|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Брза помош
6.4.2013 20:16:09   
miana
Мамички ај ве молам да ми помогнете...Керками ( поголемата 5 год ) од вчера почна да качува Т.....Поцна да крева на секои 3 ипол часа од како ке и дадам Блок Макс ( на парацетамол не реагира ) Ја носев на дежурен ми рекоа дека таков бил вирусот ( што валдее моментално ) и дека и е црвено грлото..Ни дадоа Алицеф сируп,и ми рекоа да продолжам со Блокмас .Сакаа сда и стават инекција за температурата ама не им дозволивме...Последното давање сируп блок макс беше во 17 и 30 часот,и детево мое не ја спушташе 2 ипол часа воопсшто а имаше 39,5... Сега ја спушти малку на 38,5 и така е сеуште..Што мислите дали да ја оснесам на инекција? Како да ја држам вака цела нок? Од сирупот не ја спушта,а и да ја спушт,ја спушта само за еден степен и ништо повеке..Да напоменам и дека и дадов диазепам таблета половина од 2 мг бидејки имаше над 39 Т... Што ме советувате? Да одиме на инекција или...?Сте слушнале ли за овој вирус што владее? Докторката ми реше дека овој вирус бил дури и до 40 Т и дека е актуелен сега...АЈде ве молам за совет? како би постапиле вие ако вашето дете не ја симнува Т ? Фала многу

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Брза помош
6.4.2013 20:35:10   
Cvekelencule
Miance и ние го имаме истиот проблем само кај мене е малото има 22 масеци
и во четвртокот ми крена температура ама исе симнуваше со егералган и ја однесов кај матичната , ни препишаа 7 инекции нелорен и дексаметазон за температурата и од кога ја ставивме инекцијата уште еднаш и дадов сируп пошто ми крена пак 38 со 5 и отогаш не крена повеќе температура .Јас мислам да одиш на Брза помош и да ви стават инекција пошто бил таков вирус а можи и од висока темпе да фати и наплуќа така мене ми рече матичната и затоа се нафатив да примаме инекции а ич ги нејќам ама кога ќе дојди не непрашува што сакаме ние user posted image
се надевам дека ти помогнав а сега сне супер имаме уште три за примање инекции поздрав мианче со помин нека вие само да и спадни темперурата срцки

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Брза помош
6.4.2013 20:54:41   
niki
a dobro na kolku casa moze da se dava toj sirup blok maks?
jas mislam preteruvate vie eden den temperatura i odma trk na lekar pa inekcii
ovde vo grcija ako deteto ne spusta temperatura nikako dva dena po red so sirup tek togas moze nesto da prepisat, ako ima oscilacii spustanje kacuvanje temperatura a predizvikuvac e virus togas najcesto ostavaat deteto da se izbori samo mu se olesnuva so kombinacija od 2 sirupi koi se davaat na sekoi 3 casa naizmenicno
i kerka mi e so temperatura od vcera nokta, denje se spusta, navecer se kacuva so kulminacija okolu polnok i togas i davam sirup, na lekar ne sum ja nosela, mozebi vo ponedelnik ako nema podobruvanje, vo skolo pola deca ne odat virus na grip pretpostavuvam deka i e od tamu i ke ne pomine bez odenje na lekar, se lecime doma, inhalacii, tusiranje, lesno oblakanje, caj, supa, prirodni sokovi, spie malku poveke od obicno, vcera bese omalaksana, denes ne, kasla po malku i taka... ke vidime...


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Cvekelencule)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Брза помош
29.4.2013 21:57:14   
miana
Рингерајки,ве молам помагајте,,..Керками ( 18 месеци ) што туку ми се напи една голтка ацетон за нокти... Беше една секунда во прашање,може и да не ја голтнала,зошто мм одма ја виде и и го бутна шишето од раце,ја плакнев со вода,беше многу исплашена...
Се јавив на брза помош да се консултирам,ми рекоа да ја пратам ако случајно чудно се понаша,да ја носам на дежурен. Она сега е ок,и бутав млеко да пие,ама препиена е и не сака..Сега си игра..Кажете ми дали ви се има случено нешто вакаво..Беше секунда во прашање,сакав да и ги избришам ноктите нба поголемката керка,и само што се завртев таа од другата просторија беше до ацетонот..срека реагиравме брзо..Ве молам имате ли некое вакво искуство? Значи и да се нпила се напила МНОГУ малце..

