|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Брза помош
5.7.2012 22:55:05   
Maca25
А каде го изгреба? Ако уште кашла и се гуши одма на лекар. Ако е ок, тогаш може утре да се консултираш со доктор.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Anci 84)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Брза помош
5.7.2012 22:56:42   
Natuska85
Анчи јас мислам да го следиш наредниот саат време,ако крвта е само од тоа што си го изгребала и не тече веќе мислам дека нема потреба да го носиш.

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Anci 84)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Брза помош
5.7.2012 22:59:27   
Anci 84
Ne ne kasla i ne se gusi ,normalno i cicase sega,mi e strav vnatresno da ne krvari.So nokt sigurno vnatre sum go izgrebala pikajki mu prsti.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Брза помош
5.7.2012 23:02:28   
miana
Samo poleka i bez panika...Ako mu tece mnogu obilno ( sto ne veruvam ) togas nosi go,no ako mu tece malce - mislam deka nema potreba...Znaci da ne e obilno krvarenjeto i nezapirlivo ,vo toj slucaj nosi go..Ama ako uspees da vidis kako si go izgrebala ne e loso...Vidi dali e mnogu i na koe mesto e potocno,....Ajde neka pomine pobrzo..Denovive ke vnimavas da ne mu davas kisela i solena hrana da ne go pece mestoto i pak da ti place..Davaj pudinzi i sl..

(Одговор на членот Anci 84)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Брза помош
5.7.2012 23:07:45   
Anci 84
Isplasena sum premnogu i zatoa ve prasuvam ,fala vi

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Брза помош
6.7.2012 0:00:08   
kikicka
Анчии дај му 2 пати по едно лажиче масло Кантарион овие два дена. Убав е кантарионот и да има рана ке му заздрави.Не се секирај,битно не се задавило и правилно си постапила. Нареден пат кога ке му даваш,гледај ептен убаво да е блендираното овошје или зеленчук.А кога ке сенаучи да џвака и голта убаво само ке си каже кога евреме за поголеми парчиња.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Anci 84)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Брза помош
6.7.2012 0:48:49   
Anci 84
Mu,davav kruska i bese vodesta,epten ja blendiram hranata nemase parcinja.Ama placese i odednas mu zaletna i izgleda se zasrkna.Neznam dali premnogu panicno izreagirav ,se isplasiv,zar mozese da mi se zadavi od lazice kasesta kruska.Mu gi brcnav prstite i ne pustase glas,a ne povrati,pa taka poveke pati pa go krenav so glavata nadole,duri mi pomodre i premnogu se isplasiv.Neznam dali prebrzo i panicno izreagirav ili mozese da mi se zadavi.Neznam seuste sum pod shok sto mi se sluci.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Брза помош
6.7.2012 14:10:21   
kikicka
Вака сега,ако била течна кашата без парчиња тогаш не гледам причина од што може да се угуши,нема парче ,може му залетнало од течноста,а во меѓувреме нешто плачел и натаму знам.Така да кога ке плачи,прво нека се смири па после давај му дајаде,иако поминало времето за јадње. Ако ти зајдува кога плаче стисни го на дијафргмата и плесни силно со рацете,санмо никако не му викај или да го караш оти доволен шок му е и тоа што зајдуваат уште да им викамение. Мојава така правеше,ама таа ке се задави и ке поврати одма па после драми,па ке зајде ке помодри и после откако зимаше воздух плачењето беше како бебе штотуку родено буквално така звучи.
Па ке се погалевме малку,ке се смире и после продолжуваме со тоа што сме застанале.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Anci 84)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Брза помош
6.7.2012 15:09:38   
penelopa

