacenje.


буцко1 90 % од членовите меѓукои и јас се родители кои исто како и тебе сакаат времето да си го поминуваат со детето и не знам зошто очекуваш билокој да оддвои време за да го преведе твојот пост излегува дека е твоето време поскапоцено од она на сите другиuser posted image Не знам зошто текстот не би го имал истото значење на македонски? Нашиот јазик е сиромашен со израз и вокабулар, не е доволно емотивно обременет? Тоа е веќе потценување на еден дел од македонскиот идентитет. Ако може дела на светски литературни гении да се преведуваат на макеонски и да не го изгубат значењето не гледам зошто не би можел твојот пост.Идејата со волонтерите ти е добра. Еве нека се пријави некој.


_____________________________

love u all

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: деца со аутизам
23.4.2010 9:22:46   
angelko
Буцко, извини однапред што вака ти се обраќам, но како што гледаш не се сите расположени за комуникација. На овој начин нема да постигнеме ама баш ништо. А ако имаш некое конкретно решение за било кој проблем со кој секојдневно се среќаваат родителите на дечињата со пп те молам кажи ни го !!!!

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: деца со аутизам
23.4.2010 11:19:47   
bucko 1
mila na mama znaci kako prvo ne sakam ova nedorazbiranje da prejde vo nekoj vid rasprava na ovoj del od forumot kade sto treba postovite da bidat za nesto drugo a ne za vakva tema.vo sekoj slucaj ne sakav da omalovazam nikogo deka ne e roditel nego deka ne se site vo moznost vo celost da se posvetat na forumskite pravila ponekogas,i dobro bi bilo toa so volonterite sto mislam deka se prifati.no sepak za da se ispolni taa ideja bi trebalo site zaedno da gi pobarame tie volonteri mozda i nadvor od forumot da im kazeme da se priklucat i pomognat.zatoa sto mislam deka so toa deka vo nekoj post ke povikame da se prijavi nekoj za da ja izvrsuva taa funkcija rezultatot ke bide pomalku od skromen.(i idejata e za poveke preveduvaci volonteri za da moze takvoto nesto dobro da funkcionira)kako vtoro makedonskiot jazik ne e siromasen nego na eden roditel kako mene vo slucajot bi mi trebalo mnogu vreme da obratam vnimanie za tekstot bide dosledno citiran!i ako mislime stvarno da im se pomogne na roditelite na deca so pp ne treba da im kazuvame deka i site drugi se roditeli(bez podcenuvanje na drugite roditeli)nego da napravime nesto da zivotot na tie luge i roditeli im bide polesen(so naveduvanjeto deka treba da go prevedam tekstot jas ne vidov nikakvo olesnuvanje)i na kraj se izvinuvam ako sum gi povredil na nekogo cuvstvata.

(Одговор на членот angelko)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: деца со аутизам
23.4.2010 11:45:43   
bucko 1
angelko i pokraj site nedorazbiranja milo mi e sto sepak si aktiven na ovoj del od forumot iako  ne gledas deka deka ima luge koj stvarno bi pocnale da komuniciraat i pocnat da si pomagaat eden na drug.ja veke gledam sto poveke da im go posocam na roditelite sto gi zapoznav forumov kako najednostaven nacin na komunikacija zatoa sto na nas roditelite so deca so pp vremeto ni e najdragocenata rabota ,potocno kolku poveke vreme imame za decinjata tie tolku poveke odat napred.jas po priroda sum tvrdoglav covek i imam malku poveke trpenie da probam sto vikaat "dali ke trgne rabotata".a i ako ne drugo ponekogas ubavo e covek da si pozboruva samiot so sebe user posted image .povtorno na site a i tebe angelko bi im kazal kolku mozat neka gi sovetuvaat lugeto koj imaat moznost za elektronska komunikacija da se pridruzat na forumot, a se nadevam deka i forumot ke ima razbiranje za nasite potrebi.
 

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: деца со аутизам
23.4.2010 13:49:02   
bucko 1
i da se nadovrzam mila na mama znaci site ,site informacii sto gi naogam generalno okolu mojot problem(autisticen spektar),a mislam deka e dobro otvoreno da gi spodelam so drugite roditeli se na drug jazik , a ne na nasiot makedonski koj kako makedonec doslovno si go cenam.

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: деца со аутизам
23.4.2010 19:09:37   
angelko
Денес ми е потврдено дека докторот од Туција ќе биде тука на 7,8, и 9/05/2010год. Каде точно ќе се оддржуваат прегледите незнам сеуште не е договорено. Сите заинтересирани родители можат да му испратат меил на организаторот risteski@gmail.com ќе им прати одговори за тоцната локација и времето на прегледите.