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Брза помош
29.4.2013 22:21:54   
Malecka23
ne e strasno ne se sekiraj.acetonot e lesno isparliv taka da ne moze tek taka da dojde do krvotok.davaj i voda poveke ne mleko ili sok i kako sto ti rekle sledi sostojba iako smetam deka nema nisto da bide.poz

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Брза помош
30.4.2013 23:48:05   
miana
Izvini malecka,ne stignsv da ti se zablagodaram za odgovorotuser posted image
Denes kerkami mnogu retko i slabo mockase i se izvadiv od pamet pa se javiv kaj eden doktor sto ni e kuken prijatel i raboti na klinikata za toksikologija( i vcera se javiv pa toj me smiri ) i mi rece utre da ja odnesam ( dezuren e ) da ja vidi za sekoj slucaj... Daj boze se da e vo red i mirno da spijam..Vcera zivotot mi se skrati za 10 godini...Uffff..Fala ti srcka uste ednas !!!

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Брза помош
1.5.2013 9:45:35   
Malecka23
neka ja vidi za sekoj slucaj ama ne se sekiraj ke vidis ke bide dobro.toa sto mockala malku mozebi ete i e od pomalku tecnosti ili ednostavno vodata ja ifrla preku potenje vcera bese dosta toplo..user posted image user posted image ke bide dobro

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Брза помош
22.7.2013 16:03:21   
miana
Мамички ајде ве молам за една помош. Незнам кај да го поставам прашањево а итно ме интересира.
Денес кога си дојдов од работа,керками дојде и ми ги покажува ноктињата - мамо,види...Неккао ми паднаа чудни два нокта,како да имаше нешто засушено на нив.Земав д гребнам,да видам што е,и цел нокт се извади,а таа не осети никаква болка..А тоа кората тврда како орев. Ме фати паника,се јавив да ја прашам матичната,а таа ми рече да одам да ми даде упат за на кожно,да видат дали е габично. А веке неколку дена на нозете и на рацете и се јавуваат некои како меурќиња бели. Епа јас веке сум избезумена со ова мое дете..Ми се плаче како дете,аман веке!!!!!! Имате ли вакво иксуство? Цел нокт му се извади на детево,сега виси од едната страна само..? Познато ли ви е ова? Можам ли да ја однесам на било кој кожен лекар или мора на клиника? ( тоа не ја прашав докторкава)

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Брза помош
22.7.2013 16:12:59   
JovanaJ
Miana, sigurno e gabicna infekcija, spored simptomite. Ne se plasi, otidete na kozen lekar i ke vi kazat kako da go tretirate. Ne sum imala licno iskustvo ama veruvam deka ne e strasno i deka brzo ke pomine. kako i da e, pisi sto ke vi kazat.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Брза помош
23.7.2013 3:58:26   
Goddess*

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Мамички ајде ве молам за една помош. Незнам кај да го поставам прашањево а итно ме интересира.
Денес кога си дојдов од работа,керками дојде и ми ги покажува ноктињата - мамо,види...Неккао ми паднаа чудни два нокта,како да имаше нешто засушено на нив.Земав д гребнам,да видам што е,и цел нокт се извади,а таа не осети никаква болка..А тоа кората тврда како орев. Ме фати паника,се јавив да ја прашам матичната,а таа ми рече да одам да ми даде упат за на кожно,да видат дали е габично. А веке неколку дена на нозете и на рацете и се јавуваат некои како меурќиња бели. Епа јас веке сум избезумена со ова мое дете..Ми се плаче како дете,аман веке!!!!!! Имате ли вакво иксуство? Цел нокт му се извади на детево,сега виси од едната страна само..? Познато ли ви е ова? Можам ли да ја однесам на било кој кожен лекар или мора на клиника? ( тоа не ја прашав докторкава)



Moze da stanuva zbor za virosno zaboluvanje,nekakva gabicna bakterija ili nedostatok na vitamini,sepak dermatologot moze najkonkretno da go otkrie problemot

