|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: деца со аутизам
24.11.2009 22:43:04   
angelko
Јас се извинувам но не знам да влезам пп ке ми помогне ли некојuser posted image

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: деца со аутизам
24.11.2009 22:47:45   
mami
одиш горе лево во МОЈА РИНГЕРАЈА и таму некаде на средина на страната ке видиш кои се твоите примени пораки, обично на тие што ти се непрочитани во црвени загради ти пишува (нови)

(Одговор на членот angelko)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: деца со аутизам
24.11.2009 22:48:27   
Mila na mama
Под Мила на мама пишува број на објавувања, па од кога сум член па статус и долу со мали е-маил па пп е кликни на пп и се појавува прозорец за пп

_____________________________

love u all

(Одговор на членот angelko)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: деца со аутизам
24.11.2009 22:51:18   
mami
е да....тоа не ни кажа, сакаш да испратиш или да видиш што си добил во пп? јас ти објаснив како да прочиташ а Мила на мама како да напишеш..се надевам се снајде

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: деца со аутизам
28.11.2009 19:33:08   
mami
Ми е многу криво што не бев на предавањето денес, но Господ сакал денес да одам да оддавам почит некому кој многу ми значеше и неодамна го изгубив...

Беше ли некој на предавањето?Ангелко ке можеш ли да не информираш како помина се? И ке има ли уште некое вакво предавање, баш би сакала да присуствувам

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: деца со аутизам
28.11.2009 21:36:16   
hristi
neznam dali znaete denes inmase sredba za deca so autizam vo dom na arm vo Skopje
jas nazalost ne bev prisatna no ako sakate mozam dase rasprasam Inaku jas sum roditel na dete so Cerebralna paraliza.Pozzz

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: деца со аутизам
28.11.2009 21:39:31   
hristi
inasku da vi kazam za sredbata vo arm dojden e dokrtor od turcija koj ke prezentira na  roditelite na decata so autizam

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: деца со аутизам
28.11.2009 22:35:49   
mami
да да Христи, знаеме, Ангелко, еден од организаторите не извести..но ете, како што кажав- не успеав да отидам..можеби ке се организира друга ваква средбаuser posted image user posted image

(Одговор на членот hristi)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: деца со аутизам
28.11.2009 23:24:31   
angelko
Можеби бев погрешно сватен да јас учествував на предавањето денес но не бев организатор.
Организатор на предавањето на докторот од Турција беше Здужението на родители на деца со аутизам.
Морам да го пофалам бидејќи имаше и што да се види и што да се слушне !!!!
Многу ми е жал што никој од вас не можел да присуствува. Темата беше општо за причините текот и лекувањето на овие состојби кај дечињата. Но најдобар беше заклучокот кој го донесовме сите присутни АУТИЗМОТ СО ПРАВИЛЕН ТРЕТМАН И СО ГОЛЕМА ПОДДРШКА ОД ОКОЛИНАТА КАКО СОСТОЈБА КАЈ ДЕЧИЊАТА СЕ НАДМИНУВА се разбира како што споменав и предходно, секое детенце си е сопствена приказна, некое од нив побрзо а некое поспоро се справува со оваа навистна тешка состојба. А како што најави докторот секој три месеци ќе доаѓа во Скопје, за наредната средба со него и воопшто слични семинари навремено ќе ве информирам.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: деца со аутизам
28.11.2009 23:49:39   
Еца
Па убаво би било, инаку јас лично го контактирав организаторот и го замолив да ми пушти покана за да ја поставиме како известување, но од него не добив ништо. Се надевам дека некоја наредна средба ке ни се достави таков материјал, и навистина ми е жал што не ми пуштија ништо.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот angelko)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: деца со аутизам
28.11.2009 23:59:28   
mami
се извинувам..моја грешка, не функионирам деновиве...

