|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Брза помош
4.7.2011 22:30:14   
Maca25
Фала ти анедеспо најмногу! Тоа се! Мене не ми текна на повраќањето синоќа! баш и откако поврати многу го чешаше тоа окце!
Мистерија решена!


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Брза помош
29.10.2011 17:37:13   
annie
помош!!бебето кое за 10 дена ќе полни 11 месеци скоро 2 недели е настинато носето и тече и по малку поткашлува.од денес и увцето изгледа ја боли гледам како нешто да течело.и ставав топли облоги,но само малку се смирува вреска цело време не дава да ја пипнам.го пратив мм да бара аптека дежурна по капки но кажете ми нешто додека да дојде...во моментов спие user posted image

_____________________________

Солзата е нејзин начин да се изрази, нејзината тага, нејзината љубов, нејзината осаменост, нејзината болка и нејзината гордост!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Брза помош
29.10.2011 20:32:47   
Maca25
само топли облоги и кога ќе стане правец на лекар. Најверојатно и е од носот, ако шмрка цело време, може да се направи воспаление на уво. Мене тоа редовно ми се случува. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот annie)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Брза помош
17.11.2011 12:09:15   
libra.n
Eve veke eden mesec na malata (ima 4 meseci) na glavceto na golnata strana,nazad, od desno, i se pojavi kako topce, ubavo se zabelezuva na dopir. Slicno mene mi se ima napraveno od nastin kako zlezda mi ja imaat dejagnosticiraat i se povlekuva samo od sebe po nekoe vreme. Maticnata mi rece pred eden mesec koga go zabelezav deka e masno tkivo najverojatno i deka ke se povleci, eve eden mesec seuste go ima. Iskuctvo slicno?

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Брза помош
17.11.2011 13:51:44   
miana
ej libra eve jas ke ti pisam nase iskustvo...
Kerkami koga imase 2 godini ( seg ake polni 4 ) i se pojavi isto na korenot pozadi vo kosata nesto kako bradavice ( odnosno kako masno tkivo-kako trtka ) bese tvrdo...POcnavme da panicime i zakazavme pregled kaj dr.Ancevski Plativme okolu 800 denari mislam...Doktorot ja vide,ja napipa i ni rece vaka : ova e benigno izrastoce,nemojte da se plasite,ne ja boli - znaci ne e bolno ...SEga rece ova vi smeta na vas a ne na nea...Ti go citirem : nemojte da go traumatizirate deteto za hirurski zafati ili laserski,toa za nea ke izgleda mnogu strasno a zosto ? Zosto na vas vi smeta  a ne ne deteto i ako ne pocne da raste,da se siri nema potreba da doagate,a ako pocne da raste - ke dojdete i ke vidime sto e i kako e ...Za skoro nepolna godina toj izrastok go snema..Nitu prevzemavme nesto ni nisto..Ednostavno go zanemarivme,nekako ni olesna posle pregledot i ne se zamaravme...Od vreme na vreme ke poglednevme dali raste ama i  na toa zaboravivme i posle odredeno vreme primetivme deka istoto go nema ..Ako sakate odete na nekoj kozen lekar da vi olesni - no ako e isto kako naseto ,nema gajle...Napipaj dali go boli..Pozdrav od nas

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Брза помош
17.11.2011 15:05:13   
libra.n
Fala ti miana, samo mislam deka ne e za na kzen lekar, oa e podkozno, ne se gleda od nadvor, moze samo da se napipa kako topce vnatresno. Ke vidam sto ke rece maticnata sega sme na pregled za nekoj den. Fala sepak user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Брза помош
17.11.2011 15:59:43   
kikicka
Либраа не се секирај и Леона од мала имаше баш се чудев што е ,ми кажаа дека не е страшно и татко и има такви исти жлезди внатрешни ,сега немам чепнато дали ги има,моменталн о спие па кога ќе стане ќе видам па ќе пишам.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Брза помош
17.11.2011 17:00:29   
libra.n
Fala Kikickauser posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Брза помош
17.11.2011 21:30:34   
kikicka
Нема ја исчепкав на главата и нема ,прашај ти пак на контролата за секој случај!