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anci 84

Imam osum mesecno bebe,pred malku mu davav izblendirana kruska i mu zaletne zatoa sto placese.Detevo mi pomodre i nemase vozduh,pikajki mu gi prstite sum go izgrebala i plukase krv dodeka go oddavuvav.Dali treba da go nosam na lekar zatoa sto mu potece krv,da ne mu tece uste ili...ve molam za brz odgovor.
Кога мене ми се случи истово само што во мојата кашичка имаше и мали парченца јас бев избезумена, уплашена повеќе од user posted image Јас не чекав веднаш повикавме Брза помош и завршивме на Ургентно на педијатрија. Во ваков случај е Важно е да не му залутала храна во белите дробови - но доколу ова се случи недај боже тоа многу брзо се манифестира со повисока температура или тешко дишење. Се надевам дека сте го избегнале тоа. Моетоuser posted image го снимаа видоа дека нема ништо и не пуштија дома- но траимата беше голема за сите па дод ден денес јас се тресам кога јадеuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Anci 84)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Брза помош
28.8.2012 11:00:44   
Pepelaska *
Женски помагајте,
Мартин еве 5 ден нема ништо во уста ставено, петокот и саботата со температура , му давав далерон не ни помогна па бруфен му дадов, му помина не крена веќе.Се жалеше ме боли грлото му давав цефаклор ( матичната ми рече ) и наеднаш престане да јаде , значи до денес има 5 залачиња каснато и може околу 200 мл млеко за 5 дена.user posted image
Проверивме вчера крв, слаба му е хемоглобинот 100 ни дадоа сируп за железо и витамински ,
одвај ги пие. Не отвара уста за ништо, блед е како крпа, незнам што му е, да не му растата 6 ки?

Помошш

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Брза помош
28.8.2012 11:13:55   
rina13
Kaj mlecni zabi nema 6ki zasto se vkupno 20,taka da toa sigurno ne e,nie imavme takvi periodi koi ni traea max 7 Dena,najcesto poradi grloto
a I po nas znaeme deka koga si Bolen ne ti se stava zalce vo usta.probaj davaj mu od najomilenata hrana I ne so sila,po edno lazice po edno bitno nesto da kasne.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Брза помош
28.8.2012 11:35:59   
nadica
i jas sum za toa da kasne kolku sto saka ne kolku sto treba i sto treba
probaj so toa sto go obozava vo mali kolicini i ne go prisiluvaj insistiraj za poveke supa ama davaj mu ja pogusta so poveke fide i se nadevam deka brzo ke vi pomine periodov

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Брза помош
28.8.2012 11:37:22   
Martins mom
Не се секирај,кога ќе му помине грлото апетитот ќе му се врати.Понуди му супа или попара,таканешто потечно

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Брза помош
28.8.2012 14:36:52   
Barbicki2
lele znam kako ti e i tebe i na deteto,vitamincinja nesto za da mu se otvori apetit,ama mora nesto pa da ne dobie proliv od antibiotikot. Probaj so pikovit probio toj e za zeludnikot se dava koga se davaat antibiotici i mn otvara apetit,kaj mojve gledam pojke jadat.

_____________________________

TOA STO GO IMAS DENES,SILNO PREGRNI GO,ZOSTO UTRE MOZE DA GO NEMAS!

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Брза помош
22.10.2012 8:27:29   
Ocajnaa
zdravo jas sum nova na forumot i sakam da pobaram sovet od vas.
Vcera mi se sluci nesto strasno, so mazot mi od pamet se izvadivme. Imavme seks, jas bev odozgora i malku poneseni vo zarot se povredivme. Negoviot penis se lizna i me udri, mi ja povredi vaginata. Vo istata sekunda pocna da mi tece krv kakood cesma, cel stan bese kako vo horor film. Sigurna sum deka povredata e samo povrsna zatoa sto ne bese vo mene tuku taka skokajki vrz nego mu se lizna penisot i me udri hahaha. Mi tecese mnogu krv, mnooogu. Cela kada bese krvava. Bukvalno kako cesma tecese, cela se potresov. Nekako mi prestana po 15 minuti, se miev so ladna voda. Ama eve sabajlevo uste po malku mi tece krv, kako za dobieno.
Sakav da me posovetuvate dali da odam na lekar ili da pocekam eden dva dena. Malku mi e smesno vaka sto raskazuvam ama veruvajte ne bese smesno vcera jas tolkav sok nemam doziveano vo zivot. I ne mi e vreme za dobivanje pa da recem deka sum dobila, nitu mi e prvpat (imam i dete). Ve molam dajte mi sovet zasto mi e sram na nekoj blizok da mu se doveram.

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Брза помош
22.10.2012 8:28:34   
Ocajnaa
i sega koga mockam me pece i koga sedam me boli. Se gledav na ogledalo ama ne mi izgleda vaka deka ima nekoja ranicka.