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: деца со аутизам
29.11.2009 20:09:17   
angelko
Некаде предходно во форумот беа наведени причините поради кој настапува оваа состојба(аутизмот) кај децата.
На вчерашното предавање научив за многу работи кој придонесуваат за ова па ке пробам да пренесам тука некој од нив.
На прво место генетската предиспонираност, значи детето не се раѓа како такво но начинот на живот т.е. неговото непосредно опкружување придонесувакај него нешто да се смени. Беше поставено прашањето ,,колку од присутните во салата имаат во нивната уста амалгамски пломби,, 90% секоја таква пломба придонесува за труење на организмот со жива (оваа пломба е легура на сребро и жива) ,,колку од присутните имаат синтетички теписи дома,,60% причина за труење на организмот со бојата од овие теписи (оловото кое е присутно тука) ,,колку од вас користат конзерванси во секојдневната исхрана,, 100%, ,,колку од вас живеат покрај автопат,бензинска пумпа и слично,, 60%.Секој ден сме изложени на некој токсин без да знаме за тоа. Кај сите нас има одбрамбен систем во организмот кој врши детоксификација. Но што се случува кај децата со аутизам??? Кај нив секојдневно дел од овие токсини останува се таложи во нивниот организам макар да е тоа 1%, а овие токсини тешките метали се таложат најмногу во мозокот и околните ткива и полека но сигурно кај нив се појавува таканаречен "мрзлив мозок" кој се потешко ги прифаќа информациите од надворешната средина. Ако навремено се делува т.е. се изврши деоксификација на организмот со помош на специјален режим во исхраната, хипербарична комора полека детето се враќа во нормала и функционира најнормално. Бевме информирани дека во најскоро време наш доктор од тука ке оди на специјализација токму во клиниката каде што работи докторот од Турција па за некој месец и ние ќе имаме експерт во оваа област.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: деца со аутизам
29.11.2009 21:37:49   
Anushka
minatata Nova Godina mojata firma donirase simbolicno vo Zdruzenieto za deca so autizam. Togas doznav vo kakvi mzerni uslovi se druzat i rastat ovie deca. Slednata godina pak sakav da pomogneme. Nemozev nikako da stapam vo kontakt so vistinskite odgovorni (!?).
Zosto se` kaj nas e "turni me da kinisam"?
Dopolnitelno, do Angelko: vistina li e deka vo terapijata ucestvoto na zivotni ima mnogu pozitivna uloga?

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: деца со аутизам
29.11.2009 21:57:20   
angelko
Се ама апсолутно се што може да ги анимира и привлече нивното внимание има позитивна улога. Во секој случај СЕКОЈ РОДИТЕЛ Е НАЈДОБАР ДОКТОР ЗА СВОЕТО ДЕТЕ истакна во своето предавање педијатарот од Турција на вцерасното излагање. И само со упорна работа со овие деца се постигнува успех. За било каква информација мозе да му се обратите на председателот на друштвото Роберт Ивановски.

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: деца со аутизам
2.12.2009 23:41:57   
parizo
zdr
prv pat sevklucuvam na ovoj forum i bi skal i jas nesto da istaknam.Inaku jas  sum roditel na autisticno dete i sum mnogu dlaboko navlezen vo ovaa problematika.Sakam da izrazam golema blagodarnost do  lugeto koi go donesoa doktorot od Turcija i ni ovozmozija na nas roditelite da nauceme poveke za problemot so kojh se soocuvame sekojdnevno.Predavanjeto  na doktorot go sledev  vo  Stip i mozam da kazam deka doktorot Djemkinaci vleaa ogromna nadez kaj site  roditeli na deca so autizam vo Stip.Konecno vidovme deka i za nasite deca ima malku nadez.Se nadevam deka vo idnina doktorot pocesto ke prestojuva  vo nasata drzava i deka poleka ke pocnat rabotite da se dvizat napred,deka ke pocnat vo nasata drzava da se sozdavaat nepohdnite uslovi vo zdravstvoto
i konecno nasite deca ke go dobijat vistinskiot tretman.Inaku nie roditelite na autisticni deca vo Stip    imame formirano Zdruzenie na gragani  "Svet na budenje" preku koe se borime za pravata na svoite deca.Blagodarenie na nasasta sorabotka  so  Lokalnata samouprava na Stip  ovaa godina za prv pat pocna so rabota specijalna paralelka za deca so autizam.Kako zdruzenie na gragani sme zainteresirani da ostvarime kontakt i sorabotka so slicni zdruzenija i nevladini organizacii se so cel megusebno da si pomogneme da razmenime iskustva i zaednicki da  nastapuvame vo borbata za pravata  na nasite deca.Iskreno se nadevam deka so zednicki nastap na site  roditeli od celata drzava ke uspeeme da gi podobrime uslovite  vo site sferi(zdravstvo,obrazovanie i sl) so so cel za pouspesna resocijalizacija na nasite decinja.Na kraj sakam da istaknam deka sme celosno otvoreni za sorabotka so site so iskreno sakat da pomognat vo ostvaruvanjeto na nasite celi.