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Брза помош
24.5.2012 23:30:28   
Џесика
zenski, ajde pomos kako najbrgu da splasnam otok na noga, mi otece gluzdot, si stavav alkohol preeska, I sho mozam da se napijam za takva bolka...mora da se opraam, e*em ti walkmax I sve...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Брза помош
24.5.2012 23:33:05   
Pepelaska *
наполни една кофа/леген со топла вода вода тури сол и почувај ја ногата малку

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Брза помош
24.5.2012 23:39:48   
Maca25
можеш било што против болка да пиеш. И ногата на високо стави ја. ако имаш диклофенак дома намачкај се, мене ми има смирено болка.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Брза помош
25.5.2012 0:13:18   
kleo
Ако имаш дома Fastum gel измасирај го глуждот со него би требало да ти попушти болката, дигни ја ногата на високо и ставај ладни облоги ( по можност мраз), а за болка можеш да се напиеш аналгин, диклофенак, кетонал или нешто друго што имаш дома за болка. А за утре повеќе одмор и ако веќе мораш од се движиш земи си еластичен завој и убаво бандажирај го глужтод.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Брза помош
27.6.2012 14:31:13   
mamickab
Veke nekolku dena imam zabobolka. Bev na zabar, bozem mi popravase nesto i mi rece da odam za dve nedeli. Vo meguvreme mi rece ako imam bolka moze da pijam analgin, ama citam i slusam deka toj ne se preporacuva vo bremenost ( 6 mesec sum) a taa vika deka nema steta da se pie . Imal li nekoj vakov problem i iskustvo so analgin. Pozdrav

(Одговор на членот kleo)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Брза помош
27.6.2012 14:34:12   
Felly RR
мамичкаб, најпрво добредојде на РР! Ти посакувам лесна бременост и убава дружба на форумот. Јас не се сеќавам дали сум пиела аналгин за време на бременоста, а најдобро мислам консултирај се со гинекологот , за да не ти биде мисла.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mamickab)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Брза помош
27.6.2012 14:49:25   
vezilka RR
мамичкаб јас имам пиено аналгин еднаш во бременоста кога мноооогу ме болеше главата но, со предходна консултација со мојот матичен гинеколог. Така да мислам дека најубаво е прво да се консултираш со гинекологот.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Брза помош
27.6.2012 16:42:37   
Sandric
Ako veke moranesto za bolka, paracetamol podobro, povezbeden e .
Analgin ne

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Брза помош
27.6.2012 22:26:07   
Ikana
Analgin i aspirin ne se bezbedni za upotreba vo tek na bremenost. Sovetuvaj se so ginekolog koj lek smees da go pies, ili odi na zabar neka ti go napravat abot, samo bez anestezija normalno.

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Брза помош
27.6.2012 22:37:55   
kikicka
paracetamol,ili daleron mozes, Jas piev i bolkata mi bese mng cesta pa go prashav ginekologotdali smeam cesto da pijam dodeka da otidam na lekar i rece deka e Ok.vecerta vo 12 casot go dignav od doma stomatologot ne se trpeshe.Vidi da ne enekoj zab sto izgleda zdravo od nadvor a vnatre e supliv. Kaj mene toa bese a bev 8mesec.
ИЗВОРНА ПОРАКА: mamickab

Veke nekolku dena imam zabobolka. Bev na zabar, bozem mi popravase nesto i mi rece da odam za dve nedeli. Vo meguvreme mi rece ako imam bolka moze da pijam analgin, ama citam i slusam deka toj ne se preporacuva vo bremenost ( 6 mesec sum) a taa vika deka nema steta da se pie . Imal li nekoj vakov problem i iskustvo so analgin. Pozdrav