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Брза помош
23.7.2013 9:07:51   
Yummy Mammy
Miana, mene na eden nokt na nogata mi se provlekuva toa so godini. Ne e nisto strasno, no ne e bas ubavo uste od malo dete da si ima problemi so toa.
Se raboti za gabicna infekcija definitivno, noktinjata ke i porasnat povtorno, ic da ne se sekiras, samo morate na kozen da idete za da se iscisti ubavo i da ne i se povtoruva. Jas ne sakam na svoja raka da ti kazuvam zasto si ima postapka, prvo se cisti so hidrogen, ili so hipermalgan, pa se stava kanesten ili nesto drugo sto ke ti preporaca doktor, i toa trae i trae i trae...
Jas ti ja preporacuvam dr. Liza od Dermamedika, se naoga pozadi poranesno King Burger, karsi Arkadija vo ulickite. (Valjda se uste raboti tamu.)Kaj nea sum odela za vakvi gabicni problemi.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Брза помош
23.7.2013 12:41:20   
miana
Ви благодарам за одговорите.
Денес ке одам кај матичната да ми даде упат и ке се распрашам убаво..Ке ја прашам и каде таа ми препорачува да ја однесам.Ако мора на клиника,на клиника - иако не ми се оди баш таму.
Инаку сега треба да одиме на одмор,на море,па и тоа дополнително ме заплашува.Дали ке смее да плива и да ја мокри раката во морска вода...Уф аман веке со ова.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Брза помош
23.7.2013 12:54:11   
Yummy Mammy
Srcka stvarno ne te razbiram zasto za se nesto ides na klinika. Zarem mislis deka tamu imaat poveke znaenje i podobri uslovi?! Se sto porano se pravese na klinika sega se pravi po malite ordinacii, a na klinika se ide za hitni slucai. Noktinjava sorry ama ne se hiten slucaj.
Kaj ovaa dr sto ti kazuvam pregled privatno bese 500 den, a ako sakas so kartonce, prasaj ja maticnata da ti dade upat za na kozen doktor so svoja ordinacija, ne na klinika. (Mene nikad u zivot maticnite ne mi dale upat za na klinika, ni za mene ni za decata, se sto sum pravela se me preprakale kaj specijalisti vo takvi privatni ordinacii sto rabotat so fondot.)
Inace za moreto, i dobro e da gi kvasi vo morska voda zatoa sto toa neli se cisti.

< Поракaта ја уредил Yummy Mammy -- 23.7.2013 12:56:26 >


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Брза помош
23.7.2013 12:58:34   
miana
абе вчера разговарав со докторката на телефон и таа ми рече - дојди ке ти дадам упат за на кожен.на клиника и ке завршиш работа..Јас немам поима на каков доктор можам да ја носам..Јами Мами се работи за нокти на рака и ни малку не е пријатно да му висат на детето или па така голи да и стојат..Каде ке ми речат јас таму ке ја носам.Затоа тука прашувам,ми треба искуство.Јас вчера бев запрепастена од сликата на керками и паѓаат ноктите ( грозно ) и веднаш се јавив за совет и така ми рече докторката.Дојди со книшка ке ти дадам упат за на кожно..

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Брза помош
23.7.2013 13:03:58   
Yummy Mammy
A be i mene taka mi pagase, i mi preporacaa jas sama da go secam i da go vadam cel nokt za odozdola mesoto da se iscisti od gabickite. Se dodeka i stoi noktot odozdola ke se razmnozuvaat i noktot ke se dvoi od mesoto i ke paga.
Ako ti e nekakva uteha i dobro e sto i se slucilo vo leto za da bidat otvoreni noktite i da se susat.
A ja imas i onaa dr. Vais sto e neli specijalist za takvi problemi. Imaat web strana, na Vodnjanska se naoga.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Брза помош
19.10.2013 18:09:55   
deluxe
Жени ај хелп..user posted image Малото си прснало дезодоранс в устаuser posted image Што да превземам?Што може да се случи? има некој слично искуство?Многу ми е страв,засега е добар ама....

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Брза помош
19.10.2013 18:53:38   
masa
Колкаво е детето?Штом само си прснало значи поголемко е...што може да се случи...ако не повратило до сега,може евентуално проливче да го фати..полесна храна вечерва и мислам дека нема ништо да му биде.Во иднина дезодорансите кај што неможат да ги дофатат!

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Брза помош
19.10.2013 19:08:08   
deluxe
13 месеци има,го нашол на земја дезодорансот од сестра му ,таа го оставила таму.Засега е добарuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 118
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?