(Одговор на членот angelko)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: деца со аутизам
3.12.2009 0:05:50   
Еца
Прекрасен пост Паризо. Рингераја е секогаш тука за Вас. Се надевам дека ќе успееме во борбата за прават на децата со аутизам, но секако и другите деца со посебни потреби. Рингераја е отворена за такви соработки, па да се надеваме дека во скоро време ќе можеме да реализираме нешто заеднички.

< Поракaта ја уредил Еца -- 3.12.2009 0:07:19 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот parizo)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: деца со аутизам
3.12.2009 9:58:10   
angelko
Здраво Паризо, многу ми е мило што се вклучи на форумот, пред неколку месеци имаше прилог на А1 за вашето здружение.

(Одговор на членот angelko)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: деца со аутизам
17.12.2009 8:16:41   
Еца
Вчера мм ми кажа за едни наши пријатели кои имаат 3 годишно дете дека се уште не зборувало и докторите се сомневаат на аутизам. Не сакало да си игра со деца, многу пати во игротека или надвор некое дете ќе го поттурнело, тоа не реагирало, само ќе го погледнало, вртело грб и си продолжувало она што си го наумило, дијагнозата сеуште не е точно потврдена, но сомнежите постојат а неговото однесување се повеќе ги тера да мислат дека се работи за аутизам. Единствено што го интересирало биле броеви. Ги знаело сите броеви, му ги пипувале по ред и намерно оставале простор мегу броевите , односно прескокнувале по некој број и потоа тоа ги допишувало. Значи многу интелегентно дете. Навистина ми е многу жалuser posted image Не знам што е ова но процентот на деца кои заболуваат од аутизам расте.user posted image  

< Поракaта ја уредил Еца -- 17.12.2009 8:17:36 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот angelko)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: деца со аутизам
20.12.2009 14:44:07   
angelko
Кај некој дечиња системот на детоксификација функционира нормално додека кај некој од нив овој систем затајува и тешките метали на кој секојдневно се изложени се задржуваат во организмот. Овие тешки метали најчесто се задржуваат и се врзуваат со масното ткиво во организмот а бидејќи мозокот е составен од 60% масно ткиво тешкита метали најчесто се задржуваат тука и најчесто предизвикуваат состојба на аутизам. За жал овие состојби кај нас не се дијагностицираат и најчесто анализите за тешките метали се прават во специјализирани лабаратории во странство и се многу скапи. Во секој случај Здружението на граѓани со целијакија(070-797-621) и Здружението на родители на деца со аутизам(075-295-858) работат заедно во решавањето на овие проблеми со кој секојдневно се среќаваат родителите на овие дечиња. Докторот од Турција прави вакви анализи и дава совети за понатамошно лекување на ове дечиња. Неговата презентација може да ја најдете на неговата нет страна (cemkinaci@gmail.com) на која детално е опишана целата постапка за причините кој доведуваат до ове состојби кај децата и нивно лекување