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: деца со аутизам
24.4.2010 12:38:05   
ZBORUVAJ
zdravo na site.Jas sum majka na 3, 7 godisno dete koe ima dijagnoza na zabaven razvoj i za koe i nie kako i bucko 1 stravuvame da ne slucajno ima elementi na autizam.Potpolno se soglasuvam so bucko1 za negovite stavovi okolu clava situacija koja NE NE TANGIRA NAS TUKU NASITE DECA.zatoa namesto da se nadmudruvate, koristete ja silata za da im izlezete vo presret na sopstvenite deca.Borbata e pred se nivna, a ne nasa.Nie nemame pravo da se zalime deka nam nie tesko....nim im e tesko tie imaat problem i momentalno ziveat so nego, a za golema zal nekoi ke moraat da ziveat i cel zivot obremeneti so dadeniot problem..Nie roditelite sme tie koi MORAME da najdeme nacin da im olesnime, pomogneme i dokolku mozeme izbavime od ovaa situacija, koja potesetuvam, e teska i bolna za niv, a ne za nas.Nasata bolka nemame pravo da ja stavme pred nivnata.Zatoa da ne gubime vreme na prevodi, nadmudruvanja, .....dajte da dejstvuvame

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: деца со аутизам
25.4.2010 11:24:23   
bucko 1
zdravo zboruvaj dobrodojde i blagodaram na podrskata se nadevam deka poleka poleka ke se oslobodat i drugi roditeli da pisat nesto pa da pocneme da komunicirameuser posted image

(Одговор на членот ZBORUVAJ)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: деца со аутизам
25.4.2010 11:28:39   
bucko 1
eve i najnovoto sto ni go soopstija nasite mediumi deka ke ni ja zatvaraat hiperbaricnata komora.e toa ti e makedonce sega da sme malku poveke organizirani moze i ke mozeme da stopirame nesto vo vrska so komorata.da ne objasnuvam kolku taa komora moze da mu pomogne na nekoj se nadevam vidovte na vestite gore dolu objasnija na koj se mu pomaga.

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: деца со аутизам
25.4.2010 11:39:19   
bucko 1
eve nesto na makedonski jazik da ne me karaat moderatorite
http://www.youtube.com/watch?v=srkILV6I098
dobro e sto sepak nekoj i kaj nas se osmelil od strucnite lica donekade nesto da iskritikuva toa potvrduva deka ima luge koi gi pomestuvaat granicite samo i niv im treba pomos ne mozat sami.

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: деца со аутизам
25.4.2010 12:32:52   
bucko 1
Бан Ки-мун: Лицата со аутизам соочени со големи проблеми

Париз, 1 април (МИА) - Лицата со аутизам, како и со другите облици на хендикеп, се соочуваат, освен со секојдневните предизвици кои им ги наметнува нивниот хендикеп и со негативните ставови на општеството, со недоволно сфаќање на нивните потреби, па и со очигледна диксриминација, се истакнува во пораката на генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун пред Светскиот ден на аутизмот, што ќе биде одбележан на 2 април.
Бан повика на изградба на правично и хумано општество кое во целост ќе го признава достоиството и правата на секое човечко суштество.
Целта на светскиот ден на аутизмот е информирање на јавноста за тоа развојни пореметување, а овогодинешното одбележување ќе биде можност да се истакне значењето на раното дијагностицирање и лечење на тоа пореметување.
Експертите наведуваат дека, колку аутизмот порано се дијагностицира, толку е поголема можноста родителите и здравствените работници да му помогнат на заболеното дете со цел да се избегнат секундарните симптоми, пред се автодеструктивното однесување. нд/17:47(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: деца со аутизам
25.4.2010 12:43:17   
bucko 1
eve uste eden link samo na zalost profesorot vladimir trajkovski se ima otkazano od sproveduvanje na svojata ideja za centar za rano dijagnosticiranje i tretiranje na deca so manifestacii od autisticniot spektar(toa e moe mislenje zatoa sto ne gledam posle tolku godini nikakvo pomestuvanje na rabotite osven proektite koi bile sproveduvani vo toa vrema a pari bile donirani od stranstvo)inaku gore prozvaniot profesor i e edinstveniot vo makedonija DAN (down autism now) doktor so sertifikat.
http://www.vest.com.mk/?ItemID=38CE0C5A7E3CE040B46D1D557C58E142

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: деца со аутизам
25.4.2010 13:00:08   
bucko 1
izvadok od vesnikot vreme koga profesor vladimir trajkovski se borel za centar no slaba pdorska od roditeli i zatoa se nemame pomrdnato od mesto veke so godini vo vakvata problematika pa lutame po svetot barajki spas za nasite deca.(so ova ne go opravduvam profesorot sto se otkazal)