(Одговор на членот Ocajnaa)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Брза помош
22.10.2012 8:46:41   
miana
Mozno e da treba da te sosijat malce..mene tvoevo opisuvanje mi lici isto kako koga se poragav,pa me zasekoa ( epizootomija ) pa neli otposle pece..Mozno e i da pomines polesno ( kantarion ili slicno ) no najdobro e da si pojdes na lekar i bez sram da mu kazes sto se slucilo za covekot da znae koja e pricinata i kakov lek da ti dade...Ne se sekiraj se ke pomine.. user posted image

(Одговор на членот Lusi)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Брза помош
22.10.2012 11:20:41   
Luci
Ocajnaa пред се да ти посакам добредојде на Рингераја. Јас би те советувала да си закажеш преглед кај твојот матичен гинеколог, сепак многу си крварела и ова не е за занемарување
Извести не за прегледот и не се грижи, се ќе биде во редuser posted image

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Брза помош
15.11.2012 14:31:52   
stefi@
VE MOLAM
DALI NEKOGAS VI SE SLUCILO DA IGREBETE BEMKA I MALKU DA POTECE KRV, IMA SVETLO KAFENA BOJA I MALECKA E. STAVIV ENBECIN MAST POMINAA 12 CASA I SEGA NEMA NISHTO. POVISHE LICI NA BUBULICA.

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Брза помош
15.11.2012 15:28:09   
AnnaMolly RR
Јас си имам поткачено бемка и ми течеше многу крв, бев на кожно и ми рекоа дека нема ништо страшно доколку самата бемка не е откорната.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот stefi@)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Брза помош
15.11.2012 15:31:59   
elenak
ИЗВОРНА ПОРАКА: stefi@

VE MOLAM
DALI NEKOGAS VI SE SLUCILO DA IGREBETE BEMKA I MALKU DA POTECE KRV, IMA SVETLO KAFENA BOJA I MALECKA E. STAVIV ENBECIN MAST POMINAA 12 CASA I SEGA NEMA NISHTO. POVISHE LICI NA BUBULICA.

Stefi еднаш јас малку поткачив една бемка на грбот со нокт, ја подоткорнав и така ми потече крв. Се исплашив и бев на лекар ама ја гледаа и ми рекоа дека ако не се зацрвени одоколу не е страшно. Ме премачкаа само со јод. Сигурно не е страшно штом немаш ништо ама за секој случај за да бидеш мирна можеш да одиш да ти ја види лекар.


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот stefi@)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Брза помош
15.11.2012 21:37:34   
stefi@
VI BLAGODARAM MNOGU ANNA MOLLY I ELENAK NEMA NISTO SEGA, ZA SEKOJ SLUCAJ KE POMINAM NA LEKAR DENOVIVE. POZZ PRIJATELKI

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Брза помош
5.12.2012 15:11:28   
lilicka
Iskusni majki moze da mi dadete sovet.....kerka mi pred 2h se isece na raceto igrajki da ne objasnuva sto kako mi se place od makauser posted image sto treba da se napravi vo vakov slucaj ova prv pat ni se slucuva....user posted image
Jas bev sama doma pa edvaj nekako ja smiriv prvo mnogu placese i go izmiv raceto nekako ja stopirvame krvta i ranata i ja izmiv malku so alkohol.....dali e ok??
Da ja nosam li na lekar ??Nekako kako dlaboko da se isece ajj kako mi e krivo kolku ja pazam i ete se sluciiuser posted image

(Одговор на членот stefi@)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Брза помош
5.12.2012 15:18:53   
nadica
mila ne se sekiraj mn ako ne e dlaboko samo dobro iscisti go so alkohol i ako mozes prevrzi go so suva gaza a ako e podlaboko i ako ne prestanuva krvarenjeto nosi ja na dr za konsultacii
user posted image user posted image user posted image bas mi e zal pisi kako ste pominale

< Поракaта ја уредил nadica RR -- 5.12.2012 15:20:21 >


_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Брза помош
5.12.2012 15:39:40   
Ring
Lilicka ne se sekiraj, ako e malku presecena , ako e posekotinata pomala od 1 sm, i e plitka ne mora da odite na lekar...cstete so alkohol ili betadine , brzo ke zarasne...a i veke stom se smirilo krvarenjto mislam deka ne e strasnouser posted image
A Ako e podlaboka i pogolema i ne se smiruva krvarenjeto odite na lekar, moe ke treba da ja vidi hirurg.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?