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: деца со аутизам
20.12.2009 17:57:13   
Еца
страната на докторот од Турција е  www.cemkinaci.com

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот angelko)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: деца со аутизам
16.1.2010 8:36:58   
mami
Бебињата ќе ја разоткријат мистеријата на аутизмот

Машко бебе учествуваше во најновото истражување на мозокот со цел да се открие како се развива аутизмот, открија научниците од Durham Универзитетот каде што беше и спроведена студијата. Четиримесечниот Метаи Реид беше испитуван како реагира на различни видови подвижни слики од телевизискиот екран, а за да се види реакцијата на мозокот беше користена капа со прикачени сензори кои постојано го снимaa мозокот.
user posted image
- Ние сè уште не знаеме како се развива мозокот на многу млади бебиња и како тие реагираат на нештата. Тоа е од витално значење за да знаеме како тие ги идентификуваат проблемите и развојните одложувања, кои можат да доведат до аутизам, изјави Д-р Винсент Рид, психолог од Универзитетот Durham.

Мајката на малиот Матаи, Гема Рид откри дека нејзиниот син уживал за време на студијата додека гледал слики на телевизорот.

- Мислам дека многу е важно да знаеме како реагираат бебињата. Тоа е важно за развојот и понатамошната борба со болестите. Овие испитувања можат да ни откријат многу околу нивниот развој. Имаме уште да учиме за аутизмот, а според мене ова е најдобриот начин да го сториме тоа, изјави мајката.

Националното друштво за Аутизам го опишува аутизмот како доживотна попреченост во развојот. Луѓето кои страдаат од аутизам имаат потешкотии со социјалната комуникација и интеракција.


Психолозите од Универзитетот Durham објавија дека се во потрага по повеќе деца, на возраст од две години за да учествуваат во нивната нова стдуија.

- Важно е да се нагласи дека постапката е целосно безопасна и безболна. Ние не правиме никакви медицински испитувања, туку чисто ги следиме и гледаме бебињата од академска гледна точка, изјави Гема Рид.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: деца со аутизам
22.3.2010 15:00:16   
Џесика
Каде можам да направам испитување за мојот 14 месечен син... веќе сум претерано загрижена, слабо ми соработува, само сака да гледа спотови на телевизија (исклучиво оние што нему му се интересни)... од цртаните само најавни и одјавни шпици, значи само кајшто има музика... со играчки се заигрува, меѓутоа не ми одговара со никаков гест на ништо (знаете оние муабети- чао! па како прави кучето, мачето) значи НИШТО, што би се изразила јас- ништо нема научено. Кај матичниот педијатар прашав, ми рече дека едноставно прави само она што него го интересира, и дека покасно созреваат машките... Не ми е доволно тоа

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: деца со аутизам
22.3.2010 15:04:26   
caci20
I moeto since e takvo, ama mislam deka toa mu e karakterot. Samo si e dovolno na sebe.

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: деца со аутизам
22.3.2010 15:08:26   
nadica
јасмина27 мислам дека беспотребно си загрижена мила па не напредуваат сите деца исто но ако тебе те прави помирна испитувања можеш да насправиш во завод за ментално здравје или кај детски психолог/психијатар

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: деца со аутизам
22.3.2010 15:14:24   
matushka
jasmina i jas mislam deka stvarno nemas nikakva potreba od zagrizenost. Mojot sin e 2 god, i bas kako sto vikas samo reklami i shpici go interesiraat i voopsto ne se raduva na deca. Pa na nieden moment ne sum pomislila deka moze sporo napreduva. On e pameten, vo toa sum mnogu sigurna , samo ednostavno takov karakter e, obrnuva vnimanie samo na ona sto mu e nego interesno. i uste ne zbori nisto osven mama, tato, cao.. Taka da ne se sekiraj, nisto ne im , oni ke bidat deckovci ipol!

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Odmor
AnMari

Dali e bezbedno da se odi na odmor so novorodenche?

Da (67%)

Ne (33%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!