< Поракaта ја уредил kikicka RR -- 27.6.2012 22:42:41 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот mamickab)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Брза помош
5.7.2012 15:50:29   
maja1983
Zdravo na site!
Nova sum na stranava,bremena sum 2 meseci i imam ogromen problem i bi ve zamolila za nekoj sovet.
Se mi bese ok bremenosta i srekna ,radosna koga pred 3 dena me fati nenormalen nemir,strav,cela se tresam kako da sum videla duh i se toa bez potreba,iznenadno i nemozam da se kontroliram,da se smiram.
So samata pomisla deka sum bremena me faka uste poveke strav za zdravjeto na bebeto i uste tolku nemozam da se smiram,nemozam ni da spijam ni jadam,nisto...
Da bide uste pogolema tragedijata ne ziveam vo mk,vo stranstvo sum mazena i nemam nikoj blizok tuka da podelam,osobeno mi fali majka mi. Bev na lekar i doktorot ne me faka za ozbilno, me napadna deka ne go sakam ova bebe...
Mi rekoa deka moze da se napijam odredeni tableti ama so predupreduvanje deka moze se da se sluci i normalno ne pijam.

Dali nekoj imal slicno iskustvo,nekoj sovet ve molam?

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Брза помош
5.7.2012 16:00:19   
Viktori
najverorajtno poveketo imale napadi na strav i panika koj pomali, koj pogolemi. Sepak e nova situacija za tebe, treba da se adaptiras i mozebi toa sto si sama doprinsuva da se cuvstvuvas poosamena i poranliva.
Obicno resenieto i klucot za poveketo pomali psihicki problemi e vo nasata glava, ama toa doktorot malku ekstremen bil. user posted image

Druzi ne, pisuvaj i na RR za tvoite problemi i stravovi, mozes i vo stil na dnevnik vo temata Moja Ringeraja, razgovaraj na ostanatite temi, nema da bides sama veruvaj! user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 5.7.2012 16:02:17 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот maja1983)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Брза помош
5.7.2012 16:18:06   
maja1983
Fala ti mnogu na odgovorot.
Epten sum osamena i bas razmisluvav so vas da pominuvam vreme na forumov i veruvam deka ke mi bide od golema pomos.
user posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Брза помош
5.7.2012 16:27:03   
Annet
добредојде маја1983,имај пријатна дружба,и немој да се секираш сега ете некоја паника те фака ама ќе мине,верувај,мисли позитивно,прави убави работи...и уживај во бременостаuser posted image
тука има теми за се ,имаш календар по недели од бременост ,се има,искуства,совети,апсолутно вистински пријатели во еден мал виртуелен свет кои имаат тотално разбирање.
ИЗВОРНА ПОРАКА: maja1983

Fala ti mnogu na odgovorot.
Epten sum osamena i bas razmisluvav so vas da pominuvam vreme na forumov i veruvam deka ke mi bide od golema pomos.
user posted image

(Одговор на членот maja1983)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Брза помош
5.7.2012 22:47:42   
Anci 84
Imam osum mesecno bebe,pred malku mu davav izblendirana kruska i mu zaletne zatoa sto placese.Detevo mi pomodre i nemase vozduh,pikajki mu gi prstite sum go izgrebala i plukase krv dodeka go oddavuvav.Dali treba da go nosam na lekar zatoa sto mu potece krv,da ne mu tece uste ili...ve molam za brz odgovor.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Брза помош
5.7.2012 22:54:55   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anci 84

Imam osum mesecno bebe,pred malku mu davav izblendirana kruska i mu zaletne zatoa sto placese.Detevo mi pomodre i nemase vozduh,pikajki mu gi prstite sum go izgrebala i plukase krv dodeka go oddavuvav.Dali treba da go nosam na lekar zatoa sto mu potece krv,da ne mu tece uste ili...ve molam za brz odgovor.

Samo poleka i bez panika...Ako mu tece mnogu obilno ( sto ne veruvam ) togas nosi go,no ako mu tece malce - mislam deka nema potreba...Znaci da ne e obilno krvarenjeto i nezapirlivo ,vo toj slucaj nosi go..Ama ako uspees da vidis kako si go izgrebala ne e loso...Vidi dali e mnogu i na koe mesto e potocno,....Ajde neka pomine pobrzo..Denovive ke vnimavas da ne mu davas kisela i solena hrana da ne go pece mestoto i pak da ti place..Davaj pudinzi i sl..

(Одговор на членот Anci 84)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?