- Ние не знаеме колку деца со аутизам има во земјава. Има доволно институции за ментално заболени лица, а нема никакво барање и иницијатива од тоа Друштво на родители на деца со аутизам. Ако поднесат барање, ќе го разгледаме - вели Даниела Алексоска, портпаролка на Министерството за здравство.
Наспроти ова, Слободанка Лазова-Здравковска, раководителка на сектор за заштита на лица со посебни потреби, вели дека само делумно е решен проблемот на лицата со аутизам.
- Знаеме дека не е доволно направено, дека на лицата со аутизам им треба посебен центар со кој многу ќе им се помогне. Но треба и малку пожестока иницијатива на родителите на деца со аутизам. Доколку тие реагираат, ние ќе ја разгледаме посериозно состојбата и ќе обезбедиме пари за изградба на ваков центар - додава Здравковска од секторот при Министерството за труд и социјална политика.
Дени пред некое време славеше роденден во полупразна игротека. На роденденот немаше другарчиња. Тој не знаеше дека му е роденден. Мајка му вели дека е најисплашена кога Дени нешто ќе направи сам, а потоа тоа го заборава и тие се пак во почетокот. Ирина вели дека не ги затвора очите пред стравот, затоа што Дени засега единствено преку нив може да го види реалниот свет.


Неопходен е дневен центар

Споредено со земјите од регионот, Македонија е втора на Балканот каде што се уште нема дневен центар за деца со аутизам. Во Софија има два центра за дневен престој на деца со аутизам, додека во Белград и во Загреб по еден. Во сите три центри работат тимови од дефектолози, психијатри, логопеди со мали групи, кои имаат 2-3 деца. Иако лекувањето чини многу, годишно и до 30.000 долари, во сите центри парите ги дава државата и некогаш се користат пари од меѓународните здруженија за лицата со аутизам.
Според последните податоци, во Америка е прогласена алармантна состојба, затоа што се почеста е појавата на овој синдром. Ако досега просекот беше едно заболено лице на 1.000, сега тој сооднос е намален и е 1:165 лица.


Треба да се испитаат вакцините за мали сипаници

Во Македонија треба да се направи подетално истражување на вакцините за мали сипаници, рубеола и заушки, за да се види дали содржат тимерасол, смета д-р Владимир Трајковски.
Според неговите сознанија кај нас има мал број на родители кои пријавиле регрес кај нивните деца со аутизам, еден месец откако примиле некоја од наведените вакцини. Но, Институтот за имунологија треба да направи подетални истражувања, вели д-р Трајковски.
Тимерасолот е конзерванс на база на жива, кој ако се даде на лица со аутизам може да предизвика несакани ефекти.
Од Министерството за здравство ја смируваат ситуацијата и велат дека кај нас се користат приорикс вакцини, кои се увезени од Белгија, не содржат од спорниот тимерасол и досега не се регистрирани случаи каде имало негативни ефекти.
Во Америка во моментот се поднесени повеќе од 4.000 тужби од родители на деца со аутизам затоа што сметаат дека токму вакцината за мали сипаници е причинител на аутизмот кај нивните деца.
Американскиот здравствен институт пак, категорично соопшти дека нема никаква врска помеѓу аутизмот и вакцините кои содржат тимерасол.


izvor   http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=2&tabid=1&EditionID=1135&ArticleID=72964

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: деца со аутизам
25.4.2010 14:58:54   
bucko 1


Одбележан светскиот ден на лицата со аутизам


user posted image По трет пат годинава одбележан светскиот ден на лицата со аутизам. Иако во Штип има регистрирано десетина аутистични деца на светскиот ден на лицата со аутизам нив ги заборавија и општината и државата.
Денес ниту симболично овој ден кај нас не се одбележа. Ова индиректно ја покажува грижата на општеството за лицата со аутизам. За нив и понатаму грижа водат единствено нивните семејства, а аутизмот е болест за која малку се знае, а уште помалку се зборува. Медицински, ау­тиз­мот е до­жи­вот­но на­ру­шу­ва­ње на мо­зо­кот, кое ги ош­те­ту­ва ко­му­ни­ка­ци­и­те кај де­те­то и од­но­си­те со дру­ги­те лу­ѓе. Она што за аутизмот е карактеристично е што болеста е излечива, но само под услов истата да се открие навреме и навреме да се започне со третмани. Оттука од исклучителна важност е навременото информирање на родителите како на своите деца може да им помогнат. За жал кај нас на аутизмот сеуште се гледа како на нешто што од јавноста треба да се сокрие. Доказ за ова е и фактот што специјалната паралелка за аутистични лица ја посетуваат само 5 лица, а според информации од локалната самоуправа во општината се регистрирани најмалку 20. Инаку според податоци на светската здравствена организација секое 154 новороденче се раѓа со аутизам. Претпоставка е дека само во Македонија аутистични се 2000 лица, додека нивниот број во Европа е околу 5 милиони или 0,6 % од вкупната популација.

izvor  
http://tvstar.com.mk/makedonija/3666-2010-04-02-16-05-04

< Поракaта ја уредил Еца -- 25.4.2010 23:28:37 >

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

zaednica
mamiko

Dali e podobro da se zivee vo zaednica ili sam.

vo zaednica (20%)

sami(so deca, se razbira) (80%)


Број на сите гласови: 189

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!