|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Високи вредности на хемоглобин проблем или не??
25.10.2013 21:11:47   
deluxe
Недостатокот на хемоглобин во крвта предизвикува анемија,но што кога неговите вредности се повисоки од нормалата??референтни вредности од 14 до 17.4 g/dl кај мажи, 11,5 до 16,5 g/dl кај жени, од 9,5 до 20,5 g/dl кај деца, од 14,5 до 24,5 g/dl кај новородени.
Што кога настанува вишок на хемоглобин,тоа е исто така проблем ,барем кај нас т.е мм е така вредноста е 185 кај него,има вртоглавица,главоболка итн.Беше советуван да дарува крв,но извесно време е ок,и подоцна повторно исто.Како да се н ормализира ?преку исхарата или ....??
Има некој искуство???
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Високи вредности на хемоглобин проблем ил...
26.10.2013 0:09:24   
gurgica
I jas go imam istiot problem,samo sto kaj mene visok e hemoglobinot 168 i zelezoto 34.Non stop me bolese glavata,sto ti ne napraviv,eeg,kompjuter,se ispitav,za na kraj da mi kazat deka najverovatno me boli glava od visokoto zelezo.Otidov i na hematologija i dr mi rece deka treba da davam krv,nema drugo resenie.I taka na sekoj 4 meseci daruvam krv,pa gore dole mi se sredija glavobolkite.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Високи вредности на хемоглобин проблем ил...
26.10.2013 2:08:34   
Roberta r
i na mene mi bese zelezoto pokaceno 32 ne sum imala glavobolki ni nisto samo ja smeniv ishranata inaku jadev mnogu zencuk posebno spanjak, a nikako ne jadev ovosje.veke edna godina jadam pomalku zelencuk i sekoe utro sok od svezo ovosje.sega mi e zelezoto 21. probajte da ja smenete ishranata mozebi ke vi pomogne i nikako ne sum davala krv

(Одговор на членот gurgica)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Високи вредности на хемоглобин проблем ил...
26.10.2013 8:55:21   
vezilka RR
Јас верувам дека со исхраната може да се делува, бидејќи таа е клуч на крвната слика и здравјето воопшто. Сестра ми едно време имаше таква состојба, ама не толку драсрична, и даруваше крв неколку пати. Сега е добро.

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 4
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?